• <

Polska gospodarka się zamyka? Droga do gospodarki obiegu zamkniętego

ew

21.10.2020 10:00 Źródło: Fortum Polska
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Polska gospodarka się zamyka? Droga do gospodarki obiegu zamkniętego

Partnerzy portalu

Polska gospodarka się zamyka? Droga do gospodarki obiegu zamkniętego - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

Polska gospodarka powinna przyjąć model gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Kluczowe pozostaje pytanie – jak to zrobić? Czy uda się stworzyć system, w którym wykorzystanie surowców wtórnych będzie bardziej opłacalne niż eksploatowanie surowców pierwotnych? Jaką rolę w dążeniu do gospodarki obiegu zamkniętego może mieć państwo, a jaką biznes? Czy Polska już wstąpiła na drogę „zamkniętego obiegu", czy właśnie o tym decydujemy?

– Wyzwania klimatyczne, a co za tym idzie zmiany na rynku energetycznym sprawiają, że decydenci, eksperci i przedstawiciele biznesu muszą zacząć na nowo myśleć o przyszłości polskiej gospodarki. Tak na szczeblu europejskim, jak i krajowym przyjęliśmy, że koncepcja obiegu zamkniętego to słuszny kierunek, a teraz czas na decyzje o tym, jak wdrożyć ideę w praktyce. Dyskusję na ten temat otwieramy 27 października w Zabrzu – na Kongresie GOZpodarka. – mówi Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Nie bez powodu kongres o gospodarce obiegu zamkniętego odbędzie się w Zabrzu. To miasto, które od dwóch lat realizuje tę koncepcję w praktyce – mieszkańcy Zabrza i Bytomia korzystają z ciepła, które w nowoczesnej elektrociepłowni jest wytwarzane z paliwa z odpadów.

– Zdajemy sobie sprawę, że gospodarki obiegu zamkniętego nie można wdrażać wszędzie tak samo. Elektrociepłownia, którą zbudowaliśmy w Zabrzu to przykład rozsądnego kompromisu między ambitnymi planami klimatycznymi, a warunkami, z jakimi mamy do czynienia w Polsce – ma możliwość współspalania węgla i paliwa pochodzącego z odpadów. Kongres GOZpodarka odbędzie się na terenie starej elektrociepłowni, tuż obok tej nowej – można zatem powiedzieć, że wystarczy kilka kroków, aby przejść do GOZ. Wierzę, że dyskusje w takim miejscu, jeśli nie od razu przeniosą nas do polskiej gospodarki obiegu zamkniętego, to chociaż zbliżą nas do tego celu. – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Inwestycja Fortum w Zabrzu pokazuje, jak ważną rolę w transformacji polskiej gospodarki odgrywa biznes. Kluczowe wydaje się zatem pytanie o nowe modele biznesowe, które sprawdzą się w gospodarce obiegu zamkniętego, a także o rolę instytucji publicznych w tworzeniu warunków do ich powstawania.

– W Polsce dostrzegamy firmy, które są w awangardzie GOZ. Ważne jest, aby połączyć siły – współpracować muszą wszyscy: biznes, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. To już się wprawdzie dzieje z inicjatywy Fortum. Pod naszym przewodnictwem funkcjonuje Koalicja „Włącz Czystą Energię dla Polski", do której akces zgłosiło już kilkanaście firm i organizacji pozarządowych, a honorowy patronat objęły między innymi: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Klimatu i Ministerstwo Rozwoju. To jednak nie wystarczy, dlatego też do dyskusji postanowiliśmy zaprosić szersze grono – wierzymy, że wnioski, które wspólnie wypracujemy podczas Kongresu GOZpodarka pozwolą zmienić polską rzeczywistość. – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Kongres GOZpodarka, organizowany przez Instytut Jagielloński, Fortum oraz Pracodawców RP w ramach koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski" odbędzie się 27 października na terenie starej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, uczestnictwo w kongresie będzie możliwe tylko online. Transmisja na żywo odbędzie się pod linkiem: http://bit.ly/GOZPodarka2020

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.