• <

Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk w stronę Morza Japońskiego

gm

07.05.2022 10:10 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk w stronę Morza Japońskiego

Partnerzy portalu

Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk w stronę Morza Japońskiego - GospodarkaMorska.pl
Fot. domena publiczna

Korea Północna wystrzeliła w sobotę „przynajmniej jeden pocisk w kierunku Morza (Japońskiego)”. Obiekt nie został jeszcze zidentyfikowany, ale jest to „prawdopodobnie rakieta balistyczna”, poinformowały w komunikacie południowokoreańskie siły zbrojne.

O wystrzeleniu rakiety poinformowało kolegium szefów sztabów południowokoreańskiej armii, które zakłada, że był to pocisk balistyczny krótkiego zasięgu, wystrzeliwany z okrętu podwodnego (SLBM) – pisze południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap.

Agencja podkreśla, że najnowsza próba rakietowa północnokoreańskiego reżimu odbyła się zaledwie kilka dni przed planowaną oficjalną inauguracją nowego prezydenta-elekta Korei Płd. Jun Suk Jeola.

Poprzednia próba rakietowa miała miejsce w środę. Według Yonhap Korea Północna wystrzeliła wtedy przypuszczalnie międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM). Północnokoreańskie media nie poinformowały jednak o tej próbie, co wywołało spekulacje, że zakończyła się ona niepowodzeniem.

Departament Stanu USA ostrzegł w piątek, że Korea Płn. może szykować się do wznowienia prób broni jądrowej. Według Waszyngtonu Pjongjang przygotowuje poligon nuklearny Punggje-ri, który „może być gotowy do przeprowadzenia tam testu nawet w tym miesiącu” – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jalina Porter.

Podkreśliła, że opinia ta zgadza się z publicznymi komunikatami Pjongjangu. Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un groził już wznowieniem testów jądrowych i zapowiedział, że jego kraj będzie rozwijał swoje zdolności nuklearne i może użyć ich do przeprowadzenia ataku wyprzedzającego.

Pojawiły się też doniesienia, że Korea Płn. naprawia podziemne tunele na poligonie w Punggje-ri, który zamknięto w 2018 roku, by okazać skłonność do podtrzymania trwających wówczas negocjacji z USA. Na poligonie tym przeprowadzono wszystkie sześć dotychczasowych prób jądrowych Korei Płn., z których ostatnia miała miejsce we wrześniu 2017 roku.

Od początku roku Korea Północna przeprowadziła kilka prób wystrzału rakiet, w tym balistycznych o międzykontynentalnym zasięgu.  

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.