• <

Wynik wyszukiwania - "gus" - Wiadomości

MSZ Estonii wezwało kierownika ambasady Rosji w związku z zakłóceniami sygnału GPS

Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii wezwało w środę kierownika ambasady Rosji w Tallinie, aby zaprotestować przeciwko zakłócaniu przez Moskwę sygnałów GPS nad Bałtykiem - oznajmił na platformie X szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
08.05.2024

Ministerstwo Infrastruktury planuje modernizację polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70

Planowana jest modernizacja polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 (Antwerpia-Kłajpeda) - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. W czerwcu planowane jest podpisanie z marszałkami województw listów intencyjnych w tej sprawie.
08.05.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. rozpoczyna się budowa promu dla norweskiego armatora

Na terenie gdańskiej stoczni 8 maja odbyło się cięcie blach pod budowę promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym dla norweskiej firmy żeglugowej Torghatten Nord AS. To kolejny statek powstający na terenie zakładu, w powstającego w ramach rozwijanej oferty w postaci budowy niskoemisyjnych jednostek, z których większość wchodzi właśnie na morski rynek w Norwegii.
08.05.2024

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Zakłócenia GPS na Bałtyku. Problemy dla statków i samolotów

Analitycy i komentatorzy donoszą o wzroście zakłóceń GPS na Morzu Bałtyckim. Jako przyczynę tego stanu wskazują stację zagłuszającą, która znajduje się w Obwodzie Królewieckim, a także inne tego typu obiekty na terytorium Rosji. Wpływa to na utrudnienie w poruszaniu się na bałtyckim akwenie. Zdaniem władz i ekspertów od bezpieczeństwa stanowi to zagrożenie dla ruchu morskiego, acz dotąd nie podjęto przeciwdziałań wobec tego problemu.
01.05.2024

Żegluga Gdańska rozpoczyna nowy sezon nawigacyjny

Żegluga Gdańska Sp. z o.o. poinformowała o rozpoczęciu sezonu nawigacyjnego sezonu 2024 w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Helu, zgodnie z wcześniej ogłoszonym rozkładem przedsezonowym ogłoszonym.
30.04.2024

Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

Od soboty zostaje otwarty dla żeglugi po zimowej przerwie Kanał Elbląski - podały Wody Polskie. Tego dnia regularne rejsy zaczyna biała flota Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, która w poprzednim sezonie przewiozła blisko 70 tys. turystów.
29.04.2024

W 2023 r. obrót ładunków w polskich portach wzrósł o 14,3 proc.

Obrót ładunków w polskich portach w 2023 r. wzrósł o 14,3 proc. rdr - podał w poniedziałek GUS. Zmniejszył się za to ruch pasażerski oraz liczba towarów transportowanych przez polskich przewoźników. Z danych Urzędu wynika, że spadła ilość poławianych w Bałtyku ryb, natomiast zwiększyły się połowy dalekomorskie.
29.04.2024

Yacht Klub Polski Gdynia uroczyście zainauguruje obchody stulecia istnienia

Uroczyste rozpoczęcie klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego, odsłonięcie tablicy admirała Józefa Unruga oraz spotkanie żeglarzy i sympatyków – tak zapowiada się inauguracja obchodów stulecia założenia Yacht Klubu Polski Gdynia, które odbędzie się w piątek 3 maja.
29.04.2024

Filipiny organizują wraz z sojusznikami ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Siły Zbrojne Filipin rozpoczęły 39. edycję ćwiczenia pk. Balikatan. To największe, coroczne, dwustronne przedsięwzięcie szkoleniowe filipińskich sił morskich, z udziałem amerykańskiego sojusznika. Celem ćwiczeń jest umacnianie współpracy między USA i Filipinami, podkreślając traktat o wzajemnej obronie poprzez wzmocnienie współpracy wojskowej i gotowości między wojskami obu krajów w domenie morskiej. Manewry potrwają od 22 kwietnia do 10 maja.
22.04.2024

Skroplony dwutlenek węgla trafi pod dno Morza Północnego. Geosekwestracja CO2 to konieczność dla branży cementowej

Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla to konieczność dla cementowni, by uciec od wysokich kosztów zakupu uprawnień do emisji - ocenili przedstawiciele branży we wtorek. Aby jednak ruszyły inwestycje w technologię CCS niezbędna jest zmiana prawa i wsparcie finansowe.
16.04.2024

Gaz-System zbadał dno Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU

Celem badań zleconych przez spółkę było szczegółowe rozpoznanie obiektów na obszarze projektowanego terminalu LNG oraz gazociągu podmorskiego, łączącego terminal z lądem. Obecnie Marynarka Wojenna RP realizuje ostatni etap działań polegający na neutralizacji wykrytych materiałów niebezpiecznych.
12.04.2024

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Wielkich Jezior Mazurskich

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Mazurach. Szlak rozstawiany jest na długości około 150 km za pomocą boi i znaków brzegowych; znakowane są przeszkody znajdujące się pod wodą i wyznaczana głębokość szlaku - poinformowały PAP Wody Polskie.
09.04.2024

Rojam zmienia adres. Nowa siedziba, nowe możliwości

Zmiana, która niesie za sobą obietnicę rozwoju i innowacji: po ośmiu latach na Siennickiej, Rojam przeniósł swoją działalność do nowoczesnej siedziby na Kokoszkach. Ten strategiczny ruch jest wyrazem ambicji firmy, by nieustannie poprawiać jakość i efektywność usług, jednocześnie dbając o najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
03.04.2024

W Marinie Gdynia powstanie zaplecze żeglarskie za 30 mln złotych

Marina Gdynia ma wzbogacić się o trzykondygnacyjny budynek, w którym znajdą się pomieszczenia socjalne dla żeglarzy, biura i sala konferencyjna oraz cztery hangary na sprzęt. Inwestycja powinna kosztować ok 30 mln zł i zostać zrealizowana do 2027 roku.
02.04.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

Cadeler – solidny przychód, dużo zamówień

Cadeler, jedno z wiodących przedsiębiorstw w sektorze offshore na świecie, podsumował 2023 rok. Koncern zanotował przychód, zwiększył flotę i dokonał znaczącej fuzji.
28.03.2024

Nowy zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego wybrany

W Gdyni odbył się 23 marca Zwyczajny Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Uczestnicy spotkania podsumowali ubiegły rok i kończącą się kadencję prac związku. Wybrano również władze XXI kadencji, która ma urzędować w latach 2024-2028.
25.03.2024

Elektryczne wodoloty ze Sztokholmu wypłyną na wody Abu Zabi

Al Seer Marine, arabski operator morski z siedzibą w Abu Zabi, zrewolucjonizuje transport morski w swoim mieście, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wykorzysta do tego sprawdzone rozwiązanie szwedzkiego producenta, wodolot Candela P-12.
23.03.2024

Były prezydent i laureat Nobla oskarżony o kradzież precjozów z zatopionego galeonu

Były prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos stanie przed parlamentarną komisją w związku z domniemaniem współudziału w kradzieży cennych przedmiotów z zatopionego u brzegów tego kraju XVIII-wiecznego hiszpańskiego galeonu San Jose.
20.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

Bank Pekao: produkcja przemysłowa praktycznie nie zmieniła się od dwóch lat

Produkcja przemysłowa zaskoczyła w górę, ale głównie ze względu na rewizję cen w poprzednich miesiącach; w praktyce produkcja nie zmieniła się od dwóch lat – poinformowali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do środowych danych GUS.
20.03.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał polskiego eksportu rolnego

Załadowanie zboża na statek trwa dziś w Polsce dwukrotnie wolniej niż w Niemczech, a rozładowanie przewożącego je pociągu: nawet czterokrotnie. Dlatego infrastruktura transportowa, w szczególności kolejowo-portowa, wymaga natychmiastowej rozbudowy i modernizacji, aby potencjał polskich eksporterów rolnych mógł być w pełni wykorzystywany - to główna konkluzja debaty eksperckiej dot. bezpieczeństwa żywnościowego zorganizowanej podczas Kongresu Odporność 2024.
15.03.2024

Polscy windsurferzy z medalami na iQFoil Games

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wywalczył srebrny medal, a Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski) brązowy medal w regatach międzynarodowego cyklu iQFoil Games. Z hiszpańskiego Kadyksu z medalami w olimpijskiej klasie iQFoil wraca także polska windsurfingowa młodzież.
11.03.2024

Spotkanie ministrów obrony Polski i Szwecji w Gdyni. Kluczowe rozmowy na temat bezpieczeństwa

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak Kamysz spotkał się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Palem Jonsonem w Porcie Wojennym Gdynia, miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do zapoznania się z działalnością morskiego rodzaju sił zbrojnych, a także jego planów modernizacyjnych. Przedmiotem spotkania była także polsko-szwedzka współpraca w zakresie obronności, której sprzyja fakt, że rozpoczęła się finalizacja drogi Szwecji do zostania pełnoprawnym członkiem NATO.
04.03.2024

Kandydat na prezydenta Elbląga Michał Missan z planami dotyczącymi elbląskiego portu

Michał Missan, który jest obecnie wiceprezydentem Elbląga, poinformował, że jego kampania będzie prowadzona pod hasłem wyborczym "Tylko Elbląg". Zaprezentował też pierwsze z "konkretów", które obiecał spełnić, jeśli wygra. Jednym z poruszanych przez niego tematów były plany dotyczące elbląskiego portu.
27.02.2024

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
26.02.2024

Spotkania młodzieży licealnej z Morskim Oddziałem Straży Granicznej

Uczniowie 1 klasy o profilu straży granicznej (1G) z Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus w Gdańsku odwiedzili Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej. Była to okazja do zapoznania się ze strukturą jednostki oraz jej wyposażeniem.
22.02.2024

Zmarł kapitan Ryszard Wojnowski, dwukrotny laureat Rejsu Roku

W poniedziałek na Martynice wieku 66 lat zmarł kapitan Ryszard Wojnowski, dwukrotny laureat nagrody honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant, który w latach 2017-2018 opłynął świat. O jego śmierci poinformował prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.
20.02.2024

PGE i Ørsted sfinalizowały wszystkie umowy na statki do instalacji turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji drugiej części turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
20.02.2024

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy za kontynuacją rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy zapowiedzieli kontynuację rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych z za wschodniej granicy - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.
18.02.2024

Polski handel zagraniczny osiągnął 691,5 mld EUR w 2023 r. Polskie porty morskie mają swój udział w tym sukcesie

Polski eksport w 2023 r. wyniósł 351 mld EUR, a wartość produktów importowanych do Polski zbliżyła się do 340,5 mld EUR – podał GUS w połowie lutego br. W 2023 r. nastąpił nieznaczny spadek wartości towarów i usług eksportowanych do krajów Unii Europejskiej. Istotnie zwiększył się eksport do krajów rozwijających się.
17.02.2024

Gaz-System uzyskał decyzję środowiskową dla terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji projektu „Realizacja terminalu FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku”. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu Gaz-System może przystąpić do kolejnych działań, niezbędnych dla realizacji tej strategicznej inwestycji.
17.02.2024

PIE: polska gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu

PKB wzrosło w 4 kwartale o 1 proc. r/r, a polska gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w środowym komunikacie. Dodano, że w tym roku zobaczymy wyraźne przyspieszenie aktywności gospodarczej.
14.02.2024

Szkocki prom wybudowany z 6-letnim opóźnieniem, w tle skandal przetargowy i poszkodowana Remontowa Shipbuilding

W Szkocji po raz pierwszy wypłynął ro-pax Glen Sannox. Oddanie jednostki do eksploatacji było opóźnione o prawie 6 lat, a historia budowy statku jest naznaczona oskarżeniami o ustawiony przetarg, w którym stroną poszkodowaną miała być gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.
14.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Bogusz Pniewski i Łukasz Kneba

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Boguszem Pniewskim i Łukaszem Knebą czyli członkami zarządu i udziałowcami spółki COMADE. Panowie opowiadają o etymologii nazwy swojej firmy (Cooperation lub Collaboration Made) i o pozytywistycznej pracy u podstaw branży offshore.
12.02.2024

Dwie głowy państwa, jedna Alfa Laval

31 stycznia firma Alfa Laval powitała w swojej siedzibie w Lund wyjątkowych gości: Jego Królewską Mość Króla Szwecji Karola XVI Gustawa i Jego Ekscelencję Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
12.02.2024

Tusk: CPK musi być bardzo przemyślane

My mamy dzisiaj kupować broń, produkować amunicję, bo wiecie, w jakich czasach żyjemy. Mamy poważne potrzeby społeczne. Plan inwestycyjny jest niezwykle ambitny. CPK musi być bardzo przemyślane - powiedział w niedzielę, w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie) premier Donald Tusk.
11.02.2024

Największa morska farma wiatrowa w Szkocji jest już w pełni operacyjna

Morska farma wiatrowa Seagreen, położona około 27 km od wybrzeża Angus na szkockim Morzu Północnym, ustanawia nowy standard w dziedzinie zrównoważonej produkcji energii dla kraju.
11.02.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Ulepszone łodzie dla brytyjskich marines, aby mogli uderzać "szybciej i mocniej"

Wprowadzane do użytku w operacjach na pierwszej linii frontu na całym świecie szybkie łodzie określane jako Commando Raiding Craft (CRC) zostały gruntownie przeprojektowane i przebudowane, aby komandosi z brytyjskiej armii mogli skutecznej prowadzić swoje działania związane z szybkimi akcjami na wybrzeżach.
09.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

Rynek jack-up’ów, łańcuchy dostaw, dostępność finansów i kadr dla morskich farm wiatrowych zweryfikuje rok 2024 i następne

Dynamicznie rozwijająca się morska energetyka wiatrowa będzie potrzebowała statków instalacyjnych. Rynek jack-up’ów dla morskich farm wiatrowych jest uważnie obserwowany. Podpisywane są wciąż nowe kontrakty. Dzieje się to mimo zakłóceń na rynku MEW, wycofywania się z niektórych kontraktów i zmian w przetargach na nowe instalacje.
02.02.2024

Hague-Visby Rules – Paramount Clause

Obok obowiązywania Reguł Hasko-Visbijskich 1924/1968/1979 z mocy prawa (na podstawie ratyfikacji przez dane państwo Konwencji Brukselskiej z 1924 z ewentualnymi zmianami 1968/1979 - o ujednostajnieniu niektórych zasad dotyczących konosamentów, lub na podstawie inkorporacji Reguł do danego systemu prawnego na podstawie ustaw krajowych – np. COGSA 1971/MSA 1981 w prawie angielskim), Reguły mogą zostać inkorporowane do danej umowy przewozu (contract of affreightment) w drodze odrębnej, umownej klauzuli.
29.01.2024

Gaz-System: zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu to główny cel na rok 2024

Głównym celem inwestycyjnym Gaz-Systemu w 2024 r. będzie zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, która umożliwi dostawy do Polski 8,3 mld m sześc. gazu rocznie - poinformowała PAP spółka. Zapowiedziała też kontynuację prac nad gazowym Korytarzem Centrum – Wschód.
29.01.2024

Zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu to główny cel na rok 2024 dla Gaz-System

Głównym celem inwestycyjnym Gaz-Systemu w 2024 r. będzie zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, która umożliwi dostawy do Polski 8,3 mld m sześc. gazu rocznie - poinformowała PAP spółka. Zapowiedziała też kontynuację prac nad gazowym Korytarzem Centrum – Wschód.
27.01.2024

W Estonii startuje Euroguard, konsorcjum mające opracować modułową, półautonomiczną platformę morską

Przedsięwzięcie Euroguard jest dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Baltic Workboats koordynuje konsorcjum 23 firm i instytutów badawczych z Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Norwegii, Polski, Danii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Estonii. Całkowity budżet projektu wynosi 95 milionów euro, z czego 65 milionów euro pochodzi od Komisji Europejskiej i 30 milionów euro od krajów uczestniczących i samych firm.
26.01.2024

Stępka położona. Za nami kolejny, ważny etap budowy drugiego okrętu programu "Delfin"

Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się, 23 stycznia, uroczystość związana z budową drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". W jej trakcie dokonano uroczystego położenia stępki pod przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To kolejna jednostka, która wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2024

Ukazał się Rocznik Statystyczny Gospodarki Morskiej 2023

Główny Urząd Statystyczny opublikował na swojej stronie tegoroczne wydanie Rocznika Statystycznego Gospodarki Morskiej.
18.01.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna (Część I)

Większość formularzy przewoźników liniowych w ogólnych warunkach przewozowych (konosamentowej umowy frachtowej – to jest umowy przewozu opartej na wystawionym konosamencie) zawiera specyficzny zapis związany z prawem i jurysdykcją. O ile za podstawowe prawo i jurysdykcję przyjmuje się albo prawo (i jurysdykcję) angielską (np. MAERSK – B/L Terms and Condition, Art. 26) lub inną, właściwą dla specyfiki danej linii (np. prawo chińskie w COSCO B/L Terms and Conditions – Art. 27; prawo francuskie CMA-CMG B/L Terms and Conditions – Art
17.01.2024

Rosja chce odzyskać kontrolę nad ukraińskim eksportem na Morzu Czarnym przez destabilizację Mołdawii przy pomocy Naddniestrza

Rosja może próbować destabilizacji Mołdawii wykorzystując operacje pod fałszywą flagą w separatystycznym Naddniestrzu; ma to na celu m.in. osłabienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
11.01.2024

Brytyjski okręt RFA Lyme Bay dostarcza tony pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Okręt pomocniczy wchodzący w skład Królewskiej Floty Pomocniczej (Royal Fleet Auxiliary) RFA Lyme Bay dostarczył ponad 300 palet z pomocą humanitarną w imieniu Republiki Cypru do Port Said w Egipcie. Jest to następstwo przekazania ponad 70 ton pomocy od Wielkiej Brytanii, przekazanej wcześniej podobną drogą przez Royal Air Force. Wszystko to ma trafić do palestyńskich uchodźców oraz potrzebujących, znajdujących się w Strefie Gazy, gdzie od października trwają walki między Hamasem a Siłami Obrony Izraela.
03.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Rybacy UE „obłowią się” na wodach Albionu za ponad 1 mld euro w 2024 r.

W połowie grudnia br. UE osiągnęła porozumienie z Norwegią i Wielką Brytanią w sprawie uprawnień do połowów na rok 2024. Umowa z Wielką Brytanią obejmuje 85 zezwoleń połowów na północno-wschodnim Atlantyku. Umożliwia flocie UE odłowienie organizmów morskich na poziomie prawie 388 tys. ton. Ich wartość szacuje się na około 1 mld euro na podstawie historycznych cen hurtowych skorygowanych o inflację.
21.12.2023

Gospodarka morska, głupcze

Myląca nazwa „ziemia” sprawia, że zapominamy, iż powierzchnia naszego globu pokryta jest w 70% wodami. A i na lądzie, by skrócić sobie drogę, budujemy mosty lub przeprawy promowe. Z żabiej perspektywy przemysły morskie są nawet dla wielu mieszkańców Gdańska i Gdyni bardziej odległe, niż dla wielu mieszkańców Szczecina bliskie.
14.12.2023

Bunker Holding: nowe paliwa zmienią żeglugę do 2030 roku

Podczas konferencji Argus Biofuels Europe w Londynie Valerie Ahrens, senior director – new fuels and carbon market w Bunker Holding, ogłosiła, że firma przewiduje, iż do 2030 roku nowe rodzaje paliw stanowić będą 20% miksu paliwowego w żegludze.
13.12.2023

Lotnictwo polskiej Marynarki Wojennej wzbogaca się o trzy śmigłowce AW101

Na lotnisko w Darłowie należącym do 44. Bazy Lotnictwa Morskiego trafiły nowe maszyny, które wzmocnią komponent powietrzny morskiego rodzaju sił zbrojnych. Aktualnie trwa intensywne szkolenie ich załóg.
11.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Rozdanie nagród Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Wskazano najlepszych w 2023 roku

Rozdanie nagród Pomorskiego Związku Żeglarskiego za największe osiągnięcia żeglarskie mijającego sezonu żeglarskiego na Pomorzu odbyło się podczas XV Pomorskiej Gali Żeglarskiej w historycznej sali „Nieba polskiego” w Gdańsku.
25.11.2023

Analityk OSW: kryzys wokół Tajwanu będzie miał ogromne konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski

Różnice między Tajwanem a Chinami są coraz większe i prędzej czy później doprowadzi to do kryzysu, który będzie miał daleko idące konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski; zagrozi światowej gospodarce i da Rosji możliwość agresywnych działań w Europie – ocenia w rozmowie z PAP analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz, autor nowej analizy pt. „Krzemowa tarcza: Tajwan w rywalizacji mocarstw”.
17.11.2023

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego "Delfina". Przyszły ORP Henryk Zygalski już powstaje

W trakcie trzeciej w tym roku ceremonii pierwszego cięcia blach w gdańskiej stoczni ruszyły prace nad kolejnym okrętem rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Przedsięwzięcie jest realizowane z szwedzkim koncernem Saab Kockums, który jest głównym wykonawcą zlecenia dla Agencji Uzbrojenia. Budowana jednostka wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. Ma wzmocnić potencjał polskiej Marynarki Wojennej w zakresie działań zwiadowczych.
15.11.2023

„Paramount clause” – czarter, konosament

Zgodnie z art. I (b) Reguł Hague-Visby 1924/1968 (COGSA 1971) mają one zastosowanie „to contracts of carriage covered by a bill of lading or any similar document of title in so far as such document relates to the carriage of goods by sea, including any bill of lading or any similar document as aforesaid issued under or pursuant to a charterparty from the moment at which such bill of lading or similar document of title regulates the relationship between a carrier and a holder of the same”.
13.11.2023

Analityk PIE: słabe wyniki niemieckiego przemysłu będą negatywnie oddziaływać na polskich eksporterów

Słabe wyniki niemieckiego przemysłu będą wciąż negatywnie oddziaływać na polskich eksporterów, oczekiwania niemieckich konsumentów również sugerują pesymizm - zauważa w komentarzu do najnowszych danych o PMI dla polskiego przemysłu analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn.
02.11.2023

Ekspert: chińskie okręty na Bliskim Wschodzie miały potwierdzić mocarstwowy status ChRL

W czasie eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego w regionie Bliskiego Wschodu przebywało sześć okrętów marynarki wojennej Chin. Miały zaznaczyć obecność ChRL i potwierdzić jej supermocarstwowy status, zwłaszcza w oczach samych Chińczyków – ocenia w rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
31.10.2023

Efektowne wodowanie nowego kutra dla US Coast Guard. Jest wielkości fregaty

W stoczni Eastern Shipbuilding Group odbyła się wyjątkowa ceremonia. 27 październikaw Panama City w stanie Floryda zwodowano jednostkę typu Heritage, przyszłego USCGC Argus (WMSM-915), pierwszą z nowej serii dużych kutrów dla amerykańskiej straży wybrzeża.
30.10.2023

Igor Lewiński brązowym medalistą mistrzostw świata

Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów w olimpijskiej, windsurfingowej klasie iQFoil! Polak wywalczył swój drugi medal imprezy mistrzowskiej w tym roku. W lipcu zdobył srebro w Mistrzostwach Europy Juniorów.
29.10.2023

Oto nominowani do Kryształowych Żagli 2023

Kapituła Nagrody Pomorskiego Związku Żeglarskiego wyłoniła nominowanych do Kryształowych Żagli. Laureatów poznamy 24 listopada.
28.10.2023

Dwóch armatorów wśród potencjalnych oferentów na FSRU dla Gaz-System

Na liście potencjalnych dostawców pływającego gazoportu polska spółka wpisała dwie firmy - BW LNG oraz Mitsui OSK Lines (MOL). W zamierzeniu zwycięzca przetargu zbuduje jeden, bądź dwa statki do magazynowania i regazyfikacji (FSRU), co ma zwiększyć dostawy LNG do Polski oraz przepustowość terminali gazowych.
26.10.2023

Estonia: kotwica i zdjęcia zniszczeń gazociągu potwierdzają konieczność współpracy międzynarodowej

Nowe fakty ws. uszkodzenia gazociągu łączącego Estonią z Finlandią zwiększają wagę współpracy międzynarodowej; liczymy szczególnie na wsparcie Chin - powiedział we wtorek estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna.
25.10.2023

Socarenam, budowniczy polskiego patrolowca, ochrzcił nową jednostkę dla sił morskich Francji

W Calais odbyła się, 19 października br., uroczystość chrztu zamorskiego pokrętu patrolowego (Patrouilleurs Outre-mer, POM), o nazwie Teriieroo A Teriierooiterai. To drugi okręt z serii przeznaczonej do wykonywania zadań na rzecz Francji w jej terytoriach zamorskich.
24.10.2023

Kiedy złożyć wniosek o upadłość przedsiębiorstwa?

Pandemia oraz okoliczności wojny na Ukrainie niewątpliwie spowodowały pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju dotkniętym wciąż wysokim poziomem inflacji. Kryzys dotyczy przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, które w związku z rosnącymi kosztami prowadzenia firmy czy niewypłacalnością kontrahentów coraz częściej zmuszone są sięgać po narzędzia prawne mające pomóc przywrócić płynność finansową (np. restrukturyzacja).
24.10.2023

Wysoki stan wód zagraża Zalewowi Wiślanemu

Z uwagi na przekroczony stan ostrzegawczy rzeki Elbląg i niekorzystne prognozy zostaną prewencyjnie ustawione rękawy przeciwpowodziowe wzdłuż Bulwaru Zygmunta Augusta: od Mostu Kardynała Wyszyńskiego w kierunku Mostu Wysokiego - poinformował w piątek elbląski urząd miasta.
20.10.2023

Nawet 70 kg ryb miał w sieciach kłusownik zatrzymany przez Straż Rybacką

Strażnicy rybaccy z Olsztyna i policjant po służbie zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podejrzanych o nielegalny połów w Jeziorze Kielarskim (woj. warmińsko-mazurskie) - podała w piątek policja. W kłusowniczych sieciach było ponad 70 kg ryb.
20.10.2023

Jachting istotnym elementem gospodarki morskiej. Innowacje napędzają branżę

Czy rozwój technologiczny w jachtingu może iść w parze z wartościami zrównoważonego rozwoju? Jakie znaczenie dla środowiska naturalnego mają wdrażane rozwiązania w branży wodniackiej? Czy jachting jest znaczącą częścią gospodarki morskiej RP? Jakie wyzwania stoją przed branżą w perspektywie krótko i długoterminowej?
18.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Wielka Brytania wyśle dwa okręty i rozpocznie loty patrolowe nad Izraelem

Wielka Brytania wyśle dwa okręty marynarki wojennej do wschodniej części Morza Śródziemnego i rozpocznie loty obserwacyjne nad Izraelem, aby w ten sposób wesprzeć ten kraj po atakach Hamasu - podał w czwartek po południu dziennik "The Times".
12.10.2023

Baltexpo 2023. Nowe otwarcie

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo wystartowały dzisiaj tegoroczne targi Baltexpo. Dla tej zasłużonej imprezy to nowe rozdanie – po raz pierwszy tworzona jest przez MTG, które przejęło prawa do jej organizacji i ma w stosunku do niej poważne plany.
10.10.2023

Wyniki polskich branży eksportowych pozostaną słabe

Kondycja niemieckich firm systematycznie się pogarsza, a spowolnienie częściej dotyka duże firmy, tworzące szerokie łańcuchy dostaw. W takich warunkach branże eksportowe będą dalej notować słabe wyniki – ocenili eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do wskaźnika PMI S&P Global.
02.10.2023

Dzięki turystce włoska langusta zamiast na talerz trafiła do morza [WIDEO]

Turystka ze Szwajcarii, przebywająca na wakacjach na Sardynii zamówiła w luksusowej restauracji langustę za 200 euro po to, by uwolnić ją z akwarium i wypuścić do morza. Skorupiak zamiast do wrzątku trafił do torebki i zaraz do morza. Wszystko odbyło się na oczach zdumionych klientów lokalu.
27.09.2023

Statki Żeglugi Augustowskiej przewiozły blisko 100 tys. osób

Statki Żeglugi Augustowskiej przewiozły w tym sezonie 97 tys. pasażerów, czyli o blisko 15 tys. więcej niż w ubiegłym roku – poinformował wiceprezes ŻA Sławomir Aleksandrowicz.
24.09.2023

Przypłacił życiem kąpiel w Bałtyku

74-letni mężczyzna przypłacił życiem kąpiel w Bałtyku; zakaził się niebezpieczną bakterią - poinformował urząd zdrowia i spraw społecznych (LAGuS) kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie w Rostocku, w północno-wschodnich Niemczech.
21.09.2023

Zadziwiajace odkrycie polskich nurków. Odnaleźli wrak niemieckiego statku Gerrit Fritzen

Zespół nurków należących do grupy Baltictech odkrył na dnie Bałtyku wrak niemieckiego transportowca Gerrit Fritzen. Statek brał udział w operacji Hannibal i został zatopiony w jej trakcie przez radzieckie okręty. Jest też trzecim z pięciu jednostek morskich, które były zaangażowane do tej operacji, a jakie planowali znaleźć członkowie ekspedycji.
18.09.2023

17 września w Iławie odbędzie się Wielki Finał PGE PolSailing 2023

W niedzielę 17 września w Iławie odbędzie się Wielki Finał PGE PolSailing 2023, czyli podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej PGE PolSailing. Na Jezioraku odbędą się m.in. regaty dla dzieci na łódkach Optimist oraz na windsurfingu. Nie zabraknie atrakcji na lądzie.
13.09.2023

31. MSPO. Prezydent przyznał odznaczenia zasłużonym dla rozwoju przemysłu obronnego

Na zakończenie 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych nadanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę osobom zasłużonym dla rozwoju polskiego przemysłu obronnego oraz na rzecz umacniania suwerenności i obronności kraju. Nie zabrakło tu osób związanych z branżą morską.
11.09.2023

Konsulowie honorowi ścigali się na Zatoce Gdańskiej

Sześć załóg rywalizowało w sobotę 9 września w V Morskich Regatach Konsulów. Zwyciężyła, po raz czwarty, ekipa konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego.
10.09.2023

Szef dyplomacji Estonii ostrzega ONZ, że koncesje tylko rozbudzą ambicje Rosji, a sankcje należy poszerzać

Koncesje udzielane Rosji jedynie zaogniają wojnę przeciwko Ukrainie, zamiast ją skończyć. Popieramy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w jego apelu o zintensyfikowanie nakładanych na Rosję sankcji, zaznaczył w sobotę minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna. Polityk skomentował w ten sposób słowa sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "aktywnym zaangażowaniu organizacji" w próby poprawienia warunków eksportu rosyjskich nawozów i zbóż.
09.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Rumunia. Ministerstwo obrony zaprzecza informacji o eksplozjach rosyjskich dronów na terytorium kraju

Ministerstwo obrony w Bukareszcie kategorycznie zaprzeczyło w poniedziałek informacji, że rosyjskie drony spadły i eksplodowały na terytorium Rumunii. Takie oświadczenie wydał wcześniej tego dnia rzecznik ukraińskiego MSZ.
04.09.2023

MP w żeglarstwie – 450 zawodników ścigało się na Zatoce Puckiej

Około 450 żeglarzy z 53 klubów rywalizowało w Pucku w mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich. W czwartek na Zatoce Puckiej rozpocznie się krajowy czempionat w konkurencjach olimpijskich.
03.09.2023

Transport intermodalny w Polsce 2022. Dane z nowego raportu GUS

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowszy raport dotyczący Transportu Intermodalnego w Polsce za rok 2022, przedstawiający kluczowe wskaźniki oraz trendy w tym dynamicznie rozwijającym się sektorze transportu.
03.09.2023

Tajfun Saola zbliża się do Hongkongu i południowych wybrzeży ChRL

W położonej na południu Chin prowincji Guangdong oraz w Hongkongu odwołano w piątek setki lotów, a także zamknięto szkoły i biura w oczekiwaniu na nadejście tajfunu Saola. Według prognoz chińskiego instytutu meteorologicznego może to być jeden z pięciu najsilniejszych tajfunów, jakie nawiedziły prowincję Guangdong od 1949 roku.
01.09.2023

PIE: kolejne miesiące przyniosą lekką poprawę wyników przemysłu

Indeks PMI spadł w sierpniu i nadal pozostaje na poziomie oznaczającym spadek aktywności w przemyśle. Prognozujemy poprawę wyników przemysłu w kolejnych miesiącach – wskazał ekonomista PIE Dawid Sułkowski w komentarzu do danych o wskaźniku PMI.
01.09.2023

Można już zgłaszać kandydatów do Kryształowego Żagla 2023!

Jak co roku o tej porze Pomorski Związek Żeglarski ogłasza, że rozpoczyna zbieranie kandydatur do nagród Kryształowego Żagla. To będzie już piętnasta edycja tego wyróżnienia dla najlepszych pomorskich żeglarzy, klubów i osiągnięć żeglarskich mijającego roku.
31.08.2023

Rosja zatapia statki, by bronić most Krymski?

Opublikowane w sieci zdjęcia satelitarne mostu Krymskiego pokazują, że Rosja zatapia wzdłuż mostu statki, by uniemożliwić Ukraińcom kolejne ataki na przeprawę przy użyciu bezzałogowych dronów nawodnych.
31.08.2023

Śmierć i narodziny na promie

Personel i pasażerowie promu Mega Andrea zapamiętają ostatni rejs do końca życia. Jednej nocy doszło do narodzin i śmierci.
31.08.2023

Orlen: Spółka nie czerpie korzyści w związku z transportem rosyjskiej ropy przez jakiegokolwiek armatora

Stanowczo sprzeciwiamy się sugestiom, jakoby Orlen czerpał korzyści w związku z transportem rosyjskiej ropy przez jakiegokolwiek armatora - oświadczyło biuro prasowe koncernu na Twitterze (X). Orlen podał, że każdy czarterowany statek jest sprawdzany pod kątem łamania sankcji na rosyjską ropę.
31.08.2023

Prędkość wiatru huraganu Idalia wzrosła do 180 km/godz.

We wtorek w nocy huragan Idalia gwałtownie się nasilił nad wodami Zatoki Meksykańskiej i według prognoz może osiągnąć czwartą kategorię. O godz. 23 prędkość wiatru wzrosła do 180 km/godz. Na niektórych obszarach przybrzeżnych już występują powodzie.
30.08.2023

Pierwszy na świecie hybrydowy statek przemysłowy ze skrzydłami przypominającymi samolot [WIDEO]

Pierwszy na świecie hybrydowy statek przemysłowy napędzany energią wiatrową, ma rozpocząć działalność komercyjną w ramach programu Ariane Europejskiej Agencji Kosmicznej. Francuski frachtowiec ma składane żagle skrzydłowe i niedawno zakończył próby morskie. Teraz ma rozpocząć obsługę przepraw transatlantyckich.
30.08.2023

W PGZ Stocznia Wojenna rozpoczyna się remont trzeciego polskiego trałowca

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że zgodnie z umowami podpisanymi 24 czerwca 2022 roku z Komendą Portu Wojennego Świnoujście, konsorcjum w składzie PGZ, PGZ Stocznia Wojenna oraz Stocznia Remontowa Nauta zrealizuje naprawy główne i dokowe dwóch trałowców bazowych projektu 207P (typu Gardno), tj. ORP Necko (639) i ORP Nakło (640) oraz trałowca 207M (typu Mamry), tj. ORP Mamry (643).
30.08.2023

Ponad 1800 migrantów opuszcza wyspę Lampedusa

Ponad 1800 migrantów opuszcza we wtorek włoską wyspę Lampedusa promami, statkami, okrętami i samolotami, którymi zostaną przewiezieni do innych placówek w całych Włoszech - podały miejscowe władze. Ośrodek na wyspie był całkowicie przepełniony po weekendzie i rekordowej fali migracyjnej. W szczycie przebywało tam ponad 4 tysiące migrantów.
29.08.2023

Wycieczkowiec zerwany z cum uderzył w tankowiec w porcie na Majorce

W niedzielę znaczną część Hiszpanii nawiedziły gwałtowne burze z ulewnymi deszczami i huraganowe wiatry. Kilka osób odniosło rany. Katalonia, Baleary i Walencja zostaly objęte pomarańczowym alertem, oznaczającym wysoki stopień zagrożenia.
27.08.2023

Rosyjskie statki widma z transportem ropy i zboża omijają sankcje. Greccy operatorzy robią to oficjalnie

Rosyjskie statki nieprzerwanie eksportują zboże i ropę naftową, wykorzystując technikę wyłączania systemów identyfikacji. Technika przemytu jest bardzo prosta. Statki załadowane w portach rosyjskich docierają z ładunkami do zaprzyjaźnionych portów – wykazało wspólne dochodzenie Lloyd's List, Bellingcat i Scripps News. Greccy armatorzy przewożą rosyjską ropę i produkty, wykorzystując luki prawne.
27.08.2023

Holownik zatonął po zderzeniu z promem [WIDEO]

25 sierpnia w porcie Fuao na wyspach Matsu na Tajwanie, prom New Taima zderzył się z holownikiem Timp No.13302. Holownik zatonął po zaledwie pół godzinie od kolizji.
27.08.2023

Trzech żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej zginęło w katastrofie samolotu u wybrzeży Australii

Trzech żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej zginęło w katastrofie samolotu wojskowego, do której doszło w niedzielę rano podczas ćwiczeń u północnych wybrzeży Australii; pięciu rannych przetransportowano do szpitala w mieście Darwin, ich stan zdrowia jest poważny - powiadomiły źródła w siłach piechoty morskiej USA, cytowane przez agencję AFP.
27.08.2023

Potyczki wokół platform gazowych i naftowych na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym, gdzie utrzymuje się wysokie napięcie militarne, dochodzi do potyczek sił morskich i powietrznych wokół strategicznie ważnych platform gazowych i naftowych położonych między Krymem i Odessą - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
27.08.2023

Nigeryjska marynarka wojenna spaliła podejrzany o przemyt tankowiec bez nakazu sądowego

Nigeryjska marynarka wojenna zniszczyła statek podejrzany o przemyt ropy naftowej bez uprzedniego uzyskania nakazu sądowego. Podobna sytuacja miała miejsce w ostatnim czasie już dwa razy.
25.08.2023

Credit Agricole: ożywienie w polskich branżach eksportowych - bliżej końca roku

Ożywienie w polskich branżach eksportowych nastąpi bliżej końca roku, wraz z oczekiwaną poprawą sytuacji w strefie euro – przekazał starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
23.08.2023

Santander Bank Polska: niepokojące sygnały z przemysłu i rynku pracy

Drugie półrocze, które według nas ma przynieść odbicie gospodarcze, zaczęło się od niepokojących sygnałów z przemysłu i rynku pracy – stwierdzili ekonomiści Santander Bank Polska w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
23.08.2023

MON: Formoza będzie miała nowy Zespół Bojowy do ochrony Baltic Pipe i gazoportu

W Dziwnowie rozpocznie funkcjonowanie nowy zespół bojowy Jednostki Wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Zespół ma zająć się ochroną m.in. gazoportu w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe.
22.08.2023

PEJ złożyła wniosek o ustalenie lokalizacji elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła do wojewody pomorskiego wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji dla pierwszej elektrowni jądrowej - napisała na twitterze pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzciakowska.
22.08.2023

Plotka o katastrofie chińskiego okrętu podwodnego wywołała chaos w sieci

Wczoraj w Internecie pojawiły się informacje, o rzekomej katastrofie chińskiego okrętu podwodnego podczas ostatnich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej. Informacja zelektryzowała komentatorów, ale jest najpewniej fałszywa.
22.08.2023

W Gdańsku zakończył się rozładunek koreańskiej wyrzutni rakietowej

W niedzielę do Portu Gdańsk dotarł statek AAL Dalian, który dostarczył pierwszą wyrzutnię rakiet Chunmu dla polskiej armii. W poniedziałek przybył do Nabrzeża Oliwskiego, gdzie miał miejsce rozładunek jednostki.
21.08.2023

Polska turystyka rośnie pomimo inflacji. W tym roku tradycyjnie największą popularnością cieszy się Bałtyk

– Polski Bałtyk staje się coraz bardziej popularny m.in. wśród Czechów, którzy tłumnie już odwiedzają polskie plaże i język czeski można tam usłyszeć prawie równie często jak język polski – mówi Lucjan Karasiewicz, prezes Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej. Jak wskazuje, krajowa baza turystyczna i noclegowa przyciąga nie tylko coraz więcej gości z zagranicy, ale i Polaków, którzy – dzięki bonom turystycznym – mieli okazję na nowo odkryć rodzime, lokalne atrakcje.
21.08.2023

Zakończenie procesu rezerwacji mocy regazyfikacyjnych na Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

18 sierpnia 2023 r. spółki Gaz-System i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej, który będzie stanowił ważny element infrastruktury importowej gazu dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
20.08.2023

Pożary lasu zbliżają się do greckiego portu Aleksandropolis

Władze ewakuowały w niedzielę z powodu pożaru lasów kolejnych pięć wiosek położonych w okolicy greckiego miasta portowego Aleksandropolis, przy granicy z Turcją. Grecki minister ds. kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej Wasilis Kikilias powiedział, że służby i wolontariusze prowadzą "intensywną walkę" z ogniem - podała agencja AP.
20.08.2023

Cieśnina Ormuz. Niebezpieczne spotkanie irańskich łodzi i amerykańskich okrętów

Amerykańskie okręty USS Bataan i USS Thomas Hudner podczas przejścia przez Cieśninę Ormuz natknęły się na szybkie łodzie irańskiej armii. Irańczycy domagali się wycofania helikopterów.
20.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Zaatakowany przez Ukraińców tankowiec z dziurą [WIDEO]

W sieci ukazało się wideo pokazujące uszkodzenia jakich doznał rosyjski tankowiec SIG w wyniku ataku ukraińskiego drona pływającego.
19.08.2023

Ćwiczenia sił NATO na Morzu Śródziemnym wraz z największym okrętem na świecie

Od 2 do 11 sierpnia br. trwały ćwiczenia pk. Sage Wolverine z udziałem międzynarodowej grupy okrętóww tym lotniskowcem USS Gerald Ford (CVN-78), który należy do najnowocześniejszych jednostek w arsenale US Navy.
18.08.2023

Potężny pożar w porcie morskim w Noworosyjsku [WIDEO]

Rosyjskie media donoszą, że w terminalu towarowym w porcie w Noworosyjsku wybuchł ogromny pożar, który objął powierzchnię 1300 metrów kwadratowych. Na nagraniach zamieszczonych w sieci widać kłęby unoszącego się czarnego dymu.
18.08.2023

Nurkowie-minerzy wydobyli 600 kg niewybuchów

Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadziła operację wydobycia niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Wśród nich była torpeda 67 z czasów II wojny światowej. To druga taka operacja w tym miesiącu.
17.08.2023

Popioły i dym z pożaru na Teneryfie zatruwają wodę u brzegów wyspy

Powietrze na popularnej wśród turystów kanaryjskiej Teneryfie zostało skażone przez popioły z pożaru trawiącego od wtorku lasy w środkowo-północnej części wyspy, podały w czwartek lokalne władze.
17.08.2023

Prezydent ogłosił odtworzenie dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych. Powrót Dowództwa Marynarki Wojennej?

W dniu nominacji na stopnie generalskie i admiralskie prezydent RP i zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda ogłosił powstanie Dowództwa Sił Połączonych, a wraz z nim dowództw poszczególnych formacji. Oznacza to, że powróci zlikwidowane w 2014 roku Dowództwo Marynarki Wojennej.
14.08.2023

W Rosji uderzył tajfun Khanun, ewakuowano ponad 2,5 tys. osób

Ponad 2,5 tys. osób zostało ewakuowanych na Dalekim Wschodzie Rosji z powodu zagrożenia powodziowego, wywołanego przez tajfun Khanun - poinformowały w poniedziałek krajowe władze na platformie Telegram, które przytoczyła agencja Reutera.
14.08.2023

"Financial Times": mimo limitu cen Rosja zarabia na eksporcie ropy zawyżając koszty frachtu

Rosyjskie firmy, zawyżając koszty transportu, zarabiają na eksporcie ropy naftowej do Indii znacznie więcej, niż do tej pory sądzono - podał w poniedziałek dziennik "Financial Times". Według gazety, w ciągu ostatnich trzech miesięcy mogło to być 1,15 mld dolarów.
14.08.2023

Ropa z FSO Safer wypompowana, ale to nie koniec zmartwień

Ładunek ropy naftowej zalegający od 2016 na zacumowanym nieopodal Jemenu byłym tankowcu groził jedną z największych katastrof ekologicznych. Po zakończeniu procesu przeniesienia ładunku na inny statek świat odetchnął z ulgą, ale potrzeba więcej funduszy, aby to wszystko zakończyć.
14.08.2023

Sensacyjny zwrot akcji w sprawie pożaru na holenderskim samochodowcu. To nie wina "elektryka"?

Po dopłynięciu na nabrzeże śledczy rozpoczęli oceniane skali zniszczeń i uszkodzeń na statku Fremantle Highway, przewożącym kilka tysięcy samochodów. Doszło na nim do głośnego w mediach pożaru, a akcja ratunkowa i gaśnicza były utrudnione. Po początkowych doniesieniach na temat przyczyn zaprószenia ognia pojawiły się nowe informacje zmieniające kontekst i teorie wokół zdarzenia. Tym razem to winnym miał być nie samochód elektryczny, a wskazuje się na... spalinowy.
13.08.2023

Groźne zderzenie skuterów wodnych na jeziorze Dadaj. 57-latek trafił do szpitala

Jedna osoba trafiła do szpitala wskutek wypadku na jeziorze Dadaj, gdzie w niedzielę zderzyły się dwa skutery wodne - poinformowała warmińsko-mazurska straż pożarna.
13.08.2023

Marynarka Wojenna Francji wciela do służby atomowy okręt podwodny

Stocznia Naval Group przekazała zamawiającemu drugi okręt podwodny o napędzie atomowym (Submersible Ship Nuclear, SSN) typu Suffern, Duguay-Trouin. Łącznie sześć takich jednostek, określanych jako Barracuda, ma wzmocnić potencjał sił morskich Francji (Marine Nationale).
12.08.2023

Ukraina nie odpuszcza i ponownie atakuje Most Krymski. Znów unosi się tam dym

Kolejny raz dym unosi się nad Mostem Krymskim, który miał stać się symbolem połączenia Krymu z Rosją. Dziś rano rosyjskie siły miały zestrzelić dwie ukraińskie rakiety nad Cieśniną Kerczeńską, niemniej świadkowie mówią o czterech wybuchach w okolicach mostu, przez co jest obecnie wyłączony z użytku.
12.08.2023

Wiceprezes Żeglugi Augustowskiej: widać, że turyści oszczędzają

Widać, że turyści w tym roku oszczędzają - powiedział PAP wiceprezes Żeglugi Augustowskiej Sławomir Aleksandrowicz. Poinformował, że jego statki przewiozły już 70 tys. osób, ale ocenił, że to dość słaby poziom pomimo tak dobrej pogody.
12.08.2023

W Jemenie zakończono przepompowywanie 1,1 mld baryłek ropy z niszczejącego tankowca

W Jemenie zakończono przepompowywanie 1,1 mld baryłek ropy z niszczejącego tankowca, co pozwoliło uniknąć katastrofy ekologicznej, ponieważ istniało poważne ryzyko wycieku surowca ze statku, który nie został rozładowany od 2015 roku z powodu wojny - poinformowała w czwartek ONZ.
11.08.2023

Hawaje w ogniu. Zdjęcia i nagrania rodem z apokalipsy

Straż Wybrzeża USA wysłała szereg jednostek nawodnych i powietrznych celem walki z ogromnymi pożarami, jakie wybuchły na Hawajach i objęły sporą część wyspy Maui. W związku z tym trwają wielkoskalowe działania ratunkowe i przeciwpożarowe.
11.08.2023

Wrak samochodu na plaży w Łebie

Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Sebastian Kluska poinformował na platformie (dawniej Twitter) o niecodziennej akcji ratowniczej na plaży w Łebie. Przy brzegu stoi wrak samochodu dostawczego, a strażacy z Łeby i Lęborka biorą udział w akcji przeciwrozlewowej.
11.08.2023

ORP Iskra wraca z rejsu szkoleniowego

Po czterech tygodniach żaglowiec szkoleniowy Akademii Marynarki Wojennej z podchorążymi na pokładzie wrócił do Portu Wojennego Gdynia. 9 sierpnia na biorących udział w tym przedsięwzięciu czekała kadra dowódcza polskiej Marynarki Wojennej, a także najbliżsi.
11.08.2023

Amerykańskie okręty walczą z pożarami na Hawajach

Prezydent Joe Biden polecił w środę siłom federalnym stacjonującym na Hawajach wzmocnienie działań ratowniczych na ogarniętych pożarami terenach. Zmobilizował do tego m.in. wojsko, a także administrację.
10.08.2023

Olimpijski ceremoniał i regaty w deszczu i gradzie. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarstwie

Z wielką pompą rozpoczęła się w środę w Pucku żeglarska część XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich „Śląskie 2023”. W pierwszej fazie zmagań na Zatoce Puckiej w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17) rywalizuje 131 zawodniczek i zawodników z 35 klubów z 12 województw. Medaliści wyłonieni zostaną w sobotę. Z kolei w dniach 15-19 sierpnia na tym akwenie rywalizować będą przedstawiciele klas Optimist i L’Equipe.
09.08.2023

Avangrid prezentuje podstację morską Vineyard Wind 1, będącą elementem pierwszej morskiej farmy wiatrowej w USA

Avangrid, amerykańska spółka zależna hiszpańskiego giganta energii odnawialnej Iberdrola pochwaliła się ukończoneniem morskiej podstacji wiatrowej Vineyard Wind 1. Obiekt ten będzie obsługiwać pierwszą w kraju morską farmę wiatrową na dużą skalę w USA, Vineyard Wind.
09.08.2023

Wielka parada łodzi podczas Pride Amsterdam z udziałem przedstawicieli sił morskich

Od 1 do 6 sierpnia br. w tytularnej stolicy Holandii odbywała się kolejna edycja Pride Amsterdam, będąca jednym z najbardziej znanych wydarzeń LGBT+ w kraju. Jej charakterystyczną i zarazem główną atrakcją była, jak co roku, parada łodzi na kanale Prinsengracht, w której biorą udział przedstawiciele mniejszości seksualnych, w tym reprezentujących różne środowiska zawodowe. Swoją reprezentację wystawiły także holenderskie siły zbrojne, w tym marynarka wojenna.
08.08.2023

Eksplozja w tureckim porcie Derince. Pył zbożowy powodem katastrofy

W tureckim porcie Derince nad Morzem Marmara doszło do groźnej eksplozji, która spowodowała znaczne zniszczenia w strefie załadunku zboża na statki. Burmistrz miasta Kocaeli, Tahir Buyukakyn, potwierdził, że eksplozja uszkodziła aż 13 z 16 elewatorów zbożowych, a 12 osób zostało rannych w wyniku tego zdarzenia.
07.08.2023

Kontenerowiec na mieliźnie atrakcją turystyczną w Indiach [WIDEO]

MTT Singapore, kontenerowiec o nośności 10 300 ton, operowany przez MTT Shipping z Malezji utknął a mieliźnie u brzegów rzeki Hooghly w pobliżu Kolkaty. Incydent nie spowodował obrażeń wśród członków załogi, ale za to przyciągnął tłumy gapiów zaintrygowanych tym niecodziennym widokiem.
07.08.2023

Chiny użyły armatek wodnych przeciwko filipińskiej łodzi

5 sierpnia chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych do ataku na mały statek używany przez filipińską marynarkę wojenną do zaopatrzenia placówki Ayungin (Second Thomas) Shoal.
06.08.2023

Doniesienia o eksplozjach w pobliżu Mostu Krymskiego

Mieszkańcy okupowanego przez Rosję Krymu informowaliw sobotę nad ranem o eksplozjach, które dały się słyszeć w pobliżu Mostu Krymskiego (Kerczeńskiego) łączącego ten półwysep z Rosją kontynentalną - informuje agencja AP. Władze rosyjskie zaprzeczyły jakoby most był atakowany.
05.08.2023

Nocny atak drona na rosyjski tankowiec SIG

W nocy z piątku na sobotę w wyniku ataku ukraińskiego morskiego drona na wodach Morza Czarnego uszkodzony został rosyjski tankowiec SIG. Statek został zaatakowany w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej łączącej okupowany przez Rosjan Krym z rosyjskim Krajem Krasnodarskim.
05.08.2023

Prezydent Andrzej Duda w Porcie Wojennym Gdynia (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Zwierzchnik sił zbrojnych, Prezydent RP przybył do Gdyni w związku z ostatnimi działaniami Rosji na Bałtyku, aby zapoznać się się ze stanem ochrony polskiego wybrzeża. W ramach jego wizyty zaplanowano spotkanie z kadrą dowódczą polskiej Marynarki Wojennej i wypowiedź dla mediów na temat oceny bieżącej sytuacji bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim
04.08.2023

Skuteczna akcja w Noworosyjsku. Ukraiński dron uszkodził rosyjski okręt

Pojawiły się nowe informacje dotyczące porannego ukraińskiego ataku na bazę rosyjskich sił morskich. Na nagraniach widać, że jednemu z użytych tam dronów udało się uszkodzić okręt desantowy proj. 755, prawdopodobnie to Olenegorsk Miner.
04.08.2023

Kolejny port nad Morzem Czarnym pod ostrzałem. Tym razem jest to... leżący w Rosji Noworosyjsk

Użytkownicy mediów społecznościowych z Rosji poinformowali w piątek rano, że słyszeli eksplozje i strzały w pobliżu rosyjskiego portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym. Sugeruje się ukraiński atak, mogący być odpowiedzią na podobne, prowadzone przez Rosję i wymierzone w porty Ukrainy.
04.08.2023

Pakistan wzmacnia swój morski potencjał i woduje czwartą korwetę

Przyszła korweta PNS Tariq (283) została zwodowana na terenie stoczni Karachi Shipyard & Engineering Works (KS&EW). To czwarta jednostka proj. PN MILGEM, oznaczonej także jako typ Babur.
03.08.2023

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Porcie Wojennym Gdynia odwołana. Winna zła pogoda

W związku prowadzonymi przez siły morskie Rosji zakrojonymi na szeroką skalę ćwiczeniami na Bałtyku prezydent Andrzej Duda miał spotkać się z kadrą dowódczą 3. Flotylli Okrętów oraz wygłosić przemówienie dotyczące obecnie prowadzonych działań przez władze oraz siły zbrojne. Niestety, z powodu trudnych warunków pogodowych, w tym burzy na Morzu Bałtyckim, została ona przesunięta na czas nieokreślony.
03.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.