• <

Wynik wyszukiwania - "Szczecin" - Wiadomości

Suwnica STS w DB Port Szczecin oddana do użytku

Po zakończeniu montażu i przejściu niezbędnych testów, jak i procedury odbioru technicznego, z dniem 1 grudnia odbyło się oficjalne przekazanie do eksploatacji suwnicy STS w DB Port Szczecin. Ma to zapewnić zwiększenie wydajności przeładunków coraz większych statków przybywających do szczecińskiego portu.
01.12.2023

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście najlepszym inwestorem w plebiscycie "Złota Setka Zachodniopomorskiego 2022"

W plebiscycie zorganizowanym przez Głos-Dziennik Pomorza, we współpracy z firmą Dun & Bradstreet, nagrodzono firmy i instytucje zaangażowane w rozwój przedsiębiorczości w regionie podczas ubiegłego roku. To także pierwsza edycja zestawienia największych firm na Zachodnim Pomorzu. Wśród nich znaleźli się kluczowi przedstawiciele branży morskiej.
30.11.2023

Morskie Centrum Nauki wyróżnione w ogólnopolskim konkursie

Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła laureatów Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny. Wyróżnienie w kategorii Turystyczne Odkrycie Roku przyznano Morskiemu Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie!
29.11.2023

Port Szczecin-Świnoujście na Dniu Polskiej Logistyki w Pradze

W ambasadzie RP w Pradze odbył się Dzień Logistyki Polskiej. Wzięli w nim udział przedsiębiorcy związani z portami, gospodarką, wymianą handlową i transportem międzynarodowym. ZMPSiŚ SA reprezentowała Aneta Szreder-Piernicka, dyrektor ds. handlowych.
15.11.2023

Offshore może być przyszłością, ale należy zadbać o pracowników. Apel do szkół branżowych

Vestas i Windar, czyli dwie fabryki, które powstają w Szczecinie będą potrzebować przynajmniej kilkuset pracowników w sektorze offshore. Nie możemy jednak zapominać także o działających już mniejszych firmach oraz potencjalnych inwestorach, którzy aktywnie interesują się Pomorzem Zachodnim, jako potencjalnym zagłębiem offshore w Polsce.
13.11.2023

Nowa suwnica w DB Port Szczecin gotowa do pracy

Przyjmowanie coraz większych, coraz liczniej przybywających do szczecińskiego portu statków wiąże się z potrzebą zwiększenia wydajności przeładunków kontenerowych. W związku z tym spółka DB Port Szczecin kupiła za 40 milionów suwnicę do rozładunku kontenerów, która ma zapewnić sprawność wykonywanej pracy. Teraz może realizować swoje obowiązki zgodnie z przeznaczeniem.
08.11.2023

Wieże dla farm wiatrowych ze Szczecina

W czwartek, 19 października Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Windar Renovables S.A. z siedzibą w hiszpańskim Avilés podpisały umowę dzierżawy terenów portowych położonych w porcie Szczecin. Na terenie ma powstać zakład produkcyjny dedykowany produkcji wież wiatrowych dla realizacji projektów morskich albo lądowych farm wiatrowych.
20.10.2023

Rekordowe wyniki terminalu promowego w Świnoujściu

Największy terminal promowy w Polsce i jeden z największych na Bałtyku notuje w ostatnim czasie bardzo wysokie wyniki. Świnoujskie promy rocznie przewożą pół miliona ciężarówek i 270 tysięcy samochodów osobowych.
19.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki jest gospodarzem konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Do Szczecina przyjechali przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych z całego kraju. To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i zaangażowanego społeczeństwa.
16.10.2023

Jacht zaprojektowany w Szczecinie zachwycił w Cannes

Łączy w sobie innowacyjny design z tym, co w żeglarstwie najlepsze: szybkość na wodzie, łatwość w obsłudze i wygoda. Podczas festiwalu Yachting w Cannes zadebiutował jacht, który w dużej części powstał w szczecińskich pracowniach, przy technicznym wsparciu szczecińskich inżynierów.
13.10.2023

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu dla Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej wmurowano w czwartek w Szczecinie. W dwukondygnacyjnym budynku przy ul. Willowej powstaną sale wykładowe i laboratoria.
12.10.2023

Centrum Kompetencji Polskiego Offshore: Orlen Neptun partnerem inwestycji w Szczecinie i Świnoujściu

W Szczecinie i Świnoujściu planowane jest utworzenie Centrum Kompetencji Polskiego Offshore. Projekt będzie realizowany przy wsparciu dwóch instytucji nadzorowanych przez Ministerstwo Infrastruktury: Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu i Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz jednej z uczelni branżowych zlokalizowanej w Szczecinie.
09.10.2023

Straż Graniczna wyróżniona na Bałtyckim Kongresie Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Morskich Farm Wiatrowych

Podczas konferencji, która odbyła się w Szczecinie, Straż Graniczna została wyróżniona statuetką „Nobilis”. Wyróżnienia przyznawane są instytucjom, które przyczyniły się do wzmocnienia obronności i bezpieczeństwa RP.
09.10.2023

Jak chronić infrastrukturę krytyczną?

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych to wydarzenie, które odbyło się 4-5 października w Szczecinie. Wzięło w nim udział ponad 70 gości z Polski i zagranicy. Dyskusje dotyczyły m.in.: potencjału i rozwoju projektów farm wiatrowych na Bałtyku, zarządzaniu bezpieczeństwem IK i MFW, wykorzystania sztucznej inteligencji w optymalizacji zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, a także systemów dronowych i antydronowych. Patronat nad wydarzeniem objął poseł Michał Jach, przewodniczący
06.10.2023

Stocznia Net Marine w Szczecinie dokona bieżących napraw na ORP Kaszub

Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała o wyniku przetargu w związku z planowaną naprawą bieżącą korwety ZOP, ORP Kaszub, służącej w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Jako "najkorzystniejszą ofertę Wykonawcy" wskazano zaprezentowaną przez Net Marine Power Service Sp. z o.o.
04.10.2023

Dziś jest obchodzony Światowy Dzień Morza

Tradycyjnie w ostatni czwartek września jest obchodzony dzień uświadamiania o znaczeniu mórz w codziennym życiu. W świętowanie zaangażowała się również branża morska w Polsce.
28.09.2023

Uroczysty chrzest doku w Stoczni Pomerania

W Stoczni Pomerania odbyła się w czwartek uroczystość związana z z chrztem nowo wybudowanego doku pływającego o nazwie NMG 1, który zbudowała firma ASTILLERO Sp. z o.o. Uroczystość zgromadziła tłum gości, zarówno tych zaangażowanych w powstanie inwestycji, jak i szczecinian, cieszących się z pierwszego nowego doku w Szczecinie od lat 80. ubiegłego wieku. Pozwoli on znacząco zwiększyć możliwości Stoczni Pomerania.
24.09.2023

Stocznia Szczecińska „Wulkan” będzie zaangażowana w budowę należącej do RWE morskiej farmy wiatrowej Thor o mocy 1000 MW

Stocznia Szczecińska „Wulkan” ogłasza swoje zaangażowanie w budowę morskiej farmy wiatrowej Thor o mocy 1000 MW należącej do RWE. Na podstawie niedawno podpisanej umowy z Dajin Offshore, Stocznia „Wulkan” odpowiedzialna jest za dostawę pakietów platform wewnętrznych.
19.09.2023

Vulcan Training & Consultancy (VTC) otwiera pierwszy w Polsce komercyjny poligon pożarowy z lądowiskiem helikoptera

Vulcan Training & Consultancy, wiodące centrum szkoleniowe dla branży Oil & Gas oraz Wind Energy, ogłasza otwarcie nowego i innowacyjnego poligonu pożarowego. Ten komercyjny obiekt, będący jedynym tego typu w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej, ma zapewnić najwyższej jakości szkolenia dla członków grup gaśniczych na statkach i instalacjach offshore Oil & Gas.
04.09.2023

QTerminals inwestuje w Rotterdamie

Miesiąc po podpisaniu umowy w sprawie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu jeden z członków konsorcjum będącego partnerem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, katarska firma QTerminals, poinformowała o nabyciu większościowego pakietu udziałów firmy „Kramer Holding B.V.”, dostawcy zintegrowanych usług logistycznych i kontenerowych z siedzibą w porcie w Rotterdamie w Holandii. Transakcja o wartości ponad 250 mln euro została w pełni sfinansowana przez QTerminals Group.
04.09.2023

Taras Morskiego Centrum Nauki dostępny we wrześniu bez biletu

Wstęp na taras widokowy MCN będzie we wrześniu dostępny bezpłatnie.
01.09.2023

Andrzej Duda odsłonił pomnik Bohaterów Stycznia ’71

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Stycznia'71, który stanął przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Środowa uroczystość była częścią obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
30.08.2023

Dawna świetlica szczecińskiej stoczni przekształci się w instytucję kultury

Centrum Solidarności "Stocznia" będzie dbać o promocję wartości solidarnościowych w Polsce i na świecie; idea Solidarności musi wrócić do naszego życia publicznego, bo jest szalenie wartościowa - podkreślił w poniedziałek w Szczecinie szef MKiDN Piotr Gliński podczas uroczystości powołania tej instytucji.
28.08.2023

Będą się uczyć o gospodarce morskiej od najmłodszych lat

W poniedziałek 21 sierpnia w Szczecinie miało miejsce ważne z punktu widzenia edukacji morskiej wydarzenie. Najważniejsi urzędnicy i przedstawiciele branży podpisali porozumienie dotyczące popularyzacji, edukacji i ochrony dziedzictwa branży morskiej. Szczecin stawia na wdrażanie morskości od najmłodszych lat.
25.08.2023

Rozpoczynają się Żagle 2023

Zwiedzanie i rejsy żaglowcami i oldtimerami, koncerty, jarmark i zabawy dla najmłodszych to niektóre atrakcje przygotowane na "największe żeglarskie święto w regionie". Szczecińska impreza Żagle 2023 potrwa do niedzieli.
18.08.2023

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych w październiku w Szczecinie

Think tank Nobilis Media, pod patronatem honorowym ministra Andrzeja Adamczyka z Ministerstwa Infrastruktury i Michała Jacha, przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej planuje zorganizować ogólnokrajowy Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych połączony z grą decyzyjną, której termin został zaplanowany na 4 i 5 października 2023 r. w Szczecinie.
18.08.2023

Pierwsza część doku pływającego dla Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia jeszcze w tym roku

Do końca tego roku planowane jest ukończenie pierwszej części doku pływającego, który jest obecnie budowany przez Stocznię Szczecińską Wulkan dla Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Ta część będzie stanowiła jedną trzecią całego doku. Pozostałe dwa bloki również znajdują się w fazie budowy.
04.08.2023

W DB Port Szczecin trwa składanie suwnicy STS

DB Port Szczecin na początku lipca zyskał elementy suwnicy kontenerowej typu STS, której składanie trwa w dalszym ciągu. Za pomocą mediów społecznościowych port pochwalił się dotychczasowymi efektami prac.
28.07.2023

Terminal instalacyjny Orlenu. Już w sierpniu poznamy generalnego wykonawcę!

Przygotowania terenu dla terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu zbliżają się do finalnego etapu. Niebawem, bo już w sierpniu, rozstrzygnięty zostanie przetarg na generalnego wykonawcę tej znaczącej inwestycji. Port, który planuje rozpocząć działalność w 2025 r., zyska kluczowe znaczenie dla ambitnych projektów MFW, takich jak Baltic Power.
27.07.2023

Rekordy frekwencji w Morskim Centrum Nauki

Dwa miesiące minęły od otwarcia MCN. Wystawę i planetarium odwiedziło już ponad 46 tysięcy osób, czyli około 900 zwiedzających dziennie! To prawie dwa razy więcej, niż planowano. Spodziewano się, że rocznie Morskie Centrum Nauki odwiedzi 150 tysięcy osób. Przy dotychczasowym zainteresowaniu zwiedzających może być nawet 270 tysięcy w ciągu roku.
27.07.2023

Orlen Neptun. Bałtyk katalizatorem zrównoważonej transformacji

Dywersyfikacja źródeł zasilania staje się nieodzownością dla przyszłości krajobrazu energetycznego Polski. Strategia Orlenu do 2030 r. zakłada dysponowanie OZE o łącznej mocy 9 GW, z uwzględnieniem znaczącego udziału inwestycji w sektor offshore wind. O ambitnych planach koncernu w tym zakresie mieliśmy okazję porozmawiać z Jarosławem Trybuchowiczem, prezesem Orlen Neptun, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
25.07.2023

Politechnika Morska oraz Stocznia Szczecińska "Wulkan" podpisały list intencyjny

W "duchu dążenia do realizacji wspólnych inicjatyw" w Sali Tradycji w głównym budynku szczecińskiej Politechniki Morskiej podpisano 21 lipca br. list intencyjny z nowym partnerem. Dokument przewiduje m.in. organizacje staży, szkoleń i praktyk.
23.07.2023

Rząd planuje przyspieszyć inwestycje na obszarze morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego

Racjonalne wykorzystanie potencjału gospodarczego oraz skrócenie czasu przygotowywania inwestycji na obszarze morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia rządu w tej sprawie.
17.07.2023

Wycieczkowiec The World z wizytą w Szczecinie

Do szczecińskiego portu zawinął dzisiaj rano wycieczkowiec The World. Statek zacumował przy Nabrzeżu Bułgarskim Centrum Logistycznego GRYF Sp. z o.o., gdzie będzie stacjonował do niedzieli.
16.07.2023

Pierwsze pół roku porty Szczecin i Świnoujście zamykają na plusie

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumowuje wyniki przeładunków za pierwsze pół roku. Te są o blisko trzy i pół proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Operatorzy portowi w okresie styczeń-czerwiec br. obsłużyli prawie 18,1 mln ton ładunków.
13.07.2023

Szczecin wzbogaci się o nowoczesną platformę do badania dna akwenów

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie nabył specjalne urządzenie badania dna akwenów. Platforma pomoże nakreślić mapy nawigacyjne w głębszych miejscach, w których wcześniej pomiary nie były możliwe.
13.07.2023

Gróbarczyk: terminal kontenerowy w Świnoujściu zabezpieczy przeładunki Europy Centralnej i Południowej

Budowa Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu pod kątem przeładunkowym zabezpieczy region Europy Centralnej i Południowej, mówił w środę w Studiu PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
12.07.2023

Powstanie Zachodnia Obwodnica Szczecina z najdłuższym tunelem pod wodą. Skorzysta port w Policach

W przyszłym roku zostanie złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina – poinformowała w poniedziałek GDDKiA. Obecnie wykonywana jest dokumentacja projektowa. Trasa będzie miała blisko 50 km długości, a w jej ciągu zaplanowano 5-km tunel pod Odrą.
04.07.2023

Decyzja o rozbiórce obiektów hydrotechnicznych w porcie w Świnoujściu

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję nr 13/R/2023 dotyczącą pozwolenia na rozbiórkę obiektów hydrotechnicznych w porcie morskim w Świnoujściu. Decyzja została wydana na podstawie przepisów prawa budowlanego oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.
30.06.2023

W Szczecinie stratuje 10. Międzynarodowy Kongres Morski

Jutro rusza 10. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie, jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarki morskiej w Polsce. Inauguracja jubileuszowej edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego nastąpi 27 czerwca, w szczecińskiej Operze na Zamku, natomiast drugi dzień Kongresu odbywać się będzie w Centrum Konferencyjnym Hotelu Radisson Blu.
26.06.2023

Regaty Wioślarskie na Odrze

Na Odrze odbyły się 17 czerwca Regaty Wioślarskie. O puchary, w tym Puchar Prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, walczyli juniorzy oraz reprezentanci szczecińskich szkół wyższych.
18.06.2023

Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza…" - w sobotę

Koncert poświęcony tym, którzy stracili życie na morzu, odbędzie się w sobotę (10 czerwca) na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.06.2023

Zachodniopomorskie. Statek wycieczkowy, który ugrzązł na mieliźnie, odzyskał sterowność; wcześniej ewakuowano pasażerów

Victoria I odzyskała pływalność i sterowność - poinformowała w poniedziałek na Twitterze Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Statek wycieczkowy ugrzązł na mieliźnie na Zalewie Kamieńskim (Zachodniopomorskie); konieczna była ewakuacja pasażerów.
05.06.2023

Morska Energetyka Wiatrowa. Szanse i wyzwania Szczecina

Nasz region stoi przed wielką szansą związaną z rozwojem Morskiej Energetyki Wiatrowej. Mamy ogromny potencjał i nie możemy go zmarnować. W całym procesie kluczowy jest też czynnik związany z wykwalifikowaną kadrą - mówili jednym głosem uczestnicy spotkania branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje, które odbyło się w Szczecinie.
02.06.2023

Nabrzeże Duńskie w porcie szczecińskim gotowe

Nabrzeże Norweskie, Czeskie i Duńskie niedługo staną się ważną częścią Portu w Szczecinie. Kończą się prace przy pierwszym etapie przebudowy Nabrzeża Czeskiego, z kolei Nabrzeże Duńskie jest już gotowe.
31.05.2023

Nabrzeże Czeskie w Szczecinie gotowe już w czerwcu

Nabrzeże Norweskie, Czeskie i Duńskie niedługo staną się ważną częścią Portu w Szczecinie. Zabetonowano już 14 z 16 sekcji nabrzeża Czeskiego, co pozwoli na otwarcie I etapu już w sezonie letnim. Wykonawca – Grupa NDI prowadzi prace na wszystkich frontach projektu.
30.05.2023

Dzień dziecka w Morskim Centrum Nauki

1.06 będzie Dniem Dziecka w Morskim Centrum Nauki. To niezwykłe wydarzenie, które MCN obchodzi z wielką radością i entuzjazmem. Tego dnia placówkę odwiedzą uczniowie szkół podstawowych z nauczycielami - zwycięzcy konkursu "morskie doświadczenia". Konkurs wciąż trwa, udział w nim można brać aż do 23 czerwca.
30.05.2023

Rozwój energetyki wiatrowej. Biznes i edukacja

Już w najbliższą środę tj. 31 maja br. w Szczecinie odbędzie się spotkanie branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje. Uczestnicy konferencji zastanawiać się będą m.in. jak zaprojektować system edukacji, aby odpowiadał potrzebom rynku Morskiej Energetyki Wiatrowej.
29.05.2023

Otwarto Morskie Centrum Nauki

Można zostać matką chrzestną statku, nauczyć się halsowania, uratować rozbitka i spróbować słodkiej i słonej wody – to niektóre atrakcje zaprezentowane na ponad dwustu interaktywnych stanowiskach w szczecińskim Morskim Centrum Nauki. Otwarto je oficjalnie w sobotę.
27.05.2023

Dzisiaj otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki na szczecińskiej wyspie Łasztownia zostanie otwarte w sobotę. Dla mieszkańców i turystów przygotowano też wieczorny pokaz na Odrze z mappingiem laserowym i filmem "Iskra ciekawości".
27.05.2023

Westcon Design Poland. Kurs na metanol

Westcon Design Poland, jedno z wiodących biur projektowych w branży morskiej, nieprzerwanie inwestuje swoje wysiłki w prowadzenie dyskusji z klientami na temat modernizacji systemów paliwowych w istniejących jednostkach. To integralny element kompleksowego planu przemysłowego, skoncentrowanego na rozwijaniu innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań dla przyszłości żeglugi.
18.05.2023

Kongsberg Maritime Poland otrzyma grant na rozwój centrum B+R

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przyzna grant Kongsberg Maritime Poland na rozwój centrum badawczo-rozwojowego w Szczecinie, podała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), obsługująca wniosek spółki o wsparcie. Co drugi wsparty przez PAIH w 2022 roku projekt pochodził z branży BSS/B+R.
17.05.2023

Polska oficjalnym kandydatem do Rady IMO na lata 2024-2025

W londyńskiej siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) promowała się delegacja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W trakcie trwania sesji NCSR (Navigation, Communication and Search and Rescue) podczas promocji potencjału naukowego oraz dydaktycznego polskich uczelni morskich odbyło się także zgłoszenie polskiej kandydatury do Rady IMO.
16.05.2023

Święto Politechniki Morskiej w Szczecinie

W ramach święta Politechniki Morskiej w Szczecinie obchodzono również 20-lecie istnienia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu. Uroczyste posiedzenie Senatu PM, otwarcie nowego laboratorium automatyzacji procesów magazynowych, a także posadzenie dębu im. prof. Aleksandra H. Walczaka uświetniły obchody WIET. Dwudziestolecie wydziału zbiegło się z otrzymaniem przez niego kategorii naukowej A i prawa przyznawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego. Ponadto oddano do użytku turbinę wiatrową oraz Centrum Szk
16.05.2023

PŻM potwierdza: Odra Queen i Peene Queen pójdą na sprzedaż

Jak informowaliśmy wczoraj, Polska Żegluga Morska wycofuje z eksploatacji dwie jednostki białej floty – Odra Queen i Peene Queen. Powodem jest małe zainteresowanie rejsami turystycznymi oraz wysoki koszt remontu. Jednostki pływały od ponad 30 lat. Armator potwierdził, że statki zostaną wystawione na sprzedaż.
16.05.2023

Jedyna taka w Polsce 20-metrowa turbina wiatrowa stanęła przy Politechnice Morskiej

W ubiegłym tygodniu odbyła się oficjalna inauguracja unikatowego obiektu szkoleniowego, który stał się dumą Politechniki Morskiej w Szczecinie. To nie tylko symbol innowacji, lecz także kluczowy element programu nauczania dla jedynego w Polsce kierunku inżynierskiego o profilu MEW: inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe.
15.05.2023

Nowy patrolowiec w trakcie budowy w stoczni Wulkan

Stocznia Szczecińska Wulkan realizuje obecnie projekt budowy patrolowca we współpracy z firmą G+K Steelcon. Nowy statek będzie mierzył 64 m długości.
14.05.2023

Centrum Szkoleniowe Offshore otwarto na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Politechnik Morska w Szczecinie otworzyła w 10 maja br. Centrum Szkoleniowe Offshore. To nowoczesny obiekt, który składa się z kilkunastu urządzeń i instalacji, m.in. generatora fal w basenie, generatora mgły, czy tratwy ratunkowej. Do użytku studentów oddano też turbinę wiatrową.
10.05.2023

Fairplay-90 w Świnoujściu

W piątek, 12 maja w Świnoujściu zostanie podniesiona bandera na jednym z dwóch nowych holowników Fairplay Towage Polska. Portem macierzystym Fairplay-90 jest Szczecin, a jednostka będzie wykorzystywana głównie do obsługi portu w Świnoujściu.
08.05.2023

Dowódca zespołu NATO zapewnia o zdolności sojuszu do obrony członków

Zapewniamy społeczność krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, że NATO jest obecne i działa na wodach północy Europy, powiedział w niedzielę w Szczecinie dowódca Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupy 1 kmdr por. Ole Torstein Sjo.
07.05.2023

Pięć okrętów NATO zacumuje w Szczecinie

Pięć okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zacumuje w piątek w Szczecinie. Załoga uzupełni zapasy i odpocznie przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego – poinformowała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Jednostki nie udostępnią swoich pokładów do zwiedzania.
04.05.2023

Zapadł wyrok w sprawie tragedii na statku Nefryt

Szczeciński sąd skazał na trzy lata więzienia Ireneusza W. - kapitana statku Nefryt. Do tragedii pod jego dowództwem doszło podczas rejsu siedem lat temu w okolicach Wybrzeża Kości Słoniowej. W wyniku zatrucia, na pokładzie zmarło dwóch członków załogi - pierwszy i trzeci oficer.
27.04.2023

Projekt noweli rozporządzenia ws. infrastruktury dostępowej do portów w Szczecinie i Świnoujściu w RCL

Projekt zmiany rozporządzenia ws. infrastruktury dostępowej do portów w Szczecinie i Świnoujściu został opublikowany we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Nowelizacja ma na celu uaktualnienie parametrów obiektów, urządzeń i instalacji wchodzących w skład tej infrastruktury.
25.04.2023

Dar Szczecina rusza na podbój północnej Europy

Wyprawa jachtu Dar Szczecina na północny kraniec Europy rozpocznie się 4.06.2023 r., a zakończy 6.09.2023 r. w Szczecinie. Kapitanami wyprawy są: Wojciech Maleika, Wojciech Kaczor, Przemek Dziarnowski, Maksymilian Bojek i Piotr Patyk. Ponad 3 miesiące arktycznej eskapady zapowiadają się ekscytująco.
04.04.2023

Tu buduje się żeglarska historia Szczecina. Jeszcze w tym roku zaprezentują nowoczesną łódź

Wierzę, że to, nad czym dziś pracujemy, mocno namiesza na rynku żeglarskim – zdradza Mariusz Markiewicz, który niedawno objął stanowisko głównego menagera w Balticdesigne Institute. W szczecińskich pracowniach powstają dwie zupełnie nowe jednostki: jacht żaglowy i łódź motorowa, które niebawem wejdą do oferty jachtowego giganta, HanseYachts.
31.03.2023

W PE wystawa zabytków wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście

W Parlamencie Europejskim w Brukseli do końca marca można będzie oglądać wystawę poświęconą zabytkom wydobytym z modernizowanego toru wodnego Szczecin–Świnoujście. W trakcie jego pogłębiania z wody wyciągnięto około 100 ton różnych przedmiotów.
29.03.2023

W Basenie Kaszubskim Portu Szczecin powstają nowe nabrzeża

"Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” to jeden z flagowych projektów inwestycyjnych realizowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w porcie Szczecin. Jego celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi ładunków drobnicowych i masowych. Założeniem projektu jest także podniesienie konkurencyjności portu w Szczecinie poprzez zwiększenie dostępu dla morskich statków handlowych o większym tonażu niż obecnie.
22.03.2023

Prace na morskiej trasie Szczecin i Świnoujście trwają dalej. Umowa z PRCiP i Van der Herik Kust podpisana

Urząd Morski w Szczecinie podpisał 14 marca umowę z konsorcjum firm: Przedsiębiorstwem Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. (PRCiP) z siedzibą w Gdańsku (lider), będącą największym przedsiębiorstwem pogłębiarskim w Polsce oraz holenderską firmą hydrotechniczną Van der Herik Kust.
18.03.2023

11 laureatów konkursu MEWy odebrało nagrody!

Gala wręczenia nagród odbyła się podczas XIV Konferencji Odnawialne Źródła Energii Szansą Zrównoważonego Rozwoju pn.: „Morska energetyka wiatrowa” w Netto Arenie. Organizatorem wydarzenia był patron honorowy konkursu - Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
17.03.2023

Poznaj innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonej przyszłości przemysłu morskiego. Zbliża się międzynarodowa konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Już w marcu w Szczecinie oraz w Gdańsku spotkają się przedstawiciele przedsiębiorstw opracowujących nowatorskie rozwiązania w zakresie ograniczania emisji z przemysłu morskiego. Gospodarzem konferencji jest spółka Phoenix Poland.
14.03.2023

Ada ratuje jacht i potrzebuje wsparcia. "Cleo jest wyjątkowa"

Jeden z nielicznych, który został wyprodukowany na eksport i przetrwał do dziś. Teraz wrócił do Szczecina i nie tylko ocaleć, ale stać się żeglarską dumą Pomorza Zachodniego.
01.03.2023

Logistyka w czasie wojny w Ukrainie. Potrzeba wielkich inwestycji infrastrukturalnych i brakuje magazynów

Priorytet dla przeładunku surowców takich jak węgiel i zboże, zerwanie łańcuchów dostaw, kryzys energetyczny, który spowodował, że logistyka musiała znacznie ograniczyć swoje koszty. Wojna w Ukrainie dla sektora TSL to bolesne doświadczenie porównywalne z pandemią koronawirusa. Polskie firmy w ostatnim roku musiały udowodnić swoją elastyczność i nie wszystkim to się udało. Klientów nie brakuje, ale brakuje miejsca w portach i na magazynach. Wojna przemodelowała całkowicie portową i kolejową logistykę w Polsce.
27.02.2023

Zdobądź dyplom z Rybactwa. Trwa nabór na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

ZUT zachęca do udziału w rekrutacji na II edycję studiów podyplomowych Ryby, Rybactwo i Ekologia (RRE) prowadzone przez Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa.
10.02.2023

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego wód portu morskiego w Szczecinie

Uregulowanie zagospodarowania i użytkowania obszarów morskich wód wewnętrznych w granicach portu morskiego w Szczecinie jest głównym celem rządowego projektu ws. przyjęcia planu zagospodarowania dla wód tego portu. Projekt ukazał się w piątek na stronie KPRM.
04.02.2023

Już w marcu startuje międzynarodowa konferencja pt. Marine Green Propulsion Solutions

Firma Phoenix Poland sp. z o.o. zaprasza na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions, która odbędzie się w dniach 14-16 marca w dwóch miastach - Szczecinie i Gdańsku.
01.02.2023

Polska stała się portem zastępczym i hubem logistycznym dla Ukrainy

Zdaniem ekspertów rosnące przeładunki pozwalają mówić o ubiegłym roku jako bardzo udanym dla polskich portów i rekordowych wynikach przeładunków. To dobra wiadomość dla zachodniopomorskiej gospodarki, bo oznacza, że sektor morski, mimo obaw ekspertów, obronił się i wykorzystywał swój potencjał.
26.01.2023

[WIDEO] Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

O godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczeła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście, Portu Gdynia.
24.01.2023

Siemoniak: Zachodniopomorskie jest miejscem szczególnym, jeśli chodzi o infrastrukturę krytyczną

Zachodniopomorskie jest miejscem szczególnym, jeśli chodzi o infrastrukturę krytyczną; gazoport, dojście Baltic Pipe, Elektrownia Dolna Odra i Zakłady Chemiczne w Policach wymagają bardzo szczególnego podejścia – podkreślił w poniedziałek wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.
23.01.2023

25 mln zł w formie skarbowych papierów wartościowych dla Politechniki Morskiej

Minister finansów na wniosek premiera ministrów Mateusza Morawieckiego przekazała Politechnice Morskiej skarbowe papiery wartościowe. To 25 mln zł, które uczelnia przeznaczy m.in. na wyposażenie centrum symulacyjnego.
20.01.2023

Zaproszenie na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions

Firma Phoenix Poland sp. z o.o. zaprasza na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions, która odbędzie się w dniach 14-16 marca w dwóch miastach - Szczecinie i Gdańsku.
13.01.2023

W Szczecinie uczczono obchody 30. rocznicy zatonięcia promu Jan Heweliusz

W piątek przed pomnikiem pamięci ofiar promu Jan Heweliusz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Oddano hołd tym, którzy zginęli w największej katastrofie morskiej w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
13.01.2023

Ruszą prace na terenie byłej Stoczni Remontowej Gryfia. Powstanie tam terminal instalacyjny

Wojewoda zachodniopomorski udzielił pozwolenia na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na terenie byłej Stoczni Remontowej Gryfia. To tam ma powstać terminal instalacyjny umożliwiający wstępny montaż turbin i masztów, które trafią do morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
13.01.2023

Rozbudowa portu w Szczecinie za półmetkiem! [ZDJĘCIA]

Nabrzeże Norweskie, Czeskie i Duńskie – wszędzie tam mimo zimy prowadzone są intensywne prace, dzięki którym port w Szczecinie stanie się bardziej dostępny także dla większych jednostek. Z budowy płyną dobre wieści – zaplanowane roboty wykonano już w ponad 54 procentach.
11.01.2023

Politechnika Morska jako lider w kształceniu inżynierów sektora morskiej energetyki wiatrowej

Politechnika Morska w Szczecnie jako pierwsza uczelnia w Polsce wprowadziła do swojej oferty studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Innowacyjny program kształcenia został skonstruowany w taki sposób, aby otrzymać idealny balans między przedmiotami praktycznymi w tym m.in. energoelektronicznymi i laboratoriami, a zajęciami o charakterze teoretycznym.
08.01.2023

MEWy - międzynarodowy konkurs dla uczniów, studentów i doktorantów

Politechnika Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają do udziału w kolejnej, już trzeciej edycji wizjonerskiego konkursu: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.
07.01.2023

Turbina V236-15.0 MW wyprodukowała pierwszą energię. Ten model pojawi się w Polsce

Duński producent Vestas poinformował, że prototypowa turbina wiatrowa V236-15,0 MW wygenerowała pierwszą energię w centrum testowym w zachodniej Jutlandii. Piasty i gondole do tego modelu będą produkowane m.in. w Szczecinie.
04.01.2023

Modernizacja stoczni Gryfia. Ruszają prace budowlane

W przyszłym tygodniu ruszyć mają prace budowlane w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Szczeciński zakład zyska po ich zakończeniu nowy dok przy nabrzeżu Gdyńskim.
03.01.2023

NIK oceniła portowe spółki

Spółki zarządzające czterema portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej prawidłowo realizowały harmonogramy i plany finansowe w zakresie inwestycji i zarządzania – przekazała we wtorek Najwyższa Izba Kontroli. Plany inwestycyjne wykonane były jednak z opóźnieniami.
03.01.2023

Port Szczecin-Świnoujście podsumowuje miniony rok

Port Szczecin-Świnoujście przygotował zestawienie najistotniejszych dla obydwu wydarzeń 2022 roku.
03.01.2023

Morskie farmy wiatrowe w systemie bezpieczeństwa Polski

20 grudnia odbyła się międzynarodowa konferencja i warsztaty Security Forum Szczecin poświęcone wpływowi morskiej farmy wiatrowej na systemy obronności państwa oraz na system ochrony granicy państwowej na morzu. Podczas Konferencji spotkali się eksperci , przedstawiciele MON, Marynarki Wojennej i deweloperzy farm wiatrowych w celu wymiany i doprecyzowania informacji dotyczących wpięcia MFW w system obronny państwa polskiego na Bałtyku, a także sposobom ich ochrony.
22.12.2022

Gaz-System z umową na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów-Police

Gaz-System podpisał umowę na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów-Police na terenie Rezerwatu Olszanka - podał w czwartkowym komunikacie operator polskiego systemu przesyłu gazu. Inwestycja jest strategiczna dla Pomorza Zachodniego. Ma zwiększyć przesył tonażu na trasie Świnoujście-Szczecin.
15.12.2022

Ten eksponat pobudza wyobraźnię. Historia żeglarstwa pod sufitem MCN [ZDJĘCIA]

Połowa jachtu Hanse 311 zawisła pod sufitem Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Jednostka ma nawiązywać do historii żeglarstwa i jednocześnie do współczesnego szkutnictwa, z którymi Pomorze Zachodnie jest ściśle związane.
15.12.2022

Szczecin. Ratownictwo medyczne – specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore nowym kierunkiem na PUM

Ratownictwo medyczne na morskich farmach wiatrowych – m.in. umiejętności w tym zakresie będą nabywać od przyszłego roku akademickiego studenci na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Uczelnia planuje uruchomić kierunek ratownictwo medyczne - specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore.
13.12.2022

Strażak-28 ochrzczony i z banderą [FOTO]

Nowa jednostka pożarnicza Portu Szczecin, Strażak-28, została oficjalnie ochrzczona. Po raz pierwszy podniesiono na niej także polską banderę.
06.12.2022

Pierwsze spotkanie nowej Rady Programowej Morskiego Centrum Nauki

W mieszczącej się w Szczecinie instytucji po raz pierwszy zebrała się Rada Programowa II kadencji
02.12.2022

Porty w Szczecinie i Świnoujściu pracują na rekord przeładunków

Operatorzy portowi działający w zespole portów Szczecin-Świnoujście do końca listopada br. obsłużyli tyle samo ładunków, co w całym ubiegłym 2021 roku. Obecny wynik operacyjny wynosi 33,3 mln ton. Oznacza to, że w stosunku do 2021 roku porty są na plusie o 9,4 proc.
02.12.2022

Rekordowe tegoroczne przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Pod względem przeładunków, ten rok dla portów w Szczecinie i Świnoujściu ma być jeszcze lepszy. Wedle szacunków oba znajdujące się u ujścia Odry porty przeładują ponad 34 miliony ton towarów. Wśród przyczyn wzrostu wskazuje się trwający konflikt na Ukrainie oaz pogłębienie szczecińskiego toru wodnego do 12,5 metra.
30.11.2022

Szczecin. Uczniowie morsowali w basenie rozstawionym na boisku szkolnym

Na boisku Szkoły Podstawowej nr 8 im. Młodych Europejczyków w Szczecinie ustawiono ogrodowy basen napełniony wodą i lodem. Chętni uczniowie, za zgodą rodziców, mogli spróbować swoich sił i w ten sposób uczcić przypadający w czwartek Międzynarodowy Dzień Morsa.
24.11.2022

Strażak-28 już w Szczecinie

Strażak-28, nowy statek pożarniczy zbudowany dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, dotarł już do miejsca swojej pracy.
20.11.2022

Morskie Centrum Nauki będzie współpracować ze szkołą w Schwedt

MCN odwiedził Silvio Moritz – wiceburmistrz miasta Schwedt nad Odrą, któremu towarzyszył Aleksander Buwelski z Business Locatio Network – instytucji, która wspiera inwestorów z Polski. Dyrektor MCN –Witold Jabłoński przedstawił propozycję podjęcia współpracy ze szkołami w Schwedt, które są bardzo zainteresowane działalnością edukacyjną powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki.
18.11.2022

Śmiertelny wypadek w stoczni Gryfia w Szczecinie

We wtorek w szczecińskiej stoczni doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zginął człowiek. Prokuratura ustala szczegóły zdarzenia.
17.11.2022

Gryfia chce remontować amerykańskie okręty

Prezes Stoczni Remontowej Gryfia Krzysztof Zaremba ujawnił w rozmowie z Radio Szczecin, że spółkę odwiedził amerykańska delegacja.
15.11.2022

Zachodniopomorskie. Prokuratura prowadzi czynności ws. ciała mężczyzny wydobytego z Bałtyku

Ciało mężczyzny, znalezione w niedzielę w Bałtyku, zostało zabezpieczone do sekcji sądowo-lekarskiej - przekazała PAP w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Mężczyznę znalazł na wysokości Mrzeżyna (Zachodniopomorskie) patrol Straży Granicznej.
14.11.2022

Fabryka Vestasa w Szczecinie zapewni setki miejsc pracy

Od portów będzie zależał poziom wskaźnika local content w projektach offshore wind, gdyż właśnie w tych miejscach tworzą się huby związane z morską energetyka wiatrową. Duże nadzieje dają fabryki komponentów, na które liczy Polska. Jedna z nich powstanie w Szczecinie. Produkcja zapewni setki miejsc pracy.
30.10.2022

Siódma zbiórka krwi w porcie w Szczecinie

Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie siódmy raz zorganizował portową zbiórkę krwi. Teraz portowcy mają już na swoim koncie 102,33 litrów krwi.
26.10.2022

Port Szczecin-Świnoujście otwiera się na offshore wind [ROZMOWA]

Z początkiem 2025 roku port Świnoujście będzie miał pierwszy na polskim wybrzeżu terminal instalacyjny dla obsługi morskich farm wiatrowych. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano 13 października br. w niespełna rok po nabyciu przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA terenów w świnoujskim porcie. Dzięki temu unikalnemu w skali kraju projektowi, ZMPSiŚ SA staje się liderem na rynku portowym w kooperacji z branżą związaną z odnawialnymi źródłami energii. O szczegółach tego przedsięwzięcia rozmawiamy z Krzyszt
25.10.2022

Po trzech kwartałach 2022 - porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował wyniki przeładunków po trzech kwartałach br. Te są o 7,5 proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Operatorzy portowi w okresie styczeń-wrzesień br. obsłużyli prawie 26,7 mln ton ładunków.
19.10.2022

Prezentacja logo Morskiego Centrum Nauki

W MCN zaprezentowano dziś logo MCN. Wyłonieniem najciekawszej pracy zajął się sąd konkursowy pod przewodnictwem dr hab. Pauliny Olechowskiej z Uniwersytetu Szczecińskiego z udziałem prof. Waldemara Wojciechowskiego, kierownika Katedry Komunikacji Wizualnej Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie.
17.10.2022

Szczecin i Świnoujście będą mekką polskiego offshore. Komentarz PSEW

Grupa Orlen wspólnie z Northland Power podpisała umowę o współpracy przy budowie portu instalacyjnego w Świnoujściu, a duńska firma Vestas otworzy długo wyczekiwaną fabrykę elementów turbin w Szczecinie. Tym samym zachodniopomorskie stało się polskim liderem rozwoju morskich farm wiatrowych, które zrewolucjonizują transformację energetyczną naszego kraju. Gigantyczne inwestycje Orlen i Vestas , będą impulsem dla rozwoju całego regionu, ale to też gigantyczna szansa dla lokalnego łańcucha dostaw – podkreślają eksperci z Polskiego
14.10.2022

Elementy maszyny do drążenia tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica dotarły do portu w Hamburgu

Największe elementy maszyny TBM (Tunnel Boring Machine), która będzie drążyła tunel na odcinku trasy S19 , dotarły statkiem z portu w Santander do portu w Hamburgu w Niemczech – poinformował w środę Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.
05.10.2022

Niemcy. Nowa podnośnia statków w Niederfinow otwarta po 14 latach budowy

Nowa podnośnia statków w Niederfinow (Brandenburgia) na kanale Odra-Hawela została we wtorek uroczyście otwarta po 14 latach budowy; kosztowała 520 mln euro. Jest ważna dla utrzymania połączenia wodnego między Berlinem a Szczecinem.
04.10.2022

Polski kuter staranowany przez kontenerowiec

13 mil morskich od Świnoujścia 160-metrowy kontenerowiec staranował kuter rybacki. Trzy osoby są ranne.
30.09.2022

W porcie Szczecin Nabrzeże Rosyjskie zmienia nazwę na Ukraińskie

Nabrzeże Rosyjskie w szczecińskim porcie zmienia nazwę na Ukraińskie. Taką uchwałę podjął zarząd spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, a następnie Rada Miasta Szczecin, do której kompetencji należą m.in. sprawy dotyczące nazw ulic, placów i nabrzeży.
06.09.2022

Zachodniopomorskie. Pompy do natleniania Odry tylko w Szczecinie

W Szczecinie pracują cztery pompy do punktowego natleniania wody. W pozostałych miejscach warunki tlenowe w Odrze uległy poprawie – poinformowało we wtorek centrum prasowe wojewody zachodniopomorskiego.
30.08.2022

Niska zawartość tlenu w Odrze w Szczecinie

Zawartość tlenu w Odrze w badanych punktach w Szczecinie jest niższa niż 4 mg/l – przekazało w poniedziałek PAP centrum prasowe wojewody zachodniopomorskiego. W pozostałych punktach w województwie przekracza tę wartość.
29.08.2022

Stocznia Szczecińska "Wulkan" odbudowuje swoją działalność. Kolejne udane zlecenie [ZDJĘCIA]

Transport do komór malarskich specjalistycznej barki wykonanej przez Stocznię Szczecińską „Wulkan” odbył się 22 sierpnia. Stocznia w tym projekcie była podwykonawcą dla firmy zewnętrznej.
28.08.2022

Szkolenie obronne Security Forum Szczecin. Co w programie?

"Bezpieczna Polska - Bezpieczny Region". Szkolenie obronne i strzeleckie dla przedstawicieli Parlamentu RP, kadry kierowniczej firm infrastruktury strategicznej, firm i instytucji odbędzie się 22 września (czwartek) w Ośrodku Strzeleckim w Pucicach (ul. Goleniowska 2e).
26.08.2022

Szczecin. W porcie zatonęła koparka

W szczecińskim porcie zatonęła koparka, która zsunęła się do wody z pontonu.
25.08.2022

Zachodniopomorskie. Uruchomiono dwa aeratory do natleniania wody w Odrze

Na Odrze uruchomiono dwa aeratory, które mają natleniać wodę – poinformował we wtorek wojewoda zachodniopomorski. Trzecie takie urządzenie ma zostać zainstalowane w środę.
23.08.2022

Akcja napowietrzania jeziora Dąbie skuterami wodnymi

Motorowodniacy rozpoczęli akcję natleniania jeziora Dąbie m.in. na skuterach wodnych. We wtorek wypłynęli na akwen, aby "pobudzić wodę do życia".
23.08.2022

Szczecin. Polski Związek Wędkarski otrzyma dofinansowanie na sprzęt niezbędny przy usuwaniu skutków skażenia Odry

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie otrzyma 50 tys. zł. na zakup m.in. środków ochrony osobistej, sprzętu i narzędzi do usuwania martwych ryb – poinformował w środę Urząd Marszałkowski.
17.08.2022

Nie stwierdzono zanieczyszczeń na kąpieliskach morskich w Zachodniopomorskim; w Szczecinie powstaną pierwsze zapory

Na kąpieliskach morskich w Dziwnowie, Międzyzdrojach i Świnoujściu nie stwierdzono zanieczyszczeń, które mogłyby powodować pogorszenie jakości wody – przekazał w środę Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. W środę planowana jest budowa pierwszych zapór w Szczecinie.
17.08.2022

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz - poinformował w piątek przed południem szczeciński magistrat. Wprowadzono zakaz kąpieli zarówno na tym kąpielisku, jak i w Szczecinie-Dąbiu.
12.08.2022

Kajak Aleksandra Doby trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

W Morskim Centrum Nauki będzie można zobaczyć oceaniczny kajak Aleksandra Doby, którym trzy razy przemierzył Atlantyk. Sławny podróżnik zmarł półtora roku temu.
12.08.2022

Szczecin. Dodatkowe badania wody na kąpielisku Dziewoklicz

W związku z zagrożeniem związanym z zanieczyszczeniem chemikaliami Odry, na Dziewokliczu sanepid przeprowadza dodatkowe badania – poinformował w czwartek Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie.
11.08.2022

Sektor TSL zmartwiony problemem dystrybucji węgla

Szybkie działanie albo „bitwa o węgiel” już za kilka tygodni. Sektor TSL alarmuje: „Węgiel na zimę, przeładowywany będzie do późnej wiosny”. Żeby rząd mógł zrealizować zapowiadane dopłaty do dla ostatecznych klientów, surowiec trzeba najpierw przetransportować. A z tym jest problem.
09.08.2022

Postęp prac w Portach Szczecin i Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście kontynuuje prace nad prowadzonymi inwestycjami, których łączna wartość przekracza dwa miliardy złotych.
01.08.2022

Akademia Morska w Szczecinie pochwaliła się wynikami ewaluacji

Wysokie noty: A i B+ dla 3 dyscyplin naukowych w Akademii Morskiej w Szczecinie – to wynik ewaluacji przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
29.07.2022

Zwiększają się możliwości linii kolejowych do portów w Szczecinie i Świnoujściu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą projekt przebudowy torów prowadzących do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Wart około 1,5 mld zł projekt współfinansowany jest z unijnego Instrumentu CEF „Łącząc Europę". Organizacja prac zapewnia stały dojazdu pociągów do nabrzeży.
26.07.2022

Znamy wyniki I naboru na Politechnikę Morską w Szczecinie

Nawigacja, logistyka i informatyka – flagowe kierunki AMS cieszyły się największym powodzeniem podczas tegorocznego I naboru na Politechnikę Morską. W tym roku chciało u nas studiować ponad 1500 osób.
22.07.2022

Pogłębianie dna w Kanale Dębickim w Szczecinie. Inżynier Łęgowski już pracuje [WIDEO]

Lepszy dostęp do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego wkrótce stanie się faktem. Dotąd wykonano ponad 40 procent zaplanowanych tam robót i prace właśnie wkroczyły w najważniejszą fazę – rozpoczęło się pogłębianie dna.
20.07.2022

Studenci UMG gotowi na wyzwania offshore [ZDJĘCIA]

Przez cały ubiegły tydzień w centrum szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie gościli studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Przeszli kompleksowe szkolenia bezpieczeństwa umożliwiające pracę w branży oil & gas oraz morskiej energetyce wiatrowej.
19.07.2022

ST³ OFFSHORE na sprzedaż po raz piąty

Szczecińska fabryka stalowych fundamentów dla sektora offshore wind idzie po raz piąty pod młotek.
03.07.2022

Kongres Morski w Szczecinie. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju" [WIDEO]

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło dyskusji o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.
03.07.2022

Stłuczka jednostek na Odrze w Szczecinie

Na Odrze w Szczecinie przy Wałach Chrobrego doszło do kolizji jednostek – niewielki pasażerski statek Peene Queen uderzył w rufę należącego do Akademii Morskiej w Szczecinie statku Nawigator XXI. Do zdarzenia doszło, kiedy Peene Queen chciał odpłynąć.
01.07.2022

Premier: kwestie omawiane na Kongresie Morskim muszą zostać odczytane w kontekście sytuacji geopolitycznej

Kwestie poruszane na tegorocznym Kongresie Morskim będą musiały zostać odczytane w kontekście zmieniającej się sytuacji geopolitycznej oraz związanych z tym wyzwań - wskazał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 9. edycji wydarzenia, która rozpoczęła się w środę w Szczecinie.
29.06.2022

Dni portu w szkole, czyli portowy program edukacyjny

19 placówek oświatowych, w tym szkoły podstawowe i przedszkola z województwa zachodniopomorskiego objętych zostało w zakończonym roku szkolnym 2021/2022 portowym programem edukacyjnym pod nazwą „Dni portu w szkole. To autorski projekt realizowany przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Obejmuje on cykl prelekcji wśród dzieci i młodzieży poświęconych funkcjonowaniu portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz ich znaczeniu dla regionu, kraju i świata.
24.06.2022

Nowe tereny inwestycyjne w porcie Szczecin

W porcie Szczecin w Kanale Dębickim powstają dwa nowe nabrzeża – Norweskie i Duńskie, a istniejące Czeskie i Słowackie przechodzą gruntowną modernizację. Poszerzany jest także sam Kanał Dębicki. Wszystko to w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”. Celem tych działań jest podwojenie ilości obsługiwanych ładunków oraz poprawa jakości ich obsługi.
15.06.2022

„Tym, którzy nie powrócili z morza…”. Koncert w sobotę w Szczecinie

Koncert dedykowany tym, którzy stracili życie na morzu, odbędzie się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie.
06.06.2022

Widoczne postępy przy przebudowie mostu nad Regalicą

Przebudowa mostu na Regalicy to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych obecnie na Pomorzu Zachodnim. Realizatorem są Wody Polskie, a projekt jest realizowany w ramach Programu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.
02.06.2022

Budowa bloków gazowo-parowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy do Szczecina dotrą koleją i drogą morską [WIDEO, ZDJĘCIA]

Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Wartość inwestycji to 4,7 mld zł.
02.06.2022

Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz

30 i 31 maja oraz 1 czerwca Akademia Morska w Szczecinie, a wraz z nią cała społeczność akademicka i morska regionu, świętować będzie 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.
30.05.2022

Gróbarczyk: Politechnika Morska będzie pierwszą taką politechniką w kraju

"To będzie pierwsza Politechnika Morska w naszym kraju. Na świecie istnieją, ale myślę, że wszystkie inne zostaną przyćmione przez Politechnikę Morską w Szczecinie" – powiedział w poniedziałek w Szczecinie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.05.2022

Statek do transportu wyrzutni rakiety kosmicznej powstaje w Szczecinie

Canopee to nowoczesny statek, który przetransportuje elementy wyrzutni europejskiej rakiety kosmicznej Ariane 6 do kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Jego kadłub powstaje buduje w Szczecinie Partner Stocznia z Polic.
26.05.2022

Poznań. Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście na wystawie w Muzeum Broni Pancernej

Cenne zabytki techniki militarnej i morskiej można zobaczyć na prezentowanej w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wystawie "Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście". Wśród eksponatów są m.in. pozostałości zestrzelonego w 1944 r. Boeinga B-17 Flying Fortress.
14.05.2022

Zachodniopomorskie: ponad 200 tys. zł na wsparcie bezpieczeństwa nad wodą

Urząd Marszałkowski przekaże 210 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa nad wodą. Środki pozwolą ratownikom m.in. na przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń, zakup niezbędnego sprzętu czy utrzymanie gotowości i prowadzenie działań ratowniczych.
29.04.2022

Rodziny ukraińskich marynarzy z pomocą od PŻM

Życie milionów Ukraińców z dnia na dzień wywróciło się do góry nogami. Wielu z nich to pracownicy polskich firm, jak Polska Żegluga Morska. Szczeciński armator uruchomił pomoc poprzez swoją fundację Publico Mare.
26.04.2022

Polskie porty a nowa sytuacja geopolityczna. Druga debata w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk

Ubiegły rok, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, przerwanych łańcuchów dostaw, drogiego frachtu, w polskich portach zakończył się rekordowymi wynikami. W samym porcie gdańskim przeładowano 53 miliony 200 tysięcy ton. A to oznacza, że znalazł się na drugim miejscu od względem przeładunków w ogóle i pozostaje na pierwszym pod względem kontenerów. Również port Szczecin-Świnoujście wyrównał swój rekord z 2018 roku i tam przeładowano 33 miliony 200 tysięcy ton towarów – port jest na siódmym miejscu na Bałtyku, a Gdynia na dziewiątym.
25.04.2022

Politechnika Morska w Szczecinie – jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uczelnia powstanie na bazie istniejącej Akademii Morskiej w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.
15.04.2022

Strażak-28 opuścił stoczniową halę [ZDJĘCIA]

Nowobudowany statek pożarniczy Strażak-28 opuścił właśnie stoczniową halę. Jeszcze w tym roku dołączy do floty statków w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. W najbliższym czasie kadłub jednostki zostanie połączony z nadbudówką. Ze względu na brak możliwości montażu całości w hali, ta część prac zostanie wykonana na zewnętrznym placu.
11.04.2022

Akademia Morska w Szczecinie zbiera pieniądze dla studentów z Ukrainy

Akademia Morska w Szczecinie utworzyła specjalny fundusz, z którego wypłacane będą zapomogi dla studentów z Ukrainy. Wysokość przyznawanego wsparcia będzie rozpatrywana indywidualnie.
08.04.2022

Sejm przyjął poprawki Senatu w projekcie ustawy o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Poprawki Senatu do projektu ustawy o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie przyjął w czwartek Sejm. Uczelnia powstanie w oparciu o istniejącą Akademię Morską w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.
07.04.2022

Szczecin. Pięć projektorów trafiło do planetarium Morskiego Centrum Nauki

Morskie Centrum Nauki otrzymało pięć projektorów, które będą zainstalowane w planetarium. Umożliwią one oglądanie pokazów w technologii trójwymiarowej. W planach jest m.in. "podróż" w kosmos, do wnętrza ziemi i na dno oceanów.
06.04.2022

Akademia Morska w Szczecinie zaprasza kobiety

Akademia Morska w Szczecinie dołączyła do akcji „Dziewczyny na Politechniki” organizowanej przez miesięcznik „Perspektywy”. Z tej okazji uczelnia otwiera swoje podwoje dla zainteresowanych studiami w jej progach dziewczyn.
04.04.2022

Akademia Morska w Szczecinie będzie Politechniką Morską

Sejm niemal jednogłośnie zdecydował o przekształceniu Akademii Morskiej w Szczecinie w Politechnikę.
10.03.2022

Branża TSL w obliczu wojny w Ukrainie

Ponad 60 proc. firm z sektora TSL boi się konsekwencji gospodarczych agresji Rosji na Ukrainę. Eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie wskazują najważniejsze zagrożenia.
07.03.2022

Komisja gospodarki morskiej za projektem ws. budowy Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pozytywnie zaopiniowała we wtorek budowę Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego w Szczecinie. Obiekt ma być nowoczesnym centrum szkoleniowym, w którym kształcić się będą studenci Akademii Morskiej.
09.02.2022

Orlen Paliwa chce rozbudować Terminal Gazu Płynnego w Szczecinie

Orlen Paliwa planuje rozbudowę Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie, a zakres prac przewiduje m.in. montaż dwóch zbiorników magazynowych LPG o pojemności 2100 metrów sześc. każdy. Spółka ogłosiła właśnie zapytanie ofertowe w tej sprawie. Oferty w ramach postępowania można składać do 28 lutego.
08.02.2022

Jak drony pomagają zwalczać zagrożenia i zarządzać sytuacją kryzysową? Konferencja

17 marca w szczecińskim Hotelu Park odbędzie się konferencja „Wykorzystanie bezzałogowych systemów powietrznych do zwalczania zagrożeń i zarządzania sytuacją kryzysową”. Wydarzenie organizowane jest w ramach Security Forum Szczecin.
31.01.2022

W Szczecinie spotkali się najważniejsi z żeglarskiego świata

Przez dwa dni trwała zamknięta konferencja połączona z warsztatami, uczestnikami byli najważniejsi ludzie związani z Grupą Hanse Yachts. To jeden z czołowych producentów jachtów w Europie, który od lat inwestuje w Goleniowie i Szczecinie. „Pracowaliśmy nad koncepcją rozwoju całej grupy kapitałowej, Szczecin jest ważnym ogniwem w naszych przedsięwzięciach” - tłumaczy Magdalena Kiełbasa.
26.01.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

NA ŻYWO: Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” – transmisja online

24 stycznia w Szczecinie odbędzie się konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego”. Poniżej można śledzić transmisję na żywo.
23.01.2022

Wystawa „Zabytki toru wodnego Świnoujście - Szczecin" zawitała do Elbląga

Od 18 stycznia do końca lutego 2022 r. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu można oglądać wystawę poświęconą historycznym obiektom wydobytym z toru wodnego Świnoujście-Szczecin, modernizowanego i pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie. Wystawa powstała pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury.
23.01.2022

Porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu podają wyniki za rok 2021 [WIDEO]

W Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie władze portów morskich podsumowują wyniki za 2021 rok. W konferencji udział biorą ministrowie Marek Gróbarczyk oraz Grzegorz Witkowski wraz z prezesami portów morskich: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście.
17.01.2022

Akt oskarżenia w zw. z budową portu jachtowego na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie

Dwie osoby zostały objęte aktem oskarżenia w związku z budową portu jachtowego na szczecińskiej Wyspie Grodzkiej - podała szczecińska Prokuratura Okręgowa. Śledczy uznali, że działania podejrzanych odpowiedzialnych za inwestycję sprowadziły niebezpieczeństwo zawalenia się budowli i obsunięcia ziemi.
13.01.2022

Dwie firmy chętne na tereny w głębokowodnej części Portu Gdańsk

Zarząd Portu Morskiego Gdańsk poinformował, że w przetargu na dzierżawę 27 hektarów w głębokowodnej części portu oferty złożyły dwie firmy.
06.01.2022

„Zodiak II” i „Planeta I” – nowoczesne jednostki wielozadaniowe Urzędów Morskich w Gdyni oraz w Szczecinie

W ramach serii naszych cyklicznych analiz dotyczących rynku żeglugowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji okrętowych i budów jednostek pływających. W dzisiejszym tekście prezentujemy informacje na temat bardzo nowoczesnych serwisowców wielozadaniowych wybudowanych w polskiej stoczni i oddanych całkiem niedawno, bo pod koniec 2020 roku do eksploatacji i wykonywania statutowych zadań Urzędów Morskich w Gdyni oraz Szczecinie.
04.01.2022

Szczecińskie i zachodniopomorskie WOPR zakupiły nowy sprzęt

Szczecińskie i zachodniopomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zakupiły nowy specjalistyczny sprzęt: specjalistycznego drona do podwodnych poszukiwań, quady, skuter i łodzie ratownicze.
01.01.2022

Rekordowy rok w Portach Szczecin i Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście poinformował, że 2021 rok zostanie zamknięty z 33 mln ton przeładowanych towarów. Na dokładne statystyki trzeba jeszcze jednak poczekać.
30.12.2021

W Morskim Centrum Nauki staniesz na mostku [WIDEO]

Choć otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie planowane jest wstępnie na jesień 2022 roku, prace nad główną ekspozycją są zaawansowane. MCN opublikowało właśnie materiały dotyczące jednego z interaktywnych stanowisk wystawy stałej.
29.12.2021

Pogłębianie toru wodnego Szczecin-Świnoujście: inwestycja w rozwój z historią w tle

Blisko 100 ton zabytkowych obiektów, w tym ponad 44 tysiące przedmiotów ferromagnetycznych zostało wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Najciekawsze z nich można było obejrzeć na wystawach w różnych miastach w kraju.
29.12.2021

Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu – umowa podpisana

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisał z Korporacją Budowlaną DORACO umowę na wykonanie prac w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu”.
17.12.2021

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie znany na świecie. Grają covery Niemena, Bon Jovi, współpracują z gwiazdami [WIDEO]

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk- Makuch, istnieje na scenie muzycznej już 18 lat. Czynnie uczestnicząc w życiu miasta i regionu, a także reprezentując Szczecin na największych scenach świata (m.in. Tokio, Tajpei, Kanada, Ekwador, Rosja), zespół szybko stał się wizytówką miasta i regionu, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami.
13.12.2021

Szczecin-Świnoujście: w skali roku wzrosty

Choć na pełne roczne statystyki jeszcze za wcześnie, Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście poinformował, że należy się spodziewać dodatnich wyników przeładunkowych w skali roku.
12.12.2021

Port Szczecin zwiększa wydajność nabrzeży w Kanale Dębickim [WIDEO]

Zwiększenie wydajności istniejących nabrzeży, budowa nowych i poprawa jakości obsługi ładunków w porcie Szczecin to cele inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”.
01.12.2021

Delegacja IMO z wizytą w portach Szczecin-Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA gościł w dniach 22-23 listopada przedstawicieli placówek dyplomatycznych i przedstawicieli IMO w Polsce. Wizyta studyjna odbyła się z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury. Jej celem była promocja polskiej kandydatury w Radzie IMO w kategorii C na lata 2022-2023.
24.11.2021

TTS ambasadorem Szczecina. To pierwsze takie wyróżnienie dla branży jachtowej

Tytuł laureata „Zrobione w Szczecinie” trafił do 20 firm produkcyjnych i usługowych, tym samym wyróżnione przedsiębiorstwa stały się ambasadorem Szczecina i jego obszaru metropolitarnego. Po raz pierwszy w historii uhonorowana została firma z branży jachtowej, to znamienne wydarzenie w historii regionu.
23.11.2021

NIK: Nieprawidłowości w zadaniach Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie w latach 2018-2020

Na 21 przeanalizowanych przez NIK obszarów funkcjonowania Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie 12 (60 proc.) było realizowanych częściowo, 6 - w ogóle, a jedynie 3 były wykonywane w całości – wynika z przedstawionej we wtorek informacji Najwyższej Izby Kontroli.
16.11.2021

Do Szczecina znów wpłyną okręty NATO

Dziś, 12 listopada, do szczecińskiego portu mają zawinąć okręty tworzące Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupę 1. Dowództwo zespołu okrętów sprawuje sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego Morze Północne.
12.11.2021

Zbiórka krwi w porcie w Szczecinie

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA zaprasza do portowej akcji zbiórki krwi. Odbędzie się już w najbliższy piątek, 5 listopada o godz. 8.00 w portowej świetlicy przy ul. Bytomskiej 8.
04.11.2021

Pogłębianie toru Świnoujście-Szczecin: wydobyte zabytki pokazane w Warszawie

Do 5 listopada w budynku przy ulicy Nowy Świat 6/12 w Warszawie, gdzie mieściło się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, można będzie oglądać zabytki wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
28.10.2021

Zachodniopomorskie Noble za badania nad silnikami okrętowymi i oczyszczanie zaolejonych wód

W Szczecinie wręczono Zachodniopomorskie Noble – nagrody dla naukowców z regionu. Pośród dziewięciu laureatów dwóch reprezentowało sektor morski.
24.10.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu – w przyszłym roku poznamy wykonawcę

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podał, że do końca 2022 roku podpisana zostanie umowa z wykonawcą głębokowodnego terminalu kontenerowego. Zgłoszenia od zainteresowanych firm można było składać do końca września.
20.10.2021

Szczecin jednym z sześciu gospodarzy The Tall Ships Races 2024

Organizatorzy zlotu żaglowców The all Ships Races poinformowali, że Szczecin będzie jednym z gospodarzy edycji, która odbędzie się w 2024 roku.
20.10.2021

Port Szczecin: postęp prac związanych z budową oraz przebudową nabrzeży w Basenie Kaszubskim

W Porcie Szczecin na nabrzeżach Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA trwają prace budowlane w Basenie Kaszubskim i Basenie Noteckim, w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”. Generalnym wykonawcą zadania jest Korporacja Budowlana Doraco.
14.10.2021

Gróbarczyk: w przyszłym roku zakończenie pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście

– Prace idą zgodnie z harmonogramem, przyszły rok to już ich definitywne zakończenie – powiedział w środę podczas obrad sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk o pogłębianiu toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m.
13.10.2021

Nowe centrum obsługi silników okrętowych w Akademii Morskiej w Szczecinie

Laboratorium przeznaczone dla studentów i mechaników, chcących podnieść swoje kwalifikacje powstało w Akademii Morskiej w Szczecinie. Do nauki obsługi najpopularniejszych silników okrętowych posłuży symulator oparty na rzeczywistości wirtualnej.
13.10.2021

Zachodniopomorskie walczy o offshore

Zachodniopomorski Klaster Morski i Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej zainicjowały program Zachodniopomorskie_Offshore 2027, który ma wzmocnić udział lokalnych firm w budowie łańcucha dostaw do farm wiatrowych.
21.09.2021

Wyposażenie planetarium MCN w Szczecinie. Będzie supernowocześnie

Pokazy w 3D, miejsce 44 widzów, ekran o średnicy 10 metrów, "podróże" do odległych zakątków kosmosu i do wnętrza Ziemi... Tak w wielkim skrócie opisać można planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. W środę 8 września podpisano umowę na jego wyposażenie. Prace zakończą się za 13 miesięcy.
08.09.2021

Siedmiotonowy silnik parowy z lat 50. XX wieku już w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Z Muzeum Narodowego do Morskiego Centrum Nauki (MCN) w Szczecinie został przetransportowany siedmiotonowy silnik okrętowy w poniedziałek 30 sierpnia. Jaka jest historia wyjątkowego eksponatu?
30.08.2021

Porty w Szczecinie i Świnoujściu: modernizacja to miejsca pracy

Trwa modernizacja i pogłębianie toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Po zakończeniu inwestycji porty będą mogły przyjąć nawet dwukrotnie więcej ładunków. Wzrośnie także zatrudnienie w regionie.
23.08.2021

Pręty zbrojeniowe w Szczecinie – obsługa portowa

Wśród wyrobów stalowych obsługiwanych w portach morskich, oprócz pół produktów w postaci slabów, kęsisk oraz blach w kręgach i arkuszach, często spotykane są także pręty zbrojeniowe o różnorodnych wymiarach.
22.08.2021

Strażak-28 dla Portów Szczecin i Świnoujście – położono stępkę

W stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę statku pożarniczego Strażak-28 zamówionego przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
21.08.2021

Szczecin. Morskie Muzeum Nauki bogatsze o ponad 40 obiektów

Silnik okrętowy, urządzenia nawigacyjne i kombinezon nurka znajdą się pośród ponad 40 eksponatów, jakie wzbogacą ekspozycję powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki. Zostaną am wypożyczone ze szczecińskiego Muzeum Narodowego.
18.08.2021

Balticdesigne Institute otworzy się w Szczecinie

We wrześniu w Szczecinie pracę rozpocznie nowe biuro projektowo-badawcze z branży jachtowej – Balticdesigne Institute.
18.08.2021

Terminal Baltchem w Szczecinie pracuje z Grupą Unimot

Z terminala Zakładów Chemicznych Baltchem S.A. w Szczecinie sprzedawany jest już olej napędowy Grupy Unimot.
16.08.2021

Terminal LNG w Świnoujściu. Trwa budowa trzeciego zbiornika

W ramach rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu powstała już płyta fundamentowa pod trzeci zbiornik.
11.08.2021

Trwa pogłębianie toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Jedną z ważniejszych inwestycji realizowanych w województwie zachodniopomorskim jest pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście, które umożliwi portom przyjmowanie większych jednostek.
05.08.2021

Przeładunki w portach Szczecin i Świnoujście cały czas w górę

Zespół portów Szczecin-Świnoujściem utrzymał w lipcu br. wzrostowy trend w przeładunkach. W porównaniu do lipca ub. roku tegoroczne wyniki są o 15 proc. lepsze. Dotychczas w tym roku obydwa porty obsłużyły prawie 19 mln ton ładunków.
31.07.2021

Znaczenie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu dla systemu HNS

Sztab Generalny Wojska Polskiego jest zainteresowany możliwością wykorzystania przyszłego terminalu kontenerowego w Świnoujściu na potrzeby militarne.
16.07.2021

Porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym za pierwsze półrocze

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował pierwsze półrocze br. pod względem przeładunków. Te są o 11,5 proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Obydwa porty obsłużyły w okresie styczeń-czerwiec br. ponad 17 mln ton ładunków.
12.07.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu. Nowa odsłona konkursu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił kolejne postępowanie, które ostatecznie ma wskazać realizatora projektu głębokowodnego terminalu kontenerowego w świnoujskim porcie zewnętrznym.
09.07.2021

Akademia Morska Uczelnią Liderów 2021

Akademia Morska w Szczecinie już po raz drugi uzyskała tytuł Uczelni Liderów. Obecny certyfikat obowiązuje od czerwca 2021 do czerwca 2022.
08.07.2021

Lodołamacz Nerpa wypłynął do Gdańska

We wtorek (6 lipca) z Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A. wypłynął po zakończonych sukcesem próbach ruchowych zgodnie z terminami zawartymi w umowie lodołamacz Nerpa. Jest to kolejna jednostka zbudowana w ramach zadania pod nazwą wybudowanie czterech lodołamaczy dla RZGW Gdańsk.
06.07.2021

Postęp prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin

W poniedziałek, 5 lipca, na terenie Grodziska w Lubinie odbyła się plenerowa konferencja informacyjna, poświęcona modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra.
06.07.2021

Tusk: opozycja będzie musiała wypracować pomysł na Stocznię Szczecińską

Dzisiejsza opozycja będzie musiała wypracować jakiś pomysł, czy jest do przywrócenia do życia Stocznia Szczecińska – powiedział w poniedziałek w Szczecinie b. premier Donald Tusk. Zaznaczył, że być może jest to niemożliwe - jeśli do tej pory się nie udało, to z pewnością są ku temu powody.
05.07.2021

Rada naukowa ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej – ruszyła przy AMS

Organizacja konferencji naukowych i technicznych, współpraca z biznesem i administracją w zakresie budowy morskich farm wiatrowych – to główne zadania Rady Naukowej, która powstała przy Akademii Morskiej w Szczecinie. W skład rady weszli przedstawiciele szczecińskich uczelni i eksperci branżowi.
24.06.2021

PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego

Efektywniejszy i bezpieczniejszy przewóz koleją większej ilości ładunków do portów w Świnoujściu i Szczecinie zapewni inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
24.06.2021

Szczecin. Ułatwienia w drodze nad morze

Dwiema jezdniami, z dwoma pasami ruchu, będą w wakacje poruszać się kierowcy na przebudowywanym węźle Szczecin Kijewo – poinformował w środę szczeciński oddział GDDKiA. Ma to być ułatwienie w dojeździe nad morze.
23.06.2021

Porty Szczecin-Świnoujście utrzymały w maju dwucyfrowe tempo wzrostu przeładunków

Dwucyfrowa dynamika wzrostu obsłużonych ładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu utrzymana w maju, w którym przeładunki w górę o prawie 18 proc. W sumie po pięciu miesiącach br. wyniki są o 13 proc. lepsze aniżeli w tym samym czasie ub. roku.
23.06.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy z gwarancjami premiera

Zbudowanie głębokowodnego portu kontenerowego to wielka szansa dla Szczecina i Świnoujścia – mówił w szczecińskim porcie Mateusz Morawiecki, szef polskiego rządu. Premier podkreślił też potrzebę pogłębienia do 17 m i poszerzenia do 500 m toru wodnego prowadzącego do portu w Świnoujściu.
18.06.2021

Konferencja prasowa w porcie Szczecin. "Czas na inwestycje"

Porty w Szczecinie i Świnoujściu zmieniają się na naszych oczach. Boom inwestycyjny trwa. ZMPSiŚ SA zorganizował konferencję prasową dla zadania: „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”. Ta odbyła się na terenie portu Szczecin 16 czerwca br. W konferencji wzięli udział zaproszeni goście w tym wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz dyrekcja Urzędu Morskiego w Szczecinie.
16.06.2021

Premier: Szczecin ze Świnoujściem staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski

Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Porcie Szczecin. Wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury - dodał.
11.06.2021

Obsługa rur pod gazociąg Baltic Pipe w porcie w Szczecinie

Gazociąg Baltic Pipe, którego temat poruszany był już wielokrotnie na łamach naszego serwisu jest jedną z kluczowych inwestycji, która ma połączyć duński oraz polski system przesyłowy gazu poprzez rozbudowę gazociągów pod Morzem Północnym i Bałtyckim oraz na terenie Polski i Danii. Jest to strategiczne przedsięwzięcie, którego efektem będzie utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku.
10.06.2021

Prof. Bejger: Chcemy kształcić na światowym poziomie - uruchamiamy studia dla specjalistów offshore wind [WYWIAD]

Polski sektor offshore wind potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry, bez której nie powstaną wiatraki na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Nadzieja tkwi w polskich uczelniach. Rozmawiamy z dr. hab. inż. Arturem Bejgerem, prof.AM oraz prorektorem ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie.
03.06.2021

Prace PLK w porcie w Szczecinie przekroczyły półmetek

Blisko 100 rozjazdów i 37 kilometrów nowych torów poprawi kolejowy dostęp do portu w Szczecinie. Prace minęły półmetek. Nowe tory i sieć trakcyjna montowane są też w Świnoujściu. Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie efektywniejszy i bezpieczniejszy przewóz większej ilości ładunków. Inwestycja warta około 1,5 mld zł współfinansowana jest z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
28.05.2021

MSR Gryfia przecholowała dok MSR-2 [wideo]

Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" przeholowała dok MSR - 2 ze Świnoujścia do Szczecina.
28.05.2021

Postęp prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Urząd Morski w Szczecinie opublikował informację na temat postępów prac związanych z modernizacją toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Informacja została podana na dzień 21 maja 2021 roku.
25.05.2021

Okręty NATO zacumują w Szczecinie. Będzie można je oglądać przez cały weekend

Sześć okrętów Stałej Grupy Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 pojawi się w Szczecinie. W piątek, 21 maja 2021 roku około godziny 13:00 zacumują u stóp Wałów Chrobrego i pozostaną w Szczecinie przez kilka kolejnych dni.
20.05.2021

W Świnoujściu na terminalu promowym pojawiły się kolejne elementy modernizowanego nabrzeża

Konstrukcja hydrotechniczna łoża pod rampę oraz konstrukcja stalowa rampy przeładunkowej to kolejne elementy składowe, które pojawiły się w ostatnim czasie na przebudowywanym nabrzeżu na terminalu promowym w Świnoujściu. Docelowo terminal zostanie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego, czyli przewozu ładunków z wykorzystaniem różnych środków transportu.
12.05.2021

Najnowocześniejsza w Europie baza dla lodołamaczy powstanie w Szczecinie

Firma Strabag wygrała przetarg na budowę nowoczesnego nabrzeża z miejscem postojowym dla ośmiu lodołamaczy. Europejski koncern wybuduje m.in. cześć techniczno-remontową, budynek administracyjny, halę, garaże oraz parking. Wartość inwestycji to ponad 22 mln zł.
07.05.2021

Zwiedzaj Szczecin od strony wody

Sześć miejskich motorówek, którymi można zwiedzać Szczecin od strony wody, zostaną ponownie udostępnione mieszkańcom i turystom w sobotę, 8 maja. Do prowadzenia jednostek nie jest potrzebny patent motorowodny.
05.05.2021

W portach Szczecin-Świnoujście cztery firmy chcą modernizować infrastrukturę techniczną

Cztery firmy zgłosiły się w przetargu ZMPSiŚ SA na realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu”. Najdroższa z ofert przekracza 170 mln zł, podczas gdy najtańsza to niecałe 127 mln zł. Przetarg jest w trakcie rozstrzygania.
05.05.2021

Umowa podpisana, będzie nowy statek pożarniczy w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.oraz Remontowa Shipbuilding S.A. z siedzibą w Gdańsku podpisały umowę na zakup statku pożarniczego. Oferta Remontowej Shipbuilding S.A. została wybrana w postępowaniu przetargowym. Nowa jednostka będzie trzecią we flocie ZMPSiŚ i będzie nosiła nazwę „Strażak-28”.
28.04.2021

Pierwszy w polskim porcie załadunek NOXy (popularny na stacjach AdBlue) na statek

W najstarszym istniejącym fragmencie szczecińskiej stoczni, odbył się pierwszy w polskim porcie załadunek NOXy na statek - poinformowała Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" SA.
26.04.2021

Eksperci: Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to dobry projekt!

Koncepcja budowy terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu wywołała bardzo ożywioną dyskusję. Od miesięcy na różnych branżowych forach, w mediach wypowiadają się przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, analitycy z Polski i zagranicy. Podkreślają atuty lokalizacji, znaczenie połączeń drogowych, kolejowych i Odrzańskiej Drogi Wodnej z zapleczem: południową Polską, wschodnimi Niemcami, Europą Środkową.
16.04.2021

Port Szczecin – trwa budowa oraz przebudowa nabrzeży w Basenie Kaszubskim [foto]

W Porcie Szczecin na nabrzeżach Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA trwają prace budowlane w Basenie Kaszubskim i Basenie Noteckim, w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”. Generalnym wykonawcą zadania jest Korporacja Budowlana DORACO.
16.04.2021

W marcu przeładunki w górę o 13 procent w portach w Szczecinie i Świnoujściu

W zespole portów Szczecin-Świnoujście marzec był kolejnym miesiącem tego roku, w którym wzrosły przeładunki w porównaniu do roku ubiegłego. Marzec 2021 zakończył się wynikiem o 13 proc. lepszym aniżeli marzec 2020. W sumie po pierwszym kwartale br. obydwa porty są na plusie o 10 proc. wobec pierwszych trzech miesięcy ub. roku.
15.04.2021

Intensywny I kwartał w portach morskich - podsumowanie działań TSL Silesia

Trwająca pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia ciągle mają negatywny wpływ na gospodarkę Polski, jednakże kluczowy dla przewozów droga morską handel zagraniczny na szczęście w dalszym ciągu nie zamiera i opiera się skutkom covidu. Kontynuowane inwestycje w budownictwo i infrastrukturę oraz związane z nimi zapotrzebowanie na surowce, jak również i wyroby stalowe pozwoliły utrzymać obrót towarów obsługiwanych w portach morskich na dość wysokim poziomie.
14.04.2021

Terminal Kontenerowy. Odrą z Górnego Śląska do Świnoujścia!

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu, włączony w sieć zintegrowanych europejskich korytarzy transportowych, jako jeden z nielicznych w Basenie Morza Bałtyckiego będzie mógł wykorzystywać żeglugę śródlądową, jako gałąź transportu zaplecza. To niewątpliwy atut podnoszący konkurencyjność terminalu i całego zespołu portowego ujścia Odry. Śródlądowe drogi wodne zapewniają najbardziej efektywny i proekologiczny rodzaj transportu. A wraz z połączeniami kolejowymi są istotnym elementem założeń Białej Księgi Transportu Unii Eur
09.04.2021

Neutralizacje niebezpiecznych obiektów w Szczecinie

Specjaliści od podwodnych zadań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie neutralizują niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców zlikwidowała dwa obiekty zawierające w sobie ponad 200 kg materiału wybuchowego.
08.04.2021

W Szczecinie znaleziono niewybuch

We wtorek, 6 kwietnia, podczas prac w szczecińskim Basenie Kaszubskim, przy nabrzeżu chorzowskim odnaleziono niewybuch.
06.04.2021

Zachodniopomorskie: Pogłębiarka toru wodnego wydobyła niewybuch z czasów II wojny

Jednostka pracująca przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin przypadkiem wydobyła niewybuch z II wojny światowej. Załoga została ewakuowana, pogłębiarka zacumowała na kotwicowisku.
05.04.2021

Nowy salon Yamaha Griffin Marine w Szczecinie już otwarty

Wraz z początkiem sezonu w Szczecinie został otwarty nowy salon i serwis Yamaha Marine. Jego właścicielem jest Autoryzowany Dealer Yamahy, firma GRIFFIN GROUP MARINE, znany w branży dostawca wyposażenia ratunkowego, pokładowego, przeciwpożarowego oraz elektroniki morskiej, łodzi, silników i skuterów wodnych. Szczeciński salon jest drugim dedykowanym marce Yamaha, obok prowadzonego od 7 lat punktu sprzedażowo-serwisowego w Gdyni.
05.04.2021

Wodowanie lodołamacza "Nerpa" w MSR Gryfia

W szczecińskiej stoczni MSR Gryfia zwodowano lodołamacz liniowy "Nerpa". Statek jest jednym z dwóch lodołamaczy, które powstają w tym roku dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
02.04.2021

Obciążenia na nabrzeżu Czeskim rozpoczęte (foto, wideo)

W Porcie Szczecin na nabrzeżach Czeskim i Słowackim rozpoczęło się pogrążanie gigantycznych stalowych rur, które wzmocnią przebudowywane nabrzeża. Prace w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego” prowadzi sopocka grupa NDI. Umowa na roboty z ZMPSiŚ została podpisana w październiku ubiegłego roku, prace potrwają trzy lata.
01.04.2021

ZMPSiŚ niestrudzony w walce z pandemią

Przyłóżkowy aparat RTG z dekoderem oraz centrala do kardiomonitorów trafią do dwóch szpitali – w Szczecinie i Koszalinie - dzięki darowiźnie w wysokości prawie 326 tys. złotych przekazanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na walkę z koronawirusem.
01.04.2021

Drobnicowiec zderzył się z delfinem

29 marca podczas zbliżania się do śluz Kanału Kilońskiego, drobnicowiec Athos zderzył się z delfinem.
31.03.2021

Nielegalne papierosy na statku płynącym do Szczecina

20 tys. szt. nielegalnych papierosów ujawnili na statku w porcie w Szczecinie funkcjonariusze zachodniopomorskiej KAS. Papierosy ukryte były pomiędzy pojemnikami z farbami.
29.03.2021

Poznaliśmy laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

2020 rok doceniony – właśnie przyznano 9 Nagród Żeglarskich dla najlepszych żeglarzy z Pomorza Zachodniego i Przedniego. Gratulujemy laureatom oraz wszystkim nominowanym i życzymy pomyślnych wiatrów na szerokich wodach mórz i oceanów.
29.03.2021

Dziewczyny na politechniki!

Akademia Morska w Szczecinie bierze udział w tegorocznej edycji kampanii "Perspektyw" - Dziewczyny na Politechniki. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w pełni online.
26.03.2021

Pracowita zima Wód Polskich

Pracowita zima Wód Polskich w Szczecinie. Akcja lodołamania przeprowadzona była tak, że mieszkańcom nie groziła powódź. "Wody Polskie 15 marca zakończyły pogotowie zimowe. Za nami jeden z najbardziej pracowitych sezonów zimowych od wielu lat. Przez ponad tydzień trwała polsko-niemiecka akcja lodołamania. Jednostki Wód Polskich wypłynęły na wodę pierwszy raz od 2018 roku."
17.03.2021

Terminal promowy w Świnoujściu – marcowy raport z budowy

Na terminalu promowym w Świnoujściu, gdzie inwestorem jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA postępują roboty budowlane wykonywane przez firmę Budimex. Docelowo terminal zostanie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego, czyli przewozu ładunków wykorzystującego różne środki transportu.
17.03.2021

Luty dał znacząco więcej ładunków w portach Szczecin i Świnoujście

W lutym br. było o 9 proc. więcej ładunków w zespole portów Szczecin-Świnoujście aniżeli w lutym ub. roku. Tym samym w 2021 roku, luty to po styczniu (+8 proc.) drugi miesiąc z rzędu z dodatnim wynikiem pod względem ilości obsłużonych przeładunków.
15.03.2021

Szczecin przedłuża nabór na oficerów łącznikowych na Tall Ship Races

Do końca marca został przedłużony nabór na oficerów łącznikowych. W Szczecinie poszukiwane są osoby, które nie boją się wyzwań i chcą stać się częścią zespołu organizującego finał regat the Tall Ships Races 2021.
14.03.2021

W stoczni Remontowa Shipbulding zwodowano lodołamacz "Ocelot" dla RZGW w Szczecinie

"Ocelot" to pierwszy z dwóch lodołamaczy, który na zamówienie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wybudowała Remontowa Shipbulding S.A. Około południa obyło się wodowanie jednostki w Gdańsku.
04.03.2021

Remontowa Shipbuilding zbuduje statek pożarniczy dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście?

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. dokonał 3. marca br. jawnego otwarcia ofert złożonych elektronicznie w postępowaniu przetargowym na zakup statku pożarniczego. Złożona została jedna oferta wykonawcy - Remontowa Shipbuilding S.A. z siedzibą w Gdańsku.
03.03.2021

Gróbarczyk o budowie promu w Szczecinie: Pewną cenę za zbyt duży optymizm już zapłaciłem

Marek Gróbarczyk w dzisiejszej audycji „Rozmowy pod Krawatem” w Radiu Szczecin przyznał, że prowadzone są intensywne prace nad negocjacją kontraktów dla polskich stoczni.
03.03.2021

Koniec lodołamania w Szczecinie. Sytuacja jest mocno ustabilizowana

Zakończyła się polsko-niemiecka akcja lodołamania koordynowana przez Wody Polskie w Szczecinie. Przez ponad tydzień lód na Odrze kruszyło 13 jednostek pływających – 7 z Polski oraz 6 z Niemiec.
22.02.2021

Wybrano wykonawcę wystawy w Edukatorium Fabryki Wody w Szczecinie

Firma MAE Multimedia Art & Education ma zaprojektować wnętrza, wyprodukować i zamontować eksponaty w Edukatorium powstającego w Szczecinie parku wodnego Fabryka Wody. Tematem wystawy ma być znaczenie i rola wody.
13.01.2021

12,5 dla Szczecina - jak aktualnie wygląda pogłębiany tor wodny?

”Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m” - Przedstawiamy aktualne wydarzenia w ramach realizacji projektu.
21.12.2020

Wszczęcie postępowania na nowy terminal kontenerowy w Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. z siedzibą w Szczecinie ogłasza wszczęcie postępowania mającego na celu zawarcie umowy przedwstępnej zobowiązującej do zawarcia umowy przyrzeczonej o korzystanie z przyszłej nieruchomości gruntowej, która powstanie w wyniku zalądowienia w granicach portu morskiego w Świnoujściu, przeznaczonej na prowadzenie terminala kontenerowego zgodnie z koncepcją zaproponowaną i zrealizowaną przez korzystającego (dalej: Postępowanie).
19.11.2020

ZMPSiŚ kupi stocznię w Świnoujściu?

To interesujący teren, ale wymagający analizy - tak pomysł zakupu świnoujskiego oddziału stoczni Gryfia skomentował Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś na antenie Twojego Radia. Cena wywoławcza stoczni wynosi 58,1 milionów złotych.
27.10.2020

Bunkrowanie LNG w portach Szczecin i Świnoujście

Poniżej publikujemy listę nabrzeży, zlokalizowanych w porcie Szczecin i Świnoujście, które to ze względu na swoje parametry oraz uwarunkowania techniczne dają potencjalną możliwość przeprowadzenia operacji bunkrowania LNG przez autocysternę od strony lądu.
21.10.2020

Postęp prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście - Szczecin

Aktualne wydarzenia w ramach realizacji projektu "Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m.
20.10.2020

Inauguracja w cieniu pandemii. Rok Akademicki 2020/21 – oficjalnie rozpoczęty

Wyjątkowe uroczystości inauguracyjne Roku Akademickiego 2020/21 w Akademii Morskiej w Szczecinie odbyły się w piątek i sobotę (2 i 3 października) w Szczecinie.
05.10.2020

Modernizujemy oznakowanie nawigacyjne. Inwestycje Wód Polskich w Szczecinie

Do Szczecina dotarło 91 elementów oznakowania nawigacyjnego. Pławy wykorzystywane są do oznaczania torów w głównym i bocznym nurcie Jeziora Głębokie. Sprzęt ten ma niezwykle istotne znaczenie dla żeglugi śródlądowej w porze nocnej.
30.09.2020

Zielony ład w Szczecinie, a gospodarka. Przedsiębiorcy będą dyskutować o energetyce

Już w najbliższy czwartek Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie będzie współorganizatorem kolejnego wydarzenia, którego celem jest edukowanie przedsiębiorców w zakresie ekologii i energetyki. Przed nami polsko-niemiecka konferencja energetyczna „Zielony ład i skutki dla regionu metropolitalnego Szczecina”. W ramach wydarzenia odbędzie się szereg prelekcji, dyskusja oraz networking.
28.09.2020

Studium wykonalności dla modernizacji linii kolejowej do Świnoujścia

PKP Polskie Linie Kolejowe mają w planach modernizację linii kolejowej na odcinku od Rzepina do Szczecina Podjuch i dalej do Świnoujścia. Spółka podpisała dwie umowy na opracowanie studium wykonalności.
25.09.2020

Kolejna pogłębiarka już na torze wodnym Świnoujście – Szczecin

W ubiegły weekend, na torze wodnym Świnoujście – Szczecin, w okolicy IV Bramy Torowej (ok. 36 km toru, na wysokości Trzebieży), pracę przy pogłębianiu toru do głębokości 12,5 metra rozpoczęła kolejna pogłębiarka.
22.09.2020

Grodzki o budowie promu w Szczecinie: katastrofa pokazująca totalną porażkę PiS

Budowa promu w Szczecinie to katastrofa pokazująca, że partia rządząca szumnie zapowiadająca odbudowę polskiego przemysłu stoczniowego na tym polu ponosi totalną porażkę - powiedział dziś marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
10.09.2020

Konferencja informacyjna na temat modernizacji toru wodnego Szczecin - Świnoujście

W środę, 9 września, na terenie Mariny Trzebież odbyła się plenerowa konferencja informacyjna, poświęcona modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra. Wziął w niej udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk, a także wojewoda zachodniopomorski, Tomasz Hinc, oraz przedstawiciele samorządów i firm gospodarki morskiej.
09.09.2020

Gróbarczyk: po pogłębieniu toru wodnego wzrosną możliwości szczecińskiego portu

Po pogłębieniu toru wodnego ze Szczecina do Świnoujścia możliwości przeładunkowe portu w Szczecinie wzrosną dwukrotnie – powiedział dziś minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
09.09.2020

Okręty Marynarki Wojennej w Szczecinie

W piątek, 28 sierpnia, w godzinach przedpołudniowych do Portu w Szczecinie w ramach żeglarskiego pożegnania lata zawitają 2 najnowsze jednostki Marynarki Wojennej.
28.08.2020

Żeglarskie pożegnanie lata w Szczecinie

Już dzisiaj do Szczecina przypłyną pierwsze jednostki, by w weekend wziąć udział w obchodach żeglarskiego pożegnania lata.
27.08.2020

Setna impreza Polish Match Tour w Szczecinie!

W najbliższy weekend w Szczecinie rozegrane zostaną międzynarodowe regaty meczowe Szczecin Match Race, zaliczane do rankingu Puchar Świata World Sailing. Będzie to 100 impreza z cyklu Polish Match Tour a na starcie zobaczymy 10 załóg z Polski, Niemiec, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Brazylii!
21.08.2020

Jutro usuwanie kolejnych niewybuchów z toru wodnego w Szczecinie

Kolejne pozostałości z II wojny światowej usuną jutro nurkowie minerzy z Przekopu Mieleńskiego i Odry Zachodniej w Szczecinie. Nie będzie konieczna ewakuacja mieszkańców, ograniczenia będą obowiązywać m.in. pracowników stoczni remontowej, a także jednostki pływające.
19.08.2020

Postępy prac przy budowie nowych lodołamaczy dla Szczecina

Nowe jednostki, które już niebawem zasilą flotę Wód Polskich w Szczecinie – „Ocelot” i „Tarpan” nabierają kształtu! W ubiegłym tygodniu postępy prac sprawdzali w Trójmieście pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Obie jednostki mają być gotowe jeszcze w 2020 roku. Po spisaniu procedury odbiorczej uzyskają wszelkie atesty, a wtedy wyruszą na pierwsze kruszenie lodu, o ile ten pojawi się w sezonie 2020/2021. – Nowe lodołamacze dla Szczecina to wymiana międzypokoleniowa floty, która pamięta czasy sprzed pona
03.08.2020

Polacy pokonują Australijczyków w Szczecinie! [foto]

Zwycięzcą pierwszych międzynarodowych regat meczowych w sezonie rozegranych w Szczecinie została załoga Albert Riele Sailing Team w składzie Przemysław Tarnacki, Przemysław Płóciennik, Jacek Przybylak i Bartosz Bartnicki. W finale pokonali międzynarodową załogę Australijczyka Davida Chapmana oraz wracającego do meczowych startów Szymona Jabłkowskiego! Regaty o jednoznacznie brzmiącej nazwie Turn It On Again miały rangę grade 3 federacji World Sailing.
03.08.2020

ISR: Inwestycje w morski Szczecin

Szczecin otrzyma ponad 100 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko na przebudowę układu komunikacyjnego i modernizację dróg prowadzących do portu w Szczecinie.
24.07.2020

Wszystko co pływa flisem się nazywa! XXIV Flis Odrzański będzie mieć swój finał w sobotę na Łasztowni

Niegdyś flisacy spływali Odrą, by pokazywać jak piękna to rzeka i jak wielki ma potencjał gospodarczy i turystyczny. Dzisiaj Flis to wydarzenie symboliczne, pokazujące morską i wodną tradycję. Już w najbliższą sobotę na Łasztowni zacumują dwa galery, a także wodniacy płynący do Szczecina łodziami, żaglówkami i motorówkami. Skromniejszy niż zwykle, ale pełen tradycji i pozytywnych, marynistycznych uczuć finał Flisu Odrzańskiego odbędzie się o godzinie 12:00 na Skwerze Kapitanów na Łasztowni. XXIV Flis Odrzański nosi imię słynnej „
09.07.2020

Dźwiękowy Szlak Odry (wideo)

W najbliższy weekend (4 i 5 lipca) odbędą się koncert i premiera płyty "Dźwiękowy Szlak Odry" Michała Zygmunta w ramach wystawy „Narodziny Polskiego Szczecina”.
03.07.2020

Akademia Morska w Szczecinie Uczelnią Liderów

Certyfikat „Uczelnia Liderów” przyznawany jest już uczelniom, których absolwenci wyróżniają się na rynku pracy, są kreatywni i wszechstronni.
30.06.2020

DB Port Szczecin Sp. z o.o.

DB Port Szczecin – atrakcyjny przeładowca w rejonie Bałtyku
usługi portowe,terminal kontenerowy,terminal drobnicowy,port kontenerowy,przeładunki,DB,DB port,DB Szczecin,drobnica zjednostkowana,przeładunek kontenerów,przeładunki ponadgabarytowe,przeładunek towarów niebezpiecznych,przeładunek towarów luzem,obsuga kontenerów,unifeeder,obsługa drobnicy skoteneryzowanej,formowanie i rozformowanie kontenerów z drobnicą,obsługa ładunków chłodnicznych,obsługa ładunków chłodzonych,obsługa ładunków niebezpiecznych,przeładunek towarów niebezpiecznych różnych klas w transporcie morskim kontenerowym i drobnicowym,przeładunek ładunków drobnicowych,przeładunek metali nieżelazych,przeładunek granitu,przeładunek papieru,przeladunek towarów ponadgabarytowych,przeładuneki w relacji pośredniej via plac i magazyn kryty,konfekcjonowanie nawozów w big bagi o wadze 0,3-1,5 tony,składowanie: luz + big bagi,bagowania nawozów,przeładunek cellulozy,przeładunek kakao w workach,przeładunek wyrobów stalowych,przeładunki w relacji bezpośredniej

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

port,porty,port szczecin,port Świnoujście,szczecin,usługi portowe

Bulk Cargo-Port Szczecin Sp. z o.o.

przeładunki,składowanie,magazynowanie,port szczecin

Cronimet PL Sp. z o.o.

stal,złom,nabrzeże,Szczecin,Mielec,Inowrocław,Herby,złom stali stopowych,kwasówka,nierdzewka,złom stali narzędziowej,HSS,narzędziówka,węgliki spiekane,złom stalowy,złom czarny,złom poprodukcyjny,złom metali kolorowych,miedź,brąz,mosiądz,aluminium,surowce,żelazostopy,katody,granulat

Marek Czernis Kancelaria Radcy Prawnego

kancelaria,prawnik,czernis,kancelaria szczecin,radca prawny,prawo,prawo morskie,prawo energetyczne,Obrót portowo-morski,fuzje i przejęcia,prawo podatkowe,prawo zamówień publicznych,prawo administracyjne,Prawo pracy,Prawo ubezpieczeniowe (krajowe i zagraniczne),Prawo obrotu nieruchomościami,Arbitraż handlowy i mediacje (krajowe i zagraniczne),Upadłość i postępowanie restrukturyzacyjne,Prawo podatkowe,Fuzje i przejęcia,Międzynarodowe struktury kapitałowe

Interoceanmetal Joint Organization

Konkrecje manganowe
Interoceanmetal Joint Organization ul.Cyryla i Metodego 9 71-541 Szczecin Poland tel. (+48) 91 453 93 98 tel./fax (+48) 91 453 93 99 email: iom@iom.gov.pl

ODRA 3 Sp. z o.o.

budownictwo hydrotechniczne,lodołamanie,holowanie,przedsiębiorstwo budownictwa hydrotechnicznego,odra3,odra,budownictwo morskie,usługi lodołamania,lodołamacze,prace hydrotechniczne,usługi hydrotechniczne,układanie rurociągów,transport wodny,przeładunki materiałów masowych,regulacja rzek,roboty pogłębiarskie,przeładunki portowe,gospodarka portowa,nabrzeża,nadodrzańska szczecin,podjuchy szczecin,urad k/słubic

MERKURY Ship-Chandler

shipchandler,zaopatrywanie statków,zaopatrzenie statków,ship-chandler,zaopatrzenie statków szczecin,ship chandler szczecin,shipchandlers,ship service,statki zaopatrzenie,

Urząd Morski w Szczecinie

urząd morski,urzędy morskie,instytucje morskie,urząd morski szczecin,oznakowanie nawigacyjne,inspekcja morska,PSC,FSC,bezpieczeństwo portu,port dla statków,ochrona wybrzeża,tor wodny,terminal LNG,gazoport,małe porty,środowisko morskie,ochrona środowiska morskiego

Old Seas Sp. z o. o.

ładunki ponadgabarytowe,ładunki wielkowymiarowe,projekty transportowe,agencja morska,agent morski,shipping agent,makler morski,transport morski,barka górnopokladowa,ponton,holownik,holowanie pełnomorskie,kalkulacja uciągu,dobór tonażu,plan holowania,inspekcja on-hire,off-hire,czarterowanie,plan ładunkowy,kalkulacja uciągu holownika,port morski,port Gdańsk,port Ustka,port Gdynia,port Szczecin,Towcon,Towhire,Projectcon,Bargehire,Eurosund,Norsund,Eide Barge,Olkiluoto,Viiru,UR 93,UR 94,Rem Viking,Kaiserschleuse,Tryton,SB 5018,oldseas

Zakład Metalowy ALEM

alem,obróbka skrawaniem cnc,toczenie,frezowanie,elektrodrążenie wgłębne drutowe,obróbka elektroerozyjna,edm,wiercenie elektroiskrowe,spawanie,mig/mag,tig,metali,stali,aluminium,szczecin,koszalin,trzebiatów

Federacja Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków

Federacja Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków,fedmaryb,Międzynarodowa Organizacja Transportowców,ITF,Związki zawodowe marynarzy i portowców,ETF,OPZZ,FZZMiR,Związek Zawodowy \"DALPORT\",Związek Zawodowy Marynarzy PŻM,Międzyzakładowy Związek Zawodowy przy PŻB SA,Związek Zawodowy Pracowników Urzędu Morskiego Szczecin,

Fast Baltic Sp. z o.o.

terminal morski,port morski,fast,przeładunki drobnicy,przeładunki morskie,przeładunki portowe,terminal drobnicowy,port szczecin,port odra

Fast Terminals Sp. z o.o.

port morski,terminal morski,terminal portowy,terminal drobnicowy,przeładunki portowe,przeładunki w porcie,przeładunki Szczecin,magazyn portowy,magazynowanie drobnicy

Szczecin Bulk Terminal Sp. z o.o.

elewator ewa,elewator,elewator szczecin,ewa,przeładunek zbóż,przeładunek nasion,przeładunek pasz

Morex Sp z o.o.

Śledź mrożony,Czarniak,Dorsz bałtycki,Halibut,Karmazyn,Kergulena,Łosoś,Makrela,Mintaj,Miruna,Morszczuk,Nototenia,Panga,Plamiak,Sandacz,Sola,Śledź,Tilapia,Trewal,Węgorz,Filety śledziowe w oleju,Śledź w sosie pomidorowym,Śledź po Gdańsku w oleju,Filety z makreli w oleju,Filety z makreli w sosie pomidorowym,Szprot podwędzany w oleju,Szprot popularny w sosie pomidorowym,Szprot CARO w oleju,Makrela w oleju,Makrela w sosie pomidorowym,Sałatka pikantna z makreli,Paprykarz szczeciński,Filety z makreli w sosie pomidorowym,Szprot podwędzany w oleju,Filety z makreli w oleju,Tuńczyk kawałki w oleju,Tuńczyk kawałki w sosie własnym.

Andreas Sp. z o.o.

andreas,andreas szczecin,snop,przeładunek zbóż,biomasa,zboża,

RYANS Ship Supply LTD

zaopatrzenie,statków,części zamienne,zaopatrzenie,spożywcze,artykuły,eksploatacyjne,usługi,portowe,części,maszynowe,elektryczne,pokładowe,kuchnia,wyposażenie,kabiny,gdynia,gdańsk,szczecin,swinoujscie,filtry,pompy,węże,przemysłowe,zawory,kalibracja,inspekcje,zbiorniki,czyszczenie,załoga,transport

PARTNER-SHIP

wyposażenie statków,obróbka metali,konstrukcje stalowe,toczenie,frezowanie,szlifowanie,spawanie,dłutowanie,przekładnie zębate,windy kotwiczne,windy cumownicze,windy kotwiczno-cumownicze,chwytaki,produkcja i remonty urządzeń okrętowych,wytaczanie,cięcie,koła łańcuchowe,koła linowe,przewłoki,kabestany,wciągarki,przekładnie ślimakowe,osprzęt przeładunkowy,trawersy,uchwyty,zawiesia,naczepy,rolltrailery,chwytaki,żurawie,suwnice,remonty,suwnice bramowe,statki,port szczecin,port świnoujście,holownik,barka,obróbka wiórowa metali,remonty układarek,obróbka mechaniczna,obróbka ręczna,toczenie,tokarki,wiercenie,wiertarki,przeciąganie,przeciągarki,szlifowanie,szlifierki,frezowanie,frezarki,obwiedniówka,obwiedniowe,gwintowanie,gwintowniki,obróbka gwintów,obróbka kół zębatych,rozwiercanie,prace wiertarskie,prace frezarskie,pracefrezerskie,prace tokarskie,prace szlifierskie,przeciągarki,gładzenie,honowanie,dogładzanie,docieranie,toczenie gwintów,frezowanie gwintów,szlifowanie gwintów,walcowanie gwintó

TransLogistica 2023. Branża morska chce się pokazać

Od wtorku do czwartku trwały w Warszawie targi TransLogistica Poland – największe w regionie wydarzenie biznesowe dla branży TSL. W halach EXPO XXI opowiedzieć o sobie chciały też firmy związane z transportem morskim.
09.11.2023

Fabryka ST3 Offshore w 2018 roku

20 marca 2023 roku okazał się przełomowym dniem dla szczecińskiej spółki ST3 Offshore. W aukcji ustnej dokonano wyboru oferty złożonej przed duńską spółkę Vestas. Teraz rozpoczyna się procedura przygotowania wszystkich umów.
21.03.2023

Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

W poniedziałek 23 stycznia godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczęła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście i Portu Gdynia.
24.01.2023

Do floty holowniczej Fairplay Towage Polska dołączą dwie nowoczesne jednostki

Już wkrótce w Wietnamie zostaną załadowane do transportu dwa holowniki typu RSD Tug 2513, zbudowane przez Damen Song Cam Shipyard na zamówienie Fairplay Towage Polska. Portem macierzystym obu jednostek będzie Szczecin.
17.01.2023

Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa

Polski koncern PKN Orlen poinformował, że w Świnoujściu powstanie port instalacyjny dla morskich projektów wiatrowych. W czwartek (13 października) podpisano stosowne umowy w tym zakresie. Prezes Daniel Obajtek ogłosił też, że w Szczecinie powstanie fabryka komponentów duńskiego lidera wiatrowego Vestasa dla najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW. Pierwsza farma powstanie już w 2026 roku.
18.10.2022

Kongres Morski w Szczecinie 2022. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju"

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło debat o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe plany i wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.  
03.07.2022

Budowa bloków gazowo-parowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy do Szczecina dotrą koleją i drogą morską

Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Wartość inwestycji to 4,7 mld zł.
01.06.2022

Bulk Cargo-Port Szczecin podsumował rok 2021 z wynikiem 3 mln i 900 tys. ton [WIDEO]

Największa szczecińska spółka przeładunkowa podsumowała rok 2021. Bulk Cargo w Porcie Szczecin zanotował wynik 3 mln i 900 tys. ton. Największy, bo aż 30 proc., okazał się wzrost koksu. 
27.01.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
24.01.2022

Porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu podają wyniki za rok 2021 [WIDEO]

W Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie władze portów morskich podsumowują wyniki za 2021 rok. W konferencji udział biorą ministrowie Marek Gróbarczyk oraz Grzegorz Witkowski wraz z prezesami portów morskich: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście.
17.01.2022

Z Portu Gdańsk do wybrzeża Tanzanii. CEVA Logistic przetransportuje konstrukcję o wadze 2 tys. ton [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdańsk przy Nabrzeżu Szczecińskim CEVA zgromadziła ładunek przygotowując do transportu morskiego 154 elementy konstrukcji wiertni i kampusu o łącznej wadze ponad 2 tys. ton. Całość popłynie statkiem SAL „Annette” na kotwicowisko w pobliżu wyspy Songo Songo u wybrzeża Tanzanii.
04.10.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Rozwój portów - cz. 1

Podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, jednego z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w roku, politycy, samorządowcy i prezesi firm zastanawiali się, jaka będzie przyszłość polskich portów morskich, jak rozwinie się budowa floty offshore i morskich farm wiatrowych na morzu. W naszej relacji prezentujemy komentarze prelegentów wydarzenia.
29.08.2021

Bulk Cargo Port Szczecin - wzrost przeładunków w I kwartale i dobre perspektywy

W największej szczecińskiej Spółce przeładunkowej, po odczuwalnej stagnacji na rynku przeładunków w II i III kwartale 2020, spowodowanej skutkami pandemii koronawirusa, odnotowano wyraźne odbicie w ostatnim kwartale 2020 oraz utrzymanie trendu wzrostowego od początku bieżącego roku. Przewidywany poziom przeładunków w roku 2021 to 4 mln ton wobec 3,8 mln ton w 2020.
26.04.2021

W stoczni Remontowa Shipbulding zwodowano lodołamacz "Ocelot" dla RZGW w Szczecinie

"Ocelot"  to pierwszy z dwóch lodołamaczy, który na zamówienie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wybudowała Remontowa Shipbulding S.A. Około południa obyło się wodowanie jednostki w Gdańsku. Czytaj więcej:Przejdź do artykułu
04.03.2021

Port Szczecin-Świnoujście: należy wykorzystać możliwości, które daje lokalizacja

- Jeśli uda nam się zrealizować wszystkie zamierzenia inwestycyjne, w 2050 roku będziemy dysponować w zespole portów Szczecin-Świnoujście potencjałem mogącym obsłużyć niemal trzykrotnie więcej ładunków aniżeli obecnie - zapewnia prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Krzysztof Urbaś, z którym rozmawiamy o przełomowej budowie  głębokowodnego terminala kontenerowego, pracy w czasie pandemii i olbrzymiej roli społecznej odpowiedzialności biznesu.
26.10.2020

W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Nie jest tajemnicą, że projekt, który chcemy uruchomić już od dawna, czyli budowa ro-paxów, to jest to główne zadanie dla nas – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej był obecny w Szczecinie podczas 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Wydarzenie zakończyło się w miniony piątek.
09.09.2019

Rozpoczął się 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Koncepcja Trójmorza, przemysł stoczniowy i bezpieczeństwo morskie są wśród tematów 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego – mówił w czwartek w Szczecinie, inaugurując wydarzenie, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
06.09.2019

Sezon remontowy w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A. w pełni

MSR Gryfia korzysta z letniego okresu podczas, którego armatorzy chętnie wykonują prace remontowe i serwisowe na swoich jednostkach. W ostatnich dniach stocznie opuścił prom m/f Galileusz należący do EuroAfrica Shipping Lines pływający w barwach Unity Line. Trwają również prace remontowe na niemieckim masowcu Spiekeroog.
23.07.2019

Bardzo dobre I półrocze w Bulk Cargo Port Szczecin

Największy szczeciński operator portowy spółka Bulk Cargo Port Szczecin w I półroczu 2019 powtórzyła bardzo dobry, ubiegłoroczny wynik przeładunkowy przekraczając 2 200 000 ton.
22.07.2019

W stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę drugiego wielozadaniowego statku dla urzędów morskich

Budowa wielozadaniowych statków dla urzędów morskich w Szczecinie i w Gdyni w toku. W czwartek w stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę drugiej jednostki z serii – B 618/2. Oba statki mają zostać przekazane w połowie 2020 r.
07.03.2019

Bulk Cargo-Port Szczecin zwiększa możliwości przeładunkowe

Przeładunki za pierwsze półrocze 2018 roku w Bulk Cargo-Port Szczecin w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku zwiększyły się o ponad 15%, do 2 246 508 ton, i nadal rosną. Aby sprostać temu wyzwaniu, największy szczeciński terminal inwestuje w nowy sprzęt, zwiększając tym samym możliwości przeładunkowe. Pracę w Bulk Cargo-Port Szczecin rozpoczęła właśnie nowoczesna ładowarka kołowa.
02.11.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding położyła stępkę pod budowę wielozadaniowego statku dla Urzędu Morskiego w Szczecinie

Skok w XXI wiek, jeżeli chodzi o jednostki, a co za tym idzie, wykonywanie naszych statutowych obowiązków – powiedział o wielozadaniowych statkach dla urzędów morskich Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie. W poniedziałek w Gdańsku w stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę pierwszej wielozadaniowej jednostki B 618 przeznaczonej dla Urzędu Morskiego w Szczecinie. Podpisany w marcu kontrakt zakłada budowę dwóch takich statków – drugi trafi do Urzędu Morskiego w Gdyni.
30.10.2018

Takiego wycieczkowca jeszcze w Szczecinie nie było

Seabourn Ovation w Szczecinie. Prawie 200-metrowa jednostka zacumowała w czwartek przy Nabrzeżu Polskim. To największa i najbardziej ekskluzywna jednostka, jaka kiedykolwiek cumowała w tym porcie.
15.06.2018

Dar Młodzieży w drodze do Bremerhaven. Zobacz pożegnanie w Szczecinie

Dar Młodzieży kontynuuje podróż dookoła świata. W piątek polska fregata na zakończenie Światowych Dni Morza wypłynęła ze Szczecina do Bremerhaven. Po raz kolejny w Polsce zobaczymy ją dopiero pod koniec marca przyszłego roku. Żaglowiec na Nabrzeżu Bułgarskim żegnały setki osób.
15.06.2018

Gróbarczyk: Polska ma ogromny potencjał związany z gospodarką morską

Polska ma ogromny potencjał związany z gospodarką morską. Chcemy być w radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej – powiedział minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. W środę w Szczecinie rozpoczęły się Światowe Dni Morza - spotkanie ekspertów branży morskiej.
14.06.2018

Polskie porty coraz bardziej atrakcyjne dla sektora TSL z Czech i Słowacji

Polskie porty coraz bardziej atrakcyjne dla sektora TSL z Czech i Słowacji. Od czwartku na Pomorzu przebywają uczestnicy wizyty studyjnej z tych krajów, którzy poznają korzyści, warunki i wyzwania wynikające ze współpracy z partnerami w Polsce. Pierwszy dzień poświęcony był Portowi Gdynia oraz portom: Szczecin i Świnoujście.
08.06.2018

Dobre perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej

Rozmawiamy z wieloma klientami i perspektywy są całkiem dobre, tak jak są dobre dla całego segmentu morskiej energetyki wiatrowej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Podkreślił, że szczecińska ST3 Offshore to najnowsza i najnowocześniejsza tego typu fabryka w Europie. Obecnie trwa tam realizacja głównego kontraktu dla duńskiego koncernu energetycznego Ørsted. Olbrzymie fundamenty kratownicowe trafią na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2 zlokalizowaną na Morzu Północnym.
05.03.2018

Gigantyczna suwnica już na pokładzie jednego z najsilniejszych statków świata

Operacja prawie zakończona. W Szczecinie, mimo początkowych trudności, z sukcesem udało się załadować gigantyczną suwnicę na statek Fairmaster – jeden z najsilniejszych na świecie. Obecnie przy Nabrzeżu Chorzowskim spółki przeładunkowo-składowej Bulk Cargo-Port Szczecin trwa mocowanie konstrukcji do ciężarowca, który na początku tego tygodnia popłynie do Irlandii. Olbrzymia suwnica to największy tego rodzaju ładunek w historii szczecińskiego portu.
06.08.2017

Porty Szczecin i Świnoujście utrzymują pozycję uniwersalnego portu

Utrzymujemy pozycję portu uniwersalnego – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. W najbliższych latach oba porty czeka wiele inwestycji. To m.in. budowa nowych nabrzeży, terminal kontenerowy, lepsze połączenia z drogami śródlądowymi czy obecnie realizowane pogłębienie toru wodnego.
31.07.2017

Odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego priorytetem rządu. Zakończył się 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Powstanie konsorcjum bankowego finansującego przemysł stoczniowy podczas drugiego dnia Kongresu Morskiego w Szczecinie zapowiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jak podkreślił, będzie ono realizowało inwestycyjne potrzeby Polskiej Żeglugi Morskiej. Minister nie ujawnił jeszcze, komu podlegać będzie nowe konsorcjum.
12.06.2017

Stocznie, porty i żegluga śródlądowa kołem zamachowym polskiej gospodarki. Trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to dla rządu zadanie priorytetowe, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa kraju – powiedziała premier Beata Szydło, otwierając w czwartek 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jej zdaniem, decyzje poprzedniej ekipy rządzącej związane z likwidacją polskich stoczni są niezrozumiałe. Jak podkreśliła, polskiemu przemysłowi stoczniowemu trzeba przywrócić dawną świetność.
09.06.2017

Kiedy zakończy się budowa stopnia wodnego Malczyce? O inwestycjach w drogi wodne na Debacie Odrzańskiej podczas 5. Kongresu Morskiego w Szczecinie

Odbudowa Odrzańskiej Drogi Wodnej – w zgodzie z ekonomią i przyrodą. Wokół tych dwóch ważnych kwestii koncentrować się będzie tegoroczna Debata Odrzańska – w czwartek 8 czerwca godz. 8.30-11.30 w Akademii Morskiej na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Uczestnictwo w niej jest bezpłatne. Ze względów organizacyjnych prosimy jedynie o zgłoszenie udziału mailem: info@odrawswiat.pl lub telefonicznie +48 603 599679.
24.05.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.