• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Spotkania młodzieży licealnej z Morskim Oddziałem Straży Granicznej

rk

22.02.2024 10:18 Źródło: MOSG
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Spotkania młodzieży licealnej z Morskim Oddziałem Straży Granicznej

Partnerzy portalu

Fot. Liceum Ogólnokształcące Mundurowe Spartakus w Gdańsku

Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku kontynuowali działania związane z promocją i naborem do formacji. W spotkaniach z młodzieżą promowali zawód funkcjonariusza, mówili o naborze do służby oraz zachęcali do wstąpienia w szeregi Straży Granicznej. Z tej okazji odbywały się również wycieczki młodzieży do jednostek formacji, dzięki czemu mogli z praktycznej strony przekonać się do jej działalności.

Strażnicy graniczni z Placówki SG w Kołobrzegu przebywali w Zespole Szkół w Karlinie, Zespole Szkół nr 7 w Koszalinie, Zespole Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu, Zespole Szkół Morskich w Kołobrzegu oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Bogusława X w Białogardzie. Opowiedzieli o służbie, zadaniach formacji oraz o zasadach rekrutacji.


Funkcjonariusze z Wydziału Organizacji i Promocji oraz Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy MOSG poprowadzili w Liceum Ogólnokształcącym Mundurowym „Spartakus” im. Mieczysława Jałowieckiego w Gdańsku zajęcia propagujące służbę w Straży Granicznej. Uczestniczyli w nich licealiści z trzecich i czwartych klas. Była prezentacja multimedialna o służbie w Morskim Oddziale Straży Granicznej i zachęta do wstępowania w szeregi Straży Granicznej. Młodzież dopytywała funkcjonariuszy o szczegóły związane z rekrutacją. Ponadto odbyła się wizyta uczniów pierwszej klasy (1G) w Kaszubskim Dywizjonie SG. Została im przybliżona struktura instytucji, zadania oraz codzienna służba funkcjonariusza. Mieli okazję zwiedzić także dwie jednostki pływające, w tym wcielony do służby w październiku ub.r. patrolowiec SG-301 Gen. Józef Haller. Mający niemal 70 metrów długości jest największym, jaki znajduje się w wyposażeniu formacji zarówno obecnie, jak i w jej dotychczasowej historii.

Mundurowi z Placówki SG w Ustce wraz z psem służbowym gościli w słupskim Zespole Szkół Mundurowych. Mowa była o specyfice służby na morskiej granicy, o naborze do formacji i o wymaganiach stawianych kandydatom ubiegającym się o przyjęcie do SG. Funkcjonariusze zaprezentowali sprzęt służbowy oraz pokaz umiejętności swojego czworonoga. Podczas wszystkich spotkań strażnicy graniczni przedstawili ofertę studiów na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie.

W 2024 roku na kandydatów do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej czeka 110 miejsc, rekrutacja wciąż trwa. Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach Straży Granicznej w Świnoujściu, Rewalu, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej. Nowością dla przyszłych funkcjonariuszy jest możliwość podjęcia w ramach służby studiów w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Po trzech latach nauki absolwenci uzyskują tytuł licencjata i stopień młodszego chorążego Straży Granicznej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.