• <

Firma SMIT Salvage zakończyła prace na pokładzie rozkładającego się statku FSO Safer u wybrzeży Jemenu

kw

30.08.2023 10:59
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Firma SMIT Salvage zakończyła prace na pokładzie rozkładającego się statku FSO Safer u wybrzeży Jemenu

Partnerzy portalu

Fot. Boskalis

Zespół SMIT Salvage pod przewodnictwem ONZ na początku sierpnia pomyślnie przetransportował ponad 1,1 miliona baryłek ropy z rozkładającego się statku na tankowiec zastępczy Jemen. Zespół zakończył operacje w poniedziałek, po oczyszczeniu zbiorników Safer i udzieleniu pomocy przy cumowaniu Jemenu w pobliżu Safer.

Ładunek ropy naftowej zalegający od 2016 na zacumowanym nieopodal Jemenu byłym tankowcu FSO Safer groził jedną z największych katastrof ekologicznych. 

Zespół SMIT Salvage jest obecnie w drodze do Dżibuti na pokładzie wielofunkcyjnego statku Ndeavor. Ich wycofanie się oznacza koniec złożonej akcji ratunkowej, która rozpoczęła się pod koniec maja.

Rezydent ONZ i koordynator pomocy humanitarnej w Jemenie, David Gressly, który od września 2021 r. kieruje ogólnosystemowymi wysiłkami ONZ na rzecz bezpieczniejszego, podziękował firmie SMIT Salvage i firmie macierzystej Boskalis za ich wysiłki.

Tankowiec FSO Safer, zawierający 1,14 mln baryłek ropy, był zagrożony, odkąd w 2015 r. został porzucony u wybrzeży Morza Czerwonego w Jemenie w związku z trwającą w tym kraju wojną domową. Z powodu braku konserwacji jego stan uległ znacznemu pogorszeniu.

ONZ ostrzegła, że ​​poważny wyciek spustoszy społeczności rybackie na wybrzeżu Morza Czerwonego w Jemenie, a jego oczyszczenie będzie kosztować 20 miliardów dolarów. Zakłócenia w żegludze przez cieśninę Bab al-Mandab do Kanału Sueskiego mogą każdego dnia kosztować miliardy więcej strat w światowym handlu.

Po usunięciu oleju FSO Safer jest teraz stabilny i nie jest już narażony na ryzyko rozpadnięcia się. Ostatecznie FSO Safer zostanie przetransportowany na składowisko zielonego złomu, za które odpowiada ONZ.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.