• <
Nauta_top_1100x200

Rosjanie stworzyli „pożeracza” produktów ropopochodnych w ściekach

11.08.2020 15:37 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Rosjanie stworzyli „pożeracza” produktów ropopochodnych w ściekach
Rosjanie stworzyli „pożeracza” produktów ropopochodnych w ściekach - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Naukowcy z Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego (SFU) stworzyli specjalny sorbent do oczyszczania ścieków. Służba prasowa uczelni wyższej wyjaśniła, że nowy sorbent bazuje na żywych bakteriach i wyklucza przedostawanie się ścieków do naturalnych zbiorników wodnych.

Wyniki badań opublikowano w „IOP Conference Series: Materials Science and Engineering".

Eksperci twierdzą, że obecnie techniczne systemy oczyszczania ścieków w wielu przedsiębiorstwach przemysłowych, w tym w kompleksie rafinerii ropy naftowej, wymagają udoskonalenia. Pułapki olejowe instalowane w przedsiębiorstwach, przeznaczone do oddzielania i zatrzymywania niebezpiecznych zanieczyszczeń, pracują średnio na poziomie 30% deklarowanej wydajności, wiele toksyn przedostaje się do środowiska i powoduje znaczne szkody.

Postanowiliśmy wykorzystać analizę fizyczną i chemiczną, aby zebrać dokumentację dotyczącą produktów ropopochodnych ze ścieków różnych przedsiębiorstw i wybrać sorbenty zdolne do wychwytywania substancji toksycznych, które wcześniej nie wpadały w pułapkę - powiedziała Olga Dubrowska, docent na Wydziale Inżynierii Systemów Budynków i Konstrukcji Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego.

Badania przeprowadzono na przykładzie wody płuczącej z urządzeń Elektrociepłowni-2 w Krasnojarsku (jedna z największych elektrociepłowni na Syberii).

Te kultury to żywe bakterie zdolne do «zjadania» produktów ropopochodnych. Bakterie umieszczane są w specjalnych porach struktury sorbentu, łatwo je unieruchomić („zahibernować”), jednak przy pojawieniu się „pokarmu” w procesie wchłaniania produktów ropopochodnych aktywują się i oczyszczają ścieki z niebezpiecznych zanieczyszczeń - wyjaśniła badaczka.

Jak dodała, sorbent ma odpowiedniki (Unisorb-Bio, S-Verad), ale produkt stworzony przez naukowców z Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego ma inną podstawę mineralno-organiczną. Nowy biosorbent to niewielkie granulki, które są łatwe w użyciu na skalę przemysłową.

Naukowcy podkreślili, że sorbent działa w szerokim zakresie temperatur i przeszedł już testy półprzemysłowe w przedsiębiorstwach w mieście Kodyńsk (Kraj Krasnojarski). Uczelnia otrzymała już propozycje od firmy, która jest gotowa zaangażować się w produkcję innowacyjnego produktu na dużą skalę.

Źródło: Sputnik Polska

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34362,00 $ tona 0,20% 15 wrz
 Cynk 3051,00 $ tona 1,23% 15 wrz
 Aluminium 2867,00 $ tona 0,74% 15 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.