• <
konferencj_platforma_lng_2023

Nabrzeże Duńskie w porcie szczecińskim gotowe

kw

31.05.2023 14:34

Partnerzy portalu

Fot. Materiały Prasowe Grupy NDI

Nabrzeża Norweskie, Czeskie i Duńskie niedługo staną się ważną częścią Portu w Szczecinie. Kończą się prace przy pierwszym etapie przebudowy Nabrzeża Czeskiego, z kolei Nabrzeże Duńskie jest już gotowe. Wykonawcą inwestycji jest forma NDI.

Nabrzeże Duńskie to całkiem nowe nabrzeże, które powstaje w tzw. Kanale Dębickim. Będzie przystosowane do 12,5 metra, czyli do głębokości, jaką ma po modernizacji tor wodny do Szczecina. To rejon portu, gdzie przeładowuje się towary drobnicowe. Właśnie trwają prace pogłębiarskie na Kanale Dębickim. Trzeba tam wydobyć półtora miliona metrów sześciennych urobku. Jest on odkładany na Ostrowie Mieleńskim. Dotychczas wydobyto 600 tysięcy metrów. Przystosowanie Kanału Dębickiego do głębokości 12,5 metra kosztuje 343 miliony złotych. 

Na Nabrzeżu Czeskim kończy się pierwszy etap inwestycji, a do wykonania są jeszcze trzy. 

Inwestycja jest jednym z flagowych projektów realizowanych przez ZMPSiŚ w porcie Szczecin. Ma na celu poprawę dostępu do portu w Szczecinie w rejonie kanału Dębickiego. Modernizacja nabrzeży zapewni dostosowanie ich parametrów do obsługi największych statków. 

Projekt jest współfinansowany ze środków z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt to ok. 343,1 milionów złotych brutto. Inwestorem zadania jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., a generalnym wykonawcą są spółki z Grupy NDI.

Bollore Logistics
NAVIRETECH
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.