• <

Konfederacja Lewiatan: Import surowców naturalnych z Rosji można znacząco ograniczyć w ciągu najbliższych kilku lat

11.03.2022 21:10
Strona główna Konfederacja Lewiatan: Import surowców naturalnych z Rosji można znacząco ograniczyć w ciągu najbliższych kilku lat
Konfederacja Lewiatan: Import surowców naturalnych z Rosji można znacząco ograniczyć w ciągu najbliższych kilku lat - GospodarkaMorska.pl
Fot. Baltic Pipe

Kilka lat wystarczy, aby znacząco zmniejszyć import surowców z Rosji. Najskuteczniejszym sposobem, aby osiągnąć ten cel, jest zmniejszenie zużycia energii poprzez działania proefektywnościowe w przemyśle i w gospodarstwach domowych. Należy wzmocnić inwestycje w ramach OZE - twierdzą analitycy Konfederacji Lewiatan.

Od początku wojny w Ukrainie toczy się dyskusja o uniezależnieniu energetycznym Europy od Rosji. Na szczycie UE w Wersalu, Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że w maju przedstawi plan rezygnacji z paliw kopalnych Rosji do 2027 roku.

Konfederacja Lewiatan uważa, że "kilka lat wystarczy, aby znacząco zmniejszyć import surowców z Rosji". Według analityków organizacji, by to osiągnąć należy przede wszystkim systemowo uszczelnić zużycie energii w przemyśle i gospodarstwach domowych. Po drugie, konieczna jest "zdecydowana rozbudowa źródeł OZE i realizacja inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe energii elektrycznej".

Organizacja przytoczyła opinię naukowców z Politechniki Wrocławskiej, którzy wyliczyli, że "wymiana starych maszyn i urządzeń użytkowanych dzisiaj w przemyśle na nowe przyniosłaby zmniejszenie zużycia energii w Polsce o ok. 17 proc (ok. 23 TWh)". By wyprodukować taką ilość energii elektrycznej z węgla kamiennego "potrzebujemy około 9 milionów ton węgla, czyli równowartość importu z Rosji w 2020 roku".

Według Wojciecha Graczyka, prezesa Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki, ograniczenie zużycia energii jest "najskuteczniejszym środkiem eliminacji importu z Rosji".

"W ciągu kilku lat można w znaczący sposób ograniczyć import surowców z Rosji" - powiedział Graczyk. "W krótszej perspektywie nie jest to możliwe z powodu chociażby niezbędnych nakładów na budowę koniecznej infrastruktury, niezbędnych zmian technologicznych czy też znalezienia nowych źródeł dostaw" - wyjaśnił.

Oprócz wymiany starych maszyn i urządzeń w przemyśle, Konfederacja Lewiatan wymieniła inne działania, które mogłyby przyspieszyć uniezależnianie się od Rosji. Analitycy wskazali, że należałoby: obniżyć średnią temperaturę ogrzewanych pomieszczeń w gospodarstwach domowych o 1 stopień Celsjusza i zadbać o termoizolację budynków.

Konfederacja wymieniła ponadto dywersyfikację dostaw gazu, rozwój energetyki atomowej, wspieranie elektromobilności i wspieranie rozwoju transportu zbiorowego opartego na energii z OZE.

Analitycy przypomnieli, że "w zakresie dywersyfikacji importu gazu Polska wykonuje swoje zadanie domowe: od początku 2023 roku import gazu z Rosji powinien zostać w dużej części zastąpiony importem gazu z Norwegii poprzez uruchomienie tzw. Baltic Pipe. Ponadto Polska rozbudowała terminal LNG w Świnoujściu i planuje budowę kolejnego".

"Perspektywa budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce jest dzisiaj bardzo odległa. Wydaje się jednak, że obecne wydarzenia doprowadzą do reaktywacji energii atomowej w UE" - stwierdzili.

Źródło: PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.