• <
nauta_2024

PGNiG coraz bliżej uruchomienia produkcji z kolejnego złoża na Morzu Północnym

23.07.2020 10:28 Źródło: PGNiG
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PGNiG coraz bliżej uruchomienia produkcji z kolejnego złoża na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

PGNiG coraz bliżej uruchomienia produkcji z kolejnego złoża na Morzu Północnym - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay
Prace nad uruchomieniem wydobycia ze złoża Duva, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, przekroczyły już półmetek. Zakończyło się właśnie układanie podwodnych instalacji, które posłużą do wydobycia węglowodorów z tego złoża.


PGNiG Upstream Norway posiada 30 proc. udziałów w złożu Duva (koncesje PL636 i PL 636B). Operatorem na złożu jest firma Neptune Energy. Ułożenie gazociągów wydobywczych i technologicznych pozwoli podłączyć złoże do platformy wydobywczej Gjøa oddalonej o 12 km. Planowany termin rozpoczęcia produkcji to III kwartał 2021 roku.


Gaz z szelfu norweskiego już za niespełna dwa lata popłynie do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe. Naszym strategicznym celem jest osiągnięcie jak największego wydobycia własnego gazu z norweskich złóż, w których mamy udziały. Minął dopiero rok od zaakceptowania planów zagospodarowania dla złoża Duva przez norweskie władze, a w przygotowaniach do wydobycia przekroczyliśmy już półmetek. Prace postępują, a projekt jest realizowany nawet z lekkim wyprzedzeniem wobec harmonogramuskomentował Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG.

PGNiG prowadzi działalność w Norwegii od 2007 roku. PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 31 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na
Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka
wydobywa obecnie ropę naftową i gaz ziemny z 7 złóż na szelfie. W tym roku rozpoczęła się produkcja ze złóż Skogul i Ærfugl.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.