• <

Konfederacja Lewiatan: Polski eksport radzi sobie bardzo dobrze

pc

12.07.2018 13:08 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Konfederacja Lewiatan: Polski eksport radzi sobie bardzo dobrze

Partnerzy portalu

Konfederacja Lewiatan: Polski eksport radzi sobie bardzo dobrze - GospodarkaMorska.pl

Nasz eksport, mimo trudnej sytuacji w handlu światowym, m.in. przez groźbę wojny celnej, radzi sobie bardzo dobrze. W maju, podobnie jak w kwietniu, odnotowaliśmy dodatnie saldo w wymianie towarowej - wskazał w komentarzu do czwartkowych danych GUS ekspert Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg.

Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny, w okresie styczeń-maj 2018 r. Polska miała ujemne saldo obrotów w handlu zagranicznym w wysokości 1,5 mld zł, wobec nadwyżki w tym samym okresie ub. r. w wysokości 4,6 mld zł.

Eksport wyrażony w euro wyniósł 88,9 mld euro, a import 89,3 mld euro (wzrost w eksporcie o 6,1 proc., a w imporcie o 7,9 proc.). Ujemne saldo wyniosło 0,4 mld euro wobec dodatniego 1,1 mld euro w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Cieszy, że rośnie dynamika eksportu. Jeszcze w pierwszym kwartale wynosiła (w euro) 3,7 proc., a po pięciu miesiącach wzrosła do 6,1 proc." - podkreślił ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jak zaznaczył Maciąg, na razie osłabienie koniunktury w strefie euro i groźba wojny handlowej na wielką skalę nie wpłynęły na znaczące pogorszenie wyników eksporterów. "Polskie firmy bardzo dobrze radzą sobie na rynku niemieckim, gdzie trafia już prawie 28 proc. eksportu. Rośnie udział Niemiec w eksporcie" - wskazał.

Dodał, że po pięciu miesiącach eksport do naszego zachodniego sąsiada wzrósł, w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku o 7,6 proc. (po czterech miesiącach dynamika wynosiła 6,8 proc.). Z kolei po pięciu miesiącach 2017 roku, w odniesieniu do analogicznego okresu 2016 roku, dynamika była niższa i wyniosła 6,6 proc.

"Wśród naszych głównych partnerów handlowych odnotowaliśmy w eksporcie spadek obrotów tylko do Wielkiej Brytanii i Włoch. Najbardziej wzrósł eksport do Rosji (o 11,5 proc.), USA (o 10,9 proc.) i Szwecji (o 9,9 proc.)" - podkreślił.

Zdaniem Maciąga najbliższe miesiące nie będą łatwe dla handlu zagranicznego. "Wojna handlowa robi się coraz ostrzejsza. Prezydent Donald Trump zapowiedział nałożenie kolejnych karnych ceł na towary sprowadzane z Chin na kwotę 200 mld dol. rocznie, cały czas straszy Europę wprowadzeniem ceł na samochody. Gospodarka strefy euro przeżywa spowolnienie (chociaż słabsze niż się wydawało na początku roku)" - wyliczył.

Jak podkreślił, otoczenie zewnętrzne nie będzie więc sprzyjało naszym eksporterom i może przełożyć się na ich wyniki, szczególnie w drugiej połowie roku.

Maciąg podkreślił, że polskie firmy od lat udowadniają, że potrafią się odnaleźć w trudnej sytuacji. "Tak było w czasie kryzysu finansowego pod koniec poprzedniej dekady. Eksporterzy są konkurencyjni i szybko dostosowują się do zmieniających się warunków na rynkach zagranicznych" - zaznaczył.

Ekspert zwrócił uwagę, że w pierwszym kwartale br. mieliśmy do czynienia z dużym spadkiem eksportu netto, który obniżył dynamikę wzrostu PKB o 1,2 pkt proc. "Dane za kwiecień i maj dają nadzieję, że w drugim kwartale, ten wpływ nie będzie już tak negatywny. Jeśli zaś w czerwcu utrzyma się dotychczasowa dynamika eksportu, siłę pokaże przemysł i konsumpcja, a inwestycje przyspieszą, wówczas w drugim kwartale wzrost gospodarczy może wynieść nawet 5 proc. (w pierwszym kwartale było 5,2 proc.)" - ocenił.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.