• <
bulk_cargo_port_szczecin

Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu na zaawansowanym etapie

kw

11.04.2023 20:47
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu na zaawansowanym etapie

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Na terenie świnoujskiego gazoportu powstaje zostanie nowe nabrzeże statkowe wraz estakadą prowadzącą do trzeciego zbiornika magazynowego LNG. Inwestycja ta umożliwi cumowanie, postój, załadunek i rozładunek mniejszych zbiornikowców LNG.

Prace znajdują się na zaawansowanym etapie, który osiągnął już ponad 90 procent. Widoczny jest już sam kształt nabrzeża w Gazoporcie w Świnoujściu, które ma zostać oddane do użytku w II połowie bieżącego roku.

Wiceprezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Daniel Stachiewicz poinformował, że realizowana obecnie inwestycja pozwoli docelowo regazyfikować ponad 8 mld m sześc. gazu rocznie, co - jak zaznaczył - stanowi ok. 1/3 gazu ziemnego potrzebnego do zasilenia polskiej gospodarki, zarówno firm jak i gospodarstw domowych.

Rozbudowę części morskiej wspólnie ze spółką Gaz-System realizuje Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, a generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm PORR S.A. (lider konsorcjum) oraz TGE Gas Engineering.

Przewiduje się, że w 2023 r. do terminala LNG w Świnoujściu zawinie ponad 60 gazowców.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.