• <
mewo_2022

Holandia. Bank ING nie sfinansuje już nowych projektów naftowych i gazowych, skupia się na OZE

gm

25.03.2022 13:50
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Holandia. Bank ING nie sfinansuje już nowych projektów naftowych i gazowych, skupia się na OZE

Partnerzy portalu

Holandia. Bank ING nie sfinansuje już nowych projektów naftowych i gazowych, skupia się na OZE - GospodarkaMorska.pl

ING wycofuje się z finansowania nowych pól wydobycia ropy i gazu - poinformował bank w komunikacie prasowym. Największy bank w Niderlandach chce za to pożyczać więcej pieniędzy na projekty w zakresie wytwarzania zielonej energii.

Bank nadal będzie finansować spółki energetyczne i swoje obecne projekty naftowo-gazowe, ponieważ „zapotrzebowanie na energię kopalną jest na razie wysokie”, czytamy w komunikacie. Jednak nie będzie on już udzielał kredytów na nowe projekty naftowe i gazowe.

ING chce zmniejszyć finansowanie istniejących projektów związanych z paliwami kopalnymi o 12 proc. do 2025 roku, do około 3,5 miliarda euro - czytamy w komunikacie. W ubiegłym roku inwestycje ING w energię odnawialną wzrosły o ponad jedną czwartą do 7,3 miliarda euro, wynika z informacji prasowej.

„Najlepszym sposobem na zmniejszenie zależności od ropy i gazu jest zapewnienie wystarczającej ilości dostępnych ekologicznych alternatyw po przystępnej cenie” – twierdzi Michiel de Haan, szef działu energetycznego ING, cytowany w komunikacie.

Jak z kolei przypomina dziennik „Financeele Dagblad” zarówno największy bank Holandii, jak i inne instytucje finansowe tego kraju spotkały się w ostatnich latach z dużą krytyką organizacji pozarządowych.

Uważały one, że za względu na finansowanie firm naftowych i gazowych przyczyniają się one do niekorzystnych zmian klimatycznych.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.