• <

Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w Europie

Strona główna Prawo, polityka Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w Europie
Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w Europie - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

ew

20.01.2021 Źródło: PAP

W czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa Polska miała jedną z najłagodniejszych recesji w Europie - ocenił zastępca dyrektora Departamentu Analiz Narodowego Banku Polskiego Jacek Kotłowski podczas środowej konferencji prasowej NBP i Banku Światowego.

Według Kotłowskiego Polska znalazła się bardzo blisko średniej europejskiej, jeśli chodzi o stan gospodarki po kryzysowym 2020 r. "Polska miała jedną z najłagodniejszych recesji w Europie" - ocenił przedstawiciel NBP i podkreślił, że stan ten był możliwy do osiągnięcia dzięki różnym czynnikom, w tym - przez względy strukturalne i polityczne kształtujące polską gospodarkę.

Zastępca dyrektora Departamentu Analiz NBP zwrócił uwagę, że przed pandemią COVID-19 Polska cieszyła się silnym wzrostem gospodarczym przy jednoczesnym niskim udziale sektorów najbardziej dotkniętych pandemią. "W Polsce sektory te to jedynie 2 proc. całej gospodarki" - podkreślił podczas konferencji Kotłowski.

"Skorzystaliśmy na tanim i zdywersyfikowanym eksporcie, a rząd i Bank Centralny odrobiły pracę domową z poprzedniego kryzysu - w obecnym znaleźliśmy się z dobrą odpowiedzią fiskalną, którą wsparła polityka monetarna NBP" - ocenił ekspert.

Jak przypomniał Kotłowski, eksport, który jest dla polskiej gospodarki najważniejszy, zaczął bardzo szybko odbijać się po częściowym rozmrożeniu gospodarki w 2020 r. - głównie dzięki silnej dywersyfikacji, niskich kosztach oraz sytuacji geograficznej. Według Kotłowskiego głównym importerem dla Polski są Niemcy, które również w kryzysie wywołanym przez koronawirusa nie poradziły sobie najgorzej, co przełożyło się na korzyści dla polskiej gospodarki.

"Najważniejsza była jednak szeroka odpowiedź fiskalna na kryzys, w tym - rządowe tarcze antykryzysowe, których celem było utrzymanie w ryzach bezrobocia i ochrona małych oraz średnich firm przed bankructwem" - podkreślił Jacek Kotłowski.

Raport "Global Economic Prospects 2021" prognozuje, że region Europy Środkowo-Wschodniej w 2021 r. będzie umiarkowanie rozwijał się gospodarczo do poziomu 3,3 proc. przez drugą falę pandemii koronawirusa, która znów doprowadziła do przestojów gospodarczych.

Autorzy opracowania upatrują nadziei na powrót do normalności w szybkiej dystrybucji skutecznej szczepionki w pierwszym okresie roku w gospodarkach rozwiniętych, a także na dużych rynkach rozwijających się, np. w Rosji. W dalszej perspektywie szczepionki powinny trafić do pozostałych państw - przewidują analitycy Banku Światowego.

Europa Środkowa, do której zalicza się Polska, ma rozwijać się gospodarczo w tempie maksymalnie 3,6 proc. - głównie dzięki otwarciu handlu i uwolnieniu gospodarki od pandemicznych obostrzeń w ramach strefy euro. Bank Światowy ocenia, że w 2021 r. zostanie utrzymany kryzysowy kurs polityki monetarnej, który zastosowały Węgry i Polska (w przypadku naszego kraju wymieniane są bliskie zeru stopy procentowe).

Głównym ryzykiem, na które zwracają uwagę ekonomiści, jest ponowny wzrost zachorowań na COVID-19. Może się to przełożyć na kolejne restrykcje gospodarcze nakładane przez poszczególne państwa regionu, a przez to na sytuację zarówno gospodarstw domowych, jak i firm.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 65,98 $ baryłka  -0,71% 16:58
 Cyna 29485,00 $ tona -0,19% 23 lut
 Cynk 2859,00 $ tona -1,04% 23 lut
 Aluminium 2136,00 $ tona -0,79% 23 lut
 Pallad 2465,50 $ uncja  0,88% 16:58
 Platyna 1248,50 $ uncja  -2,11% 16:58
 Srebro 27,73 $ uncja  -1,00% 16:58
 Złoto 1774,00 $ uncja  -1,66% 16:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.