Naukowcy z Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego (SFU) stworzyli specjalny sorbent do oczyszczania ścieków. Służba prasowa uczelni wyższej wyjaśniła, że nowy sorbent bazuje na żywych bakteriach i wyklucza przedostawanie się ścieków do naturalnych zbiorników wodnych.
Wyniki badań opublikowano w „IOP Conference Series: Materials Science and Engineering".
Eksperci twierdzą, że obecnie techniczne systemy oczyszczania ścieków w wielu przedsiębiorstwach przemysłowych, w tym w kompleksie rafinerii ropy naftowej, wymagają udoskonalenia. Pułapki olejowe instalowane w przedsiębiorstwach, przeznaczone do oddzielania i zatrzymywania niebezpiecznych zanieczyszczeń, pracują średnio na poziomie 30% deklarowanej wydajności, wiele toksyn przedostaje się do środowiska i powoduje znaczne szkody.
Postanowiliśmy wykorzystać analizę fizyczną i chemiczną, aby zebrać dokumentację dotyczącą produktów ropopochodnych ze ścieków różnych przedsiębiorstw i wybrać sorbenty zdolne do wychwytywania substancji toksycznych, które wcześniej nie wpadały w pułapkę - powiedziała Olga Dubrowska, docent na Wydziale Inżynierii Systemów Budynków i Konstrukcji Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego.
Badania przeprowadzono na przykładzie wody płuczącej z urządzeń Elektrociepłowni-2 w Krasnojarsku (jedna z największych elektrociepłowni na Syberii).
Te kultury to żywe bakterie zdolne do «zjadania» produktów ropopochodnych. Bakterie umieszczane są w specjalnych porach struktury sorbentu, łatwo je unieruchomić („zahibernować”), jednak przy pojawieniu się „pokarmu” w procesie wchłaniania produktów ropopochodnych aktywują się i oczyszczają ścieki z niebezpiecznych zanieczyszczeń - wyjaśniła badaczka.
Jak dodała, sorbent ma odpowiedniki (Unisorb-Bio, S-Verad), ale produkt stworzony przez naukowców z Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego ma inną podstawę mineralno-organiczną. Nowy biosorbent to niewielkie granulki, które są łatwe w użyciu na skalę przemysłową.
Naukowcy podkreślili, że sorbent działa w szerokim zakresie temperatur i przeszedł już testy półprzemysłowe w przedsiębiorstwach w mieście Kodyńsk (Kraj Krasnojarski). Uczelnia otrzymała już propozycje od firmy, która jest gotowa zaangażować się w produkcję innowacyjnego produktu na dużą skalę.
Źródło: Sputnik Polska
PGZ Stocznia Wojenna i Babcock wprowadzają międzynarodowy program stażowy
Duchy przeszłości w Rosji. Nowy lodołamacz będzie nosił nazwę Stalingrad
Bureau Veritas opublikowało zasady klasyfikacyjne dla statków na wodór
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście najlepszym inwestorem w plebiscycie "Złota Setka Zachodniopomorskiego 2022"
Damen wprowadza w pełni elektryczny statek SOV z możliwością ładowania na morzu
Dzień Otwarty Daru Młodzieży – odpalamy najwyższą choinkę w Trójmieście!