• <

Wynik wyszukiwania - "lewiatan" - Wiadomości

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

Nowa prezes NFOŚiGW nominowana na stanowisko

Dorota Zawadzka-Stępniak zwyciężyła w procesie rekrutacyjnym organizowanym przez Radę Nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej. Rekomendacja trafiła do minister klimatu i środowiska.
15.03.2024

Z kopalni na wiatrak - zielone miejsca pracy czekają na górników

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research. - Jako górnik z 25-letnim doświadczeniem wykorzystuję swoje umiejętności w pracy na turbinie wiatrowej, nie zaczynam od nowa – mówi
28.02.2024

Konferencja „2023 a 2024 – co zmieni się w polskim sektorze OZE?”

Już w środę, 24 stycznia odbędzie się konferencja prasowa „2023 a 2024 – co zmieni się w polskim sektorze OZE? Postulaty, plany i wyzwania, przed którymi stoi European Energy oraz branża. Jak sprostać oczekiwaniom Europy i budować zieloną gospodarkę w Polsce”.
22.01.2024

Rada OZE Konfederacji Lewiatan przygotowała 18 rekomendacji dotyczących rozwoju źródeł odnawialnych i poprawy efektywności energetycznej

Rada OZE Konfederacji Lewiatan przygotowała 18 rekomendacji dla nowego rządu. Mają one pomóc w rozwoju źródeł odnawialnych i wesprzeć poprawę efektywności energetycznej w kraju. Wśród zaleceń znajduje się m.in. rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu, poprawa transparentności rynku energii oraz przeciwdziałanie dalszej jego monopolizacji, wypracowanie strategii dla zielonych certyfikatów, czy rozwój źródeł biogazu i biometanu.
31.10.2023

Wzrost cen nośników energii. PFTM apeluje do Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Stoczniowego

Jako organizacja pracodawców działająca na rzecz rozwoju sektora stoczniowego w Polsce, Polskie Forum Technologii Morskich zwróciło uwagę na problem wzrostu cen nośników energii, który będzie dotyczyć w szczególności stoczni nowo budujących i związanych z nimi firm. Adresatem listu jest Zespół Trójstronny ds. Przemysłu Stoczniowego, który reprezentuje rząd, związki zawodowe i pracodawcy.
14.09.2022

EFNI 2022: bałtyckie forum wymiany doświadczeń

Nieczęsto zdarza się okazja, aby w szerokim gronie porozmawiać o sytuacji basenu Morza Bałtyckiego. W burzliwych czasach globalnych napięć sopockie EFNI stanowi forum dyskusyjne dla przedstawicieli władz i świata biznesu, okazję nie tylko do rozmowy, ale także podjęcia zobowiązania współpracy na rzecz rozwoju regionu.
05.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Izrael. Rząd planuje zwiększyć dostawy gazu do Europy

Rząd Izraela planuje zwiększyć dostawy gazu do Europy po tym, gdy produkcja surowca wzrosła o 22 proc. w pierwszej połowie roku – poinformowała w środę agencja Bloomberg.
24.08.2022

Agata Staniewska-Bolesta na czele offshore Ørsted Polska

Agata Staniewska-Bolesta została dyrektorką zarządzającą Offshore w Ørsted Polska. Stanowisko objęła 1 sierpnia, po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Nowe obowiązki połączy z dotychczasową funkcją członka zarządu Ørsted Polska OF Services - polskiej spółki zajmującej się rozwojem polskiego rynku, należącej do duńskiego Ørsted, globalnego lidera w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i najbardziej zrównoważonej firmy energetycznej na świecie.
03.08.2022

Konfederacja Lewiatan: Import surowców naturalnych z Rosji można znacząco ograniczyć w ciągu najbliższych kilku lat

Kilka lat wystarczy, aby znacząco zmniejszyć import surowców z Rosji. Najskuteczniejszym sposobem, aby osiągnąć ten cel, jest zmniejszenie zużycia energii poprzez działania proefektywnościowe w przemyśle i w gospodarstwach domowych. Należy wzmocnić inwestycje w ramach OZE - twierdzą analitycy Konfederacji Lewiatan.
11.03.2022

BP rozważa wejście w polski offshore, oczekuje jasnych regulacji

Polski sektor morskiej energetyki wiatrowej jest wysoko na liście priorytetów BP – zapowiadają przedstawiciele koncernu i podkreślają, że rozważane są inwestycje w tym obszarze. Warunkiem jest jednak stabilne otoczenie regulacyjne, kluczowe przy wielomiliardowych nakładach i 25–30-letnim okresie zwrotu.
09.09.2021

PSEW: w sektorze morskiej energetyki wiatrowej kluczowa będzie współpraca

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej opublikowało swoje stanowisko w sprawie rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczącego oceny wniosków złożonych w postępowaniu rozstrzygającym.
16.08.2021

Lewiatan: farmy wiatrowe tylko dla państwowych firm

Konfederacja Lewiatan twierdzi, że projekt Ministerstwa Infrastruktury daje w możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe przewagę spółkom państwowym nad koncernami prywatnymi i zagranicznymi.
11.08.2021

Konfederacja Lewiatan: konsumpcja i inwestycje ciągną PKB w dół

Spadek konsumpcji i inwestycje ciągną PKB w dół - oceniła główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz komentując dane GUS. Jak zaznaczyła, dzięki korzystnej strukturze eksportu uniknęliśmy realizacji gorszego scenariusza.
26.02.2021

Pomorze poszkodowane przy podziale unijnych pieniędzy?

Przy planowanym podziale alokacji na lata 2021-2027 środków z budżetu Unii Europejskiej województwo pomorskie staje się jednym z najbardziej poszkodowanych regionów w kraju - oświadczył we wtorek Sztab Pomorskich Pracodawców (SPP).
23.02.2021

Lewiatan: nie ma pomysłu na zwiększenie produkcji wodoru

W projekcie strategii wodorowej rząd nie wskazuje przejrzystej ścieżki wzrostu wytwarzania wodoru - ocenia Konfederacja Lewiatan. Projekt Polskiej Strategii Wodorowej obejmuje m. in. przemysł, energetykę, transport.
17.02.2021

Lewiatan: transformacja energetyczna może nas kosztować ok. 1,6 bln zł

Transformacja energetyczna będzie wymagała poniesienia ogromnych nakładów inwestycyjnych, których skala w ciągu dwóch dekad może osiągnąć ok. 1,6 bln zł - oceniła Konfederacja Lewiatan.
03.02.2021

Prace nad Krajowym Planem Odbudowy na finiszu

Projekt Krajowego Planu Odbudowy powinien trafić do publicznych konsultacji w pierwszej połowie lutego – zapowiedziała w ubiegłym tygodniu minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Na jego realizację Polska dostanie z UE ponad 57 mld euro. Unijne środki będą wypłacane w transzach, mniej więcej od połowy tego roku. Popłyną m.in. do samorządów i prywatnych oraz państwowych przedsiębiorstw. KPO ma przede wszystkim odbudować polską gospodarkę po COVID-owym kryzysie i zapewnić jej odporność na przyszłe turbulencje.
02.02.2021

Lewiatan: spadek PKB w 2020 r. mógł być znacznie gorszy

Spadek PKB w 2020 r. mógł być znacznie gorszy. Zdaniem Konfederacji Lewiatan spadek PKB o 2,8 proc. w ub. roku pokazuje, że firmy i konsumenci przyjęli zwiększone ryzyka spowodowane obostrzeniami gospodarczymi "dość dobrze".
29.01.2021

Po pandemii nadal praca zdalna?

Po zakończeniu pandemii mogą pojawiać się oferty zatrudnienia polegające na wykonywaniu pracy w formie zdalnej – twierdzą eksperci cytowani przez serwis Prawo.pl. Jednak bez zmian w Kodeksie pracy firmy będą mogły oferować tylko telepracę przy nawiązywaniu stosunku pracy.
26.01.2021

Negatywny wpływ COVID na rynek pracy łagodzony przez dobrze prosperujące branże

Negatywny wpływ COVID na rynek pracy jest częściowo łagodzony przez dobrze prosperujące branże, takie jak IT, e-commerce czy przemysł, nie bez znaczenia jest też pomoc rządowa i nadal duży, mimo pandemii, popyt na pracowników - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP.
26.01.2021

Konfederacja Lewiatan o ustawie ws. offshore: to historyczny moment

Zdaniem Konfederacji Lewiatan podpisanie przez prezydenta ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych to historyczny moment dla polskiego offshore. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w czwartek.
22.01.2021

Lewiatan: Polacy lepiej oceniają swoją sytuację niż stan gospodarki

Polacy lepiej oceniają swoją sytuację niż stan gospodarki - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentując dane GUS.
21.01.2021

Lewiatan: apelujemy do rządu o uzgodnienie planu odmrażania gospodarki

Apelujemy do rządu o podjęcie rozmów z przedstawicielami przedsiębiorców i pilne ustalenie planu odmrażania gospodarki - napisała we wtorek Konfederacja Lewiatan w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.
19.01.2021

Lewiatan: nowe tarcze antykryzysowe nie zahamują wzrostu bezrobocia

Nowe tarcze antykryzysowe nie zahamują wzrostu bezrobocia, są wprowadzone z opóźnieniem i ograniczone do wąskiej listy kodów PKD - uważa Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan. Według niej, na koniec roku stopa bezrobocia może sięgnąć ok. 7,5 proc.
14.01.2021

Inflacja hamuje, ale tylko na chwilę

Grudniowy spadek dynamiki cen jest przejściowy - ocenia Konfederacja Lewiatan. Z opublikowanego w czwartek szacunku GUS wynika, że inflacja w grudniu 2020 r. wyniosła 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i 2,3 proc. rok do roku, przy 3 proc. rok do roku w listopadzie.
07.01.2021

Rośnie optymizm w firmach: PMI sektora przetwórstwa wyniósł 51,7 pkt.

Rośnie optymizm wśród przedsiębiorców: PMI polskiego sektora przetwórstwa wyniósł 51,7 pkt. - pisze w poniedziałkowym komentarzu ekspertka Lewiatana Sonia Buchholtz.
04.01.2021

W 2021 r. bezrobocie wzrośnie do 7,3 – 7,5 proc.

W 2021 r. bezrobocie wzrośnie do 7,3 – 7,5 proc., wpływ na to może mieć nieprzewidywalność przebiegu pandemii, decyzje rządu ograniczające swobodę działalności gospodarczej i niski poziom inwestycji - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.
30.12.2020

Jest kompromis ws. budżetu UE! To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki

Zawarte na szczycie UE w Brukseli porozumienie przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki - skomentował ustalenia czwartkowego szczytu Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
10.12.2020

Tarcze antykryzysowe chronią miejsca pracy?

Utrzymujący się na niezmienionym od czerwca poziomie wskaźnik poziomu bezrobocia, to zdaniem Konfederacji Lewiatan, efekt m.in. objęcia części pracowników rozwiązaniami tarcz antykryzysowych.
07.12.2020

Lewiatan: brak strategii rządu główną barierą inwestycji proklimatycznych

Polscy przedsiębiorcy odraczają zwiększanie nakładów na „zieloną gospodarkę” ze względu na brak długoterminowej strategii rządu i odpowiednich regulacji – wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan.
07.12.2020

Tylko 40 proc. firm dobrze sobie radzi w czasie pandemii

40 proc. firm dobrze sobie radzi w czasie pandemii, ale większość uważa, że przy drastycznych ograniczeniach działalności lub wprowadzeniu głębokiego lockdownu nie poradzi sobie bez pomocy państwa - poinformowała w czwartek Konfederacja Lewiatan.
19.11.2020

Narodowy lockdown praktycznie pewny

Narodowa kwarantanna, czy też narodowy lockdown jest już praktycznie pewny - ocenił prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Dodał, że najważniejsze są teraz rozmowy z rządem, by pomoc jak najszybciej trafiła do potrzebujących branż.
04.11.2020

Rada Przedsiębiorczości apeluje o niewprowadzanie drugiego lockdownu

Polska gospodarka zmaga się z konsekwencjami pierwszego zamknięcia; przywrócenie daleko idących obostrzeń doprowadziłoby do upadłości firm i utraty miejsc pracy - wskazują organizacje zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości. Apelują do rządu o niewprowadzanie drugiego lockdownu.
04.11.2020

Mały lockdown może niekorzystnie wpłynąć na produkcję

Mały lockdown może niekorzystnie wpłynąć na produkcję - ocenia ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentując dane GUS dot. produkcji przemysłowej. Jak dodała, we wrześniu wzrost sprzedaży m/m odnotowało 30 z 34 działów przemysłu m.in. sprzedaż samochodów, urządzeń elektrycznych.
20.10.2020

Lewiatan: raczej nie grozi nam zamrożenie całej gospodarki

Raczej nie grozi nam administracyjne zamrożenie całej gospodarki - pisze w dzisiejszym komentarzu ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz. Nie wyklucza jednak lokalnych lockdownów i spadku popytu w niektórych branżach.
08.10.2020

Konfederacja: proponując ograniczenie ulgi abolicyjnej, rząd szykuje kolejną falę emigracji z Polski

Proponując w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym ograniczenie ulgi abolicyjnej, rząd szykuje kolejną falę emigracji z Polski - oświadczyli dzisiaj posłowie Konfederacji. Ostrzegają, że wielu Polaków pracujących za granicą rezygnuje z polskiego obywatelstwa.
07.10.2020

Koronawirus zmienił rynek pracy

Epidemia koronawirusa diametralnie zmieniła rynek pracy, pracodawcy masowo powstrzymują rekrutacje - wskazała w poniedziałek Konfederacja Lewiatan. Według ekspertów spadki w usługach HR zapowiadają koniec ery rynku pracownika.
07.09.2020

Organizacje pracodawców przeciw podwyższaniu płacy minimalnej

Zdaniem Pracodawców RP i Konfederacji Lewiatan płaca minimalna w 2021 r. powinna wynosić 2600 zł, czyli tyle ile w tym roku. "Taki poziom jest bezpieczny dla utrzymania miejsc pracy i szybkiego wychodzenia z kryzysu" - oceniają Pracodawcy RP.
28.07.2020

Lewiatan: produkcja wzrosła, ale w niektórych branżach popyt nadal daleki od czasu sprzed pandemii

Produkcja przemysłowa wzrosła, ale w niektórych branżach popyt jest wciąż daleki od okresu przed pandemią - twierdzi ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentując poniedziałkowe dane GUS.
20.07.2020

UE jest gotowa współfinansować naszą transformację energetyczną – co na to polski rząd?

17 lipca na Radzie Europejskiej ruszą finalne negocjacje unijnego budżetu, bezprecedensowego w skali, bo mającego wyciągnąć UE z recesji i dać jej nowy impuls rozwojowy.
16.07.2020

Inflacja może silnie wyhamować od początku 2021 roku

Inflacja konsumencka według drugiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) znalazła się w czerwcu br. powyżej prognoz rynkowych. Ekonomiści spodziewają się podwyższonej inflacji w 2020 roku, natomiast od początku przyszłego roku będzie ona wyraźnie hamować.
15.07.2020

Poważne problemy na rynku pracy mogą się zacząć dopiero jesienią. W tym roku nie ma też co liczyć na wzrost płac

Według danych GUS bezrobocie rośnie wolno, ale prawdopodobnie przyspieszy pod koniec tego roku. – Stopa bezrobocia w grudniu wyniesie 8–9 proc., a poziom jednocyfrowy będzie można uznać za sukces – prognozuje doradca Konfederacji Lewiatan, prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak ocenia, druga fala pandemii lub wzrost zachorowań na grypę jesienią może wywołać falę zwolnień grupowych, choć nie będzie ona duża. Jednak w tym roku nie należy spodziewać się ani wzrostu zatrudnienia, ani wzrostu płac. Po wygaśnięciu pandemi
29.06.2020

Tarcza 4.0 nie cieszy firm

W uchwalonej przez Sejm tarczy 4.0 utrzymały się pomysły najbardziej krytykowane przez przedsiębiorców - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".
08.06.2020

Konfederacja Lewiatan: ponad 3-krotnie wzrósł odsetek osób pracujących zdalnie

Ponad 3-krotnie wzrósł odsetek osób pracujących zdalnie - wskazała Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan w komentarzu do wtorkowych wskaźników GUS. Dodała, że dane za kwiecień i maj mogą wskazywać na dalsze zwiększanie odsetka pracujących poza stałym miejscem pracy.
26.05.2020

Rada Przedsiębiorczości apeluje do KE o akceptację polskiej Tarczy Finansowej

Rada Przedsiębiorczości apeluje o zapewnienie możliwie pilnej akceptacji rządowego programu Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie Konfederacja Lewiatan, która wchodzi w skład rady.
25.05.2020

Lewiatan: Dla większości przedsiębiorców najważniejsze jest odmrażanie gospodarki

Dla zdecydowanej większości przedsiębiorców najważniejsze jest w tej chwili odmrażanie gospodarki. To uratuje tysiące miejsc pracy, ale potrzeba dalszych działań antykryzysowych - ocenił Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.
13.05.2020

Forum Energii i Lewiatan apelują o impuls finansowy dla polskiej energetyki

Mobilizacja dodatkowych środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację kraju może pobudzić inwestycje warte ponad 580 mld zł i stworzyć blisko ćwierć miliona nowych miejsc pracy - przekonują Forum Energii o Konfederacja Lewiatan.
11.05.2020

Konfederacja Lewiatan: firmy korzystają z tarczy antykryzysowej i oczekują zmian w prawie pracy

Firmy korzystają z tarczy antykryzysowej, ale oczekują też zmian w prawie pracy - wynika z badania Konfederacji Lewiatan. Najbardziej dostępna była pomoc dla mikrofirm: zawieszenie składek ZUS i pożyczki z urzędu pracy, po które najczęściej sięgali przedsiębiorcy.
08.05.2020

Lewiatan: w tarczy 3.0 powinny znaleźć się przepisy dotyczące uelastycznienia czasu pracy

W kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej powinny znaleźć się przepisy dotyczące uelastycznienia czasu pracy, a także doprecyzowanie warunków pracy zdalnej np. zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika - informuje w poniedziałkowym komunikacie Konfederacja Lewiatan.
27.04.2020

Organizacje przedsiębiorców i pracodawców apelują o rozszerzenie tzw. Tarczy Antykryzysowej

Szefowie ośmiu organizacji przedsiębiorców i pracodawców zaapelowali o rozszerzenie ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej o systemowe rozwiązania wspierające przedsiębiorców i pracowników - napisali we wspólnej deklaracji. Podkreślili, że kluczowe jest niezwłoczne wprowadzenie w życie niezbędnych decyzji.
25.03.2020

Lewiatan: jeśli firmy nie dostaną wsparcia, bezrobocie wzrośnie nawet do 10 proc.

Problemy takich branż jak automotive, turystycznej, usług czy handlu w związku z pandemią będą skutkowały falą zwolnień w najbliższych miesiącach - uważa Konfederacja Lewiatan. Bezrobocie może wzrosnąć do 10 proc., jeśli firmy nie dostaną wsparcia - dodaje.
24.03.2020

Kilka kolejnych miesięcy pod znakiem bardzo silnego spowolnienia gospodarczego

– Patrząc na inne kraje, nastawiałbym się raczej na dwa miesiące niż dwa tygodnie ograniczeń, i to przyjmując pozytywny scenariusz, w którym wirus zostanie wreszcie opanowany dzięki izolacji kraju – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. To będzie mieć bardzo poważne skutki dla firm. Tym bardziej że szczyt zachorowań wciąż jest przed nami. Kryzys, który dotknął już m.in. transport, hotelarzy i restauratorów, prędzej czy później uderzy też w firmy produkcyjne.
20.03.2020

ZUS wesprze przedsiębiorców w walce ze skutkami pandemii

Rząd pracuje nad specustawą, której celem jest ograniczenie wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę i firmy. Te najbardziej obawiają się zatorów płatniczych i problemów z płynnością. NBP ocenia, że ich sytuacja na razie jeszcze nie pogorszyła się znacząco, ale potrzebne są szybkie działania, które zmniejszą straty i ograniczą ryzyko upadłości. Mechanizmy pomocowe zastosował już ZUS, który umożliwi odroczenie płatności składek. Przedsiębiorcy apelują o rozwiązania, które pozwolą rozłożyć ciężar strat nie tylko na firmy, lecz ta
18.03.2020

Ustawa o OZE zostanie zmodyfikowana ze względu na koronawirusa?

Z powodu koronawirusa rząd - w ramach pakietu pomocowego- powinien zmodyfikować ustawę o OZE - uważa Konfederacja Lewiatan. Chodzi o terminy uruchamiania nowych źródeł w sytuacji, gdy epidemia wywołuje m.in. opóźnienia w dostawach komponentów.
17.03.2020

Polskie firmy zaczynają odczuwać skutki opóźnionych dostaw komponentów z Chin

Zamknięcie tysięcy fabryk w Chinach na skutek koronawirusa zaczyna być odczuwalne dla firm w Polsce. Komponenty z Chin nie docierają na czas, a to powoduje przestoje w krajowej produkcji. Konsekwencją jest też mniejsze zapotrzebowanie na pracowników linii produkcyjnych.
01.03.2020

Lewiatan: Koronawirus może spowolnić wzrost gospodarczy w Polsce

Koronawirus może spowolnić wzrost gospodarczy w Polsce - wskazała Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan. W jej opinii niewątpliwie uderzy m .in. w usługi turystyczne, kulturalne, gastronomię i tradycyjny handel detaliczny.
28.02.2020

Lewiatan proponuje zmiany w przepisach dotyczących morskich farm wiatrowych

Rozwiązania przyjęte w projekcie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych pozwolą już rozpoczętym inwestycjom na dalszy szybszy rozwój. Mogą także zachęcić inwestorów. Aby tak się stało, Lewiatan proponuje wprowadzenie do projektu kilku zmian.
18.02.2020

Izrael rozpoczął eksport gazu ziemnego do Egiptu

Izrael zaczął eksportować do Egiptu gaz ziemny - poinformowało agencję EFE izraelskie ministerstwo energetyki. Szef tego resortu Juwal Szteinic oświadczył w Kairze, że umowa, którą zawarły Izrael i Egipt, to "dopiero początek" współpracy obu krajów.
15.01.2020

Lewiatan: wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 3,1 proc.

W 2020 roku wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., inflacja 3,5 proc., dynamika inwestycji 2,8 proc., a bezrobocie wzrośnie do 5,6-5,7 proc. - wynika z poniedziałkowej prognozy Konfederacji Lewiatan. Eksperci wskazują, że spowolnienie nie będzie tak łagodne jak zapowiadano.
13.01.2020

Konfederacja Lewiatan: rosną koszty, spadają ceny produktów, zmniejsza się zysk

Wzrost kosztów i obniżanie cen produktów zwiastują ograniczanie przestrzeni do zysków - komentuje czwartkowe dane o PMI ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan dr Sonia Buchholtz.
02.01.2020

Konfederacja Lewiatan: spada tempo wzrostu płac i zatrudnienia

Wynagrodzenia rosną wolniej ze względu na coraz wyższe koszty pracy - oceniła cytowana w środowym komunikacie Konfederacji Lewiatan ekspertka ds. rynku pracy Monika Fedorczuk. Dodała, że zatrudnienie rośnie wolniej, bo firmy zaczynają inwestować m.in. w automaty.
18.12.2019

Rekordowa umowa na eksport gazu z Izraela do Egiptu

Minister energetyki Izraela podpisał w poniedziałek pozwolenia na rekordowo wysoki eksport gazu ziemnego do Egiptu. Kontrakt o wartości 15 mld dolarów przewiduje dostawę do Egiptu 64 mld metrów sześciennych gazu w ciągu 10 lat.
16.12.2019

Większość Polaków chce produktów z recyklingu

69% mieszkańców Polski chciałoby, aby ich ulubione produkty były zaprojektowane i wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Oznacza to, że coraz ważniejsza jest dla nas możliwość ponownego wykorzystania produktów i dbałość o środowisko. Wyniki badania Stena Recycling to pozytywny sygnał dla firm, na które przepisy unijne nakładają większą odpowiedzialność za postępowanie z odpadami.
04.11.2019

Stena Recycling nagrodzi najciekawsze wdrożenia i działania promujące GOZ

W Polsce połowa zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych trafia do punktów zbiórek sprzętu. Jednak tylko 17% Polaków zwraca uwagę na materiały, z których wykonany jest sprzęt. Edukacja na temat efektywnego wykorzystania zasobów i ograniczenia ilości odpadów to jedno z kluczowych wyzwań transformacji gospodarki z linearnej na cyrkularną. Ruszyła III edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
17.10.2019

Lewiatan o danych GUS: nadchodzą trudne czasy dla przemysłu

Za kiepski wynik przemysłu w horyzoncie rocznym odpowiada pogorszenie w branży górniczej i wydobywczej, gdzie ujemna dynamika sięgnęła 8,4 proc. (dane nieodsezonowane) oraz w przetwórstwie przemysłowym - oceniała Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan, komentując czwartkowe dane GUS.
19.09.2019

Lewiatan: PMI w górę, ale ożywienia w przemyśle nie widać

Wskaźnik PMI rośnie, ale ożywienia w przemyśle nie widać - uważa ekspertka Lewiatana Sonia Buchholtz. Wskazuje, że sierpień był kolejnym miesiącem ze spadkiem nowych zamówień w polskim przemyśle, ale dynamika tego spadku wygasa.
02.09.2019

Projekt rozporządzenia ws. wysokości minimalnego wynagrodzenia w wykazie prac Rady Ministrów

W środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r.
14.08.2019

Konfederacja Lewiatan: Przemysł zaczyna odczuwać spowolnienie na Zachodzie

Na wyniki przemysłu w czerwcu br. w największym stopniu wpłynął słaby wynik przetwórstwa przemysłowego - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan dr Sonia Buchholtz. Jej zdaniem przemysł zaczyna odczuwać spowolnienie na Zachodzie.
18.07.2019

Spór między Chinami a USA spowolni gospodarkę

Jeśli wojna handlowa między Chinami a USA znowu się nasili, proces cyfryzacji wyhamuje, a to może doprowadzić do spowolnienia gospodarki i kryzysu na poziomie światowym. Ten konflikt nikomu nie służy – przekonują eksperci.
17.07.2019

Rząd proponuje minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. w wysokości 2450 zł

Rząd proponuje Radzie Dialogu Społecznego, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. wynosiło 2450 zł, a minimalna stawka godzinowa 16 zł – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna stawka 14,70 zł.
11.06.2019

„Rzeczpospolita”: Premierze Morawiecki: Ukraińcy zaraz wyjadą

Pracodawcy alarmują: jeśli rząd pilnie nie zmieni procedur legalnego zatrudnienia pracowników z zagranicy, przegramy z Czechami i Niemcami wyścig o tanie ręce do pracy ze wschodu - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".
11.06.2019

Pracodawcy RP: propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej idzie za daleko

Zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej płaca minimalna w wysokości 2450 zł zdecydowanie wykracza poza szacowane prognozy gospodarcze – ocenili w środę Pracodawcy RP. Propozycja rządu idzie za daleko – podkreśliła organizacja.
29.05.2019

Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej – BEIF 2019 (foto)

Po raz kolejny, w Warszawie zgromadzili się najważniejsi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej. Krajowi i zagraniczni przedstawiciele inwestorów, dostawców, wykonawców, ekspertów i instytucji finansujących biorą udział w V-tej edycji Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej – BEIF 2019. Organizator, Fundacja na rzecz Energetyki Wiatrowej, zapewnia, że to wydarzenie dokonało przełomu.
23.05.2019

Lewiatan o danych GUS: Produkcja rośnie wolniej, ale jest szansa na ożywienie inwestycji

Mimo, że produkcja rośnie wolniej, to jednak wyraźnie rosnąca dynamika produkcji dóbr inwestycyjnych dostarcza pozytywnego kontekstu, może być podstawą długotrwałego wzrostu - ocenia Konfederacja Lewiatan, komentując czwartkowe dane GUS.
18.04.2019

Lewiatan: Spowolnienie w UE mobilizuje przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych rynków zbytu

Spowolnienie w Unii Europejskiej mobilizuje nasze przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych rynków zbytu - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentując marcowy wskaźnik PMI dla Polski. Dodała, że perspektywa ostrego hamowania w polskim przetwórstwie wydaje się oddalać.
01.04.2019

Raport: Choć w UE rośnie zatrudnienie, spada liczba przepracowanych godzin

Choć obecnie w UE zatrudnienie jest większe niż w 2008 r., łączna liczba godzin przepracowanych w 2017 r. była mniejsza - wskazuje Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Pracownicy coraz częściej zatrudniani są na umowy na czas określony i na część etatu – alarmuje.
22.03.2019

Lewiatan: Przedsiębiorcy wciąż widzą potencjał rozwojowy

Mimo perspektyw spowolnienia gospodarczego i niekorzystnego otoczenia międzynarodowego, przedsiębiorcy wciąż widzą potencjał rozwojowy - ocenia ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, odnosząc się do danych GUS ws. produkcji przemysłowej.
20.03.2019

Izrael: Netanjahu zapowiada wizytę Pompeo w sprawie budowy gazociągu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w środę, że w najbliższych dniach do jego kraju przyjedzie sekretarz stanu USA Mike Pompeo, aby wspomóc plan eksportu gazu ziemnego z Izraela do Europy.
07.03.2019

Organizacje pracodawców zaniepokojone zatrzymaniami b. szefów państwowych spółek

Od kilku tygodni z niepokojem obserwujemy spektakularne zatrzymania byłych szefów spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa - napisali w oświadczeniu przedstawiciele sześciu organizacji pracodawców.
26.02.2019

Ekspert: Wzrost bezrobocia nie oznacza końca kłopotów firm z pozyskaniem pracowników

Wzrost bezrobocia nie oznacza dla pracodawców końca kłopotów z pozyskaniem pracowników - oceniła w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.
26.02.2019

Konfederacja Lewiatan: Przemysł rośnie, mimo niekorzystnego otoczenia międzynarodowego

Przemysł rośnie, mimo niekorzystnego otoczenia międzynarodowego - oceniła ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz odnosząc się do środowych danych GUS.
20.02.2019

Konfederacja Lewiatan: W styczniu wzrost płac najwyższy od 11 lat

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2019 r. wyniosły przeciętne ponad 4,9 tys. zł, co oznacza rekordowe podwyżki od 2008 roku - podkreśliła w komentarzu do wtorkowych danych GUS ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.
19.02.2019

Lewiatan: Płace nie będą już rosły tak szybko

W tym roku możemy spodziewać się osłabienia pozytywnych trendów na rynku pracy, m.in. spowolnienia tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia - ocenia ekspertka Konfederacji Lewiatan Moniki Fedorczuk, komentując poniedziałkowe dane GUS.
11.02.2019

Konfederacja Lewiatan: Średnia płaca przekroczyła 5 tys. zł, ale może już nie rosnąć tak szybko

Mimo, iż średnie i duże przedsiębiorstwa zatrudniają nowych pracowników i podnoszą płace, zmiany nie są już tak duże jak rok wcześniej - oceniła ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk dane GUS dot. wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, gdzie średnia płaca przekroczyła 5 tys. zł.
18.01.2019

Konfederacja Lewiatan: Produkcja przemysłowa hamuje

W najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa mogą się spodziewać spowolnienia dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej, co jest konsekwencją osłabienia wzrostu gospodarczego w krajach UE - ocenia ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz komentując dane GUS dot. produkcji przemysłowej.
18.01.2019

Lewiatan: Odrzucenie umowy brexitowej niepokoi przedsiębiorców

Odrzucenie przez Izbę Gmin umowy brexitowej zwiększa niepewność i ryzyko biznesowe w handlu państw UE z Wielką Brytanią - ocenia Konfederacja Lewiatan. Jak dodano, brak umowy, ani nawet jej nowej propozycji oznacza, że niewiadome są stawki celne, które mają obowiązywać w handlu.
16.01.2019

Netanjahu: Izrael, Grecja i Cypr będą budować nowy gazociąg

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w czwartek, że Izrael, Grecja i Cypr podpiszą na początku roku umowę dotyczącą budowy gazociągu prowadzącego ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego do Europy. Projekt poparły Stany Zjednoczone.
21.12.2018

Lewiatan: Unijne przepisy uderzą w polskie firmy transportowe

Nowe unijne regulacje negatywnie odbiją się na działalności polskich firm transportowych; są także niekorzystne dla europejskiej gospodarki i unijnych konsumentów - uważa związek pracodawców „Transport Logistyka Polska”, członek Konfederacji Lewiatan.
04.12.2018

Eksperci: Obecny rynek pracy wymaga innego spojrzenia

Dzisiejszy rynek pracy wymaga innego spojrzenia m.in. na Urzędy Pracy i innego działania tych służb, potrzebna jest również większa elastyczność form zatrudnienia – uznali eksperci biorący udział w konferencji Lewiatana "Praca 4.0. Człowiek – technologia – prawo".
20.11.2018

Konfederacja Lewiatan: bezrobocie spadnie jeszcze w październiku i listopadzie

Bezrobocie spadnie jeszcze w październiku i listopadzie - oceniła ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk wtorkowe dane GUS ws. stopy bezrobocia.
23.10.2018

XIII Konferencja PSEW Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce (zapowiedź wideo)

W dniach 6-8 listopada 2018 r. w Serocku odbędzie się konferencja „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce” zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Na 3-dniowe obrady zaplanowano dyskusje i wystąpienia przedstawicieli rządu Polski i Danii, czołowych inwestorów i firm działających w branży. GospodarkaMorska.pl objęła wydarzenie swoim patronatem medialnym.
19.10.2018

Ekspertka o bezrobociu: Sytuacja na rynku pracy się stabilizuje

Stabilizuje się sytuacja na rynku pracy. Osoby, które były w rejestrach bezrobotnych i chciały podjąć pracę, podjęły ją - powiedziała PAP ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk, komentując najnowsze dane MRPiPS o bezrobociu.
04.10.2018

Šefčovič: Nasze bezpieczeństwo energetyczne jest znacznie wyższe niż 4 lata temu

Z dużą pewnością mogę powiedzieć, że nasze bezpieczeństwo energetyczne jest znacznie wyższe niż 4 lata temu – powiedział w piątek w Sopocie Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej.
28.09.2018

Maciąg: Dynamika produkcji nie będzie już tak wysoka, ale bez gwałtownego hamowania

Dynamika produkcji nie będzie już tak wysoka, ale nie należy się spodziewać gwałtownego hamowania - uważa ekspert Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg. Dodał, że w ostatnich miesiącach nasz przemysł należał do najmocniejszych w Europie i skutecznie opierał się spowolnieniu w strefie euro.
19.09.2018

Morskie farmy wiatrowe czekają na zmianę przepisów

Konfederacja Lewiatan zainaugurowała prace zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej („Polski Offshore"), którego celem jest stworzenie kompletnych, systemowych ram prawnych dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i przemysłu energetyki morskiej w Polsce. Zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele inwestorów, deweloperów, przemysłu oraz wiodących kancelarii prawnych, zamierza dokonać szerokiego przeglądu przepisów regulujących proces przygotowania morskich farm wiatrowych, oraz zaproponować pakiet zmian legislacyjnych, skr
13.09.2018

Konfederacja Lewiatan: gospodarka pracuje na najwyższych obrotach

W drugim kwartale br. motorem napędowym wzrostu gospodarczego był popyt krajowy, który wzrósł w drugim kwartale o 4,8 proc., ale był niższy niż w pierwszym kwartale br. - ocenia ekspert Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg. Jak dodaje, szybciej rosło spożycie ogółem.
31.08.2018

Konfederacja Lewiatan: polski przemysł należy do najmocniejszych w Europie

Polski przemysł należy do najmocniejszych w Europie - ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS. Jego zdaniem zagrożeniem w kolejnych miesiącach może być niedobór pracowników.
20.08.2018

Konfederacja Lewiatan: dynamika wzrostu wynagrodzeń jest większa niż rok wcześniej

Dynamika wzrostu wynagrodzeń jest większa niż rok wcześniej - ocenia ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk komentując piątkowe dane GUS. Dodała, że jednocześnie w lipcu odnotowano niewielkie obniżenie wysokości przeciętnego wynagrodzenia wobec czerwca, co jest związane z sezonem wakacyjnym.
17.08.2018

Konfederacja Lewiatan: nasz przemysł należy do najmocniejszych w Europie

Od początku roku nasz przemysł należy do najmocniejszych w Europie - uważa ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg, komentując środowe dane GUS dot. produkcji przemysłowej. Dodał, że w najbliższych miesiącach produkcja powinna rosnąć w przyzwoitym tempie.
18.07.2018

Randstad: Polacy wysoko oceniają swoje szanse na znalezienie nowej pracy

Rekordowo wysoko oceniamy swoje szanse na znalezienie nowego zatrudnienia; 88 proc. badanych ma nadzieję znaleźć pracę bez komplikacji. Z kolei 68 proc. ocenia, że znajdzie co najmniej tak dobre warunki, jak dotychczas – wynika z najnowszego sondażu firmy Randstad.
18.07.2018

Konfederacja Lewiatan: Polski eksport radzi sobie bardzo dobrze

Nasz eksport, mimo trudnej sytuacji w handlu światowym, m.in. przez groźbę wojny celnej, radzi sobie bardzo dobrze. W maju, podobnie jak w kwietniu, odnotowaliśmy dodatnie saldo w wymianie towarowej - wskazał w komentarzu do czwartkowych danych GUS ekspert Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg.
12.07.2018

MPiT: Premier powołał Abramowicza na Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek Adama Abramowicza na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Rzecznik MŚP ma stać na straży praw przedsiębiorców, szczególnie z sektora MŚP.
23.06.2018

Emilewicz: Dobrą okazją do powołania rzecznika przedsiębiorców będzie 21 czerwca

MPiT czeka na opinie organizacji pracodawców dot. kandydatury Adama Abramowicza na Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców; dobrą okazją do powołania rzecznika będzie 21 czerwca, kiedy przypada Dzień Przedsiębiorcy - mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
08.06.2018

Randstad: 39 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu pół roku

39 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, 54 proc. przedsiębiorców zamierza pozostawić zatrudnienia na obecnym poziomie, 4 proc. chce je zmniejszyć - wynika z najnowszego sondażu firmy Randstad.
05.06.2018

Lewiatan: bezrobocie spada we wszystkich województwach

Poprawa sytuacji na rynku pracy jest odczuwalna we wszystkich regionach - ocenia ekspert Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk. Dodała, że jest to związane z sezonowym, obserwowanym corocznie, wzrostem zapotrzebowania na pracę m.in. w rolnictwie, budownictwie czy turystyce.
25.04.2018

Świnoujście: Ruszyła kampania przeciw patologii w zatrudnianiu Ukraińców

W piątek w Świnoujściu zainaugurowano kampanię "Partnerstwo i zatrudnienie", której celem jest zwalczanie patologii w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy. Do inicjatywy przystąpiły polskie i ukraińskie organizacje pracodawców oraz agencje zatrudnienia.
20.04.2018

„Rzeczpospolita”: W 200 zawodach będzie łatwiej o cudzoziemca

Jest szansa, że jeszcze przed wakacjami przedsiębiorcy zyskają ułatwienia w ściąganiu kierowców, budowlańców, informatyków i lekarzy z zagranicy - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
19.04.2018

Lewiatan: Część propozycji ws. kodeksów pracy można przyjąć

Przepisy kodeksów przygotowane przez komisję kodyfikacyjną, które mogłyby zostać przyjęte bez dużych kontrowersji to m.in. te o czasie pracy, telepracy, rozwiązywaniu sporów zbiorowych, czy pracownikach domowych - ocenił w piątek ekspert Konfederacji Lewiatan prof. Jacek Męcina.
14.04.2018

Randstad: Polacy poszukują pracy średnio 2,5 miesiąca

Średnio 2,5 miesiąca zajmuje obecnie Polakom znalezienie nowej pracy, miejsce zatrudnienia w ostatnim półroczu zmienił co piąty pracownik - wynika z opublikowanych w poniedziałek wyników najnowszego sondażu Instytutu Badawczego Randstad.
09.04.2018

Lewiatan: Przedsiębiorcom doskwiera brak wykwalifikowanych pracowników

Polskim przedsiębiorcom doskwiera brak wykwalifikowanych pracowników i niestabilne, niespójne przepisy prawa podatkowego - wynika z badania Konfederacji Lewiatan.
30.03.2018

Lewiatan: Stopa bezrobocia może spaść poniżej 6 proc.

Niewykluczone, że pod koniec tegorocznych wakacji stopa bezrobocia spadnie poniżej 6 proc. - uważa Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
23.03.2018

Kajda: Konstytucja Biznesu daje narzędzia do poprawy relacji biznes-administracja

Konstytucja Biznesu daje narzędzia do poprawy relacji biznes-administracja; była wzorowo procedowana, z oceną praktycznego działania nowych regulacji trzeba jednak poczekać - powiedział PAP dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan Krzysztof Kajda.
17.03.2018

Eksperci: Zachęcajmy pracowników zza wschodniej granicy do pozostania w Polsce

Zwolnienie seniorów ze składek na ZUS, zachęcenie pracowników zza wschodniej granicy do pozostania w Polsce, aktywizacja bezrobotnych - to postulowane przez ekspertów rozwiązania, które powinny złagodzić niedobór pracowników na polskim rynku pracy.
24.02.2018

Starczewska-Krzysztoszek: Brak możliwości zatrudniania nowych pracowników wpłynie na poziom inwestycji

Brak możliwości zatrudniania nowych pracowników wpłynie na poziom inwestycji - tak piątkowe dane GUS na temat bezrobocia i zatrudnienia komentuje dla PAP Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
24.02.2018

Izrael: Kontrakt na eksport gazu do Egiptu wartości 15 mld USD

Izrael podpisał w poniedziałek największą jak dotąd umowę na eksport gazu. Notowana na giełdzie w Tel Awiwie firma Delek Drilling wraz z amerykańskim partnerem Noble Energy zawarła z egipskim Dolphinus Holdings kontrakt o wartości 15 mld dolarów.
20.02.2018

Lewiatan pozytywnie o deklaracji współpracy rządu z pracodawcami

Bardzo pozytywnie przyjmujemy deklarację współpracy rządu z pracodawcami w celu budowy systemu kształcenia zawodowego - napisała Konfederacja Lewiatan w odpowiedzi na list premiera Mateusza Morawieckiego i minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej do pracodawców.
20.02.2018

Włoscy przedsiębiorcy w Polsce: ponad 2,5 tys. firm i 82 tys. miejsc pracy

„Z ziemi włoskiej do Polski” - pod takim hasłem odbyło się seminarium poświęcone osiągnięciom i wyzwaniom w zakresie współpracy gospodarczej Polski i Włoch. Głównym partnerem wydarzenia zorganizowanego w Warszawie był Fiat Chrysler Automobiles (FCA).
15.02.2018

Lewiatan: Ustawa o sukcesji firm to rozwiązanie, które odpowiada na oczekiwania przedsiębiorców

Projekt regulacji dot. sukcesji firm osób fizycznych to dobre rozwiązanie, które odpowiada na oczekiwania przedsiębiorców. Należy trzymać kciuki, by ta ustawa w sposób mądry przeszła przez Sejm i żebyśmy mogli z niej korzystać - powiedziała PAP Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Lewiatana.
10.02.2018

Konfederacja Lewiatan: Projekt nowej unijnej dyrektywy obciąża pracodawców

Wprowadzenie w przygotowywanej unijnej dyrektywie m.in. nowej definicji pracownika i pracodawcy oraz rozszerzenie zakresu informacji przekazywanych pracownikom mogą budzić zastrzeżenia, bo dodatkowo obciążają pracodawców – uważa Konfederacja Lewiatan.
29.01.2018

Większa obecność kobiet w biznesie to wyższe zyski dla firm

Przedsiębiorstwa, które zatrudniają i kobiety, i mężczyzn, osiągają o 15 proc. wyższe przychody, a te zatrudniające przedstawicieli różnych narodowości – nawet o 35 proc. – wynika z raportu McKinsey. W Polsce, choć odsetek pań zajmujących kierownicze stanowiska rośnie, to wciąż jest im na rynku pracy trudniej ze względu na pełnione role społeczne, obowiązki rodzinne i panujące stereotypy. Luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w naszym kraju blisko 20 proc. W promowaniu działań na rzecz równości płci i wspierania kobiet
18.01.2018

Randstad: 35 proc. pracowników liczy na noworoczną podwyżkę

35 proc. polskich pracowników liczy na noworoczną podwyżkę pensji, 37 proc. spodziewa się otrzymać na początku roku jednorazową premię bądź nagrodę - wynika z najnowszego sondażu instytutu badawczego Randstad.
16.01.2018

Prezydent skierował do TK nowelę dot. zniesienia górnego limitu składek na ZUS

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą "dochowania standardów procesu legislacyjnego".
05.01.2018

Lewiatan: Sytuacja, jakiej nie było od 25 lat. Jest rynek pracownika

Na rynku pracy mamy do czynienia z sytuacją, która nie miała miejsca od 25 lat. Dane płynące z gospodarki – rosnący PKB, spadające bezrobocie, rosnące wynagrodzenia i zapotrzebowanie na pracowników – sprawiają, że można nasz rynek pracy nazwać "rynkiem pracownika” - uważa Konfederacja Lewiatan.
29.12.2017

W środę w RDS m.in. o zniesieniu limitu składek na ZUS

Zniesienie limitu składek na ZUS oraz obniżenie wieku emerytalnego - m.in. tymi kwestiami zajmie się w środę na posiedzeniu plenarnym Rada Dialogu Społecznego.
19.12.2017

Raport FOR: Polskie umowy o pracę zbyt mało elastyczne

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o elastyczność zatrudnienia na podstawie umów o pracę - wynika z raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju. To z tego powodu w Polsce często stosuje się m.in. umowy na czas określony oraz umowy cywilnoprawne - uważają eksperci FOR.
15.12.2017

Senat za ustawą znoszącą górny limit składek na ZUS, ale dopiero od 2019 r.

Senat wniósł w czwartek poprawkę do ustawy znoszącej limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - przepisy miałyby wejść w życie od początku 2019 r. Podczas głosowania doszło do sporu o kworum.
07.12.2017

Lewiatan i NSZZ Solidarność zapowiadają apel o weto ws. zniesienia limitu składek na ZUS

Apel do prezydenta o zawetowanie ustawy znoszącej limit składek na ZUS w razie przyjęcia jej przez parlament zapowiedziały dwie organizacje: pracodawców i związek zawodowy. Konfederacja Lewiatan i NSZZ Solidarność podpisały oświadczenie w tej sprawie, domagając się dyskusji z rządem o zmianach w ubezpieczeniach społecznych.
06.12.2017

Senacka komisja: Zniesienie limitu składek na ZUS od 1 stycznia 2019 r.

Wprowadzenie ustawy o zniesienie limitu składek na ZUS od stycznia 2019 r. - taką poprawkę zarekomendowała w poniedziałek senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej.
05.12.2017

Obcokrajowcy ratunkiem dla pomorskiego rynku pracy

Racjonalna i długofalowa polityka migracyjna w stosunku do obcokrajowców, głównie obywateli Ukrainy może być jednym z ważniejszych sposobów na uzupełnienie niedoboru kadr na rynku pracy – uważają uczestnicy Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.
01.12.2017

Morawiecki: Najbardziej naturalne byłoby zniesienie limitu składek na ZUS od 2019 r.

Najbardziej naturalnym wyjściem byłoby wydłużenie vacatio legis o rok, tak, by zniesienie limitu składek na ZUS weszło w życie 1 stycznia 2019 r. - powiedział PAP wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że decyzja nie jest w jego rękach, bo ustawa znajduje się w Senacie.
30.11.2017

Sejm uchwalił ustawę o zniesienia limitu składek na ZUS

Sejm uchwalił w piątek rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Za ustawą głosowało 226 posłów, 209 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.
24.11.2017

Lewiatan: Takiej dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu nie było od sierpnia 2010 r.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w październiku o 12,3 proc. rdr to bardzo dobra zapowiedź IV kw. br. - skomentowała poniedziałkowe dane GUS Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan. Dodała, że takiej dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu nie było od sierpnia 2010 r.
20.11.2017

Konfederacja Lewiatan: Nowa ustawy o innowacyjności ważna dla gospodarki

Nowela ustawy o innowacyjności, którą bez poprawek zaakceptował w środę Senat, to jedna z ważniejszych ustaw nie tylko dla przedsiębiorstw, ale dla całej gospodarki - oceniła główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
16.11.2017

Lewiatan: Konstytucja Biznesu może stanowić impuls dla administracji

Konstytucja Biznesu może stanowić pewien impuls dla administracji, ale sama w sobie nie rozwiąże problemów wynikających m.in. ze złożonych przepisów podatkowych - oceniła Konfederacja Lewiatan. Dodano, że jest "wycinkiem rzeczywistości prawnej", w której działają przedsiębiorcy.
15.11.2017

Skiba: Są argumenty, że przy naszym poziomie rozwoju przyjęcie euro nie jest obecnie korzystne

Jest wiele argumentów, że dla kraju na takim poziomie rozwoju jak Polska członkostwo w strefie euro nie jest aktualnie korzystne; jednak Polska na pewno chce mieć opcję wstąpienia do strefy euro - powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.
14.11.2017

Zalewska: W kwestii kształcenia chcemy być wiarygodnym partnerem dla przedsiębiorców

W kwestii kształcenia zawodowego chcemy być wiarygodnym partnerem dla pracodawców - podkreśliła w poniedziałek minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zaznaczyła, że przedsiębiorcy powinni mówić, czego oczekują od systemu edukacji.
13.11.2017

Ekonomiści: Rosną koszty produkcji i czas dostaw, spadają zapasy

Wzrost kosztów produkcji, spadek zapasów i wydłużenie czasu dostaw stoją za ogłoszonym w czwartek niewielkim spadkiem wskaźnika PMI - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, może się to wiązać z sytuacją na rynku pracy.
02.11.2017

Morawiecki: Objęcie specjalną strefą ekonomiczną całej Polski zdynamizuje inwestycje

Objęcie specjalną strefą ekonomiczną całej Polski zdynamizuje inwestycje, zwłaszcza w powiatach i gminach dotąd trochę zapomnianych – uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
20.10.2017

Randstad: Większość Polaków nie boi się utraty pracy

Tylko 23 proc. badanych Polaków przyznaje, że boi się utraty pracy. To o 3 proc. mniej niż wynosi średnia europejska. Największe obawy pod tym względem mają Hiszpanie - wynika z sondażu instytutu badawczego Randstad.
10.10.2017

Lewiatan: Moody’s zbyt optymistycznie ocenia tempo wzrostu PKB w Polsce

Moody’s zbyt optymistycznie ocenia tempo wzrostu PKB w Polsce; inwestycje mogą przyspieszyć, ale nie więcej niż do 2-3 proc. w skali roku; solidniejszych inwestycji samorządów możemy oczekiwać w 2018 r. - uważa Konfederacja Lewiatan.
04.09.2017

„FAZ”: Jako dyrektor w Rosniefcie Schroeder byłby sługusem Putina

Przyjmując proponowane mu przez Moskwę stanowisko we władzach rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder stałby się "sługusem autorytarnego systemu" Władimira Putina - pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
17.08.2017

„FT”: Izrael porozumiał się z Cyprem, Grecją i Włochami w sprawie gazociągu

Izrael podpisał z Cyprem, Grecją i Włochami wstępne porozumienie w sprawie budowy gazociągu, który ma biec po dnie Morza Śródziemnego – pisze wtorkowy „Financial Times”. Szacowany koszt projektu to 6-7 mld dolarów, a przewidywany termin realizacji – 2025 rok.
04.04.2017

Konferencja Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki już 27 lutego

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej już po raz trzeci we współpracy z partnerami branżowymi organizuje międzynarodową konferencję, podczas której omawiany będzie wpływ morskiej energetyki wiatrowej na rozwój polskiej gospodarki. Aktualnie obowiązująca polityka energetyczna Polski do roku 2030 zakłada „stworzenie warunków ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących budowy farm wiatrowych na morzu”. Od jej przyjęcia przez Rząd RP minęło już 7 lat. Czy udało się zrealizować ten cel? Kiedy możemy się spodziew
09.02.2017

Przepisy o najniższym wynagrodzeniu nie wpłyną na branżę morską

Od 1 stycznia najniższe wynagrodzenie wynosi 2 tysiące złotych brutto i jest wyższe niż w ubiegłym roku o 150 złotych. Choć przepisy dotyczące płacy minimalnej obowiązują tylko w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czyli na etat, należy także pamiętać, że od niedzieli obowiązuje również minimalna stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych. Wynosi ona 13 złotych.
02.01.2017

Nowy wiceprezes OT Logistics

Irenerusz Miski od 26 sierpnia dołączył do zarządu spółki OT Logistics. Zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej będzie pełnił funkcję wiceprezesa do spraw finansów.
27.08.2016

Polski Klaster Morski – wybrano zarząd i komisję rewizyjną

Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w dniu 28 kwietnia 2016 r. członkowie Polskiego Klastra Morskiego wybrali zarząd i komisję rewizyjną na nową kadencją. Członkami zarządu zostali: Marek Grzybowski, Alfred Naskręt i Ryszard Toczek, a członkami komisji rewizyjnej: Zbigniew Jaś i Zbigniew Nowakiewicz. Przyjęto strategię Polskiego Klastra Morskiego.
29.04.2016

Grupa LOTOS partnerem Inicjatywy Bałtyckiej

„Europejskie Korytarze Transportowe szansą na połączenie regionu Morza Bałtyckiego z Europą i resztą świata” – pod takim hasłem odbyła się debata organizowana przez Inicjatywę Sekretarza Generalnego ONZ – Global Compact w Polsce podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie.
12.10.2015

Polskie LNG SA chce nawiązać współpracę z lokalnym biznesem

Polskie LNG SA, inwestor budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu, pragnie uwzględniać interesy otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego projektu, jak również środowiska naturalnego.
08.04.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.