• <
bulk_cargo_port_szczecin

Nowe nabrzeże terminala LNG w Świnoujściu jest gotowe na przyjęcie jednostek pływających

KW

12.04.2023 21:07
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Nowe nabrzeże terminala LNG w Świnoujściu jest gotowe na przyjęcie jednostek pływających

Partnerzy portalu

Fot. YouTube.com / PORR

Jak poinformował PORR Polska, właśnie zakończone zostały prace nad drugim nabrzeżem w porcie zewnętrznym w Świnoujściu. Z dodatkowej infrastruktury będą korzystać zarówno duże gazowce, jak i mniejsze jednostki potrzebne do redystrybucji LNG. Aktualnie trwają intensywne prace nad montażem technologii przesyłu gazu ziemnego z nadbrzeża do zbiorników magazynowych w gazoporcie.

Nowe nabrzeże statkowe powstałe na terenie świnoujskiego gazoportu wraz z estakadą prowadzi do trzeciego zbiornika magazynowego LNG. Inwestycja ta ma umożliwić cumowanie, postój, załadunek i rozładunek mniejszych zbiornikowców LNG.

Wiceprezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Daniel Stachiewicz poinformował, że inwestycja pozwoli docelowo regazyfikować ponad 8 mld m sześc. gazu rocznie, co stanowi ok. 1/3 gazu ziemnego potrzebnego do zasilenia polskiej gospodarki, zarówno firm jak i gospodarstw domowych.

Rozbudowę części morskiej wspólnie ze spółką Gaz-System realizuje Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, a generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm PORR S.A. (lider konsorcjum) oraz TGE Gas Engineering.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.