Rurociągiem „Przyjaźń” znów płynie ropa naftowa na Węgry – poinformowało w czwartek węgierskie Ministerstwo Technologii i Przemysłu w komunikacie.
Resort podał, że Węgry zaczęły otrzymywać surowiec z Rosji nad ranem w czwartek. Zapewnił też, że mimo kilkudniowej przerwy w dostawach krajowa podaż nie była zagrożona, gdyż Węgry mają zapasy ropy wystarczające na kilka tygodni.
Węgierski koncern MOL podał w środę, że przelał należność za tranzyt ropy naftowej ukraińskim odcinkiem rurociągu "Przyjaźń", dzięki czemu dostawy surowca mogą ruszyć południowym odcinkiem ropociągu w ciągu kilku dni.
4 sierpnia Rosja wstrzymała dostawy ropy południowym odcinkiem ropociągu "Przyjaźń" do Węgier, Słowacji i Czech, tłumacząc to tym, że nałożone na nią międzynarodowe sankcje uniemożliwiły zrealizowanie płatności za tranzyt surowca.
Wstrzymanie dostaw postawiło w trudnej sytuacji Węgry, gdzie od połowy listopada obowiązuje limit cen paliw. Cena benzyny 95-oktanowej oraz zwykłego oleju opałowego nie może przekraczać 480 forintów (5,69 zł) za litr.
Fot. Depositphotos
Litwa. Nieznany wrak odkryty podczas badań dna na potrzeby MEW
Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej
Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej
Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie
PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2
Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker