• <
escort_980x120_gif_2020

Polska gospodarka się zamyka? Droga do gospodarki obiegu zamkniętego

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Polska gospodarka się zamyka? Droga do gospodarki obiegu zamkniętego
Polska gospodarka się zamyka? Droga do gospodarki obiegu zamkniętego - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

ew

21.10.2020 Źródło: Fortum Polska

Polska gospodarka powinna przyjąć model gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Kluczowe pozostaje pytanie – jak to zrobić? Czy uda się stworzyć system, w którym wykorzystanie surowców wtórnych będzie bardziej opłacalne niż eksploatowanie surowców pierwotnych? Jaką rolę w dążeniu do gospodarki obiegu zamkniętego może mieć państwo, a jaką biznes? Czy Polska już wstąpiła na drogę „zamkniętego obiegu", czy właśnie o tym decydujemy?

– Wyzwania klimatyczne, a co za tym idzie zmiany na rynku energetycznym sprawiają, że decydenci, eksperci i przedstawiciele biznesu muszą zacząć na nowo myśleć o przyszłości polskiej gospodarki. Tak na szczeblu europejskim, jak i krajowym przyjęliśmy, że koncepcja obiegu zamkniętego to słuszny kierunek, a teraz czas na decyzje o tym, jak wdrożyć ideę w praktyce. Dyskusję na ten temat otwieramy 27 października w Zabrzu – na Kongresie GOZpodarka. – mówi Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Nie bez powodu kongres o gospodarce obiegu zamkniętego odbędzie się w Zabrzu. To miasto, które od dwóch lat realizuje tę koncepcję w praktyce – mieszkańcy Zabrza i Bytomia korzystają z ciepła, które w nowoczesnej elektrociepłowni jest wytwarzane z paliwa z odpadów.

– Zdajemy sobie sprawę, że gospodarki obiegu zamkniętego nie można wdrażać wszędzie tak samo. Elektrociepłownia, którą zbudowaliśmy w Zabrzu to przykład rozsądnego kompromisu między ambitnymi planami klimatycznymi, a warunkami, z jakimi mamy do czynienia w Polsce – ma możliwość współspalania węgla i paliwa pochodzącego z odpadów. Kongres GOZpodarka odbędzie się na terenie starej elektrociepłowni, tuż obok tej nowej – można zatem powiedzieć, że wystarczy kilka kroków, aby przejść do GOZ. Wierzę, że dyskusje w takim miejscu, jeśli nie od razu przeniosą nas do polskiej gospodarki obiegu zamkniętego, to chociaż zbliżą nas do tego celu. – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Inwestycja Fortum w Zabrzu pokazuje, jak ważną rolę w transformacji polskiej gospodarki odgrywa biznes. Kluczowe wydaje się zatem pytanie o nowe modele biznesowe, które sprawdzą się w gospodarce obiegu zamkniętego, a także o rolę instytucji publicznych w tworzeniu warunków do ich powstawania.

– W Polsce dostrzegamy firmy, które są w awangardzie GOZ. Ważne jest, aby połączyć siły – współpracować muszą wszyscy: biznes, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. To już się wprawdzie dzieje z inicjatywy Fortum. Pod naszym przewodnictwem funkcjonuje Koalicja „Włącz Czystą Energię dla Polski", do której akces zgłosiło już kilkanaście firm i organizacji pozarządowych, a honorowy patronat objęły między innymi: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Klimatu i Ministerstwo Rozwoju. To jednak nie wystarczy, dlatego też do dyskusji postanowiliśmy zaprosić szersze grono – wierzymy, że wnioski, które wspólnie wypracujemy podczas Kongresu GOZpodarka pozwolą zmienić polską rzeczywistość. – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Kongres GOZpodarka, organizowany przez Instytut Jagielloński, Fortum oraz Pracodawców RP w ramach koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski" odbędzie się 27 października na terenie starej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, uczestnictwo w kongresie będzie możliwe tylko online. Transmisja na żywo odbędzie się pod linkiem: http://bit.ly/GOZPodarka2020

Surowce

 Ropa brent 48,12 $ baryłka  0,77% 13:55
 Cyna 18790,00 $ tona 0,58% 25 lis
 Cynk 2727,00 $ tona -0,66% 25 lis
 Aluminium 1967,00 $ tona 0,15% 25 lis
 Pallad 2378,90 $ uncja  -0,21% 13:53
 Platyna 964,10 $ uncja  -0,60% 13:55
 Srebro 23,17 $ uncja  -0,60% 13:55
 Złoto 1804,60 $ uncja  -0,22% 13:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.