• <
escort_980x120_gif_2020

PŻM potwierdza: Odra Queen i Peene Queen pójdą na sprzedaż

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie PŻM potwierdza: Odra Queen i Peene Queen pójdą na sprzedaż

Partnerzy portalu

Fot. Vesselfinder.com / Wojtek Zientara

Jak informowaliśmy wczoraj, Polska Żegluga Morska wycofuje z eksploatacji dwie jednostki białej floty – Odra Queen i Peene Queen. Powodem jest małe zainteresowanie rejsami turystycznymi oraz wysoki koszt remontu. Jednostki pływały od ponad 30 lat. Armator potwierdził, że statki zostaną wystawione na sprzedaż.

Obie jednostki - Odra Queen i Peene Queen – zostały wybudowane w 1990 roku. W tym roku czeka je klasowy remont, który odbywa się co pięć lat.

"Jest to typowy remont dla każdego statku, kończący się odnowieniem dokumentów. Oferta, którą nam zaoferowała stocznia jest bardzo wysoka i stwierdziliśmy, że koszty remontu są znacznie wyższe, niż spodziewane później wpływy z eksploatacji dalszej tych statków" – przekazał Krzysztof Gogol z Polskiej Żeglugi Morskiej.

Na niskie wpływy z eksploatacji składała się m.in. pandemia, krótki sezon oraz małe zainteresowanie ze strony turystów.

"Szczecin jest bardzo trudnym rynkiem. To nie jest Gdańsk, gdzie praktycznie przez cały tydzień te statki pływają i one są maksymalne obłożone. W Szczecinie, jeśli chodzi o obłożenie, to tylko weekendy są takie dosyć mocne, w tygodniu one praktycznie puste pływają" – powiedział Gogol. "Na dodatek do samych nabrzeży trudno dojść, więc nie jest to łatwy biznes" – dodał.

Odra Queen i Peene Queen przez lata były atrakcją turystyczna Szczecina. Obsługiwały m.in. wycieczki po Odrze, do Świnoujścia, Trzebieży, na wyspę Wolin, czy do Ueckermünde.

"Korzystaliśmy z różnych opcji, była możliwość czarterów tych statków. Pływały one do Świnoujścia, okazało się jednak, że dla klientów jest to za długi rejs. Mieliśmy problemy, jeśli chodzi o obłożenie w tygodniu. To wpisuje się w bardzo długą historię nieudanych prób rozruszania tej białej floty" – przekazał Gogol.

"Z przykrością wystawimy te statki na sprzedaż. Być może zostaną one w Szczecinie, być może ktoś ma jakiś lepszy pomysł na eksploatację tych statków i one tu dalej będą. Problem polega na tym, że one w tym roku muszą przejść przez remont i to się po prostu nie opłaca" – podkreślił Gogol.

Polska Żegluga Morska w najbliższych tygodniach ma przygotować ofertę sprzedaży.

misz/ akub/

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.