• <
attis_konferecnja_2024

Największa morska farma wiatrowa w Szkocji jest już w pełni operacyjna

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Największa morska farma wiatrowa w Szkocji jest już w pełni operacyjna

Partnerzy portalu

Fot. TotalEnergies

Morska farma wiatrowa Seagreen, położona około 27 km od wybrzeża Angus na szkockim Morzu Północnym, ustanawia nowy standard w dziedzinie zrównoważonej produkcji energii dla kraju.

W rezultacie współpracy między TotalEnergies (51%) a SSE Renewables (49%), Seagreen stała się nie tylko największym tego typu obiektem w Wielkiej Brytanii, ale również rekordzistą świata pod względem najgłębszego trwałego fundamentu.

Dzięki 114 turbinom Vestas, Seagreen ma łączną zdolność produkcyjną 1 075 MW. Począwszy od pierwszej produkcji energii w sierpniu 2022 r., farma stała się w pełni operacyjna od października 2023 r. Energię generowaną przez Seagreen eksportuje się za pomocą około 19 km podziemnych kabli z wybrzeża w Carnoustie do nowej podstacji w Tealing, niedaleko Dundee.

Farma Seagreen zapewnia wystarczającą ilość zielonej energii, aby zasilić ponad 1,6 miliona domów, co odpowiada dwóm trzecim wszystkich szkockich posiadłości. Zapobiega również emisji ponad 2 milionów ton dwutlenku węgla rocznie.

Spółka otrzymała pozwolenie na zainstalowanie do 150 turbin morskich. Pozostałe 36 turbin jest licencjonowanych, ale jeszcze nie zbudowanych. Energia przez nie generowana również zostanie przekierowana do krajowej sieci energetycznej.


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.