• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W KPRM spotkanie premiera Donalda Tuska z szefową duńskiego rządu

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W KPRM spotkanie premiera Donalda Tuska z szefową duńskiego rządu

Partnerzy portalu

Fot. Krystian Maj/KPRM

W KPRM rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie premiera Donalda Tuska z premier Królestwa Danii Mette Frederiksen. Szefowie rządów poruszą m.in. kwestie agendy unijnej i współpracy regionalnej w zakresie bezpieczeństwa i energetyki - poinformowała Kancelaria Premiera.

W harmonogramie wizyty jest także wspólna konferencja prasowa i spotkanie delegacji obu krajów.

O rozpoczęciu spotkania Tuska z Frederiksen poinformowała w piątek Kancelaria Premiera na platformie X. "Szefowie rządów podczas spotkania poruszą m.in. kwestie z zakresu agendy unijnej oraz współpracy regionalnej w zakresie bezpieczeństwa i energetyki" - przekazała KPRM.

"W sprawach bezpieczeństwa Europy mówimy z Panią Premier Mette Frederiksen (...) jednym głosem. Musimy wspierać walczącą Ukrainę przy jednoczesnym rozwoju potencjału obronnego Europy. Dzięki naszej współpracy ten głos będzie silniejszy" - napisał szef polskiego rządu na platformie X.

Wcześniej tego dnia Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiać z szefową duńskiego rządu m.in. o rosyjskiej "flocie cieni" na Morzu Bałtyckim, czyli statkach bez bandery, często w bardzo złym stanie, które przewożą ropę z ominięciem unijnych sankcji.

"Istnieje m.in. jeden bardzo ważny powód, dla którego należy rozważyć zablokowanie floty cieni, jest to powód ekologiczny, ponieważ jest wystarczająco dużo powodów, dla których te statki nie powinny zostać dopuszczone do transportu na morzu" - powiedział Tusk.

W ubiegłym tygodniu Tusk spotkał się m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, premier Estonii Kają Kallas, premierem Luksemburga Lukiem Friedenem i premierem Grecji Kiriakosem Mitsotakisem. 

kmz/ sdd/

Fot. KPRM

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.