• <
urząd_morski_gdynia_2021

Jest kompromis ws. budżetu UE! To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki

ew

10.12.2020 23:09 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Jest kompromis ws. budżetu UE! To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki
Jest kompromis ws. budżetu UE! To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

Zawarte na szczycie UE w Brukseli porozumienie przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki - skomentował ustalenia czwartkowego szczytu Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

“Cieszymy się z zawartego kompromisu. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, przedsiębiorców, finansów publicznych. To dobra wiadomość dla Europy. Teraz do unijnych państw, w tym do naszego kraju, popłyną ogromne pieniądze na ożywienie gospodarek poturbowanych obecnym kryzysem” - powiedział cytowany w komunikacie Witucki.

Jego zdaniem z nowego europejskiego budżetu najbardziej skorzystają Polska i kraje naszego regionu. “Nawet 4-krotnie więcej niż kraje bogate, takie jak Francja czy Holandia. W dłuższej perspektywie poziom naszego PKB może zwiększyć się nawet o 2” - komentuje szef Lewiatana.

Po ustaleniach szczytu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że "porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo; po pierwsze, budżet UE może wejść w życie i Polska otrzyma z niego 770 mld zł; po drugie - te pieniądze są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami”.

"W uzgodnionych dziś konkluzjach nie ustąpiliśmy z żadnego zapisu wynegocjowanego kilka dni temu wspólnie z Węgrami i prezydencją niemiecką" - zapewnił premier.

Satysfakcję z kompromisu wyraziła też szefowa KE Ursula von der Leyen. "Europa idzie do przodu! Porozumienie Rady Europejskiej w sprawie następnego budżetu UE i funduszu odbudowy. 1,8 biliona euro na wsparcie naszego ożywienia i zbudowanie bardziej odpornej, zielonej i cyfrowej UE" - napisała.

Jak przekazali PAP polscy dyplomaci w środę, przedstawiona propozycja likwiduje uznaniowość w mechanizmu warunkowości dot. budżetu UE. Wskazywali, że Polska nie jest przeciwko ochronie pieniędzy unijnych podatników, ale przeciwko uznaniowości.

"Uzyskaliśmy gwarancję tego, że mechanizm warunkowości nie jest po to, aby zastępować procedurę art. 7, tylko koncentruje się na ochronie interesów finansowych i budżetowych UE. Dodatkowo, w tekście jest też hamulec bezpieczeństwa, w postaci skierowania danej sprawy do Rady Europejskiej.(...) Od uznaniowości, czy coś jest praworządne, czy też nie jest, jest art. 7 traktatu" – powiedział jeden z polskich dyplomatów w środę.

Jak dodał, kompromis zawiera gwarancje, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. "Potrzebne jest wykazanie, że istnieje korupcja, konflikt interesów i są one zagrożeniem dla interesów finansowych UE" – zaznaczył.

Jak dodał, kompromis zawiera też zapisy o tym, że KE została zobowiązana do przygotowania wytycznych dot. mechanizmu zgodnych z konkluzjami szczytu UE.

W dokumencie, do którego dotarł PAP, w punkcie 2e zawarto stwierdzenie, że "samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu (mogącego zablokować wypłatę środków finansowych - PAP)". Z kolei w punkcie 2a widnieje zapis, że budżet Unii, w tym Fundusz Odbudowy, musi być chroniony przed jakąkolwiek formą oszustwa, korupcji i konfliktu interesu.


urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 0,13% 21 paź
 Cynk 3584,00 $ tona 0,03% 21 paź
 Aluminium 3013,00 $ tona -1,66% 21 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.