• <
mewo_2022

Unikalna w skali światowej instalacja Petrobaltic produkuje ropę i gaz jednocześnie [WIDEO]

jm

28.10.2021 15:30
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Unikalna w skali światowej instalacja Petrobaltic produkuje ropę i gaz jednocześnie [WIDEO]

Partnerzy portalu

Unikalna w skali światowej instalacja Petrobaltic produkuje ropę i gaz jednocześnie [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Lotos

Z początkiem października ruszył specjalny system osuszania, sprężania i eksportu gazu na morskiej kopalni ropy Petrobaltic, pracującej na złożu B8 na Morzu Bałtyckim. To jedyna w Europie i unikalna w skali światowej instalacja.

Wyjątkowość instalacji na platformie polega na tym, że przesyła ona na ląd zarówno ropę, jak i gaz.

– Na platformie wydobywana jest ropa, a z nią stowarzyszony jest. Do czasu powstania zakładu gaz był spalany na platformie jako odpad – tłumaczy Zbigniew Olejniczak, szef Zespołu ds. Morskich, zastępca dyrektora naczelnego Energobaltic, spółki, do której należy platforma Petrobaltic.

Na platformie gaz jest separowany od ropy. Osuszony i sprężony, w postaci fazy gęstej, czyli zawiesiny węglowodorów w gazie suchym, jest przesyłany podmorskim gazociągiem do stacji separacji gazu na terenie elektrociepłowni we Władysławowie.

– W ten sposób powstają trzy produkty. Kondensat gazu naturalnego jest używany do produkcji benzyn. Propan-butan, czyli LPG, stosowany jest jako paliwo samochodowe. Natomiast gaz suchy jest używany do produkcji energii elektrycznej i ogrzewania Władysławowa – wyjaśnia Grzegorz Strzelczyk, prezes Zarządu Lotos Petrobaltic.

– Dzięki tej inwestycji nasze przedsiębiorstwo nie spala węgla jak pozostałe elektrociepłownie. Dbamy o to, żeby być jak najmniej uciążliwymi dla otoczenia – dodaje Grzegorz Dyrmo, prezes zarządu Energobaltic.

Lotos Petrobaltic wykonał wszystkie prace związane z budową podwodnego rurociągu do przesyłu surowca na ląd własnymi siłami. W pracach brały udział jednostki morskie spółki, a całość nadzorowali inżynierowie działu technicznego spółki.

– Pokazuje to, że w obszarze offshore’u dysponujemy odpowiednim sprzętem, wysokimi kompetencjami i umiejętnościami. Trzeba pamiętać, że przemysł offshore na obszarze Morza Bałtyckiego ma bardzo interesujące perspektywy rozwoju w obszarze MEW, gdzie nasze doświadczenie w budowie infrastruktury podwodnej może zostać wykorzystane – mówił Grzegorz Strzelczyk.

Dzięki dostawom gazu z B8 znacząco wzrosła produkcja energii elektrycznej dostarczanej do krajowej sieci energetycznej. Wyprodukowana energia jest przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej, której właścicielem jest Energobaltic. Obecnie miejska sieć ciepłownicza obejmuje 148 węzłów cieplnych i 12,2 km rurociągów. Łączna moc zamówiona wynosi 13,2 MW.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.