• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kijów zniszczył niemal 14 proc. zdolności produkcyjnych rosyjskich rafinerii

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kijów zniszczył niemal 14 proc. zdolności produkcyjnych rosyjskich rafinerii

Partnerzy portalu

Ukraina zniszczyła niemal 14 proc. potencjału produkcyjnego rosyjskich rafinerii - poinformowała agencja Bloomberga, dodając, że zniszczenia te doprowadziły do wzrostu cen paliwa w Rosji nawet o 30 proc.

Rafinerie atakowane są przez ukraińskie bezzałogowce. "Ataki dronów na rosyjską infrastrukturę energetyczną na początku tego roku wyłączyły 14 proc. krajowych mocy rafinacji ropy naftowej i doprowadziły do wzrostu krajowych cen paliw, jednak miały minimalny wpływ na produkcję energii elektrycznej" - napisał w piątek Bloomberg, powołując się na dane Pentagonu.

"Aby zaspokoić potrzeby własnego rynku, Rosja była zmuszona wstrzymać eksport na sześć miesięcy" - dodano. "Kreml rozpoczął import produktów naftowych z Białorusi i nadał priorytet transportowi kolejowemu" - ustalił amerykański wywiad.

Pentagon zwrócił też uwagę jak dalece ataki Ukrainy wpłynęły na operacje morskie Rosjan. "W związku z atakami Ukraińców Flota Czarnomorska zaczęła unikać wybrzeża i przerzuciła część statków ze swojej głównej bazy w okupowanym Sewastopolu na Krymie" - podano.

Bloomberg przypomniał, że Ukraina skupia obecnie swoje ataki na rafineriach wewnątrz Rosji, a nie na polach naftowych czy infrastrukturze umożliwiającej eksport surowca.

jbw/ fit/

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.