• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp Wałów Chrobrego

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp Wałów Chrobrego

Partnerzy portalu

Fot. Żeglarz / Wikipedia

Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp reprezentacyjnych Wałów Chrobrego - poinformowały w wtorek władze miejskie. To wynik ugody między miastem a spółką Polsteam - Żegluga Szczecińska.

"Po długim sporze sądowym, trwającym od 2017 r. udało się dojść do porozumienia, mamy zawartą ugodę w sprawie Bulwaru Chrobrego i ten bulwar wraca do miasta, w ręce samorządowe, które najlepiej zadbają o to miejsce - ostatnie, które pozostało nam do wyremontowania w tej niezwykłej przestrzeni nad wodą" - powiedział we wtorek podczas briefingu prasowego prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Dotychczas Bulwarem Chrobrego i Nabrzeżem Wieleckim zarządzała spółka Polsteam – Żegluga Szczecińska sp. z o.o., której wspólnikami były państwowa Żegluga Polska (51 proc. udziałów) i miejska Żegluga Szczecińska (49 proc. udziałów).

Jak przypomniał magistrat, 15 listopada 2017 roku miejska spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia (następca prawny Przedsiębiorstwa Państwowego Żegluga Szczecińska) skierowała na drogę sądową sprawę przeciwko Polsteam – Żegluga Szczecińska sp. z o.o. o wydanie nieruchomości znanych jako Bulwar Chrobrego i Nabrzeże Wieleckie. Chodziło o wyjaśnienie wątpliwości co do ważności umowy, na podstawie której w 1998 r. ówczesne Przedsiębiorstwo Państwowe Żegluga Szczecińska przeniosło na spółkę (jako aport) prawo wieczystego użytkowania tych dwóch nieruchomości.

"Miejska spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia sp. z o.o. od kilku lat próbowała znaleźć polubowne rozwiązanie sprawy wadliwie wniesionego w 1998 roku aportu. (...) Ugoda, która zakończyła mediacje obejmuje oddanie nieruchomości na podstawie wpisu do księgi wieczystej wieczystego użytkowania przez ŻSTW" - przekazano.

Jak poinformowano, ŻSTW odsprzedała także swoje udziały spółce Żegluga Polska SA i tym samym wyszła ze spółki Polsteam Żegluga Szczecińska.

Bulwar Chrobrego ma przejść rewitalizację wzorem pozostałych nabrzeży należących do miasta; przygotowano jej koncepcję. "Najbardziej reprezentacyjne nabrzeże w mieście" ma być m.in. miejscem rekreacyjnym z zabudową małej architektury i pawilonami handlowo-gastronomicznymi. Wstępne plany - jak podano - obejmują także przebudowę układu drogowego ulicy Jana z Kolna. Koszt rewitalizacji szacowany jest na ok. 100 mln zł brutto.

"Dopłynęliśmy do brzegu, który się nazywa zgoda. Szkoda, że musieliśmy na to czekać tak długo, bo już dawno Bulwar Chrobrego mógłby służyć mieszkańcom. Zrobimy wszystko, aby najbardziej reprezentacyjne miejsce było piękne i dostępne dla mieszkańców i turystów. Ta kadencja będzie opierała się na współpracy i przywracaniu mieszkańcom tego, co im się należy" - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

"Od dawna wszystkim nam powinno zależeć, aby ten teren przeszedł remont, na który zasługuje. Dzięki temu więcej mieszkańców i turystów, będzie mogło cieszyć się tą wyjątkową przestrzenią" - powiedział wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Pytany o koszt ugody prezydent miasta odpowiedział, że opiewa ona na ponad 3,5 mln zł - to pieniądze pochodzące ze spółki ŻSTW. Miasto złożyło wniosek o wpis do księgi wieczystej i oczekuje na jego rozpatrzenie.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.