• <
BOTA_2023

Turbina V236-15.0 MW wyprodukowała pierwszą energię. Ten model pojawi się w Polsce

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Turbina V236-15.0 MW wyprodukowała pierwszą energię. Ten model pojawi się w Polsce

Partnerzy portalu

Turbina V236-15.0 MW wyprodukowała pierwszą energię. Ten model pojawi się w Polsce - GospodarkaMorska.pl
Fot. Vestas

Duński producent Vestas poinformował, że prototypowa turbina wiatrowa V236-15,0 MW wygenerowała pierwszą energię w centrum testowym w zachodniej Jutlandii. Piasty i gondole do tego modelu będą produkowane m.in. w Szczecinie.

Prototyp turbiny z powodzeniem wyprodukował pierwszą kilowatogodzinę energii. Teraz przejdzie obszerny program testów i weryfikacji, niezbędny przed certyfikacją i produkcją seryjną.

Prace nad projektem turbiny i jej montażem odbywały się w zakładach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych Vestas w Danii. Formy do łopat zostały opracowane w fabryce łopat Vestas w Lem, a prototypowe łopaty o długości 115,5 m zostały wyprodukowane w fabryce łopat offshore w Nakskov. Prototypowa gondola została opracowana i zmontowana w fabryce gondoli offshore w Lindø w porcie Odense. Program testów generatora, konwertera i integracji systemu sieciowego został już rozpoczęty w ośrodku testowym LORC w Danii.

Model V236-15.0 MW może zapewnić produkcję energii na poziomie 80 GWh/rok, co wystarcza do zasilenia około 20 tys. europejskich gospodarstw domowych i wyeliminowania ponad 38 000 ton emisji dwutlenku węgla (CO2) każdego roku. Morska turbina oferuje o 65 proc. wyższą roczną produkcję energii w porównaniu do V174-9,5 MW. W przypadku farmy wiatrowej o mocy 900 MW zastosowanie najnowszej turbiny zwiększa roczna produkcję o pięć procent przy mniejszej liczbie turbin (aż o 34 mniej generatorów). Współczynnik wydajności wskazywany jest powyżej 60 proc.

Vestas do tej pory ogłosił umowy jako preferowany dostawca obejmujące projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 8 GW na pięciu różnych rynkach.

Przypomnijmy, że w październiku polski koncern PKN Orlen poinformował, że Vestas planuje budowę w Szczecinie zakładu produkującego piasty i gondole do modelu V236-15,0 MW. W ten rodzaj turbin będzie wyposażona morska farma wiatrowa Baltic Power.


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.