• <
gryfia_70lat

Szanghaj. Zaostrzenie lockdownu w jednym z największych portów świata

22.04.2022 10:35
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Szanghaj. Zaostrzenie lockdownu w jednym z największych portów świata

Partnerzy portalu

Szanghaj. Zaostrzenie lockdownu w jednym z największych portów świata - GospodarkaMorska.pl

Polityka „zero Covid” obejmująca Shanghaj, chińską stolicę biznesu, ma ogromny wpływ na życie mieszkańców Szanghaju. Cierpią też wszystkie gałęzie przemysłu, w tym sektor morski.

Twardy lockdown z powodu fali zakażeń wariantem Omikron ogłoszono w części Szanghaju pod koniec marca, a na innych obszarach miasta na początku kwietnia. Władze przedłużyły go teraz do 26 kwietnia, ostrzegając przy tym, że będzie obowiązywał aż do całkowitego zwycięstwa nad wirusem – podaje PAP.

Wcześniej w tym tygodniu chińskie władze informowały o tendencji spadkowej jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych przypadków, ale nawet na osiedlach, które spełniły kryteria, ludziom nie pozwolono wychodzić z domów – podał Reuters. W czasie lockdownu pojawiły się liczne doniesienia o problemach z dostawami żywności czy lekarstw, a także o przepychankach i bójkach z udziałem rozgniewanych mieszkańców i pracowników kontroli epidemicznej.

Według BBC wśród nowych wytycznych znalazło się m.in. instalowanie alarmów w drzwiach osób zakażonych oraz ewakuacje budynków w celu przeprowadzenia dezynfekcji. Wcześniej w tym tygodniu brytyjska stacja informowała, że na kilku osiedlach pod przymusem wywieziono ludzi z mieszkań do tymczasowych kwater.

W należącej administracyjnie do Szanghaju miejscowości Beicai mieszkańcom kazano spakować rzeczy i zostawić otwarte drzwi wejściowe. Nie mogli zabrać ze sobą zwierząt domowych – podaje PAP, powołując się na BBC.

Zgodnie z nowymi wytycznymi w mieście codziennie mają być prowadzone masowe testy przesiewowe. Przyspieszony ma być transfer osób zakażonych do masowych ośrodków kwarantanny, utworzonych w centrach wystawienniczych i innych dużych obiektach, czasem poza Szanghajem. Z materiałów udostępnianych przez media wynika, że niektóre z tych centrów to olbrzymie hale z tysiącami łóżek.

Władze Szanghaju zgłosiły w piątek 15 698 nowych bezobjawowych przypadków zakażenia koronawirusem i 1931 przypadków objawowych. Poza obszarami kwarantanny odnotowano 250 infekcji. Poprzedniej doby zmarło 11 zakażonych osób, co podniosło bilans zgonów w najnowszej fali do 36. Według agencji Reutera wielu mieszkańców wyraża wątpliwości co do oficjalnych statystyk. Masowe testy PCR mogą według nich być przyczyną jeszcze większego rozprzestrzeniania się wirusa.

Shanghaj jest jednym z największych portów świata. Media wyrażają obawy, że twardy lockdown może wpłynąć na globalny łańcuch dostaw towarów. Już teraz obserwujemy ogromne zagęszczenie statków próbujących wpłynąć do portu. Według serwisu Marine Traffic w piątek 22 kwietnia w porcie w Szanghaju przebywa 1956 statków. W przeciągu ostatniej doby wpłynęło 899 jednostek.Fot. Marine Traffic + © Mapbox © OpenStreetMap

W przeciągu ostatnich 14 dni wolumeny przeładunkowe w porcie spadły o 23 procent, podaje Loadstar. Portal powołuje się na szanghajską firmę shippingową, która w swoim raporcie zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą:

„Kongestia w portach w Szanghaju i Ningbo stopniowo wzrastały od wprowadzenia lockdownu w marcu, ale pewne znaki wskazują na to, że sytuacja pozostaje pod kontrolą. Liczba statków czekających na wpłynięcie do portu zmniejszyła się w ciągu ostatniego tygodnia, ponieważ towarowce omijają połączenia z Szanghajem ze względu na spadek wolumenu ładunków eksportowych”.

Fot. na górze: Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.