Ceny ropy w USA rosną w reakcji na postępy w opracowywaniu szczepionki na Covid-19. Z kolei OPEC+ przygotowuje się do spotkania, na którym oceni sytuację na globalnych rynkach paliw - informują maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 41,65 USD, wyżej o 0,75 proc.
Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 44,20 USD za baryłkę, wyżej o 0,87 proc.
Na rynkach paliw panują optymistyczne nastroje po tym, jak w poniedziałek amerykańska firma Moderna podała, że wstępne wyniki badań klinicznych jej szczepionki przeciw Covid-19 wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc.
Podczas prowadzonych badań nie notowano znaczących skutków ubocznych szczepionki - większość z nich była "łagodna lub umiarkowana", ale ostateczna ocena skuteczności może się jeszcze zmienić w miarę trwania badań i wykrywania kolejnych przypadków.
Moderna planuje złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie szczepionki w USA do użytku w trybie nadzwyczajnym w przeciągu tygodni.
Według szacunków firmy, szeroka dystrybucja preparatu nastąpi najwcześniej na przełomie I i II kwartału 2021 roku.
Przed Moderną, która opublikowała wstępne wyniki trzeciej fazy badań klinicznych, wcześniej zrobiły to firmy BioNTech i Pfizer, które oszacowały skuteczność wspólnie opracowywanej szczepionki na ponad 90 proc.
Tymczasem inwestorzy poznają wkrótce decyzje sojuszu OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy od początku 2021 r.
Pod koniec listopada odbędzie się spotkanie krajów kartelu i jego sojuszników, na którym zapadną ustalenia, czy producenci z tej grupy opóźnią złagodzenie cięć produkcji planowane wstępnie na początek 2021 r.
Wspólny komitet techniczny grupy - JTC - wskazał, że OPEC+ powinien opóźnić wzrost wydobycia ropy ze względu na ryzyka dla rynków paliw związane z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa i słabnącym zapotrzebowaniem na paliwa.
"Po wiadomościach o szczepionce Moderny i po zaleceniach JTC dotyczących przedłużenia obecnie obowiązujących kwot dostaw, ropy rynki paliw mają pewne wsparcie" - mówi Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Group.
Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku zyskała 3 proc., a Brent na ICE zdrożała o 2,4 proc.
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego
Nie będzie elektrowni jądrowej nad Zatoką Botnicką. Finowie wypowiedzieli umowę Rosjanom
Nowe stanowisko organów podatkowych w kwestii eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków z sektora offshore
Co z tą „Orką”? Poselska interpelacja prezentuje wątpliwości wokół transparentności wyboru oferenta
Czarter na podróż – przewóz ładunku do portu przeznaczenia
Zmiany w Zarządzie Energi S.A. Magdalena Kamińska będzie pełnić obowiązki prezesa
MSC przerejestruje statki pod indyjską flagę
Konosament – „Bailment” – jako tajna broń systemu common law
Gospodarka morska ważnym tematem w programach największych partii politycznych