• <

Lewiatan pozytywnie o deklaracji współpracy rządu z pracodawcami

pc

20.02.2018 02:51 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Lewiatan pozytywnie o deklaracji współpracy rządu z pracodawcami
Lewiatan pozytywnie o deklaracji współpracy rządu z pracodawcami - GospodarkaMorska.pl

Bardzo pozytywnie przyjmujemy deklarację współpracy rządu z pracodawcami w celu budowy systemu kształcenia zawodowego - napisała Konfederacja Lewiatan w odpowiedzi na list premiera Mateusza Morawieckiego i minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej do pracodawców.

Na początku roku Morawiecki i Zalewska wystosowali specjalny list do pracodawców. Zwrócili się w nim o podjęcie działań na rzecz kształcenia zawodowego, m.in. obejmowanie patronatem szkół zawodowych. Premier i minister podkreślili w nim, że kształcenie zawodowe zostało silnie osadzone w "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". Zaprosili pracodawców do bliższej współpracy przy planowaniu i realizowaniu kampanii promocyjnych adresowanych do młodych ludzi podejmujących decyzję o wyborze swojej przyszłej ścieżki zawodowej.

"Bardzo pozytywnie przyjmujemy deklarację współpracy rządu z pracodawcami w celu budowy systemu kształcenia zawodowego. Podnoszenie kwalifikacji w ramach systemu dualnego, z wykorzystaniem środków i doświadczeń pracodawców, ma zasadnicze znacznie dla konkurencyjności gospodarki" – napisała w odpowiedzi na list Konfederacja Lewiatan.

Lewiatan przedstawił także własne propozycje dotyczące kształcenia zawodowego. Do jednej z nich należy utworzenie tzw. centrów kwalifikacji, czyli placówek zarządzanych przez organizacje pracodawców, gdzie odbywałyby się szkolenia, egzaminowanie i certyfikowanie kwalifikacji we współpracy m.in. z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi, szkołami branżowymi, technikami i placówkami edukacyjnymi. Działalność centrów byłyby finansowane w ramach programów operacyjnych i z pieniędzy samorządowych.

Kolejnym pomysłem jest utworzenie korpusu fachowców, czyli sieci ekspertów zatrudnionych w organizacjach pracodawców pomagającym firmom angażować się w kształcenie zawodowe tj. wspierać je w procesie kształcenia uczniów w miejscu pracy, doradzać w kwestiach formalnych oraz diagnozować zapotrzebowanie na pracowników.

W ocenie ekspertów z Konfederacji Lewiatan, konieczna jest także zmiana przepisów prawnych zachęcających do inwestowania w kształcenie zawodowe. Chodzi m.in. o ulgi podatkowe, zwiększanie środków przeznaczonych na refundację wynagrodzeń młodocianych pracowników, dofinansowanie praktycznej nauki zawodu dla uczniów techników i zmianę zasad zatrudniania pracowników młodocianych. Ważna jest też promocja dobrych praktyk kształcenia zawodowego tzn. przekonanie młodych osób, że wybór praktycznej ścieżki kształcenia jest koniecznością.

Od obecnego roku szkolnego 2017/2018 zmieniana jest struktura szkół w Polsce - ruszyły m.in. szkoły branżowe I stopnia. Weszły one w miejsce wygaszanych zasadniczych szkół zawodowych. Absolwenci szkół branżowych I stopnia będą mogli kontynuować naukę w szkołach branżowych II stopnia i zdać w nich maturę. Od roku szkolnego 2019/2020 w miejsce obecnych 4-letnich techników, powrócą technika 5-letnie.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że dalszą naukę w szkołach zawodowych (technikach i szkołach branżowych) wybiera w skali kraju 54 proc. absolwentów gimnazjów. Resort edukacji, chce utrzymać ten trend, tak, by w szkołach zawodowych uczyło się w przyszłości co najmniej tyle uczniów, co obecnie.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.