• <

Wynik wyszukiwania - "zatoka pucka" - Wiadomości

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.
27.02.2024

Olimpijski ceremoniał i regaty w deszczu i gradzie. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarstwie

Z wielką pompą rozpoczęła się w środę w Pucku żeglarska część XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich „Śląskie 2023”. W pierwszej fazie zmagań na Zatoce Puckiej w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17) rywalizuje 131 zawodniczek i zawodników z 35 klubów z 12 województw. Medaliści wyłonieni zostaną w sobotę. Z kolei w dniach 15-19 sierpnia na tym akwenie rywalizować będą przedstawiciele klas Optimist i L’Equipe.
09.08.2023

Marsz Śledzia, czyli niecodzienny spacer płyciznami Zatoki Puckiej

Wczoraj odbyła się kolejna, 23. już edycja Marszu Śledzia. Setki uczestników wybrało się na spacer płyciznami Zatoki Puckiej.
26.06.2023

Port Gdańsk rajem dla rybitw i mew śmieszek

Przenosiny kolonii rybitw rzecznych i mew śmieszek na „Ptasią Wyspę” zakończone sukcesem. Ptaki zadomowiły się już na dobre na falochronie wschodnim w Porcie Północnym, a ich młode uzyskały lotność i opuściły kolonię.
16.11.2022

100 lat temu Sejm Ustawodawczy podjął decyzję o budowie Portu Gdynia

100 lat temu, 23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni. W ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z najnowocześniejszych portów Europy, wokół którego powstało miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców.
23.09.2022

Zatoka Pucka. Czerwona flaga odwołana, woda zdatna do kąpieli

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku odwołał w środę (20 lipca) zakaz w puckim kąpielisku, który obowiązywał od poniedziałku. Sprawa jest związana z przedostaniem się Zatoki Puckiej ścieków z oczyszczalni.
20.07.2022

Do Zatoki Puckiej trafiło blisko 200 m3 ścieków

Sanepid w poniedziałek pobrał próbki wody z Zatoki Puckiej. Działanie inspektorów jest spowodowane niedzielnym zrzutem ok. 200 m3 ścieków z oczyszczalni w Swarzewie po rozszczelnieniu się jednej z rur. Sprawę wyjaśniają policjanci z Pucka.
18.07.2022

Ścieki z oczyszczalni trafiły do Zatoki Puckiej

W niedzielę doszło do rozszczelnienia rurociągu tłocznego z pompowni Puck. Oczyszczalnia w Swarzewie zrzuciła ścieki do Zatoki Puckiej. Usterkę naprawiono po kilku godzinach. W poniedziałek wodę w Bałtyku ma sprawdzić sanepid.
18.07.2022

"Czysta plaża". Eksperci z Trójmiasta podsumowali projekt: "Świadomość ekologiczna rośnie, ale wiele przed nami"

Debatę online z udziałem przedstawicieli m.in. DCT Gdańsk, Portu Gdańsk, Lotosu zorganizował "Dziennik Bałtycki" w ramach podsumowania swojego projektu "Czysta plaża". Akcja sprzątania plaż na Stogach i Orłowie miała się przyczynić do poprawy czystości polskiego nabrzeża. Dziś (16 listopada) eksperci rozmawiali o wpływie prowadzonych przez nich firm na środowisko naturalne, w tym morskie. Padło wiele pytań i odpowiedzi dotyczących świadomości ekologicznej i wyborów konsumenckich Polaków. Rozmawiano również o konieczności zmiany
16.11.2021

Stornie z Zatoki Puckiej w fatalnym stanie

Stornie z otwartymi ranami i owrzodzeniami mają być coraz częstszym widokiem w Zatoce Puckiej – alarmuje „Dziennik Bałtycki”. Miejscowi rybacy próbują zainteresować problemem polityków i naukowców.
14.10.2021

Na wodach Zatoki Puckiej przewrócił się jacht, straż graniczna pomogła żeglarzowi

Na wodach Zatoki Puckiej niedaleko Jastarni przewrócił się w piątek jacht z jedną osobą na pokładzie. Żeglarzowi pomogła załoga jednostki pływającej SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
23.09.2021

Trąba wodna nad Zatoką Pucką

Niecodziennie zjawisko meteorologiczne mogli zaobserwować w niedzielę wieczorem mieszkańcy m.in. Gdyni i powiatu puckiego. Nad Zatoką Pucką pojawiła się trąba wodna, czyli silny wir powietrza, który utrzymywał się przez kilka minut.
26.04.2021

Pomorskie: Pół tysiąca martwych ptaków zebrano nad Zatoką Pucką

Pół tysiąca martwych ptaków zebrano nad Zatoką Pucką od początku lutego. U padłych zwierząt wykryto wirusa ptasiej grypy.
03.03.2021

Poseł Płażyński interweniuje w sprawie martwych ptaków nad Zatoką Pucką

Zwróciłem się do wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z prośbą o interwencję w sprawie zagrożenia katastrofą ekologiczną nad Zatoką Pucką, związaną z epidemią ptasiej grypy. Dalsze lekceważenie tej sytuacji może pociągnąć za sobą dramatyczne skutki – poinformował w środę poseł PiS Kacper Płażyński.
24.02.2021

Prezydent: zaślubiny Polski z morzem miały fundamentalne znaczenie

101 lat temu gen. Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem, czyli objęcia w posiadanie przez odradzającą się Rzeczpospolitą wybrzeża Bałtyku; miało to fundamentalne znaczenie - powiedział w Pucku prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, dziś wolna, niepodległa Polska należy do NATO i UE.
10.02.2021

Zarząd Morskiego Portu Gdynia złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowych do budowy Portu Zewnętrznego

W środę 27 stycznia 2021 r. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. złożył wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji pt. „Budowa Portu Zewnętrznego" w Porcie Gdynia. To ważna chwila w tej kluczowej inwestycji dla rozwoju Portu Gdynia i regionu.
28.01.2021

Kapitanowie polskich żaglowców w Regatach o Puchar Rektora UMG

Już 19 września, w najbliższą sobotę, kilkunastu kapitanów polskich żaglowców oraz najsławniejszy polski konstruktor żaglowców z całego świata Zygmunt Choreń będzie rywalizowało na wodach zatoki Puckiej w Regatach Kapitanów Żaglowców o Puchar Rektora Uniwersytetu Morskiego.
14.09.2020

W wodach Zatoki Puckiej zaginął nurek

Pomiędzy Kuźnicą a Redą zaginął nurek. Mimo szybko podjętej akcji poszukiwawczej mężczyzny nie udało się odnaleźć. Służby zakończyły swoje działania. Koledzy płetwonurka będą kontynuowali poszukiwania na własną rękę.
21.08.2020

„Śledzie” znów wyruszą w marsz

Nie straszna im woda i morskie wyzwania. Jak co roku około stu śmiałków weźmie udział w Marszu Śledzia. W sobotę, 22 sierpnia, przejdą trasą wytyczoną przez Zatokę Pucką – od Kuźnicy do Rewy. To będzie jubileuszowa 20. edycja imprezy. Tradycyjnie nie zabraknie pasowania na śledzia, degustacji surowej ryby i pamiątkowych medali. Zapisy na marsz zostały już zamknięte, ale ci, którzy chcieliby spróbować w nim swoich sił, mają jeszcze szansę zdobyć miejsca last minute.
19.08.2020

Motorówki Hydrograficzne na Zatoce Puckiej

Głębokości rejonów przybrzeżnych Morza Bałtyckiego, basenów portowych i wód śródlądowych ulegają ciągłym zmianom. Pracami batymetrycznymi na tych akwenach zajmują się motorówki ze składu Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW, które prowadzą sondaże w rejonach niedostępnych dla okrętów hydrograficznych.
06.08.2020

Żeglarze polonijni spotkali się w Belize

Dla upamiętnienia setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, Polish Yacht Club Chicago zorganizował zlot żeglarzy polonijnych w Placencji w Belize. Główną atrakcją zlotu była wizyta żaglowca STS Fryderyk Chopin z uczestnikami „Niebieskiej Szkoły” na pokładzie.
20.02.2020

Port Gdynia - zielony port otwarty na środowisko

W minionym 2019 roku oprócz wyłonienia doradcy transakcyjnego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przy wsparciu Departamentu PPP w Ministerstwie Rozwoju, Port Gdynia zakończył proces związany z inwentaryzacją terenów wodnych oraz terenów przeznaczonych pod realizację układu drogowo - kolejowego do Portu Zewnętrznego. W wyniku przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego badań nie stwierdzono negatywnego wpływu na integralność obszaru Zatoka Pucka PLB 220005. Co bardzo ważne realizacja przedsięwzięcia
13.01.2020

Marsz Śledzia już w tę sobotę

Przejść pieszo przez morze – takiej sztuki dokona stu śmiałków, którzy już w najbliższą sobotę, 17 sierpnia, wezmą udział w Marszu Śledzia. Impreza po raz dziewiętnasty wystartuje na morskiej trasie z Kuźnicy do Rewy przez Rybitwią Mieliznę na Zatoce Puckiej. W tym roku – oprócz ceremonii pasowania na śledzia, aukcji charytatywnych i degustacji surowej ryby – próba pobicia rekordu Polski w największej liczbie osób występujących w kamizelkach ratunkowych jednocześnie.
13.08.2019

Klasa 505: Regaty Pucharu Polski na półmetku

Za dwa tygodnie, w ostatni weekend lipca 2019 będą miały miejsce regaty z serii Pucharu Polski Klasy 505. Dwudniowe zawody, trzecie z kolei, zostaną rozegrane na Zatoce Puckiej. Jak zawsze, Organizatorzy zadbali nie tylko o dobrą rywalizację na wodzie, ale także o okazje do wymiany żeglarskich doświadczeń i integrację na brzegu.
17.07.2019

Puchar Polski Nautica 450 2019 w blokach startowych

Wszystko już zaplanowane, a tegoroczne zmagania zapowiadają się naprawdę ekscytująco! Niektóre załogi już rozpoczęły treningi i zgrupowania.
29.03.2019

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Morza

Światowy Dzień Morza ustanowiony został przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Konwencja ta została podpisana 17 marca 1958 roku. W tym dniu warto zwrócić uwagę na problemy z jakimi zmaga się jedno z najmłodszych mórz na świecie, które powstało ok. 10 tys. lat temu z wód topniejącego lodowca - Morze Bałtyckie.
17.03.2019

99. rocznica symbolicznych zaślubin Polski z morzem (foto)

10 lutego 2019 r. przypada 99. rocznica zaślubin Polski z morzem, których w 1920 r. w Pucku dokonał gen. Józef Haller. Symbolicznymi zaślubinami Polska potwierdziła swoją obecność na ponad 140-kilometrowym odcinku wybrzeża. Obrączkę generała Józefa Hallera, bezcenną pamiątkę z zaślubin Polski z morzem, można oglądać w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskim sanktuarium.
10.02.2019

Usuńcie Frankena z dna Bałtyku. Ponad 25 tysięcy głosów poparcia dla apelu w sprawie niemieckiego wraku

Fundacja Mare, która przygotowała raport „Wstępny plan oczyszczania wraku t/s Franken", od 3 lipca 2018 r. zbiera podpisy pod listem poparcia. Potrzebne są pieniądze na oczyszczenie niemieckiego wraku z czasów II wojny światowej, w którym może znajdować się nawet 1,5 mln litrów paliwa. Z raportu wynika, że jego wyciek może spowodować katastrofę ekologiczną Zatoki Gdańskiej. Akcję wsparło już ponad 25 tys. internautów.
03.09.2018

Ponad 4 mld zł wpływów do budżetu państwa z budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni. Podpisano umowę środowiskową (foto, wideo)

Nawet 4,4 mld złotych mogą wynieść przychody Skarbu Państwa z opłat celno-skarbowych z 2 mln TEU w Porcie Zewnętrznym w Gdyni. Rozpoczęło się opracowywanie dokumentacji środowiskowej dla tej inwestycji. Umowę podpisano z Uniwersytetem Gdańskim we wtorek w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia.
31.07.2018

Znaleziono kolejne dwie martwe foki. Jedna była owinięta linkami

Giną kolejne foki. Tym razem dwa martwe osobniki znaleziono w Rewie. O sprawie poinformował Maciej Naskręt, dziennikarz portalu trójmiasto.pl.
11.06.2018

Pomorze: Policja nadal szuka sprawcy odpowiedzialnego za śmierć fok

Policja nadal prowadzi postepowanie w sprawie martwych fok znalezionych w ostatnich dniach w okolicach Gdyni i Pucka. Foki nosiły poważne obrażenia, wskazujące na ingerencję człowieka. Katowicka fundacja ekologiczna wyznaczyła nagrodę pieniężną za wskazanie sprawcy.
07.06.2018

Ryby w Bałtyku chorują. Trwają badania (foto, wideo)

Zasoby ryby w Zatoce Gdańskiej z roku na rok się kurczą i są potrzebne nowe, radykalniejsze metody ochronne – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Zapewnił, że ministerstwo w porozumieniu z rybakami, chce wyjaśnić ten problem.
25.05.2018

Rejs badawczy po Zatoce Puckiej

W piątek 25 maja odbędzie się rejs badawczy po Zatoce Puckiej, podczas którego nastąpi wybieranie sieci z rybami do celów badawczych. Przez ostatni rok do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wpłynęły od środowiska rybackiego oraz lokalnej społeczności zamieszkującej nad Zatoką Pucką sygnały dotyczące problemów ze stanem zasobów ryb w Zatoce Puckiej. W związku z tym minister Gróbarczyk podjął działania związane oceną wpływu różnych czynników antropogenicznych na środowisko tego akwenu oraz stan zasobów ry
23.05.2018

95 lat temu w Gdyni otwarty został Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków

95 lat temu, 29 kwietnia 1923 r., z udziałem prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Sikorskiego odbyło się w Gdyni uroczyste otwarcie "Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków". Ustawę o budowie Portu Gdynia Sejm RP uchwalił we wrześniu 1922 r.
29.04.2018

95 lat temu Sejm podjął decyzję o budowie portu w Gdyni

23 września 1922 r. Sejm przyjął ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni. W ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z największych i najnowocześniejszych portów w Europie, wokół którego powstało miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców.
23.09.2017

Załoga Pawła Tarnowskiego powalczy o mistrzostwo w Delphia24

To będzie bezapelacyjnie najbardziej emocjonujący długi weekend dla klasy Delphia24 w tym sezonie. W dniach 11-14 sierpnia Zatoka Pucka zamieni się w arenę rozgrywek o Mistrzostwo Polski w klasie DELPHIA24 Star Telekom, Delphia Yachts Kot CUP 2017. Wśród zgłoszonych załóg, również utytułowany FlexiStav Apotex Team.
11.08.2017

Zatoka Pucka – zagrożenia zdefiniowane

Trwają ostatnie prace przygotowawcze nad dokumentem zawierającym postanowienia dotyczące działań ochronnych na obszarze Zatoki Puckiej przewidzianych w ramach programu Natura 2000. Szczególną uwagę przedstawiciele Urzędu Morskiego przywiązują między innymi do ochrony ptaków wędrownych i gniazdujących, łąk podmorskich i trzęślinowych.
06.08.2014

Urząd Morski w Gdyni- „powołanie obszarów Natura 2000 przyczyni się do klarowności i lepszego egzekwowania przepisów dotyczących ochrony środowiska”

„Program Natura 2000 oznacza gospodarczą śmierć dla regionu Zatoki Puckiej” uważają samorządowcy i przedsiębiorcy. W ramach inicjatyw obywatelskich powoływane są organizacje, takie, jak Ruch Obrony Półwyspu i Obszaru Zatoki Puckiej. Pod petycją "STOP dla zamykania Zatoki Puckiej" podpisało się ponad 4,5 tyś miłośników Zatoki Puckiej i mieszkańców Powiatu Puckiego. Petycja ma być przekazana do Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej- Rafała Szmytke, Ministra Środowiska- Macieja Grabowsk
18.02.2014

Zatoka Pucka nadal otwarta dla wodniaków!

W związku z trwającym procesem opracowywania dokumentów pod nazwą „Projekty planów ochrony obszarów Natura 2000 w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego” Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni proponuje następujące wyjściowe parametry do zarządzenia DUM w sprawie sposobów użytkowania Zatoki Puckiej:
14.12.2013

Zatoka Pucka nie dla łodzi motorowych

Radni sejmiku pomorskiego zdecydowali, że niektóre łodzie motorowe nie mogą pływać po wodach Zatoki Puckiej. Ten zakaz to część uchwały określającej reguły panujące na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
16.11.2013

Inż. Tadeusz Wenda- budowniczy Portu Gdynia - skończyłby dziś 150 lat!

Tadeusz Wenda - twórca i budowniczy portu w Gdyni urodził się w 23 lipca 1863 roku w Warszawie. Skończył Szkołę Główną na Wydziale Matematyczno-Fizycznym oraz Instytut Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Pracował jako projektant i budowniczy linii kolejowych na terenie Rosji. W latach wojny kierował budową portu w Windawie, a także nadzorował przebudowę portu w Rewlu (dziś Tallin). W roku 1918 przyjechał do Polski i objął stanowisko w Ministerstwie Robót Publicznych, które piastował do roku 1920. Od chwili odzyskania prz
24.07.2013

Polsko-hiszpańska grupa naukowców bada dno Bałtyku

Ocalić najcenniejsze gatunki zwierząt i roślin żyjące w Bałtyku - to cel specjalnej misji prowadzonej przez polskich i hiszpańskich naukowców. Przez miesiąc penetrowali dno Bałtyku u wybrzeży Dani, Szwecji i Finlandii swoją misję kończąc na polskim wybrzeżu.
08.07.2013

Oceana rozpoczęła trzecią ekspedycję badawczą na Bałtyku by wspierać działania na rzecz jego ochrony

Zanieczyszczone, przełowione, ignorowane. Mimo poparcia społecznego dla przywrócenia świetności środowiska Morza Bałtyckiego, brak jest woli politycznej by to osiągnąć. Oceana podejmuje działania by poprawić tę sytuację.
10.06.2013

90 lat temu uroczyście otwarto port w Gdyni

29 kwietnia 1923 r. z udziałem prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Sikorskiego odbyło się w Gdyni uroczyste otwarcie Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków.
29.04.2013

Opracowanie projektów planów ochrony obszarów Natura 2000 w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego

W dniach 25 i 26 marca 2013 r. odbyły się spotkania informacyjne w ramach konsultacji społecznych dla zadania „Opracowanie projektów planów ochrony obszarów Natura 2000 w rejonie Zatoki Gdańskiej i Półwyspu Helskiego” dla obszarów:
10.04.2013

Bałtyk znowu świeci

Nocą w Rewie Zatoka Pucka rozbłyska turkusowym światłem. Być może jest to sprawka bruzdnic, u których ruch wody powoduje bioluminescencję - poinformował PAP dr hab. Krzysztof E. Skóra ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
28.08.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.