• <
mewo_2022

Premier Japonii: Stopniowo wygasimy import rosyjskiej ropy

gm

09.05.2022 08:56 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Premier Japonii: Stopniowo wygasimy import rosyjskiej ropy

Partnerzy portalu

Premier Japonii: Stopniowo wygasimy import rosyjskiej ropy - GospodarkaMorska.pl

Japonia stopniowo przestanie kupować ropę z Rosji, ale nie wycofa się z przedsięwzięć energetycznych na rosyjskim Dalekim Wschodzie – zapowiedział w poniedziałek japoński premier Fumio Kishida.

Decyzję rządu Kishida ogłosił po wirtualnym spotkaniu liderów grupy G7. “To bardzo trudna decyzja, lecz jedność G7 jest teraz najważniejsza” – powiedział japoński premier. Kraje grupy, poza Japonią zrzeszającej Francję, Kanadę, Niemcy, Wielką Brytanię, Włochy, USA oraz dodatkowo Unię Europejską, w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę wprowadziły przeciwko Rosji dotkliwe sankcje.

Jak zauważyła agencja Kyodo, uboga w zasoby naturalne Japonia balansuje pomiędzy łagodzeniem wzrostu kosztów utrzymania swoich obywateli oraz zmniejszaniem uzależnienia od surowców z Rosji. Jeszcze w kwietniu rząd w Tokio zapowiedział wygaszenie importu rosyjskiego węgla.

Japoński rząd i prywatne firmy są zaangażowane w eksploatację złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz budowę wytwórni ciekłego gazu ziemnego (LNG) na rosyjskiej wyspie Sachalin. W kwietniu minister przemysłu Japonii stwierdził, że wycofanie się z tych przedsięwzięć mogłoby doprowadzić do dalszego wzrostu cen i zmniejszyć efektywność zachodnich sankcji.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.