• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

ORP Iskra z wizytą w Szczecinie

kw

14.05.2024 11:59 Źródło: Radio Szczecin

Partnerzy portalu

Fot. Akademia Marynarki Wojennej

ORP Iskra, żaglowiec szkolny polskiej Marynarki Wojennej już w środę przypłynie do Szczecina. Zacumuje u stóp Wałów Chrobrego. Będzie można go oglądać również w czasie sierpniowego finału regat The Tall Ships Races.

Wizyta 40-letniego żaglowca to dla mieszkańców Szczecina i regionu idealna okazja, aby wejść na pokład i przyjrzeć się jednostce z bliska. Radio Szczecin podaje, że pokłady jednostki będzie można zwiedzać w czwartek i piątek w godzinach 13-17. 

ORP Iskra to zbudowana w 1982 roku w ówczesnej Stoczni Gdańskiej trzymasztowa barkentyna projektu B79/II. Posiada stałą, szkieletową załogę, odpowiedzialną za przygotowanie do rejsów z udziałem podchorążych pierwszego roku w AMW w Gdyni, gdzie odbywają swoją pierwszą praktykę marynarską, związaną z poznaniem zwyczajów i tradycji okrętowych, obsługą olinowania i ożaglowania oraz wykonywaniem prac na wysokości.

Jest drugą historii polskich sił morskich jednostką pływająca nosząca tę nazwę. Poprzedni ORP Iskra również był żaglowcem szkoleniowym, znajdującym się w wyposażeniu morskiego rodzaju sił zbrojnych w latach 1928-1981. Obecny okręt jest pierwszym służącym pod biało-czerwoną banderą, który w latach 1995-1996 opłynął kulę ziemską, przebywając 37 739,9 mil morskich


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.