• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Olimpijski ceremoniał i regaty w deszczu i gradzie. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarstwie

jj

09.08.2023 21:20 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Olimpijski ceremoniał i regaty w deszczu i gradzie. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarstwie

Partnerzy portalu

Fot. PZŻ

Z wielką pompą rozpoczęła się w środę w Pucku żeglarska część XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich „Śląskie 2023”. W pierwszej fazie zmagań na Zatoce Puckiej w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17) rywalizuje 131 zawodniczek i zawodników z 35 klubów z 12 województw. Medaliści wyłonieni zostaną w sobotę. Z kolei w dniach 15-19 sierpnia na tym akwenie rywalizować będą przedstawiciele klas Optimist i L’Equipe.

Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży poprzedziła ceremonia, której nie powstydziłyby się największe sportowe imprezy. Najpierw uczestniczy regat przeszli z mariny na pucki rynek - pochód otwierali niosący pochodnię przedstawiciele dwóch żeglarskich pokoleń: zawodniczka z klasy ILCA 4 Emilia Maziarz (LOK KW Garland Gliwice) i dwukrotny windsurfingowy mistrz świata oraz uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku i w Tokio dwa lata temu, Piotr Myszka. Za nimi szedł zgrabnie przygrywający muzyczny zespół Down Town Brass, puccy Kaprowie, przedstawiciele władz miasta na czele z Panią Burmistrz Hanną Pruchniewską, prezes Śląskiej Federacji Sportu w Katowicach Krzysztof Koniusz oraz wiceprezesi Polskiego Związku Żeglarskiego – ds. śródlądowych Jarosław Bazylko i ds. technicznych, który pełni jednocześnie funkcję prezesa Śląskiego Związku Żeglarskiego, Radosław Śląski. Na końcu podążali podzieleni na województwa młodzi żeglarze.

Podczas uroczystości na rynku dochowano obowiązkowego ceremoniału rodem z Igrzysk Olimpijskich. Poza tradycyjnymi przemowami wciągnięto na maszt flagi - państwową i olimpijską, odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a Emilia i Piotr zapalili znicz olimpijski. Na zakończenie deskarka Zuzanna Krukowska (CŻ Szczecin) przeczytała apel olimpijski, odczytano także ślubowanie zawodników, trenerów i sędziów.

Pierwszy dzień zmagań na wodze również stał pod znakiem pompy, pogoda okazała bowiem niesamowicie zmienna i rotowała jak w kalejdoskopie. Było trochę słońca, przeszło kilka potężnych ulew, momentami w ogóle nie wiało, natomiast za chwilę zerwał się potężny szkwał. Aby pogodowa mozaika była bardziej urozmaicona, padał nawet grad. No i do tego temperatura z pewnością nie rozpieszczała zawodników.

- Totalnym zaskoczeniem był właśnie grad. Wiele razy pływałem w Pucku, często tutaj bywam, ale jeszcze się z gradem w środku lata nie spotkałem. To nie było nic przyjemnego. Zresztą generalnie warunki były dzisiaj dość ciężkie. Pierwsze dwa wyścigi (course race) odbyły się przy bardzo słabym i momentami wręcz staliśmy. Slalom rozegrany został w bardzo dobrych warunkach, ale później przyszedł szkwał, jak słyszałem, o sile 24 węzłów. Powinniśmy mieć jeszcze jeden wyścig, jednak po deszczu i gradzie wszystko siadło. Według zapowiedzi dzisiaj miało być słonecznie i nieźle wiać, a nic się nie sprawdziło. Nie patrzę zatem na to, co ma być jutro, bo jak widać, prognozom nie można ufać – zrelacjonował Jakub Guźlecki.

Reprezentant Centrum Żeglarskiego Szczecin, który jest liderem w klasie iQFoil, po raz trzeci bierze udział w OOM.

– Wcześniej byłem trzeci i czwarty, dlatego mocno liczę, że poprawię swoje osiągnięcia. A najlepiej gdybym obronił pierwszą lokatę – podkreślił Kuba.

Wśród chłopców na kolejnych pozycjach plasują się Gustaw Trybek (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Szymon Cieślak (UJKS Szturwał Kalisz). Z kolei wśród dziewcząt na czele znajdują się deskarki z Kalisza - liderką jest Maria Rudowicz, która wyprzedza Julię Przybył oraz Oliwię Mroczkowską (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W klasie ILCA 4 prowadzi broniąca tytułu Hanna Rogowska (ChKŻ Chojnice), druga jest Martyna Stachowiak (ŻLKS Kiekrz Poznań), a trzecia Julianna Ponto (AZS AWFiS Gdańsk).

- W tej imprezie startuję po raz trzeci, ale za pierwszym razem pływałem na Optimiście i byłam bodajże dziewiąta. Na co dzień trenuję jednak w klasie ILCA 6, ale ze względu na wymogi młodzieżowej olimpiady, muszę rywalizować na mniejszym żaglu. Mogę tylko potwierdzić, że warunki były dzisiaj bardzo zmienne, a przez to wymagające. Ważne było pływanie po zmianach i dojeżdżanie do tych zmian, bo były one znaczące. Mieliśmy rozegrać trzy wyścigi, ale ostatni nie doszedł do skutku - powiedziała Hanna Rogowska, która w środę była piąta oraz pierwsza i wyprzedza 27 konkurentek z 20 klubów.

U chłopców ściga się 59 zawodników z 26 klubów. Pierwsze miejsce zajmuje Wojciech Wójcik (TS Kuźnia Rybnik), w czołowej trójce plasują się ponadto Piotr Małachowski (UKŻ Siódemka Białystok) i Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia).

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM) to cykl imprez sportowych rozgrywanych w randze mistrzostw Polski juniorów młodszych w różnych dyscyplinach sportu. Gospodarzem wydarzenia jest co roku inne województwo, a formuła finałów tych zawodów jest oparta na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich.

W roku 2023 organizatorem Finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich jest Śląska Federacja Sportu, a organizatorem żeglarskiej części jest Polski Związek Żeglarski we współpracy z Miastem Puck – Gospodarzem oraz Invest Puck – Partnerem Regat.

Strona OOM w żeglarstwie: tutaj

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.