• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Eksperci: Obecny rynek pracy wymaga innego spojrzenia

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Eksperci: Obecny rynek pracy wymaga innego spojrzenia
Eksperci: Obecny rynek pracy wymaga innego spojrzenia - GospodarkaMorska.pl

pc

20.11.2018 Źródło: PAP

Dzisiejszy rynek pracy wymaga innego spojrzenia m.in. na Urzędy Pracy i innego działania tych służb, potrzebna jest również większa elastyczność form zatrudnienia – uznali eksperci biorący udział w konferencji Lewiatana "Praca 4.0. Człowiek – technologia – prawo".

Dyrektor departamentu rynku pracy, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Ewa Flaszyńska zwróciła uwagę, że przy obecnej sytuacji na rynku coraz częściej klientem urzędów pracy staje się pracodawca. Zwróciła uwagę, że w urzędach zarejestrowanych jest około 950 tys. bezrobotnych, a na rynek pracy można odzyskać – według różnych szacunków – 30-40 proc. z nich. "Pewnie zależy to od regionu, od tego, czy w danej aglomeracji są lub nie miejsca pracy" – powiedziała. Dodała, że podobnie jak w innych państwach UE, także w Polsce nie wszystkich bezrobotnych udaje się odzyskać na rynek. Wśród powodów podała m.in. kwestie psychologiczne i społeczne.

Odniosła się również do przywidywań stopy bezrobocia na najbliższe lata. Zwróciła uwagę, że niektóre badania mówią, że być może w ciągu roku lub dwóch nastąpi spowolnienie gospodarcze. "Myślę, że nie będzie już sytuacji, że bezrobocie w Polsce skoczy do dwucyfrowego wskaźnika. Może ono się zatrzymać, może już gwałtownie nie spadać jak do tej pory. Myślę, że sytuacji drastycznej nie będzie" – powiedziała Flaszyńska.

Doradca zarządu Konfederacji Lewiatan prof. Jacek Męcina powiedział, że jego przewidywania stopy bezrobocia w przyszłych latach nie są tak optymistyczne. Zwrócił uwagę, że spowolnienie dotknie szczególnie branżę budowlaną, którą czeka wiele trudności. "Spowolnienie gospodarcze o 2 pkt. proc. oznacza problemy w finansach publicznych" – dodał.

Jego zdaniem obecnie problemem polskiego rynku pracy jest niewielka mobilność pracowników. "Jeśli spojrzelibyśmy na to, co dziś jest barierą większej aktywności zawodowej, to widać wyraźnie, że to są dojazdy z małych miejscowości, ze wsi do miast" – podkreślił.

Według eksperta wraz ze zmianą rynku pracy powinny zmieniać się także urzędy pracy. "Świat się mocno zmieni i urzędy pracy nie mogą się zamknąć w tym urzędowaniu tylko muszą szukać partnerstwa publiczno-prywatnego do tego, żeby być bardziej przydatni dla przedsiębiorców" – mówił. Jego zdaniem wyzwaniem jest pogodzeniem ról społecznych i zawodowych kobiet, kwestia aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych i osób powyżej 50 lat.

Również prezes Polskiego forum HR, dyrektor generalny Adecco Poland Anna Wicha uważa, że należy przyjrzeć się sytuacji młodych matek. Jak podkreśliła, to, że ktoś jest w ciąży czy na urlopie macierzyńskim, nie oznacza, że powinien być nieaktywny zawodowo. Zwróciła uwagę także na to, że na rynku pracy brakuje elastycznych form zatrudnienia.

Z kolei dyrektor personalna NSG Group w Polsce Monika Kuczyńska zwróciła uwagę, że na rynku pracy pojawił się problem nie tylko z pozyskaniem pracowników, ale również z ich utrzymaniem. "Dzisiaj są takie czasy, że aby zatrudnić pracownika produkcyjnego, to należy go pozyskać z innej firmy" – podkreśliła. Dodała, że stale rosną koszty pracy, m.in. przez presją płacową. Jej zdaniem wyzwaniem dla pracodawców jest zarządzanie absencją pracowników, którzy są na zwolnieniach lekarskich. "Narzędzia, którymi dysponujemy, są mizerne" – powiedziała.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32123,00 $ tona 3,02% 17 maj
 Cynk 2954,00 $ tona 1,03% 17 maj
 Aluminium 2455,00 $ tona 0,70% 17 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.