• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Lewiatan: Spowolnienie w UE mobilizuje przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych rynków zbytu

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Lewiatan: Spowolnienie w UE mobilizuje przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych rynków zbytu
Lewiatan: Spowolnienie w UE mobilizuje przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych rynków zbytu - GospodarkaMorska.pl

pc

01.04.2019 Źródło: PAP

Spowolnienie w Unii Europejskiej mobilizuje nasze przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych rynków zbytu - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentując marcowy wskaźnik PMI dla Polski. Dodała, że perspektywa ostrego hamowania w polskim przetwórstwie wydaje się oddalać.

W poniedziałek firma Markit poinformowała, że wskaźnik PMI dla Polski w marcu osiągnął poziom 48,7 pkt. wobec 47,6 pkt. w lutym i wobec prognozy 47,4 pkt.

"PMI w sektorze przetwórstwa przemysłowego w marcu 2019 r. wyniósł 48,7 pkt. Oznacza to przewagę sentymentów negatywnych nad pozytywnymi, utrzymującą się od pięciu miesięcy. Warto jednak zwrócić uwagę, że to poprawa po tąpnięciu w lutym (47,6 pkt) i wynik wyraźnie przekraczający odczyt styczniowy (48,2 pkt)" - napisała Buchholtz w komentarzu.

Jej zdaniem, wydaje się, że wskaźnik zbiega do poziomu neutralnego.

"Innymi słowy perspektywa ostrego hamowania w polskim przetwórstwie wydaje się oddalać" - dodała.

Zdaniem ekspertki, marcowy komunikat dostarcza niejednoznacznych sygnałów.

"Liczba zamówień spada piąty miesiąc z rzędu – to najdłuższy taki epizod od ponad pięciu lat, ale spadek jest zarazem najwolniejszy od listopada 2018. Gorzej wygląda liczba zleceń eksportowych – to ósmy miesiąc spadku, dodatkowo w najwyższym tempie od prawie dekady" - napisała. Zdaniem ekspertki, jest to naturalna konsekwencja silnego spowolnienia na europejskich rynkach, "a ostatnie fatalne sygnały z niemieckiej gospodarki, naszego głównego partnera handlowego, na pewno nie przyniosą poprawy pozycji polskich eksporterów".

Buchholtz wskazała, że w konsekwencji spadających zamówień obniżce uległ poziom produkcji (kontynuacja trendu od listopada), ale ponownie: tempo spadków słabnie.

"Zapasy wyrobów gotowych rosną od trzech miesięcy, co stanowi rekordową długość, a zaległości produkcyjne spadają (ósmy miesiąc z rzędu)" - czytamy.

Ekspertka Lewiatan zauważa, że słabnący popyt zmniejsza zapotrzebowanie zarówno na pracę – zasób zatrudnionych w sektorze uległ skurczeniu w najszybszym tempie od sześciu lat – jak i na materiały – poziom zakupów uległ redukcji czwarty miesiąc z kolei.

"Zmniejszone zapotrzebowanie na produkty przemysłu nie przełożyło się jednak na spadek inflacji kosztów produkcji. Utrzymała się ona na poziomie z lutego, stanowiącego minimum z ostatnich 19 miesięcy. Ceny wyrobów gotowych z kolei odnotowały najwyższy od kwartału wzrost, co można przypisywać m.in. dużym deficytom strukturalnym na rynku pracy, rosnącym cenom energii dla dużych przedsiębiorstw i ograniczonej dostępności surowców (która doprowadziła wręcz do wydłużenia czasu dostaw)" - czytamy.

Ekspertka ocenia, że w obliczu nikłych nadziei na przełamanie słabej koniunktury na zachodzie Europy i perspektywy twardego Brexitu, "proaktywna postawa przedsiębiorstw sektora jest bardzo pozytywnym sygnałem w obliczu lepszych danych z innych części świata, np. z Chin". "Ucieczka do przodu, jaką jest szukanie nowych rynków zbytu i poszerzanie oferty, pozwala na dywersyfikację działalności oraz wypełnienie polskimi produktami nowych nisz, co powinno przyczyniać się do utrzymywania łagodnego spowolnienia" - czytamy.

Firma Markit w komentarzu napisała, że "według najnowszych wyników badań PMI w marcu warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym wciąż się pogarszały".

"Zarówno produkcja, całkowita liczba nowych zamówień oraz poziom zatrudnienia spadły, a tempo spadku zleceń eksportowych było najszybsze od czerwca 2009. Wskaźnik Wielkości Produkcji oraz Wskaźnik Nowych Zamówień odnotowały jednak wolniejsze tempo spadku niż w lutym, co sugeruje, że osłabienie koniunktury w przemyśle zwalnia. Wskazują na to również oczekiwania polskich producentów odnośnie przyszłej produkcji, które w marcu były najwyższe od sześciu miesięcy" - napisano w komentarzu.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32908,00 $ tona 0,27% 10 cze
 Cynk 2965,00 $ tona -1,03% 10 cze
 Aluminium 2470,00 $ tona 0,45% 10 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.