• <

Wynik wyszukiwania - "polska gospodarka" - Wiadomości

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

Pierwsza faza budowy offshore z półrocznym opóźnieniem

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
08.05.2024

Duńskie media: Polska nową potęgą w Europie

Polska wyłania się jako mocarstwo, które odgrywa coraz większą rolę w polityce europejskiej, zarówno w UE, jak i na bardzo napiętej wschodniej flance NATO - pisze duńska gazeta "Jyllands-Posten".
06.05.2024

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
29.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

Rozpoczyna działalność Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach. W zakresie działań m.in. surowce energetyczne i atom

Nowe Ministerstwo Przemysłu, które ma w swoich kompetencjach „gospodarkę złożami kopalin", rozpoczyna działalność w piątek, 1 marca. Docelowo resort, który swoją siedzibę ma w Katowicach, prócz górnictwa i hutnictwa, ma także zajmować się atomem oraz ropą i gazem (w tym wodorem).
03.03.2024

Raport PSEW i Instytutu Jagiellońskiego: inwestycje w OZE się opłacą

Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych rozwój krajowej elektroenergetyki z jak najwyższym udziałem OZE przyniesie Polsce największe korzyści gospodarcze, środowiskowe oraz strategiczne - wynika z raportu „Rachunek kosztów polskiej elektroenergetyki A.D. 2040” przygotowanego przez Instytut Jagielloński i Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
22.02.2024

PIE: polska gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu

PKB wzrosło w 4 kwartale o 1 proc. r/r, a polska gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w środowym komunikacie. Dodano, że w tym roku zobaczymy wyraźne przyspieszenie aktywności gospodarczej.
14.02.2024

ING: w 2024 r. wzrost polskiej gospodarki przyspieszy

Wzrost polskiej gospodarki w 2024 r. przyspieszy, PKB wzrośnie o ok. 3 proc. r/r; nie poprawi się dostępność pracy, wzrosnąć może za to konkurencja o pracownika - prognozuje we wtorek ING. Bank oczekuje też kontynuacji dezinflacji.
02.01.2024

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel V: stocznie potrzebują portów, porty stoczni, a wszyscy razem edukacji [RELACJA]

Dwudniową konferencję Rejs z GospodarkaMorska.pl wieńczyła dyskusja o wspólnych problemach i możliwościach poszczególnych sektorów branży morskiej oraz uroczyste rozdanie nagród Latarnie Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich.
04.10.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Grupa PGE do 2030 r. zakończy wykorzystywanie węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła.
29.08.2023

Zwiększy się przepustowość bazy paliw PERN w Dębogórzu – inwestycje wraz z Zarządem Morskiego Portu Gdynia

Blisko 400 mln zł wyniosą inwestycje PERN i Zarządu Morskiego Portu Gdynia, dzięki którym zwiększy się przepustowość bazy paliw w Dębogórzu (Pomorskie). Obie spółki podpisały porozumienie w tej sprawie. Dzięki przedsięwzięciom do Polski - przez bazę PERN - docierać będzie więcej paliw.
24.08.2023

Aros Marine nowym członkiem Polskiego Forum Technologii Morskich

Polskie Forum Technologii Morskich (PFTM), wiodąca organizacja skupiająca kluczowych graczy branży morskiej, ogłasza przyjęcie nowego członka – Aros Marine. Ten krok potwierdza znaczącą rolę spółki w zakresie innowacyjnych rozwiązań dla sektora oraz zgodność celów i wartości obu podmiotów.
23.08.2023

Baltic Power z trzema pierwszymi pozwoleniami na budowę od wojewody

Farmy wiatrowe na polskim Bałtyku coraz bliżej! 16 sierpnia br. wojewoda pomorski, Dariusz Drelich, wydał pierwsze trzy pozwolenia na budowę Baltic Power.
17.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Przemysł w obliczu transformacji. Rola Equinor i potencjał polskiego rynku

Dostęp do taniej i czystej energii z odnawialnych źródeł coraz częściej będzie decydował o konkurencyjności polskiego przemysłu na rynkach zagranicznych. Inwestycje we własne OZE lub kupowanie zielonej energii to także sposób na ograniczenie śladu środowiskowego polskiego biznesu. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Equinor, który – tak jak wiele skandynawskich firm – inwestuje w bardziej zrównoważoną przyszłość Pomorza i Polski.
26.07.2023

Kongres 590: inwestycje w infrastrukturę paliwową gwarancją bezpieczeństwa Polski

Polska infrastruktura logistyczna pozytywnie przeszła przez okres zwiększonego ryzyka wystąpienia kryzysu energetycznego. Do dalszego jej rozwoju niezbędne są inwestycje w transport kolejowy, który musi być skorelowany z całą infrastrukturą - uznali eksperci, uczestniczący w debacie o perspektywach i wyzwaniach dla logistyki paliwowej, która odbyła się podczas 8. Edycji Kongresu 590 w Warszawie.
27.06.2023

GAZ-SYSTEM na Forum Wizja Rozwoju: spółka inwestuje miliardy złotych w infrastrukturę do przesyłu gazu

GAZ-SYSTEM inwestuje co roku kilka miliardów złotych w nową infrastrukturę do przesyłu gazu, na którą składają się gazociągi, tłocznie i inne obiekty naziemne. „Podłączamy gaz w miejscach, gdzie są przedsiębiorcy i duzi konsumenci, bo tam, gdzie jest możliwość jego poboru, tam są inwestycje” - mówił Marcin Chludziński, prezes GAZ-SYSTEM podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
21.06.2023

Forum Wizja Rozwoju: polska gospodarka ma potencjał zostać liderem wodorowym

Polska może być światowym liderem w obszarze produkcji i technologii wodorowych, jednak potrzebne są do tego duże nakłady finansowe i współpraca międzynarodowa - ocenili eksperci podczas dyskusji o polskiej gospodarce wodorowej na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Wskazali, że dwa z trzech najlepszych miejsc w Europie do produkcji wodoru znajdują się w Polsce.
21.06.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
19.06.2023

Wystartowało VI Forum Wizja Rozwoju

W poniedziałek 19 czerwca rozpoczęła się szósta edycja Forum Wizja Rozwoju. Forum zorganizowane w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej to szereg debat, dziesiątki ekspertów i dziennikarzy, tysiące gości. Wśród prelegentów są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, naukowcy oraz przedstawiciele biznesu. Podczas otwarcia konferencji wystąpił Premier Mateusz Morawiecki, który wydarzenie objął honorowym patronatem.
19.06.2023

Firmy PEJ, Westinghouse i Bechtel podpisały umowę dot. budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Szefowie firm PEJ, Westinghouse i Bechtel podpisali w czwartek umowę dot. konsorcjum projektowego i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Kolejnym etapem będzie umowa ws. projektowania i prac inżynieryjnych, to już latem tego roku - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
25.05.2023

Obronność jako odpowiedzialność za los ojczyzny - Forum Wizja Rozwoju

Konflikt rosyjsko-ukraiński przewartościował dotychczasowy światowy ład. Podczas Forum Wizja Rozwoju eksperci zaprezentują, jak istotne jest tworzenie innowacyjnych systemów zabezpieczeń przed współczesnymi zagrożeniami oraz podyskutują o przyszłości polskiej armii. Polska od wielu lat alarmowała o zagrożeniach ze strony Rosji, a śp. Prezydent Lech Kaczyński wyraźnie podkreślał, że Putin będzie parł w kierunku zachodniej Europy i poszerzał swoje wpływy. Wszyscy doświadczamy jak prorocze były to słowa.
16.05.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Prezes PKN Orlen: koncern będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy

PKN Orlen będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy naftowej - zapowiedział w poniedziałek w Radiu Zet prezes koncernu Daniel Obajtek. Pytany z kolei o nadmiarowe zyski, oświadczył, że Orlen takich nie ma.
06.03.2023

PGE w Davos: już w 2036 roku może w Polsce ruszyć pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa

Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., ZE PAK oraz południowokoreańskiego KHNP, czyli wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt budowy elektrowni atomowej w Pątnowie, spotkali się w Domu Polskim w szwajcarskim Davos. W ustalaniu kolejnych etapów tej przełomowej inwestycji uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz Polski - prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
19.01.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Bota Offshore Green: Mamy pierwsze kontrakty na usługi CTV

Na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się całkiem niedawno nowy podmiot, który chce świadczyć usługi armatorskie flotą serwisową oraz wesprzeć polski przemysł w obszarze jednostek Crew Transfer Vessels (CTV). Mowa o gdańskiej spółce Bota Green Offshore, która rozmawia już z deweloperami polskich projektów morskich farm wiatrowych. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Ernesta Czermańskiego, prezesa oraz dyrektora zarządzającego Bota Green Offshore o plany względem polskiego rynku offshore wi
14.12.2022

Żegluga na Pacyfiku na mieliźnie. Zamówienia USA w Chinach spadły o 40%. W Polsce mamy wzrosty w eksporcie i imporcie

Odwołania rejsów, zmiany rozkładów w serwisach oceanicznych, konsolidacja ładunków przez operatorów oceanicznych już jest widoczna w grudniu br. A sztormowe czasy czekają importerów amerykańskich w styczniu 2023 r. Już wiadomo, że zamówienia USA w Chinach spadły o 40%. Chińskie fabryki są zamykane dwa tygodnie wcześniej niż zwykle przed chińskim Nowym Rokiem.
13.12.2022

Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 102

Społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni obchodziła 8 grudnia 2022 roku tradycyjnie Święto Szkoły.
11.12.2022

Offshore Wind Poland 2022: optymistyczna przyszłość, ale i zmiany w teraźniejszości [WIDEO]

Na tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022 organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej królowały dwa tematy: przyszłość w perspektywie dużego potencjału morskiej energetyki wiatrowej, ale i teraźniejszość w kontekście zmiennych warunków inwestycyjnych.
23.11.2022

Bollore Logistics. "Wyróżnia nas duch przedsiębiorczości. Wiemy, jak rozwijać rynek energii wiatrowej" [ROZMOWA]

– Stale poszerzamy ofertę usług spedycyjnych, w związku z tym poszukujemy m.in. spedytorów morskich do biura w Gdyni – mówi Marcin Sikorski, dyrektor generalny Bollore Logistics Poland w rozmowie na temat rozwoju tej marki w Polsce i związanych z tym możliwościami budowania kariery, a także bogatych doświadczeniach firmy w branży onshore i offshore wind na świecie.
28.09.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Bank Gospodarstwa Krajowego buduje ekosystem 3W z polskimi firmami z obszaru wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W rozwija współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarze wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Do świata 3W dołączyło pięć firm: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT. Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi.
17.07.2022

Morawiecki: dzięki inwestycjom gospodarczy środek kraju niedługo przeniesie się na północ kraju

Dzięki inwestycjom w portach morskich, przekopowi Mierzei Wiślanej, budową gazociągu Baltic Pipe, gospodarczy środek ciężkości kraju niedługo przeniesie się na północ Polski - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zwracając się do uczestników odbywającego się w Gdyni Forum Wizja Rozwoju.
20.06.2022

Politechnika Gdańska stawia na morską energetykę wiatrową

Polskę czeka energetyczna rewolucja, która jednak nie będzie miała szans powodzenia bez odpowiednio przygotowanych kadr inżynierskich oraz badań naukowych na światowym poziomie.
09.05.2022

Premier o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu: to bezpośredni atak na Polskę, zemsta za sankcje

Wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu to bezpośredni atak na Polskę, która wczoraj pokazała, czym jest realne uderzenie w rosyjskich oligarchów; to zemsta za sankcje - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił też, że Polska była na ten krok przygotowana.
27.04.2022

Gaz-System: od stycznia 2023 r. Baltic Pipe będzie mógł tłoczyć 1,1 mln m sześc. gazu na godz.

We wrześniu br. Gaz-System planuje otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Od stycznia 2023 r. będzie on tłoczyć 1,1 mln m sześc. gazu na godzinę – poinformował w poniedziałek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
25.04.2022

Lewica o deklaracji uniezależnienia od paliw z Rosji: potrzebne OZE i inwestycje w sieci energetyczne

Premier Morawiecki i minister Moskwa przedstawili ogólne założenia; czekamy na dokumenty ws. terminów i kosztów - powiedział poseł Lewicy Dariusz Wieczorek o deklaracji o uniezależnieniu Polski od rosyjskich paliw. Posłanka Anita Sowińska wskazała, że w tym procesie konieczne są inwestycje w OZE.
30.03.2022

Pora zrozumieć, że polski wiatr da nam niezależność energetyczną od Rosji

Wojna w Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną w Europie, a kolejne kraje deklarują zwiększony rozwój i szybsze przejście na energetykę odnawialną. Także w Polsce filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych oraz jak najszybsza eliminacja dostaw surowców energetycznych z Rosji. Dziś, w najlepiej pojętym interesie narodowym Polski jest nadanie priorytetu rozwojowi energetyki odnawialnej, bo im więcej OZE w systemie, tym mniejsze zużycie węgla i gazu. Dlatego konieczne
22.03.2022

Adamczyk: wojna nie wpłynie zasadniczo na tempo realizacji inwestycji

Uchodźcy z Ukrainy nie są żadnym zagrożeniem dla Polaków; nie wzrośnie bezrobocie, a sytuacja np. w budownictwie czy transporcie będzie spokojniejsza - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wojna w Ukrainie nie wpłynie w zasadniczy sposób na tempo realizacji inwestycji - dodał.
16.03.2022

Transformacja energetyczna Polski w obliczu ambitnych celów unijnych - Fit for 55

Wyzwania związane z transformacją energetyczną Polski w najbliższych latach są ogromne. Poprawa infrastruktury przesyłowej, zwiększenie efektywności OZE, a także inwestycje w energetykę jądrową i nowe technologie stanowią, zdaniem ekspertów branży energetycznej, skuteczny sposób odejścia od paliw kopalnych.
09.03.2022

Dobra Firma. Przedstawiciele branży morskiej na liście nagrodzonych za innowacje i rozwój

Swoje nagrody przyznał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wybierając najlepsze firmy województwa pomorskiego. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. przedsiębiorstwa z branży morskiej, a także medycznej, spawalniczej, kolejowej, IT, rolniczej, budowlanej oraz prawniczej.
24.11.2021

Transformacja energetyczna musi być transformacją gospodarczą - 34. Konferencja Energetyczna EuroPower & 4. OZE Power [Wideo]

W ubiegłym tygodniu, 17 i 18 listopada odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących energetyki odnawialnej 34. Konferencja Energetyczna EuroPower & 4. OZE Power. Podczas dwóch dni dyskutowano w jedenastu panelach tematycznych, m.in. o kierunkach rozwoju branży OZE, Polskim miksie energetycznym, perspektywach rozwoju technologii wodorowych czy cyfryzacji sektora. Drugi dzień konferencji rozpoczął panel dotyczący potencjału energetycznego i gospodarczego polskiego wiatru. Sesję, podczas której wystąpili: Zbigniew Grygl
22.11.2021

Szalejące ceny energii może powstrzymać tania energia z farm wiatrowych

Ceny energii elektrycznej rosną w zawrotnym tempie, co oznacza, że kolejne podwyżki rachunków za prąd są nieuniknione. Już dziś przewiduje się, że opłaty mogą wzrosnąć o co najmniej 20%. Przyczyną tego są m.in. zawirowania na rynku węgla i gazu ziemnego, a także rosnące opłaty za emisję CO2. Ratunkiem może być przyspieszenie transformacji energetycznej i stworzenie warunków do rozwoju farm wiatrowych na lądzie i na
19.10.2021

Zakończył się 8. Międzynarodowy Kongres Morski

Wrzesień obfituje w wydarzenia sprzyjające rozmowom o przyszłości zarówno polskiej, jak i międzynarodowej gospodarki morskiej. W ubiegłym tygodniu aktywnie uczestniczyliśmy w Targach BaltExpo, a w miniony wtorek i środę włączyliśmy się we współtworzenie 8. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego. PRS patronował tegorocznym rozmowom toczącym się podczas wydarzenia.
17.09.2021

Kontynuacja wzrostu przeładunków w Porcie Gdynia

Port Gdynia po ośmiu miesiącach roku 2021 osiągnął wzrost przeładunków 12,8% ogółem (w samym sierpniu 15,2% r/r). Największe wzrosty odnotowano w grupach ładunkowych: drewno +112,5% , (a w samym sierpniu 607,1%), ropa i przetwory naftowe +70,7% , (a w samym sierpniu 26,4%). W ciągu ośmiu miesięcy bieżącego roku można również zaobserwować trend wzrostowy w przeładunku kontenerów. Wzrost ten liczony w TEU wyniósł 11,9%.
16.09.2021

Kluczowe kierunki rozwoju polskiej gospodarki podczas IV edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

– Jest to jedno z największych w Polsce, a na północy kraju największe wydarzenie gospodarcze, na którym spotykają się eksperci praktycy, przedstawiciele świata mediów, naukowcy i dyskutują o tym, jak będzie wyglądała polska gospodarka w najbliższych miesiącach i latach – mówi Andrzej Michalak, prezes zarządu Fundacji Wizja Rozwoju, organizatora forum, które w tym roku odbywa się w Gdyni już po raz czwarty w dniach 26-27 sierpnia. Jest ono objęte patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.
26.08.2021

Pływające elektrownie napędzą gospodarkę. Polską również?

Pływające turbiny wiatrowe zapewniają dostęp do obfitych zasobów wiatru nad głęboką wodą – przekonuję eksperci DNV w najnowszym raporcie Energy Transition Outlook 2021. Farmy wiatrowe usytuowane na głębokich wodach mogą stanowić istotny biznes, który rozrusza gospodarki osłabione pandemią Covid-19.
20.07.2021

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2021

Tegoroczna edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia będzie edycją jubileuszową - to już 20 lat, odkąd po raz pierwszy w Gdyni spotkali się eksperci branży morskiej, by dyskutować o kierunkach rozwoju, zagrożeniach i potencjale polskiej gospodarki morskiej.
16.07.2021

W Porcie Gdynia przeładowuje się wszystko

Port Gdynia to port uniwersalny specjalizujący się nie tylko w obsłudze ładunków drobnicowych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro oraz ładunków masowych, ale również dostosowany do przyjmowania i obsługi ładunków ponadgabarytowych, tzw. project cargo.
27.06.2021

Styczyński: musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej

Musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej; najważniejsze jest nadążanie za światowymi trendami, którymi są transformacja paliwowo-energetyczna i cyfrowa gospodarka morska - powiedział w czwartek naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Infrastruktury Maciej Styczyński.
11.06.2021

Za nami 5. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Polska/świat startujemy”!

Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
13.05.2021

Rośnie eksport w transporcie morskim

Luty 2020 był ostatnim miesiącem normalnego funkcjonowania gospodarki, natomiast rok później – w lutym 2021 pandemia trwała już w najlepsze- można by się zatem spodziewać znacznych spadków w wynikach przeładunków. Tymczasem na terminalu GCT przeładowano 32,4 tys. TEU - ponad 9% więcej, niż rok temu, w OT Port Gdynia 156 TEU – ponad 8% więcej, zaś w BCT obsłużono 43 tys. TEU – ponad 4% więcej, niż przed rokiem. W obu dużych gdyńskich terminalach kontenerowych widać znaczną przewagę eksportu – w BCT stanowi on 61,5%, zaś w GCT – 59
26.03.2021

Ankieta: polska gospodarka morska

Zapraszamy do udziału w badaniu ankietowym, które ma na celu pozyskanie i przeanalizowanie jak największej liczby opinii wśród podmiotów funkcjonujących w branży morskiej.
18.03.2021

Srebrna gospodarka ze złotą perspektywą

Znaczenie seniorów w polskiej gospodarce rośnie. Biznes coraz bardziej docenia grupę, która ma mocne atuty – solidność, stabilne dochody i wydłużający się okres aktywności zawodowej. Mimo to w polityce senioralnej jest wciąż wiele do zrobienia. Właśnie dlatego srebrna gospodarka będzie ponownie jednym z tematów Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
18.03.2021

IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - Dokąd zmierza polska gospodarka?

Dokąd zmierza polska gospodarka? Oto pytanie, na które poszuka odpowiedzi kilkuset ekspertów, panelistów, przedsiębiorców, ekonomistów, naukowców i przedstawicieli ministerstw podczas czwartej edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce zapowiedziano na 24-25 czerwca.
15.03.2021

Ani kroku wstecz! - Północna Izba Gospodarcza zdecydowanie przeciwna planom powrotu do obostrzeń

Od początku lutego czynne są galerie handlowe. 12 lutego w reżimie sanitarnym otwarto hotele oraz instytucje kultury oraz część obiektów sportowych. Przedsiębiorcy ten przejaw powrotu do normalności przyjęli bardzo ciepło i uznali, że jest to krok w stronę luzowania restrykcji w Polsce. Niestety kilka sytuacji pokazujących, że nie wszyscy poważnie traktują obostrzenia – głównie z górskich miejscowości turystycznych – spowodowało kolejną falę dyskusji o tym, że do obostrzeń należy powrócić, bo nieodpowiedzialne zachowanie może dop
19.02.2021

Premier zapewnia, że w tym roku Polska wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu

Dzięki odpowiedzialnej polityce fiskalnej - według Komisji Europejskiej - Polska ma aktualnie solidne fundamenty przyszłego wzrostu gospodarczego - napisał w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. W tym roku nasz kraj wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu - dodał.
15.02.2021

Morawiecki: polski przemysł ma solidne fundamenty, to zasługa SOR

Polska gospodarka stoi na solidnym fundamencie, przemysł ma przewagi konkurencyjne i jest to zasługa Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju - oświadczył w poniedziałek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki.
15.02.2021

Pekao: prognoza KE co wzrostu gospodarczego w Polsce - ostrożna

Prognoza KE na 2021 r. zakładająca wzrost polskiego PKB na poziomie 3,1 proc. jest ostrożna, co wynika z faktu, że w ten rok weszliśmy z obostrzeniami epidemicznymi - przekazał PAP Adam Antoniak z Banku Pekao. Dodał, że bank szacuje ten wzrost na 4,5 proc.
11.02.2021

Niemieckie media: Polski mały cud gospodarczy

Często nie docenia się znaczenia Polski dla niemieckiej gospodarki. Tymczasem w listopadzie Polska znów zajęła trzecie miejsce w UE pod względem wzrostu produkcji przemysłowej, a handel polsko-niemiecki jest od sierpnia powyżej poziomu z 2019 r. - pisze dziennik "Handelsblatt" w artykule "Polski mały cud gospodarczy".
11.02.2021

Potencjał eksportowy polskiej gospodarki w światowej czołówce!

Polska gospodarka jest 7. na świecie pod względem perspektyw rozwoju eksportu - wskazał w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Wśród 23 najbardziej perspektywicznych grup produktów wymieniono m.in.: maszyny przemysłowe i urządzenia produkcyjne, chemię przemysłową.
11.02.2021

Winnicki o transformacji energetycznej według PEP2040: nierealna w tak krótkim horyzoncie czasowym

Patrząc na harmonogram wygaszania kopalń i realny plan na budowę elektrowni jądrowej, będziemy mieli ok. 20-letnią lukę, jeśli chodzi o dostawy energii z zasobów krajowych - mówił poseł Konfederacji Robert Winnicki w piątek, oceniając przyjętą przez rząd "Politykę energetyczną Polski do 2040 r.".
05.02.2021

Santander: w kolejnych miesiącach spodziewamy się stabilizacji lub spadku bezrobocia

Polska gospodarka dotychczas radziła sobie z kryzysem, a sytuacja finansowa polskiego sektora firm jest dobra; spodziewamy się stabilizacji lub spadku bezrobocia w kolejnych miesiącach - przekazał PAP ekonomista Marcin Luziński z Santander Bank Polska komentując szacunki MRPiT ws. bezrobocia.
04.02.2021

Północna Izba Gospodarcza: szybkie zniesienie lockdownu albo gospodarcza katastrofa

Informacje opublikowane dzisiaj przez Główny Urząd Statystyczny pokazują jasno i wyraźnie, że sytuacja w gospodarce wymaga szybkiego działania i głos przedsiębiorców mówiący: „dajcie nam pracować” powinien zostać pilnie wysłuchany. – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie nie ma wątpliwości, że sytuacja pandemii koronawirusa wymaga specjalnego działania i dużej ostrożności w podejmowaniu decyzji o odmrożeniu gospodarki czy luzowaniu restrykcji. Dane Głównego Urzędu Statystycznego powinny być alarmem dla Rządu RP.
01.02.2021

PKB Polski spadł w 2020 r. o 2,8 proc.

Polski PKB zmniejszył się w 2020 r. o 2,8 proc., wobec wzrostu o 4,5 proc. w 2019 r. - podał w szacunku Główny Urząd Statystyczny. Popyt krajowy spadł w ubiegłym roku o 3,7 proc. , inwestycje zmniejszyły się o 8,4 proc., a konsumpcja prywatna - o 3,0 proc.
29.01.2021

W tym roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 4,9 proc.

Polska gospodarka będzie się rozwijać w tym roku w tempie 4,9 proc. - uważa główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski. Zdaniem ekonomistów BGK recesja w Polsce w zeszłym roku nie przekroczyła 3 proc.
29.01.2021

Szef OECD i inwestorzy mówią o szansach na rozwój gospodarczy Polski

Polska dotychczas stosunkowo dobrze przetrwała kryzys Covid-19, pandemia pogłębiła pewne problemy, ale jestem przekonany, że uda się je przezwyciężyć - pisze w piątek we francuskim dzienniku "L'Opinion" szef OECD Angel Gurria. To idealny czas, by zainwestować w polskie spółki - ocenia amerykański inwestor Tim Draper.
23.01.2021

W styczniu nastąpiła poprawa koniunktury w większości obszarów gospodarki

W styczniu nastąpiła poprawa koniunktury w większości obszarów gospodarki, poza działem finanse i ubezpieczenia - podał w piątek GUS.
22.01.2021

Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w Europie

W czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa Polska miała jedną z najłagodniejszych recesji w Europie - ocenił zastępca dyrektora Departamentu Analiz Narodowego Banku Polskiego Jacek Kotłowski podczas środowej konferencji prasowej NBP i Banku Światowego.
20.01.2021

W tym roku ożywienie gospodarcze w Polsce będzie napędzał eksport i konsumpcja

2021 r. będzie czasem odbudowy głównych gospodarek po pandemii; ożywienie gospodarcze w Polsce ma być napędzane przez eksport i konsumpcję – wynika z najnowszego raportu, przygotowanego przez ekonomistów Banku Pekao. Jak dodano, aby ten scenariusz się spełnił, konieczne są m.in. masowe szczepienia.
19.01.2021

Słaby złoty opłaci się gospodarce

Po 2020 roku wielu analityków zastanowi się zanim przedstawi swoje długookresowe prognozy walutowe. Okazuje się bowiem, że na rynku bardzo często pojawiają się sygnały, które mogą wywrócić warunki gry do góry nogami. Warto jednak przyjrzeć się wydarzeniom, o których w tej chwili wiemy, a które będą mieć największy wpływ na złotego i kursy walut w nadchodzącym roku: rozwój pandemii, stopy procentowe, sytuacja w USA i Brexit.
05.01.2021

Bujak: w 2021 roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB

W przyszłym roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB - powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Dodał, że środki z nowego budżetu UE oraz europejskiego funduszu obudowy pozwolą nam na utrzymanie wysokiego tempa wzrostu przez kolejne lata.
05.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Tomkiewicz: polska gospodarka w 2021 r. będzie przez rząd trzymana na sterydach

Jeśli efekt szczepień na wiosnę nie będzie taki, jak oczekujemy, to po dużym deficycie budżetowym i planowaniu dalszego skupu aktywów przez NBP widać, że polska gospodarka w 2021 r. będzie trzymana na sterydach - powiedział PAP prof. Jacek Tomkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego.
26.12.2020

Polska gospodarka ma szansę wrócić do stanu sprzed pandemii na przełomie 2021 i 2022

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że w latach 30. XX w. Polska powróciła do poziomu sprzed kryzysu dopiero po około 8 latach. "Dzisiaj mamy szanse, jak pokazują dane OECD i Komisji Europejskiej, wrócić już pod koniec najbliższego roku lub na początku kolejnego do stanu sprzed pandemii" - powiedział.
23.12.2020

W latach 2021-22 polska gospodarka będzie nadrabiać straty wywołane pandemią

2020 r. zakończy się 3,1-proc. spadkiem polskiego PKB, co będzie jednym z najlepszych wyników w UE - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny w premierowym wydaniu „Przeglądu Gospodarczego PIE”. W kolejnych dwóch latach nasza gospodarka będzie nadrabiać straty spowodowane pandemią.
21.12.2020

Konkurs grantowy „Kierunek Port – morze możliwości” rozstrzygnięty!

Inauguracja tej szczególnej dla świata nauki i biznesu inicjatywy miała miejsce w kwietniu 2019 roku. Konkurs grantowy dla studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zorganizowała ich rodzima Uczelnia wraz z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A.. Gala finałowa konkursu odbyła się 15 grudnia 2020 roku w Auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Szczególne gratulacje przyjmował zwycięski zespół projektowy – Seanovation.
15.12.2020

Sasin: chcemy, by Polska była znów liderem wzrostu gospodarczego w Europie

Mamy ambicje, by Polska ucierpiała jak najmniej na skutek pandemii i była znów liderem wzrostu gospodarczego w Europie - powiedział wicepremier Jacek Sasin w sobotę w Chełmie (Lubelskie), gdzie przekazał samorządom promesy na wsparcie lokalnych inwestycji.
12.12.2020

Gowin: unijne środki m.in. na transformację energetyczną

Środki z nowego unijnego budżetu i funduszu odbudowy trafią w Polsce m.in. na transformację energetyczną, Zielony Ład i na inwestycje samorządowe - powiedział w piątek w portalu wp.pl wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
11.12.2020

Utrzymuje się pozytywny trend na rynku pracy

Wedle danych Eurostatu spadek zapotrzebowania na pracę, mierzony liczbą pracujących oraz liczbą przepracowanych godzin, był minimalny w drugim kwartale, a w trzecim byliśmy jedyną gospodarką, która zanotowała wzrost w obu kategoriach - powiedział PAP Piotr Bujak, ekonomista PKO BP.
10.12.2020

Jest kompromis ws. budżetu UE! To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki

Zawarte na szczycie UE w Brukseli porozumienie przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki - skomentował ustalenia czwartkowego szczytu Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
10.12.2020

Gowin: kryzys wywołany przez pandemię wymusił zmiany w prowadzeniu biznesu

17 czerwca 1920 roku rozkaz gen. Józefa Leśniewskiego powołano do istnienia Szkołę Morską w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni, a w 1968 r. przekształcono w Wyższą Szkołę Morską. W 2002 r uczelnia stała się Akademią Morską a w 2018 r. zyskała status Uniwersytetu Morskiego.
09.12.2020

Premier: chcemy bardzo mocno postawić na modernizację polskiej gospodarki

W 2021 r. i kolejnych latach chcemy bardzo mocno postawić na program inwestycyjny, modernizację polskiej gospodarki - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd przygotowuje się, gdyby Polska nie osiągnęła kompromisu z UE w sprawie praworządności.
04.12.2020

Polska wyjdzie z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje?

Polska może wyjść z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje, dzięki sile swojej gospodarki - ocenił sekretarz generalny OECD Angel Gurría, odnosząc się do najnowszego raportu organizacji nt. Polski. Eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki - zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.
04.12.2020

MRPiT: Polska gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii w IV kw. 2021 r.

Ocena OECD jest zbliżona do naszej prognozy. Oczekujemy, że polska gospodarka wróci do poziomu aktywności gospodarczej sprzed pandemii w IV kwartale 2021 r. - wskazał wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek. Dodał, że spadek PKB w całym br. sięgnie ok. 3 proc.
01.12.2020

OECD dobrze ocenia polską gospodarkę

W swoich najnowszych prognozach Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dobrze ocenia polską gospodarkę. Spadek PKB w 2020 r. będzie według organizacji niższy od naszych założeń budżetowych - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
01.12.2020

Przez restrykcje epidemiczne PKB spadnie o 4 proc. rdr w IV kwartale

Spadek PKB o 4 proc. rdr w IV kwartale z powodu restrykcji epidemicznych prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków wydatki konsumpcyjne mogą spaść o 5 proc. w ujęciu rocznym.
30.11.2020

Borys: polska gospodarka w przyszłym roku ma szansę urosnąć od 4 do 6 proc.

Polska gospodarka w 2021 r. ma szansę rosnąc między 4 a 6 proc., zależnie od tego, ile uruchomimy inwestycji publicznych oraz jak szybko odbudujemy zaufanie sektora prywatnego - powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas konferencji Impact Finance '20 w czwartek.
26.11.2020

Borys: Dobrze przygotowaliśmy naszą gospodarkę na drugą falę pandemii

Przygotowujemy tarczę finansową 2.0. Chcemy, by podobnie jak na wiosnę, szybko i sprawnie ta pomoc docierała do firm za pośrednictwem bankowości elektronicznej - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
25.11.2020

Zaufanie globalnych inwestorów do rynków wschodzących jest w czasie pandemii ograniczone. Dla Polski może to oznaczać mniejsze inwestycje

Choć zadłużenie Polski na razie na tle innych krajów Europy nie jest wysokie, a ostatnie 30 lat było okresem gospodarczych sukcesów, inwestorzy wciąż z ograniczonym zaufaniem podchodzą do naszego rynku. Podobnie jak do innych krajów zaliczanych do grupy państw wschodzących. Dodatkowo trend ten nasiliła pandemia. Dlatego zdaniem prof. Stanisława Gomułki, byłego wiceministra finansów, rząd powinien uważać na poziom zadłużenia, by nie powtórzył się scenariusz grecki, i stosować się do wymagań Unii Europejskiej ws. praworządności. Ob
23.11.2020

Premier chce, żeby polska gospodarka mogła normalnie funkcjonować

Na pewno panu premierowi zależy na tym, żeby polska gospodarka mogła w miarę normalnie funkcjonować. Te działania, które są dają taką możliwość - powiedział doradca prezydenta RP Paweł Sałek odnosząc się do rządowego planu "100 dni solidarności w walce z COVID".
23.11.2020

Bank Pekao: polski przemysł nie wykazuje żadnych oznak słabości

Polski przemysł nie wykazuje żadnych oznak słabości; we wrześniu produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,0 proc. r/r - napisali w piątek analitycy Banku Pekao, odnosząc się do danych GUS.
20.11.2020

Gospodarka ruszy w pełni gdy szczepionka znajdzie się w powszechnym użyciu

Polska gospodarka na razie dobrze radzi sobie z pandemią, a według Eurostatu w III kwartale doświadczyła drugiego najmniejszego tempa spadku PKB w ujęciu rocznym w Unii Europejskiej, zaraz po Litwie. Również prognozy na ten i przyszły rok nie są złe. – Wiele branż ruszy dopiero wówczas, gdy zostaniemy zaszczepieni – podkreśla analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński. Wciąż jednak pozostają pytania o długość i rygorystyczność lockdownu 2.0 oraz losy negocjacji w sprawie kolejnej unijnej perspektywy budżetowej.
20.11.2020

Mamy szansę do końca 2021 r. osiągnąć poziom gospodarki jak przed epidemią

Mamy szansę, by do końca przyszłego roku osiągnąć poziom gospodarki taki, jaki był przed koronawirusem - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
17.11.2020

Dobra passa złotego może się wkrótce skończyć

Od minimów z października polska waluta umocniła się do dolara, euro i franka o 4–5 proc. w ciągu zaledwie kilkunastu dni. Wiązało się to z poprawą nastrojów na globalnych rynkach, co skutkowało także ignorowaniem zagrożeń wewnątrz kraju, np. rosnącej liczby zakażeń i protestów społecznych. Jednak przestrzeń do dalszego umocnienia złotego nie jest już duża. Zdaniem Marcina Kiepasa, analityka walutowego Tickmill, największym zagrożeniem byłby twardy lockdown. Na razie jednak, zgodnie z deklaracjami rządu, jego widmo się odsunęło.
17.11.2020

Chrzest i podniesienie bandery na „Planecie I” (wideo)

Państwo o tak długiej linii brzegowej (jak Polska) nie może być pozbawione nowoczesnych jednostek sprzętowych – powiedział w sobotę w Szczecinie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości chrztu i podniesienia bandery na wielofunkcyjnym statku Planeta I.
14.11.2020

PIE: w IV kwartale PKB skurczy się o 4 proc. rdr

PKB w IV kwartale skurczy się o 4 proc. rok do roku - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny komentując dane GUS. Analitycy wskazali, że polska gospodarka dynamicznie odbiła się w III kwartale, ale na skutek powrotu restrykcji czeka ją ponowne spowolnienie.
13.11.2020

Bujak: skala odbicia gospodarki w III kwartale może być większa niż prognozowano

Skala odbicia polskiej gospodarki w III kwartale może być większa, niż wynika z prognoz rynkowych - stwierdził główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Jego zdaniem daje to nadzieję, że recesja za 2020 rok nie przekroczy 3 proc.
13.11.2020

Rada Przedsiębiorczości apeluje o niewprowadzanie drugiego lockdownu

Polska gospodarka zmaga się z konsekwencjami pierwszego zamknięcia; przywrócenie daleko idących obostrzeń doprowadziłoby do upadłości firm i utraty miejsc pracy - wskazują organizacje zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości. Apelują do rządu o niewprowadzanie drugiego lockdownu.
04.11.2020

Kościński: mamy pieniądze na dalsze wspieranie gospodarki

Mamy pieniądze na dalsze wspieranie gospodarki - zapewnił w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Ocenił, że bez zdecydowanej pomocy państwa dla przedsiębiorców, Polska znajdzie się w wieloletniej stagnacji.
27.10.2020

Premier: walka z epidemią i obrona gospodarki jest polską racja stanu

Dzisiaj walka z epidemią, ale jednocześnie obrona gospodarki i miejsc pracy jest polską racja stanu; dlatego warto, by ponad podziałami, w duchu solidarności, walczyć z COVID-19 - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
21.10.2020

Polska gospodarka się zamyka? Droga do gospodarki obiegu zamkniętego

Polska gospodarka powinna przyjąć model gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Kluczowe pozostaje pytanie – jak to zrobić? Czy uda się stworzyć system, w którym wykorzystanie surowców wtórnych będzie bardziej opłacalne niż eksploatowanie surowców pierwotnych? Jaką rolę w dążeniu do gospodarki obiegu zamkniętego może mieć państwo, a jaką biznes? Czy Polska już wstąpiła na drogę „zamkniętego obiegu", czy właśnie o tym decydujemy?
21.10.2020

Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski

Grono ekspertów zrzeszonych wokół Europejskiego Kongresu Finansowego przedstawiło największe wyzwania makroekonomiczne oraz prognozy dla Polski w oparciu o zaktualizowaną wersję V edycji badania Makroekonomicznych wyzwań i prognoz EKF.
19.10.2020

Spowolnienie gospodarcze będzie niższe niż NBP szacował w lipcowej projekcji

Spowolnienie gospodarcze będzie niższe niż NBP szacował w lipcowej projekcji - powiedział na konferencji Banking Forum prezes NBP Adam Glapiński.
19.10.2020

Sektor prywatny będzie siłą napędową zielonej gospodarki

Środki publiczne na zieloną transformację polskiej gospodarki są coraz większe, ale żeby zostały dobrze wykorzystane, muszą płynnie i szybko trafiać do sektora prywatnego, który jest siłą napędową proklimatycznych zmian – uznali uczestnicy debaty podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.
15.10.2020

Kościński: pod koniec przyszłego roku polska gospodarka będzie na fali wznoszącej

Rekordowo niski koszt długu publicznego skłania ku temu, by nie konsolidować zbyt szybko finansów państwa, tylko – zadłużając się w rozsądnym zakresie – pompować te pieniądze w inwestycje, które rozkręcą polską gospodarkę – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas X Europejskiego Kongresu Finansowego.
14.10.2020

EKF2020: gospodarka nie ruszy z miejsca bez inwestycji sektora prywatnego

W ramach X Europejskiego Kongresu Finansowego dyskutowano o roli inwestycji prywatnych w odbudowie gospodarki po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Uczestnicy panelu byli zgodni, że dużą rolę odgrywa w tym stosowna polityka finansowa rządu.
14.10.2020

Celny impuls fiskalny kluczem do przygotowania gospodarki na drugą falę pandemii

Wśród prelegentów otwierających X Europejski Kongres Finansowy dominowało przekonanie, że polska gospodarka jest dobrze przygotowana na nadejście drugiej fali pandemii koronawirusa. Jednocześnie przekonywano o stymulującej rozwój gospodarczy roli polityki fiskalnej, szczególnie w sferze inwestycji publicznych.
13.10.2020

Polska gospodarka jest dobrze przygotowana do drugiej fali pandemii?

Polska gospodarka jest dobrze przygotowana do drugiej fali pandemii koronawirusa - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas rozpoczętego w poniedziałek, w wersji online, X Europejskiego Kongresu Finansowego.
12.10.2020

Recesja polskiej gospodarki w 2020 r. może wynieść 3,9 proc.

Polska gospodarka może skurczyć się w 2020 r. pierwszy raz od niemal 30 lat, notując recesję 3,9 proc., a w 2021 r. zacznie stopniowo odrabiać straty - wynika z opublikowanego w środę raportu Banku Światowego.
07.10.2020

Polska gospodarka przed pandemią

Gospodarka, wchodząc w zawirowania związane z bezpośrednimi skutkami COVID, znajdowała się w fazie zrównoważonego wzrostu, nie wykazując oznak nierównowagi makroekonomicznej - wskazali analitycy Ministerstwa Rozwoju, odnosząc się do poniedziałkowych danych GUS.
06.10.2020

Spowolnienie w handlu międzynarodowym ominie polską gospodarkę

Spowolnienie widoczne w handlu międzynarodowym ominie polską gospodarkę - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny w opublikowanym w piątek miesięczniku makroekonomicznym.
02.10.2020

Konsulowie V-4 o promocji biznesu, pandemii i współpracy z Nowym Jorkiem

Promocja biznesu krajów Grupy Wyszehradzkiej, strategia marketingowa, zacieśnianie współpracy z Nowym Jorkiem, a także pandemia były przedmiotem wczorajszego spotkania w konsulacie RP. Wzięła w nim udział miejska komisarz ds. międzynarodowych.
02.10.2020

Ebury: Na rynek wróciła zmienność

Za nami przetasowania na rynku walutowym jakich nie widzieliśmy od dawna. Rosnąca awersja do ryzyka, pikujące indeksy akcji i pogarszające się dane z frontu walki z pandemią w Europie stanowiły idealne tło dla rajdu na dolarze wspieranego przez pokrywanie krótkich pozycji na walucie. Co czeka nas w tym tygodniu?
28.09.2020

Zmiany w procesie globalizacji szansą dla Polski. Coraz więcej firm będzie przenosić tu swoją produkcję

Osłabienie globalizacji spowolni rozwój światowej gospodarki, ale dla Polski może być szansą na rozwój. – Firmy na całym świecie będą szukały tanich miejsc produkcji, żeby obniżyć koszty działalności, ale będą rozsądnie wybierać lokalizacje – mówi Stefan Kawalec, prezes zarządu Capital Strategy. Dla wielu – przede wszystkim z Europy Zachodniej, lecz także z Azji – dobrą lokalizacją będzie właśnie Polska, ze względu na położenie w Europie Środkowej, przynależność do Unii Europejskiej i fakt, że wciąż mamy dużo niższe koszty pracy
25.09.2020

Kościński: polska gospodarka bardzo dobrze funkcjonuje

Dzięki działaniom rządu polska gospodarka bardzo dobrze funkcjonuje - mówił w czwartek w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński, odpowiadając na pytania posłów dotyczące nowelizacji ustawy budżetowej. Ocenił, że wszystkie działania rządu w reakcji na pandemię były prawidłowe.
17.09.2020

Nowelizacja budżetu ma zapewnić stymulację gospodarki

Nowelizacja tegorocznego budżetu ma na celu zdobycie środków na dalszą stymulację gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią - oświadczył minister finansów Tadeusz Kościński, uzasadniając w czwartek w Sejmie projekt nowelizacji budżetu na 2020 r.
17.09.2020

Kwieciński: W okresie pandemii, Polska radzi sobie doskonale

Polska pokazuje, że doskonale radzi sobie gospodarczo w okresie pandemii koronawirusa - mówił w czwartek prezes zarządu PGNiG Jerzy Kwieciński. Jak dodał, przykładem firmy, która świetnie poradziła sobie z kryzysem, jest PGNiG.
17.09.2020

Rząd musi szukać nowych sposobów na pobudzenie wzrostu gospodarki

Według lipcowej prognozy Komisji Europejskiej i założeń rządu w tym roku polskie PKB skurczy się o 4,6 proc. Poradzenie sobie ze spowolnieniem wywołanym pandemią SARS-CoV-2 nie jest jednak jedynym wyzwaniem dla polskiej gospodarki. Jest nim też konieczność odchodzenia od węgla i coraz ostrzejsza polityka klimatyczna UE. Jak podkreśla prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych Marcin Korolec, oba te wyzwania można połączyć, a środkiem do celu może być budowanie innowacyjnej gospodarki. Jednym ze sposobów dojścia do niej może
04.09.2020

40 dużych projektów kolejowych w Polsce

Pod kątem nowej europejskiej perspektywy finansowej spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ma przygotowanych ponad 40 nowych, dużych projektów; trwają też prace przygotowawcze dotyczące sieci drogowej – mówił w czwartek w Katowicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
03.09.2020

Miesięczne dane z gospodarki wskazują na poprawę jej kondycji w III kwartale

Z danych GUS wynika, że w II kwartale polska gospodarka skurczyła się rok do roku o 8,2 proc. Zdaniem głównego ekonomisty Banku Pekao SA Ernesta Pytlarczyka miesięczne dane, które spływają z gospodarki, świadczą o tym, że między lipcem a wrześniem spadek w ujęciu rocznym będzie o ponad połowę niższy, choć należy się spodziewać, że dalsze ożywienie będzie mniej dynamiczne niż zaraz po lockdownie. Rozczarowujący okazał się odczyt wskaźnika PMI, niższy niż w sierpniu i sporo niższy od oczekiwań, choć wciąż wskazujący na rozwój sekto
03.09.2020

Podmiot, który powstanie po połączeniu PGNiG z PKN Orlen ułatwi transformację energetyczną

Podmiot, który powstanie po połączeniu PGNiG z PKN Orlen, będzie w stanie realizować potężne inwestycje. Posiadanie takiego koncernu z pewnością ułatwi transformację energetyczną - powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
03.09.2020

W ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu może sięgnąć 4 mld m3

W ciągu najbliższych 10 lat krajowa produkcja biogazu, wykorzystywanego w sieciach gazowych i transporcie, może sięgnąć 4 mld m sześciennych. To mniej więcej tyle, ile wynosi obecne polskie wydobycie gazu ziemnego i jedna piąta krajowego zapotrzebowania na gaz – ocenił dziś prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
02.09.2020

Prezes GUS: to, że nasza gospodarka ucierpiała, jest oczywiste

Wydaje się, że z powodu epidemii nasza gospodarka nie ucierpiała tak bardzo, jak w innych krajach UE - ocenił prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut, prezentując dane PKB za II kwartał. To, że ucierpiała, jest oczywiste - dodał.
31.08.2020

Maląg: polska gospodarka wróciła na tory sprzed epidemii

Możemy zachować umiarkowany optymizm, wprowadzając kolejne działania, które gospodarce pozwolą utrzymać siłę. Udało się ochronić miejsca pracy, czas na inwestycje - powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
26.08.2020

Premier: czas na ofensywę polskich firm

Osłoniliśmy polskie firmy podczas kryzysu, teraz czas na ich ofensywę – tak powiedział dziś w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził firmę Aiut, działającą w branży automatyki i robotyki.
25.08.2020

Polska gospodarka nieźle sobie radzi z pandemią

Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS-u polski PKB w II kwartale skurczył się o 8,2 proc. rok do roku i 8,9 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Ten wynik jest najgorszy od 25 lat, ale i tak lepszy od prognoz i wyników innych krajów Unii Europejskiej. W całym pierwszym półroczu zanotowaliśmy jeden z najmniejszych spadków PKB w UE. To zasługa m.in. wprowadzenia obostrzeń na wczesnym etapie pandemii oraz utrzymania produkcji przemysłowej i transportu międzynarodowego.
24.08.2020

Porozumienie PKN Orlen ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos ws. realizacji przejęcia gdańskiej grupy

PKN Orlen zawarł porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos ws. realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej grupy i przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. To kolejny krok przybliżający do utworzenia koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach - podał PKN Orlen.
19.08.2020

Polska gospodarka najgorszy okres ma już za sobą

Starszy ekonomista Pekao Adam Antoniak ocenił, że na tle Europy dzisiejszy flash szacunek GUS dotyczący PKB to przyzwoity wynik. Dodał, że polska gospodarka najgorszy okres ma już za sobą, ale czeka nas recesja.
14.08.2020

Spadek polskiego PKB mniejszy niż w innych gospodarkach UE

Spadek PKB w Polsce w II kw. był mniejszy niż w innych gospodarkach UE; dane pokazują optymistyczny obraz bieżącej aktywności - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny piątkowe dane GUS dot. szybkiego szacunku PKB. Dodano, że w nadchodzących kwartałach nasza gospodarka "będzie odbijać".
14.08.2020

Kogo zatopi druga fala pandemii koronawirusa? Duża niepewność wśród przedsiębiorców

- Nie spodziewam się drugiego lockdownu, ale z rozmów z przedsiębiorcami wnioskuję, że jest w nich poważna obawa przed tym, co jeszcze może się wydarzyć jesienią – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński. Bezrobocie w województwie zachodniopomorskim póki co nie wzrosło dramatycznie, ale nastroje w gospodarce nie są najlepsze. Przedsiębiorcy bardzo doceniają rządowe programy wsparcia, przy jednoczesnym lęku jak poradzą sobie, gdy te programy miną i przy ewentualnej drugiej fali pandemii. Północna I
06.08.2020

Inflacja w Polsce najwyższa w Unii Europejskiej. Firmy obawiają się jesiennej fali pandemii

Od połowy maja polska gospodarka pnie się w górę. Lipcowy wskaźnik PMI wykonał rekordowy skok, jest też wyższy od oczekiwań. Polskie firmy, podobnie jak inne w Europie, obawiają się jesiennej fali pandemii. Rozstrzygający dla dalszych losów gospodarki może być poziom inflacji i inwestycji przedsiębiorstw. Niepokoić może relatywnie wysoka inflacja, jednak według ekonomistów w ciągu najdalej kilkunastu miesięcy powinna się obniżyć.
05.08.2020

PFR: 60,5 mld zł z Tarczy Finansowej dla 345 tys. firm

60,5 mld zł subwencji z Tarczy Finansowej PFR trafiło do 345 tys. małych i średnich firm zatrudniających ponad 3 mln pracowników - powiedział w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, podsumowując pierwszy etap rządowego programu wspierania gospodarki po pandemii koronawirusa.
03.08.2020

BIEC: gospodarka otrząsnęła się z pierwszego pandemicznego szoku

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lipcu wzrósł o blisko 9 punktów wobec czerwca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według ekspertów gospodarka wychodzi z szoku.
28.07.2020

Rzecznik MŚP dla Super Expressu: Polska gospodarka drugi raz nie dźwignie lockdownu

Polska gospodarka drugi raz nie dźwignie zamrożenia kraju - mówi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w poniedziałkowym "SE". Dodaje, że przy wysypie zakażeń jedynym dopuszczalnym działaniem, aby nie zabić gospodarki, byłaby krótkotrwała blokada lokalnych ognisk.
27.07.2020

Euler Hermes: Czechy i Polska to kraje, które będą stymulować wzrost gospodarczy w największym stopniu

Czechy i Polska to kraje, które będą stymulować wzrost gospodarczy w największym stopniu przez kolejne dwa lata - piszą w piątkowej analizie ekonomiści z Euler Hermes. Przewidują, że poziom PKB sprzed kryzysu Polska osiągnie pod koniec 2021 roku.
24.07.2020

Do morza Odrą - słów kilka o morskości Szczecina

Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
22.07.2020

Radio Gdańsk: polski przemysł morski wyjdzie z kryzysu wzmocniony?

"Mimo globalnego kryzysu, polski przemysł morski radził sobie bardzo dobrze. W czerwcu, jako jedyny kraj w całej UE, mieliśmy wzrost produkcji przemysłowej. Dokładnie o 0,5 proc. To pokazuje, jak silna jest polska gospodarka. Również porty w Trójmieście i Szczecinie okazały się odporne na kryzys " - mówił dziś na antenie Radia Gdańsk Mateusz Kowalewski, wydawca portalu GospodarkaMorska.pl
22.07.2020

Duży może więcej - konsolidacja rynku sposobem na bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski

Zdaniem ekspertów tylko silna, zdywersyfikowana pod względem źródeł energii firma będzie w stanie podołać transformacji energetycznej i wzrostowi zapotrzebowania na energię. Konsolidacja rynku paliwowo-energetycznego, choć spóźniona o 20 lat, buduje bezpieczeństwo paliwo-energetyczne Polski i zwiększy dochody budżetu państwa nawet o 7 mld zł w skali roku.
22.07.2020

Konsekwencje pandemii COVID-19 dla stosunków międzynarodowych - raport PISM

Niniejszy raport jest próbą wyciągnięcia pierwszych wniosków z pandemii COVID-19 dla stosunków międzynarodowych. Przygotowanie go w cztery miesiące po ogłoszeniu pandemii przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) z jednej strony pozwoliło uniknąć niepewności analiz pisanych natychmiast i dało autorom większy dystans do sytuacji, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, ale z drugiej strony nie pozwoliło wyciągnąć wniosków z procesów, które nadal trwają.
21.07.2020

Santander o danych GUS: gospodarka zaczęła odbijać po zamrożeniu dużo mocniej od oczekiwań

Gospodarka zaczęła odbijać po zamrożeniu aktywności związanym z koronawirusem dużo mocniej i dużo szybciej niż zakładaliśmy - wskazali analitycy banku Santander w komentarzu do danych GUS
20.07.2020

NBP: polska gospodarka skurczy się w tym roku najmniej spośród krajów UE

Polska gospodarka skurczy się w tym roku najmniej spośród krajów UE - mówił w piątek dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar. Wskazał na jej silne fundamenty, korzystną strukturę i szybką reakcję na pandemię.
17.07.2020

Ekspert: wyzwaniem najbliższych miesięcy jest szybki powrót gospodarki do normalnego funkcjonowania

Wyzwaniem najbliższych miesięcy jest szybki powrót gospodarki do normalnego funkcjonowania. O ile konsumpcja powinna się stopniowo odmrażać, to większym problemem jest spadek eksportu i aktywności inwestycyjnej firm - powiedział PAP Jakub Sawulski, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
11.07.2020

Morawiecki: po czerwcu sytuacja budżetowa w Polsce przekroczyła oczekiwania KE

Sytuacja budżetowa w Polsce, po czerwcu przekroczyła oczekiwania Komisji Europejskiej; KE i instytucje międzynarodowe potwierdzają bardzo dobry stan, bardzo dużą siłę polskich finansów publicznych - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
10.07.2020

Prezydent: kryzys powoli dobiega końca

Kryzys powoli dobiega końca; mamy bardzo dobre dane i powinniśmy mieć najniższy spadek PKB w Europie - ocenił prezydent Andrzej Duda na środowym spotkaniu wyborczym w Białej Podlaskiej (Lubelskie).
08.07.2020

Polska gospodarka może wrócić do kondycji sprzed koronawirusa w I lub II kw. 2021 r.

Polska może powrócić do poziomu aktywności gospodarczej sprzed pandemii koronawirusa w pierwszym lub drugim kwartale 2021 r. - informuje we wtorek agencja Reutera, powołując się na prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Pawła Borysa. Depeszę przedrukował "New York Times".
07.07.2020

PKN ORLEN inwestuje w rozwój produkcji rafineryjnej i petrochemicznej

PKN ORLEN rozpoczął budowę kluczowej dla rafinerii w Płocku instalacji Visbreakingu. Inwestycja o wartości około 1 mld zł znacząco zwiększy uzysk produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego. Po jej zakończeniu, pod koniec 2022 roku, EBITDA koncernu wzrośnie nawet o 415 mln zł rocznie.
07.07.2020

KE: w 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc.; recesja najpłytsza w całej UE

W 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc. – wynika z przedstawionych we wtorek letnich prognoz gospodarczych KE. Choć spadek dynamiki będzie nieco większy niż analitycy z Brukseli przewidywali wiosną, to recesja w Polsce ma być najpłytsza w całej UE.
07.07.2020

Rzecznik MŚP: zmiana w składkach na ZUS konieczna, by firmy przetrwały

Zmiany w składkach ZUS i podatku ryczałtowym to niektóre z rozwiązań, które pomogłyby firmom przetrwać okres, gdy skończy się pomoc z tarcz antykryzysowych, a sytuacja gospodarcza nie wróci do normy po pandemii - powiedział PAP Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.
07.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.