• <
escort_980x120_gif_2020

Pływające separatory ropy i wody oczyszczą porty i mariny

08.07.2022 22:52
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Pływające separatory ropy i wody oczyszczą porty i mariny

Partnerzy portalu

Pływające separatory ropy i wody oczyszczą porty i mariny  - GospodarkaMorska.pl

Branża morska boryka się z zanieczyszczeniami powierzchni wód produktami ropopochodnymi. O ile stosowane są różne metody bezpieczeństwa, to wycieki zdarzają się w portach, marinach i na otwartych wodach. Austriacka firma Freylit zaprojektowała mobilny separator, gdy oczyszcza powierzchnie wodne ze szkodliwych zanieczyszczeń.

Technolodzy w odpowiedzi na potrzeby branży morskiej, żeglugi oraz ochrony środowiska, zaprezentowała pływające separatory OCEAN GUARD do dużych portów i mórz oraz mniejsze FLOATY dla marin. W obu przypadkach olej jest zasysany z powierzchni wody bezpośrednio do separatora za pomocą zaawansowanej technologii skimmerowej.

Separacja oleju odbywa się bezpośrednio na miejscu za pomocą technologii płyt falistych, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ nie jest już konieczny czasochłonny transport utylizacyjny – informuje FREYLIT.

Separator FLOATY umożliwia nieskomplikowane usuwanie pozostałości paliwa i oleju z powierzchni wody na stacjach paliwowych dla łodzi lub w marinach. Pozostałości ropy są usuwane praktycznie od razu.

Gospodarka Morska
Pływający separator floaty, źródło: Freylit

W przypadku wycieku ropy na środku oceanu lub morza, transport separatora na miejsce wypadku może odbywać się łodzią motorową lub helikopterem, dzięki czemu „sprzątanie ropy” może zostać rozpoczęte od razu. Szybka instalacja na miejscu wypadku ogranicza rozprzestrzenianie się oleju, co w efekcie ogranicza skutki skażenia. W tym zakresie może pomóc separator Ocean Guard widoczny na zdjęciu poniżej.Gospodarka Morska
Pływający separator Ocean Guard, źródło: Freylit

Oddzielony i skoncentrowany olej jest zbierany w zakładach i odpowiednio przetwarzany. Czysta woda jest zwracana przez separator do morza lub zbiornika wodnego z pozostałą zawartością oleju poniżej 5ppm.

FREYLIT jako rodzinna firma działa od 1983 roku. Dostarcza technologie chroniące zbiorniki wodne na całym świecie przed wyciekami ropy naftowej i jej pochodnych. Separatory ropy mogą być wykorzystywane na różne sposób wedle potrzeby koncernu morskiego lub energetycznego.

Już ponad 20 tys. separatorów olejowo-wodnych FREYLIT jest w użyciu na całym świecie – informuje firma. Z technologii oczyszczania wody z zanieczyszczeń olejowych korzystają takie firmy jak Agip, Aral, BP, Emarat, ENI, ENOC, Eppco, Exxon, Mobil, OMV, Q8, Shell, Texaco.

Fot. główna: Depositphotos


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.