• <
smartre_2023

Nadal trwa akcja ratunkowa na New Diamond

16.09.2020 15:45 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Nadal trwa akcja ratunkowa na New Diamond - GospodarkaMorska.pl
fot. Twitter

Sri Lanka rozpoczęła naprawę pękniętego zbiornika oleju w maszynowni uszkodzonego supertankowca, po zlikwidowaniu wycieku - poinformowała marynarka wojenna kraju.

Jak powiedział rzecznik Marynarki Wojennej Indika de Silva, supertankowiec znajduje się obecnie 52 mil morskich (96 km) od wybrzeża Sri Lanki. Na pokładzie działają ratownicy, który zatamowali wyciek, opróżnili pęknięty zbiornik i przetransportowali brudną wodę do sekcji balastowej.

3 września w maszynowni należącego do Grecji tankowca New Diamond wybuchł pożar. Statek pozostawił po sobie w morzu plamy ropy.

Nurkowie Marynarki Wojennej Sri Lanki i Indyjskiej Straży Przybrzeżnej przeprowadzili w ostatnią niedzielę inspekcję statku i okolic pod kątem dalszych wycieków. Zespół urzędników z Urzędu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPA) Sri Lanki odwiedził tankowiec w poniedziałek, aby dokonać inspekcji i pobrać próbki oleju ze statku, załadowanego około 2 milionami baryłek.

MEPA oświadczyła, że ​​planuje podjąć działania przeciwko właścicielowi statku, zgodnie z prawem krajowym w celu ochrony ekosystemu morskiego.

Indian Oil Corp, który wyczarterował statek do importu ropy z Kuwejtu do Paradip we wschodnich Indiach, czeka na raport ratowników spodziewany w ciągu tygodnia. Przewodniczący S.M. Vaidya powiedział: - Przyjrzymy się zaleceniom ratowników, który port jest najbliższy, by odholować statek w celu przeładowania ropy na inny statek.

Dodał, że zazwyczaj transfer ładunku ze statku na statek nie ma miejsca na pełnym morzu z powodu trudnych warunków. Ostatecznie ropa ma trafić do rafinerii Pardip w celu przerobu.

De Silva poinformował, że siedem holowników czuwało nad bezpieczeństwem statku i wspierało ratowników wykonujących prace naprawcze.

New Shipping Ltd, menadżer New Diamond pod banderą Panamy, wyznaczył SMIT Singapore Pte Ltd do prowadzenia operacji ratowniczych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.