• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Lewiatan: Polacy lepiej oceniają swoją sytuację niż stan gospodarki

21.01.2021 12:22 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Lewiatan: Polacy lepiej oceniają swoją sytuację niż stan gospodarki

Partnerzy portalu

Lewiatan: Polacy lepiej oceniają swoją sytuację niż stan gospodarki - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Polacy lepiej oceniają swoją sytuację niż stan gospodarki - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentując dane GUS.

GUS podał w czwartek, że w styczniu odnotowano pogorszenie bieżących wskaźników koniunktury konsumenckiej przy jednoczesnej poprawie przyszłej koniunktury. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -25,1 i był o 0,2 pkt. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Według Buchholtz w dzisiejszych czasach brak znaczącego pogorszenia koniunktury może być dobrą wiadomością. "Przypisujemy to stabilnej (choć dalekiej od dobrej) sytuacji epidemiologicznej, ale również lepszej niż wcześniej komunikacji w zakresie ogłaszanych ograniczeń wpływających na perspektywy zarobkowania i wydawania pieniędzy" - wskazała.

Jak zauważyła ekspertka Konfederacji Lewiatan, w styczniu ocena zmian indywidualnej sytuacji finansowej utrzymuje się na poziomach podobnych jak w listopadzie (i nieznacznie lepszych od grudniowych), ale przy pozytywnych perspektywach na kolejny rok. "Ocena sytuacji makroekonomicznej pozostaje gorsza niż indywidualna, zarówno patrząc wstecz, jak i naprzód" - zauważyła Buchholtz.

Jej zdaniem bardziej zniuansowanego obrazu dostarcza wskaźnik wyprzedzający. "Skłonność do nabywania dużych jednostkowo zakupów nie ulega zmianie, natomiast rośnie skłonność do oszczędzania. Zazwyczaj w okresach złej koniunktury Polacy nie oszczędzali. Tym razem wydaje się jednak, że przeważa efekt związany z niepewnością. Nawet jeśli subiektywne ryzyko bezrobocia się zmniejsza, respondenci wskazują na nieznaczne pogorszenie sytuacji finansowej gospodarstwa domowego" - wskazała.

Buchholtz zaznaczyła, że po lockdownowym grudniu ocena ryzyka utraty pracy lub zamknięcia prowadzenia działalności minimalnie spadła (o 3 pkt. proc.). "Należy jednak podkreślić, że nigdy nie była duża, co wynika z trwałego niedoboru pracowników w Polsce. Mamy do czynienia z +chomikowaniem+ pracy, które jest uzasadnione tylko wówczas, jeśli istnieją perspektywy odbicia w niedługim czasie" - wskazała.

"Jeśli więc okaże się, że ta statystyka ulega załamaniu, będzie to sygnał rychłej fali bankructw" - oceniła.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.