• <
siemens_gamesa_2022

Shell wycofuje się z pola naftowego Cambo na Morzu Północnym

24.12.2021 15:29 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Shell wycofuje się z pola naftowego Cambo na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Shell wycofuje się z pola naftowego Cambo na Morzu Północnym - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jethro Carullo/Unsplash

Royal Dutch Shell wycofał się z kontrowersyjnego projektu naftowego w pobliżu szkockich Szetlandów, twierdząc, że projekt nie ma już sensu ekonomicznego dla firmy.

Firma poinformowała, że zrezygnowała z planów rozwoju pola naftowego Cambo na Morzu Północnym, które stało się punktem zapalnym dla aktywistów klimatycznych, dążących do powstrzymania rozwoju nowych zasobów ropy i gazu w Wielkiej Brytanii.

Po przeprowadzeniu "kompleksowej analizy" pola Cambo Shell "doszedł do wniosku, że ekonomiczne uzasadnienie inwestycji w ten projekt nie jest obecnie wystarczająco silne, a ponadto istnieje możliwość opóźnień" – podała spółka w oświadczeniu.

Shell miał 30 proc. udziałów w projekcie Cambo, któremu sprzeciwiają się grupy ekologiczne, które twierdzą, że Wielka Brytania powinna zaprzestać rozwoju nowych złóż ropy i gazu w ramach wysiłków na rzecz walki z globalnym ociepleniem.

– To mały krok we właściwym kierunku w walce z paliwami kopalnymi. Cambo jest całkowicie niepotrzebne i to niedopuszczalne, że rząd wciąż rozważa pozwolenie na jego kontynuację, powiedział szkocki naukowiec zajmujący się ochroną środowiska i działacz Mara.

– Jak Wielka Brytania mogła być gospodarzem COP26 i twierdzić, że jest zielonym liderem, jednocześnie wspierając takie projekty jak ten? Z raportu IPCC wiemy, że wydobycie po prostu musi się skończyć. To pozytywny ruch, że Shell jednak się wycofał, i pokazuje siłę presji publicznej i oddolnego aktywizmu – dodał naukowiec.

Nadal planuje się, że Cambo ruszy naprzód

Siccar Point, spółka z kapitałem prywatnym, która posiada pozostałe 70 procent udziałów w złożu, potwierdziła w osobnym oświadczeniu, że "Shell podjął decyzję o nierealizowaniu inwestycji na tym etapie".

Projekt Cambo u wybrzeży Wysp Szetlandzkich znalazł się w centrum debaty politycznej na temat tego, czy Wielka Brytania powinna rozwijać nowe zasoby paliw kopalnych, ponieważ dąży do ostrego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w nadchodzących dziesięcioleciach.

– Cambo pozostaje kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego i gospodarki Wielkiej Brytanii – podał w oświadczeniu dyrektor generalny Siccar Point Jonathan Roger.

– Chociaż jesteśmy rozczarowani zmianą stanowiska Shell ... będziemy nadal współpracować z rządem brytyjskim i pozostałymi interesariuszami w sprawie przyszłego rozwoju Cambo – dodał Roger.

Roger twierdzi, że rozwój pola 125 km na zachód od Wysp Szetlandzkich pozwoli na stworzenie 1000 miejsc pracy i ułatwi Wielkiej Brytanii przejście na gospodarkę niskoemisyjną. Jednak aktywiści i klimatolodzy są zaciekle przeciwni rozwojowi – twierdząc, że jest on bezpośrednio sprzeczny z celami klimatycznymi Wielkiej Brytanii.

Szkocka minister Nicola Sturgeon wezwała rząd Wielkiej Brytanii do złomowania projektu od sierpnia, kiedy to wydała pierwsze oświadczenie w sprawie kontrowersji.

– Proszę, aby rząd brytyjski zgodził się na ponowną ocenę wydanych już licencji, na których nie rozpoczęto jeszcze zagospodarowania złóż. Obejmowałoby to proponowany rozwój Cambo – oznajmiła w pierwszym oświadczeniu, szkocka minister Nicola Sturgeon.

– Takie licencje, niektóre z nich wydane wiele lat temu, powinny zostać ponownie poddane ocenie w świetle powagi sytuacji kryzysowej związanej z klimatem, przed którą obecnie stoimy, oraz w odniesieniu do punktu kontrolnego zgodności, który jest w pełni dostosowany do naszych celów i zobowiązań związanych z tymi właśnie zmianami – podsumowała minister.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.