• <

Wynik wyszukiwania - "bulwar" - Wiadomości

Minister obrony Wielkiej Brytanii potwierdza budowę nowych okrętów dla piechoty morskiej

Brytyjski minister obrony Grant Shapps potwierdził we wtorek, że oddziały Royal Marines dostaną do sześciu nowych wielozadaniowych okrętów wsparcia zaprojektowanych do prowadzenia operacji specjalnych. Oświadczył, że zwiększy to liczbę okrętów w budowie lub planowanych do 28.
14.05.2024

W szczecińskiej Radzie Miasta powstała nowa komisja ds. gospodarki morskiej

Rada Miasta Szczecin powołała do tej pory nieistniejąca komisję ds. gospodarki morskiej. Jej przewodniczącym został Stanisław Kaup. Dlaczego powstała i czym będzie się zajmować?
12.05.2024

Żegluga Gdańska rozpoczyna nowy sezon nawigacyjny

Żegluga Gdańska Sp. z o.o. poinformowała o rozpoczęciu sezonu nawigacyjnego sezonu 2024 w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Helu, zgodnie z wcześniej ogłoszonym rozkładem przedsezonowym ogłoszonym.
30.04.2024

Mężczyzna spadł z barki w Szczecinie

Strażacy z grupy nurkowej wydobyli z Odry mężczyznę, który miał zsunąć się z barki przy Bulwarze Piastowskim. Został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego – przekazał w sobotę rzecznik prasowy KW PSP w Szczecinie mł. bryg. Tomasz Kubiak.
14.04.2024

Urząd Morski w Gdyni na ten rok ma zapewnione 22 mln zł na ochronę brzegów morskich

Urząd Morski w Gdyni poinformował, że na 2024 rok ma zapewnione środki finansowe w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach budżetu zaplanowane są m.in.: remont opaski brzegowej w Gdyni czy badania aktualnego stanu brzegu morskiego.
25.02.2024

Port Kołobrzeg poszukuje partnera do wybudowania i prowadzenia atrakcji typu Nautilium

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg poszukuje partnera do wybudowania i prowadzenia atrakcji typu Nautilium. Centrum miałoby powstać na działce w sąsiedztwie mostu portowego, u zbiegu ulic Solnej i Warzelniczej.
29.01.2024

Urząd Morski przygotowuje się do remontu Bulwaru Nadmorskiego od strony morza

Urząd Morski w Gdyni w lutym ogłosi przetarg na remont opaski brzegowej wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Prace mają być prowadzone poza sezonem turystycznym.
26.01.2024

Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp Wałów Chrobrego

Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp reprezentacyjnych Wałów Chrobrego - poinformowały w wtorek władze miejskie. To wynik ugody między miastem a spółką Polsteam - Żegluga Szczecińska.
09.01.2024

Osiem lodołamaczy będzie chronić Wisłę w rejonie Płocka do Włocławka przed lodowymi zatorami

W nadchodzącym sezonie zimowym do ochrony przeciwpowodziowej Zbiornika Włocławskiego wyznaczono osiem lodołamaczy. Stacjonując w porcie przy włocławskiej zaporze będą one w gotowości do rozpoczęcia lodołamania od 1 grudnia tego roku do 30 marca przyszłego roku.
29.11.2023

Sokół coraz bliżej zacumowania. Trwają prace przy Muzeum Marynarki Wojennej

Po efektownym transporcie drogą lądową rozpoczęła się procedura mająca przygotować były okręt podwodny do umieszczenia w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiej placówki muzealnej. W następnym tygodniu jest zaplanowane zakończenie trwającej od tygodnia podróży Sokoła do jego nowej lokalizacji.
26.11.2023

ORP Sokół dotarł do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Okręt podwodny ORP Sokół został przetransportowany do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Przejazd ulicami Gdyni przebiegał bez większych problemów – powiedział PAP zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – Aleksander Gosk.
23.11.2023

Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum

Około godz. 11.00 rozpoczął się długo oczekiwany, największy tego rodzaju przejazd w dotychczasowej historii Gdyni. Nieopodal Nabrzeża Pomorskiego, po wczorajszym załadowaniu, były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł się na kursie ku swojemu miejscu przeznaczenia, jakim jest niecka ekspozycyjna obok Muzeum Marynarki Wojennej.
23.11.2023

Sokół "jedzie" do muzeum. Okręt jest przewożony na specjalnych wózkach

Od wczoraj trwa transport lądowy byłego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni. W środę na Skwer Kościuszki zostały dowiezione wózki SPMT, na których jednostka jest transportowana. Wstępnie operacja potrwa przynajmniej dwa dni.
22.11.2023

Rozpoczął się lądowy transport Sokoła. To jak dotąd największa operacja tego rodzaju w historii Gdyni

Obszar miasta od Nabrzeża Pomorskiego aż do Muzeum Marynarki Wojennej został wyłączony z użytkowania w związku z transportem okrętu podwodnego. Po tym jak w piątek przeprowadzono transport drogą morską z PGZ Stocznia Wojenna, teraz rozpoczyna się drugi etap podróży ex-ORP Sokół.
21.11.2023

Trwa kolejny dzień operacji transportu ORP Sokół do muzeum Marynarki Wojennej

Okręt podwodny ORP Sokół znajduje się na pontonie i jest zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim. W poniedziałek będą prowadzone drobne prace przygotowawcze – powiedział PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk.
20.11.2023

Sokół już przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

Były okręt polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben wyruszył w swój rejs związany z umiejscowieniem w nowej lokalizacji w Gdyni, nieopodal Muzeum Marynarki Wojennej.
17.11.2023

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół do Muzeum Marynarki Wojennej

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół ze stoczni na teren muzeum - mówił PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk. Wyjaśnił, że okręt przez 3 lata w stoczni wojennej był przygotowywany, by stać się muzealnym eksponatem.
17.11.2023

Muzeum Marynarki Wojennej gotowe na transport Sokoła. "Rejs" ma rozpocząć się w tym tygodniu

Już 17 listopada jest zaplanowane rozpoczęcie dawno wyczekiwanej operacji przetransportowania okrętu podwodnego typu Kobben, byłego ORP Sokół. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, ruszy on z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i na specjalnym pontonie drogą wodną zostanie przetransportowany najpierw do nabrzeża technicznego w obrębie gdyńskiego portu, a potem już lądem w nowe miejsce przeznaczenia.
14.11.2023

ORP Sokół wyrusza w ostatni rejs. Rozstrzygnięto przetarg na transport do lokalizacji przy Muzeum Marynarki Wojennej

Znajdująca się w Gdyni placówka muzealna przekazała w zawiadomieniu o wyborze najkorzystniejszej oferty. Już wiadomo, kto podejmie się niezwykle trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakim będzie przetransportowanie byłego okrętu podwodnego typu Kobben z Portu Wojennego Gdynia do przygotowywanego dla niego suchego doku nieopodal wejścia na gdyńską plażę.
10.11.2023

Wysoki stan wód zagraża Zalewowi Wiślanemu

Z uwagi na przekroczony stan ostrzegawczy rzeki Elbląg i niekorzystne prognozy zostaną prewencyjnie ustawione rękawy przeciwpowodziowe wzdłuż Bulwaru Zygmunta Augusta: od Mostu Kardynała Wyszyńskiego w kierunku Mostu Wysokiego - poinformował w piątek elbląski urząd miasta.
20.10.2023

W celu zwiększenia bezpieczeństwa Wody Polskie remontują nieckę bielskiego potoku Straconka

Wody Polskie remontują nieckę potoku Straconka, który płynie wzdłuż bulwarów w Bielsku-Białej. To jedno z miejsc chętnie odwiedzanych przez bielszczan. Minister funduszy Grzegorz Puda zapowiedział w czwartek, że po zakończeniu remontu będzie bezpieczniej.
05.10.2023

Już w przyszłym roku na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni ma stanąć były ORP Sokół

Zbliżają się ku końcowi prace przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W październiku ma być gotowy "suchy dok" w którym stanie wyjątkowy w skali kraju eksponat. Zanim zostanie otwarty dla zwiedzających, nastąpi spektakularna akcja transportu byłego okrętu do nowej lokalizacji.
22.09.2023

Rozpoczyna się remont kolejnego odcinka Długiego Pobrzeża

Dzisiaj rozpoczynają się prace na kolejnym odcinku Długiego Pobrzeża. Wykonawca robót, firma Doraco, wejdzie na środkowy odcinek, od rejonu Bramy Mariackiej do Żurawia. Remont ma się zakończyć na początku 2024 roku.
18.09.2023

Sokół gotowy do rejsu. Muzeum Marynarki Wojennej ogłasza przetarg na transport ex-okrętu do miejsca ekspozycji plenerowej.

Zbliża się koniec trwającego od 2020 roku pobytu byłego okrętu podwodnego ORP Sokół na terenie PGZ Stocznia Wojenna. Jednostkę czeka jeszcze skomplikowana operacja związana z transportem do nowego miejsca przeznaczenia w Gdyni, tuż przy placówce muzealnej.
11.09.2023

Szersze wejście do portu w Kołobrzegu i więcej atrakcji tej części kurortu

W kołobrzeskim porcie z roku na rok rosną przeładunki, a jego nowoczesną marinę obierają za cel nie tylko europejscy żeglarze. Miejska spółka zarządzająca portem sprostała wojennemu wyzwaniu – tysiące ton ukraińskiego zboża odpłynęły stąd do Rotterdamu. Niedaleka przyszłość to port serwisowy dla morskich elektrowni wiatrowych i plany inwestycji, które podniosą rangę portu z korzyścią dla całego regionu.
28.07.2023

W Płocku dostępne będzie miejskie kąpielisko nad Zalewem Sobótka. Jego nazwa nawiązuje do legendy

W Płocku od środy, 21 czerwca, dostępne będzie kąpielisko nad Zalewem Sobótka. Bezpieczeństwa będą pilnować tam ratownicy. Dostępna będzie wypożyczalnia sprzętu sportowego, plażowego i wodnego. W tej formule kąpielisko, którego nazwa nawiązuje do legendy, będzie czynne do końca sierpnia.
20.06.2023

Dziś startuje Święto Morza w Gdyni

Dzisiaj, tj. 16 czerwca w Gdyni zaczynają się obchody Święta Morza. Wydarzenie co roku gromadzi największych miłośników morskich klimatów. Przewidziane są liczne atrakcje, takie jak żaglowce, jachty, uroczystości, czy regaty. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie. Świętowanie będzie trwało do 26 czerwca.
16.06.2023

Huczny jubileusz 70-lecia Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej już od siedemdziesięciu lat opiekuje się historią polskiego oręża morskiego i zaprasza do wspólnego świętowania! Chociaż początki były skromne, dzisiaj to największe polskie muzeum, w którym można poczuć ducha służby na morzach i oceanach.
07.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

W Święto Warszawy m.in. regaty na Wiśle

Choć Święto Warszawy przypada w niedzielę, to mieszkańcy stolicy będą mogli celebrować je przez cały weekend – zaczynając w sobotę Paradą Syrenki, a kończąc w niedzielę Regatami o Puchar Prezydenta Warszawy - poinformował stołecznych ratusz.
03.06.2023

Wizyta okrętów w Szczecinie w związku z Dniem Weterana. Wśród nich ORP Mewa

Przy Bulwarach Chrobrego w Szczecinie zacumował trzeci z niszczycieli min proj. 258, ORP Mewa. Wizyta ma związek z odbywającymi się 3 czerwca br. obchodami Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbędą się z udziałem m.in. marynarzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, żołnierzy 12. Dywizji Zmechanizowanej, 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Armii Stanów Zjednoczonych oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.
02.06.2023

Bydgoszcz. Zrewitalizowano kolejny odcinek bulwarów nad Brdą

Kolejny odcinek bulwarów nad Brdą w Bydgoszczy, stanowiących jeden z najatrakcyjniejszych szlaków spacerowych w mieście, został zrewitalizowany. Gruntowną przebudowę przeszedł fragment nabrzeża od Mostu Bernardyńskiego do ul. Uroczej.
28.05.2023

Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2023 w Kołobrzegu

Otwarcie sezonu żeglarskiego 2023 w tym roku odbędzie się w ramach Dni Kołobrzegu.
17.05.2023

Zidentyfikowano wyłowione z Wisłoka ciało - to 16-latek, który uciekał przed policją

Ze wstępnej identyfikacji zwłok młodego mężczyzny, które wyłowiono z rzeki Wisłok w Wielką Sobotę wynika, że to 16-latek, który 14 marca wskoczył do rzeki, uciekając przed policją, i porwał go nurt – dowiedziała się w środę PAP w prokuraturze.
12.04.2023

Strażnicy miejscy pokazali łódkę, przez którą zdymisjonowano komendanta

W czwartek w Porcie Czerniakowskim strażnicy miejscy zaprezentowali swoją nowa łódź patrolową zakupioną za ponad pół miliona złotych. Przetarg na jej zakup był jednym z powodów zdymisjonowania w maju ówczesnego komendanta straży miejskiej Zbigniewa Leszczyńskiego.
01.12.2022

Wody Polskie: zapora na Wiśle we Włocławku i stacjonujące tam lodołamacze przygotowane na zimę

Zapora na Wiśle we Włocławku oraz stacjonujące w tamtejszym porcie lodołamacze - osiem jednostek - są sprawne technicznie i przygotowane na zimę. Lodołamacze, chroniąc Zbiornik Włocławski i zaporę, pełniły będą tzw. „dyżur lodowy” od 1 grudnia. Potrwa on do 15 marca 2023 r.
29.11.2022

Święto Odzyskania Niepodległości z morzem w tle

W całym kraju hucznie obchodzono 104. Rocznicę odzyskania niepodległości, w czym swój aktywny udział miały też środowiska związane z tematyką morską, instytucje państwowe, a także polska Marynarka Wojenna.
11.11.2022

Specjalne Nagrody Security Forum Szczecin przyznane

Jak chronić morską infrastrukturę krytyczną? Nowe zadania dla Marynarki Wojennej RP? W stolicy województwa zachodniopomorskiego odbyło się Security Forum Szczecin. Podczas imprezy przyznano specjalne nagrody.
24.10.2022

Ochrona infrastruktury krytycznej. Security Forum Szczecin

Jak chronić strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski obiekty, takie jak niedawno otwarty gazociąg Baltic Pipe? Te pytania zadaje sobie coraz więcej z nas. Już 20 października w Szczecinie omówione zostaną najważniejsze zagadnienia ochrony infrastruktury krytycznej, w tym instalacji energetycznych na Bałtyku.
11.10.2022

Wróblewski: mamy w Elblągu port z nowoczesną infrastrukturą; Gróbarczyk: potrzebne dalsze inwestycje

Mamy w Elblągu port morski z nowoczesną infrastrukturą, w którą jako miasto zainwestowaliśmy już ponad 100 mln zł - podkreślił prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk wskazał, że potrzebne są dalsze inwestycje i dokapitalizowanie spółki.
17.09.2022

Wróblewski: przekop Mierzei jest jedną z najważniejszych strategicznych inwestycji dla Elbląga

Przekop Mierzei Wiślanej jest dla Elbląga jedną z najważniejszych, strategicznych decyzji. Wartość dotychczasowych inwestycji infrastrukturalnych i portowych, zrealizowanych przez samorząd, to ponad 100 mln zł - podkreślił w środę prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Zaapelował do rządu o pogłębienie 900 metrów toru dostępowego do portu w Elblągu.
14.09.2022

Gdańsk prezentuje w Helu modę na bursztyn

W Muzeum Rybołówstwa, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Helu, już od czwartku, 9 czerwca będzie można obejrzeć prace Mariusza Gliwińskiego, artysty, który od czterdziestu lat promuje bursztyn bałtycki na modowych wybiegach i targach sztuki na całym świecie. Ekspozycja w Helu to pierwsza w tym roku wystawa z cyklu „Gdańsk - światowa stolica bursztynu prezentuje”. Kolejne odsłony wystawy zaplanowano w Krokowej, Międzyzdrojach i w Łebie.
08.06.2022

Słupsk. We wtorek otwarcie zrewitalizowanych bulwarów rzeki Słupi

Zrewitalizowane bulwary rzeki Słupi w ramach wartej ponad 32 mln zł inwestycji, obejmującej obszar Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Słupska (woj. pomorskie), otwarte zostaną we wtorek tuż po oficjalnych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Konstytucji.
02.05.2022

Co może uratować plażę w Orłowie? Urząd Morski ma plan działania

Jedną z inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni, która ma szansę wpłynąć na przedłużenie żywotności plaży w gdyńskim Orłowie są podwodne progi. Plażę czeka również największa refulacja w historii Orłowa.
15.03.2022

Naukowcy zgodni co do klifu w Orłowie. "Każda ingerencja inżynierska w brzeg powoduje lawinę konsekwencji"

Dyrektorzy trzech trójmiejskich instytucji naukowych, zajmujących się badaniami morza zajęli głos na temat przyszłości klifu w Gdyni-Orłowie. W podsumowaniu wskazują, że klif powinien pozostać wolny od ingerencji człowieka.
20.02.2022

Plaża w Orłowie znika na naszych oczach. Dlaczego i co można z tym zrobić? [ZDJĘCIA]

Okres sztormowy nie oszczędza polskiego wybrzeża. Z roku na rok coraz gorzej sytuacja wygląda na plaży w Orłowie w Gdyni. Niż Nadia i związany z nim orkan Malik spowodował, że morze pochłonęło kolejne fragmenty gdyńskiej plaży.
08.02.2022

[WIDEO] Cofka w Trójmieście i innych miastach na wybrzeżu

Do cofki doszło w niedzielę na marinie w Gdyni, wyspie Ołowianka w Gdańsku oraz na bulwarze w Ustce - podał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku bryg. Łukasz Płusa.
30.01.2022

Sześć lodołamaczy zabezpieczy Zbiornik Włocławski

Tej zimy Wody Polskie zabezpieczą środkowy odcinek Wisły i tamtejszy Zbiornik Włocławski w sześć lodołamaczy, które w razie potrzeby wyruszą na rzekę do kruszenia pokrywy lodowej. Jednostki te będą stacjonowały przy tamie we Włocławku od 1 grudnia. Służbę zakończą tam 15 marca 2022 r.
18.11.2021

Uroczysty rejs po Wiśle w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W niedzielę 1 sierpnia pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego uczczą wielbiciele Wisły podczas uroczystego rejsu "Wisła, godzina W 1944-2021". Organizatorzy z fundacji Rok Rzeki Wisły spodziewają się nawet 80 uczestników.
30.07.2021

Łomża: 3,5 mln euro z funduszy norweskich na drugi etap bulwarów nad Narwią

3,5 mln euro z funduszy norweskich dostanie miasto Łomża na realizację drugiego etapu tworzenia bulwarów nad rzeką Narew. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda przekazał w poniedziałek prezydentowi Łomży Mariuszowi Chrzanowskiemu symboliczny czek na te środki.
05.07.2021

V Żeglarska Parada Świętojańska. Wielkie święto ludzi morza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po raz piąty wodami Zatoki Gdańskiej przepłynęła widowiskowa Żeglarska Parada Świętojańska. Około 100 jachtów i żaglowców obserwowały tłumy turystów i mieszkańców regionu.
20.06.2021

V Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę! KONKURS Portu Gdynia i portalu GospodarkaMorska.pl

Z okazji V Parady Żeglarskiej zorganizowany został wyjątkowy konkurs! Osoby, które wybierają się 19 czerwca na spacer nad morze, aby oglądać Paradę zachęcamy do zrobienia zdjęć.
17.06.2021

Święto Morza w Gdyni

Już od najbliższego piątku, 18 czerwca, w Gdyni czeka nas tydzień pełen atrakcji – rozpoczyna się "Święto Morza"!
17.06.2021

V Żeglarska Parada Świętojańska już 19 czerwca!

Niespełna trzy tygodnie dzielą nas od startu tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Tym razem dziesiątki jachtów i żaglowców przepłyną z Gdyni do Gdańska, a mieszkańcy Trójmiasta będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.
02.06.2021

The Ocean Race Europe Prologue: Sailing Poland wygrał wyścig Kłajpeda - Gdynia!

Pierwszy pełnomorski etap The Ocean Race Europe Prologue zakończony. Cztery jachty VO65 zacumowały dziś w Gdyni, a w klasyfikacji generalnej bez zmian - nadal prowadzi polska załoga Sailing Poland, która wygrała wyścig z Kłajpedy do Gdyni.
11.05.2021

Obserwuj wyścigi jachtów na wodach zatoki

Niezwykła okazja czeka dziś i jutro na miłośników żeglarstwa. W Gdyni zacumowały cztery jachty VO65, startujące w The Ocean Race Europe Prologue. Dziś – we wtorek 11 maja – jednostki wezmą udział w dwóch wyścigach przybrzeżnych. Będzie je można zaobserwować m.in. z bulwaru Nadmorskiego czy plaży i molo w Orłowie.
11.05.2021

Płock: Ok. 1,8 mln zł strat spowodowanych zimą przez Wisłę wezbraną na skutek zatorów lodowych

Na ok. 1,8 mln zł Urząd Miasta Płocka (Mazowieckie) oszacował straty powstałe w wyniku podtopień i naporu kry lodowej po wezbraniu Wisły w lutym tego roku. Stwierdzono m.in. uszkodzenia powłoki antykorozyjnej na jednym z filarów mostu oraz uszkodzenia infrastruktury na nadrzecznych bulwarach.
06.05.2021

Zwiedzaj Szczecin od strony wody

Sześć miejskich motorówek, którymi można zwiedzać Szczecin od strony wody, zostaną ponownie udostępnione mieszkańcom i turystom w sobotę, 8 maja. Do prowadzenia jednostek nie jest potrzebny patent motorowodny.
05.05.2021

Łódź solarna studentów Politechniki Wrocławskiej przeszła pierwsze testy na Odrze

Studenci Politechniki Wrocławskiej zbudowali jednoosobową łódź w pełni napędzaną energią słoneczną. W trakcie pierwszych testów na Odrze konstruktorzy sprawdzali m.in. jej zwrotność i maksymalną prędkość.
29.04.2021

PKN Orlen i Wodociągi Płockie będą współpracować nad poprawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na Wiśle

PKN Orlen i Wodociągi Płockie będą współpracować nad poprawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na Wiśle w rejonie Płocka – przekazały koncern i Urząd Miasta we wspólnym komunikacie. W lutym wezbrana z powodu zatorów lodowych rzeka zagrażała ujęciom wody dla Płocka i zakładu głównego PKN Orlen.
28.04.2021

Poszukiwany armator do obsługi ok. 8 tysięcy przepraw promowych przez Wisłę w Warszawie

Ogłosiliśmy – w ramach Warszawskich Linii Turystycznych 2021 – przetarg na przeprawy promowe przez Wisłę. Promy będą pokonywały rzekę od maja do września w czterech miejscach i zrealizują łącznie prawie osiem tysięcy rejsów.
30.03.2021

Przez port w Elblągu transportowane są materiały na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję

Budowa nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną wpłynie na rozwój portu w Elblągu. Już teraz, podczas budowy kanału, terminale elbląskiego portu są wykorzystywane do składowania i transportu materiałów do realizacji tej strategicznej inwestycji - powiedział PAP dyr. portu Arkadiusz Zgliński.
11.03.2021

Bulwary Wiślane i Kanał Augustowski - obiekty hydrologiczne z prestiżowym wyróżnieniem

Bulwary Wiślane w Warszawie i Kanał Augustowski zostały nagrodzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych IAHR. To najważniejsze wyróżnienie hydrologiczne w Europie. Nagrody dla innowacyjnego przedsięwzięcia hydrologicznego (bulwary) i dla dziedzictwa wodnego (kanał) ogłoszono 18. lutego podczas szóstego europejskiego kongresu IAHR zorganizowanego przez Polską Akademię Nauk (PAN) i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW).
22.02.2021

Prezydent Płocka apeluje o regularne pogłębianie Wisły

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) zwrócił się w piśmie do prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy o regularne pogłębianie Wisły w granicach miasta, aby w ten sposób zmniejszyć zagrożenie powodziowe. Wskazał przy tym, że w 2020 r. pogłębiania rzeki w rejonie Płocka w ogóle nie było.
12.02.2021

Stolica podsumowała sezon rejsowy nad Wisłą

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z budżetu obywatelskiego, prawie 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów - tak wyglądał sezon nad Wisłą w ubiegłym roku.
11.02.2021

Zator lodowy na Wiśle. Nie ma warunków do prowadzenia akcji lodołamania

Obecnie nie ma warunków do prowadzenia lodołamania na Wiśle w rejonie Płocka – podały we wtorek Wody Polskie. Według prezydenta Płocka, lodołamanie jest tam konieczne ze względu na zator lodowy, który utworzył się na rzece poniżej miasta i powoduje przybór wody.
09.02.2021

Mroźna „bestia” nadciąga nad morze?

Od około tygodnia ogólnopolskie media informują o fali mrozów nadchodzącej znad Rosji, która doczekała się groźnej nazwy „bestia ze wschodu”. Czy faktycznie powinniśmy bać się tej „bestii”, czy to tylko fałszywy alarm? Specjaliści z IMGW uspokajają i zapowiadają w najbliższych dniach białą, ale stosunkowo łagodną zimę.
09.01.2021

Kapitan Harłukowicz: Planeta I to zmiana pokoleniowa

Kapitan Harłukowicz, który przez 30 lat dowodził poprzedniczką ochrzczonej w sobotę Planety I powiedział na antenie Radia Szczecin, że "to zmiana pokoleniowa; to tak jakby przesiąść się z Syrenki do luksusowego, nowoczesnego auta".
15.11.2020

Wystawa „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej” w Szczecinie

Historia Polskiej Administracji Morskiej sięga 1920 roku, kiedy to Rozkazem Ministra Spraw Wojskowych z dnia 2 kwietnia 1920 roku został utworzony Urząd Marynarki Handlowej w Wejherowie. Dziś, w 2020 roku, funkcjonują dwa Urzędy Morskie: w Szczecinie i w Gdyni, a o tym, co wydarzyło się na przestrzeni tych stu lat będzie można dowiedzieć się z wystawy „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej", która w piątek, 13 listopada, zostanłą ustawiona na Bulwarze Chrobrego.
14.11.2020

Chrzest i podniesienie bandery na „Planecie I” (wideo)

Państwo o tak długiej linii brzegowej (jak Polska) nie może być pozbawione nowoczesnych jednostek sprzętowych – powiedział w sobotę w Szczecinie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości chrztu i podniesienia bandery na wielofunkcyjnym statku Planeta I.
14.11.2020

Uroczystość chrztu i podniesienia bandery na „Planecie I”

Urząd Morski w Szczecinie serdecznie zaprasza Państwa do uczestniczenia on-line w uroczystości chrztu i podniesienia bandery na jednostce „Planeta I”, która odbędzie się 14 listopada 2020 roku, o godz. 12:00, przy nabrzeżu Bulwar Chrobrego w Szczecinie.
10.11.2020

Pamiętamy o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę

Miasto z morza i marzeń pielęgnuje swoje morskie tradycje. Początek listopada to czas, który poświęcamy wspomnieniom o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę. W piątek, 30 października, pod pomnikiem na bulwarze Nadmorskim odbyła się uroczystość złożenia wieńców przez władze Uniwersytetu Morskiego.
30.10.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni oddaje hołd zmarłym marynarzom

Społeczność Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przed Świętem Zmarłych oddaje cześć zmarłym absolwentom, pracownikom, dyrektorom i rektorom oraz wszystkim marynarzom, dla których morze było ostatnim portem.
29.10.2020

Uruchomienie zbiornika Racibórz obniża poziom wody w Odrze

Rozpoczęcie procesu piętrzenia wody na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny przynosi oczekiwane efekty - w środę wieczorem rosnący wcześniej poziom wody w Odrze na wodowskazie w Raciborzu-Miedoni obniżył się o 13 cm - wynika z informacji Wód Polskich.
15.10.2020

Jachty z duszą zachwycały w Gdyni

Wodne oldtimery opanowały w weekend wody Zatoki Gdańskiej. Około 30 drewnianych i stalowych jachtów popłynęło w sobotę, 10 października w żeglarskiej paradzie. Odbyła się ona w ramach zlotu „Próchno i Rdza”. Jednostki żeglowały na trasie Gdynia-Sopot-Gdynia.
12.10.2020

Jachty z duszą zawiną do Gdyni

Już po raz dwunasty w historii – a szósty w Gdyni – na wodach naszej zatoki spotkają się „wodne oldtimery”. Wszystko za sprawą Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”, który odbędzie się w dniach od 8 do 11 października. Głównym punktem programu jest uroczysta parada, która w samo południe w sobotę 10 października wystartuje z Gdyni.
05.10.2020

Drugie życie dawnej Remizy - rozpoczyna się kolejna rewitalizacja na terenie Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska Development ogłasza rozpoczęcie prac renowacyjnych w dawnej remizie. Jest to druga - po oddanym do użytku na początku września budynku Dyrekcji - rewitalizacja zabytkowego budynku na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.
05.10.2020

Drugie życie dawnej Remizy. Rozpoczyna się kolejna rewitalizacja na terenie Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska Development nie zwalnia tempa prac nad rewitalizacją i rozwojem terenów postoczniowych w Gdańsku. 2 września br., w dniu uroczystego otwarcia ikonicznego budynku Dyrekcji spółka otrzymała pozwolenie na budowę budynku dawnej Remizy strażackiej. Zaledwie kilka tygodni później inwestor rozpoczął prace renowacyjne tego zabytkowego budynku, co stanowi kolejny ważny krok w procesie przywracania do życia tej części miasta.
01.10.2020

Światowy Dzień Rzek. Najważniejsze problemy i wyzwania w Polsce

Ludzie od wieków osiedlają się w pobliżu rzek. Błękitne arterie stanowią ważny element życia gospodarczego i społecznego. Dostarczają wody, były i są wykorzystywane do transportu, a także do celów rekreacyjnych i turystycznych. Stanowią nasze wspólne dobro. Trzeba również pamiętać o tym, że rzeki i potoki stwarzają zagrożenie – ponieważ podczas wezbrania mogą powodować powodzie zwłaszcza, że bardzo często przepływają przez centra miast i miasteczek. Co dzisiaj – w XXI wieku – jest realnym wyzwaniem, kiedy spoglądamy na sieć polsk
28.09.2020

Bałtycka Odyseja dla czystych plaż

Wyposażeni w worki, rękawice i chwytaki przemierzają polskie wybrzeże Bałtyku. Sprzątają plaże, żeby zadbać o środowisko i namawiają do tego innych. Maszerują, aby zmienić świadomość i postawę ludzi. To ekologiczna akcja „Bałtycka Odyseja”. W niedzielę, 13 września, odbyła się ona również w Gdyni. Wolontariusze wyruszyli rano z plaży Śródmieście w kierunku Gdańska i oczyszczali morski brzeg. Do akcji włączyli się mieszkańcy i władze miasta. A już za tydzień odbędzie się wielkie sprzątanie całej Gdyni – w ramach corocznej, miejski
13.09.2020

Osada Rybacka na Oksywiu

Lubicie rybackie klimaty? Ale takie autentyczne, niewystylizowane, bez blichtru kurortu, pachnące świeżą rybą, a nie komercją? Jak tak, to zapraszamy na spacer do Osady Rybackiej na Oksywiu.
12.09.2020

Bałtycka Odyseja wchodzi do Trójmiasta

Jeszcze tylko dwa etapy zostały do zakończenia "Bałtyckiej Odysei" czyli wielkiego marszu wzdłuż całego polskiego wybrzeża w ramach kampanii edukacyjnej #mniejplastiku. Jeśli chcecie wziąć udział w akcji i pomóc nam sprzątać plaże z plastikowych odpadów - zarezerwujcie sobie weekendy: 12-13 września oraz 10-11 października.
11.09.2020

Morskie Centrum Nauki nawiązało współpracę z Wikingami

W czwartek 3 września w Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta na wyspie Wolin podpisano porozumienie pomiędzy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie a Stowarzyszeniem Słowian i Wikingów. Dokument sygnowali: Witold Jabłoński dyrektor MCN i prezes Stowarzyszenia Wojciech Celiński. Porozumienie dotyczy nawiązania współpracy w organizacji przedsięwzięć kulturalnych promujących obie instytucje.
03.09.2020

Okręty Marynarki Wojennej w Szczecinie

W piątek, 28 sierpnia, w godzinach przedpołudniowych do Portu w Szczecinie w ramach żeglarskiego pożegnania lata zawitają 2 najnowsze jednostki Marynarki Wojennej.
28.08.2020

Żeglarskie pożegnanie lata w Szczecinie

Już dzisiaj do Szczecina przypłyną pierwsze jednostki, by w weekend wziąć udział w obchodach żeglarskiego pożegnania lata.
27.08.2020

Warszawa zaprasza na darmowe rejsy po Wiśle

Rejsy statkami, katamaranami, drewnianymi szkutnikami po Wiśle oraz spływy kajakowe. Fani wodnych wycieczek mogą skorzystać z szerokiej oferty żeglugi w Warszawie. Ruszyły miejskie wyprawy po rzece - przekazał stołeczny ratusz.
22.08.2020

Rejsy tradycyjnymi łodziami — antidotum na czas pandemii

Rejsy tradycyjnymi łodziami rzecznymi cieszą się ogromną popularnością podczas IV edycji Festiwalu Wisły w Toruniu. Łodzie Mieszko, Maria, Słowianka, Zoraza i św. Elżbieta według wielu stały się, chociaż na trzy dni, antidotum na czas pandemii koronawirusa.
16.08.2020

Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś

Na bulwarach wiślanych w Warszawie odsłonięto właśnie wystawę „Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś”. W otwarciu udział wzięła Mariola Chojnacka Dyrektor Generalna z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Wystawa to odrabianie zaległości z naszej historii. Niewiele osób zna rolę Flotylli śródlądowej w Bitwie Warszawskiej. Dlatego tym większa radość, iż Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może brać udział w tym przedsięwzięciu – powiedziała Mariola Chojnacka.
14.08.2020

Uroczysty rejs pod hasłem - Wisła, godzina W

Kilkadziesiąt jednostek, na czele ze statkiem Dar Mazowsza, popłynęło w sobotę po południu w corocznym, uroczystym rejsie pod hasłem "Wisła, godzina W". O godz. 17 uczestnicy rejsu przy Bulwarze Flotylli Wiślanej, miejscu zatopienia statku "Bajka", oddali hołd Powstańcom Warszawskim.
01.08.2020

Oświetlenie Bulwaru i Skweru Kościuszki w Gdyni w nowej odsłonie

Trwa metamorfoza Śródmieścia Gdyni. W ramach strategicznego projektu KLIMATyczne Centrum zmienia się organizacja ruchu na wybranych ulicach, pojawiają się nowe ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych, mała architektura w postaci ławek oraz relaksacyjne strefy zieleni. A jeszcze w tym roku zmieni się oświetlenie najbardziej popularnych gdyńskich tras spacerowych, czyli Skweru Kościuszki, al. Jana Pawła II oraz Bulwaru Nadmorskiego.
24.07.2020

Do morza Odrą - słów kilka o morskości Szczecina

Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
22.07.2020

Poza kąpieliskiem w Gdyni Redłowie, inne nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W niedzielę rano, poza kąpieliskiem w Gdyni Redłowie, woda we wszystkich innych kąpieliskach w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
19.07.2020

Po pożarze łodzi z dziećmi policja wszczęła postępowanie

Ostródzka policja po pożarze łodzi z dziećmi na pokładzie wszczęła postępowanie w sprawie nieumyślnego sprowadzenia ognia zagrażającemu zdrowiu i życiu wielu osób - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka ostródzkiej policji Anna Balińska. Po pożarze troje dzieci i opiekun trafili do szpitala.
03.07.2020

Zatoka pełna żagli i tłumy na brzegu. Za nami Żeglarska Parada Świętojańska (foto, wideo)

Około 100 żaglowców i łodzi motorowych przepłynęło po wodach zatoki w uroczystej IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Wydarzenie zorganizowane przez Pomorski Związek Żeglarski to stały już element obchodów Święta Morza. Na wodzie w pełnej krasie mogliśmy podziwiać m.in. „Dar Młodzieży”, „Pogorię” czy „Zawiszę Czarnego”.
21.06.2020

Żeglarska Parada Świętojańska 2020

Serdecznie zapraszamy do udziału w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która już po raz czwarty uświetni Święto Morza. Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców ma przyjemność być Głównym Partnerem Parady.
18.06.2020

Startuje kolejna edycja kampanii „Pływam bez promili”

Każdego roku w Polsce tonie kilkaset osób, a polskie statystyki należą pod tym względem do jednych z najgorszych w Unii Europejskiej. Z tego względu już po raz 14. organizowana jest kampania społeczna "Pływam bez promili", która ma na celu zwiększenie świadomości plażowiczów i polepszenie bezpieczeństwa nad wodą.
17.06.2020

Mina w Gdyni usunięta!

W Gdyni zakończyła się operacja unieszkodliwienia miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalegała przy południowym wejściu do portu. Działania prowadziła Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
16.06.2020

Gdynia: Marynarka Wojenna rozpoczęła neutralizację miny

W Gdyni rozpoczęła się operację unieszkodliwienia miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalega przy południowym wejściu do portu. Działania prowadzi Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W Trójmieście i w Rewie obowiązuje ograniczenie w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli.
16.06.2020

OSP Sobieszewo inicjatorem akcji #dajnamdojechać

W sobotę 13.06.2020 roku do OSP Gdańsk-Sobieszwo wpłynęła dyspozycja wyjazdu na plażę w Sobieszewie w związku z topiącymi się osobami. Niestety, służby spotkały się dużymi trudnościami w drodze do poszkodowanych.
15.06.2020

Celebrujmy Święto Morza w Gdyni!

Święto Morza - zawsze w Gdyni! Od 19 do 28 czerwca miasto zaplanowało cykl atrakcji na terenie charakterystycznych gdyńskich miejsc, m.in. na Skwerze Kościuszki, plaży Śródmieście, Muszli na Placu Grunwaldzkim, Alei Żeglarstwa Polskiego czy w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tegoroczna edycja wydarzenia łączy się z obchodami Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
11.06.2020

Akcja kotwica

Ma 121 lat i jest z pochodzenia Francuzką. Szorowała o dna Atlantyku, Morza Żółtego, Kanału Sueskiego, a na starość Zatoki Gdańskiej. Po ponad siedemdziesięcioletniej emeryturze spędzanej przed Domem Marynarza trafi do spa w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie odzyska dawną świetność, by cieszyć oczy gdynian i turystów oraz przypominać dzieje ORP „Bałtyk”, do którego należała.
05.06.2020

IV Żeglarska Parada Świętojańska popłynie z Gdańska do Gdyni

Już po raz czwarty jachty i żaglowce wezmą udział w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która zaplanowana jest na 20 czerwca. Organizator wydarzenia, Pomorski Związek Żeglarski, zapowiada, że tym razem – inaczej niż w poprzednich latach – parada odbędzie się nie wieczorem, a w godzinach popołudniowych.
26.05.2020

Motorówki w Szczecinie wracają na wodę

W najbliższą sobotę, po sezonie zimowym, na wodę wrócą miejskie motorówki, które dają szansę poznania Szczecina od strony wody. Na prowadzenie tych niewielkich jednostek nie potrzebny jest patent motorowodny.
22.05.2020

Władca wód Neptun pojawił się na helskim bulwarze

Władca morza przybył na polskie wybrzeże. W czwartek helski Bulwar Nadmorski wzbogaciła replika posągu Neptuna z Bolonii. Rzeźba jest prezentem dla miasta od zachwyconego turysty.
15.05.2020

Jacht 2020 uczci Dzień Flagi RP (wideo)

Biało-czerwona jednoczy wszystkich Polaków. Podobnie jak jacht 2020 – pierwsza polska łódka stworzona od początku do końca z myślą o powszechnej edukacji żeglarskiej. I dlatego 2 maja, w Dzień Flagi RP, będzie można podziwiać ją na wodach Zatoki Gdańskiej.
30.04.2020

Prezydent Warszawy: stan wody w Wiśle to niecałe 50 cm; sprawa jest poważna

Stan wody w Wiśle opada, obecnie to niecałe 50 cm – podkreślił w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak zaznaczył, z uwagi na powagę sytuacji ratusz podjął kampanię informacyjną, która ma namawiać mieszkańców do oszczędzania wody.
27.04.2020

W piątek poziom wody w Wiśle w Warszawie osiągnie 50 cm

Aktualnie stan wody w Wiśle jest bardzo niski praktycznie na całym jej odcinku – powiedział PAP rzecznik IMGW-PIB, hydrolog Grzegorz Walijewski. W stacji pomiarowej Warszawa-Bulwary poziom Wisły wynosi obecnie 59 cm i w najbliższych dniach będzie wciąż spadać. "W piątek osiągnie ok. 50 cm" – dodał Walijewski.
23.04.2020

Plaże ponownie otwarte

Od poniedziałku, 20 kwietnia, trójmiejskie plaże ponownie otwarte dla mieszkańców. Pozwala na to nowe rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, które znosi dotychczasowy zakaz korzystania z publicznych terenów zielonych i rekreacyjnych. Dostępne także będą m.in. lasy, parki i bulwary.
20.04.2020

Szczecińskie dźwigozaury i filharmonia podświetlone na niebiesko dla służby zdrowia

Budynek szczecińskiej filharmonii i stojące na wyspie Łasztownia zabytkowe dźwigi portowe - "dźwigozaury" podświetlono we wtorek wieczorem na niebiesko, kolorem Światowej Organizacji Zdrowia. To symbol wsparcia dla pracowników służby zdrowia w dniu ich święta.
07.04.2020

Stocznia Cesarska: budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej odzyskuje należyty blask

Był tłem najważniejszych wydarzeń społecznych i politycznych ruchu Solidarności, teraz, staraniem właściciela, spółki Stocznia Cesarska Development, budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej odzyskuje należyty blask, a inwestor otwiera przed nim nowy rozdział.
06.02.2020

Pomorscy żeglarze uczcili zmarłych

Rok 2019 nie był łaskawy dla pomorskiego środowiska żeglarskiego. Odeszło kilku znanych i lubianych żeglarzy. Dzisiaj 1 listopada wspominaliśmy ich przy pomniku „Zaginionych na morzu” na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.
01.11.2019

Uczcijmy zmarłych żeglarzy

W najbliższy piątek 1 listopada obchodzić będziemy uroczystość Wszystkich Świętych, a dzień później Zaduszki. W tym czasie wspominamy wszystkich zmarłych, wśród nich również żeglarzy.
30.10.2019

PRS na międzynarodowej konferencji ICAADE 2019

W dniach od 13 do 16 października br. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbyła się trzecia edycja międzynarodowej konferencji naukowej pod nazwą International Conference on Amphibious Architecture, Design and Engineering – ICAADE. Stanowi ona forum wymiany wiedzy oraz doświadczeń z zakresu architektury amfibijnej, znajdującej się na styku lądu i wody.
29.10.2019

Szczecin: Miejskie motorówki kończą sezon

Ponad 1,5 tys. wypożyczeń motorówek zanotowała w kończącym się sezonie Żegluga Szczecińska. Niewielkie jednostki, których prowadzenie nie wymaga patentu motorowego, w szczycie sezonu były rezerwowane nawet z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
24.10.2019

Torpedownia na bulwarze

W Gdyni powstają zdjęcia do niemieckiego serialu pt. „Sloborn”. Na Ostrodze Bulwaru Nadmorskiego od kilku dni pracują scenografowie, którzy budują torpedownię. Scenariusz serialu o tematyce katastroficzno-obyczajowej zakłada nakręcenie kilku scen w dawnej hali montażowej torped w Babich Dołach.
22.10.2019

11. Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”

W Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej w dniach 10-13 października spotka się 40 jednostek biorących udział w jedenastym już Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”. Ponad 300 żeglarzy-pasjonatów będzie cieszyć się przygodą, jaką jest żeglowanie na jachtach stalowych i drewnianych.
08.10.2019

Morsy już w wodzie!

Myśl o kąpieli w morzu odłożyłeś/odłożyłaś już do przyszłego lata? Oni dopiero zaczynają, a nawet twierdzą, że woda jest wciąż… zbyt ciepła. Gdyńskie morsy w sobotę oficjalnie zainaugurowały sezon kąpielowy i zarażają pozytywnym myśleniem!
05.10.2019

Morsuj na zdrowie! W sobotę otwarcie sezonu

Gdyńskie Morsy 5 października rozpoczną kolejny sezon. Tradycyjnie, zbiórka odbędzie się przy „Chatce Morsów” na końcu Bulwaru Nadmorskiego o godzinie 11.45.
04.10.2019

PŻM przedstawiła koncepcję modernizacji nabrzeża przy Wałach Chrobrego

Polska Żegluga Morska przedstawiła w czwartek koncepcję modernizacji nabrzeża przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Projekt zakłada m.in. budowę przystani dla motorówek oraz domków na wodzie. Koszt inwestycji to ponad 5 mln zł. Aby mogła zostać zrealizowana, potrzebna jest jednak zgoda szczecińskiego magistratu.
04.10.2019

Podwójnie złoty mistrz z Gdyni

Nie od dziś wiemy, że Gdynia jest żeglarską stolicą Polski. Wspaniałe morskie tradycje przyciągają do miasta pasjonatów żagli, którzy trenując w gdyńskich klubach żeglarskich często zostają później mistrzami Polski, Europy i świata. Taką historię ma za sobą Jan Springer - żyjący w Gdyni wągrowczanin, który w czerwcu tego roku po raz kolejny zwyciężył w Mistrzostwach Świata Modeli Żaglowych Naviga. Żeglarz był w czwartek gościem wiceprezydenta Gdyni – Marka Łucyka.
12.09.2019

GIOŚ: Do Wisły dostało się już 1,5 miliona metrów sześciennych ścieków

Do Wisły od chwili rozpoczęcia awaryjnego zrzutu nieczystości dostało się już ponad milion metrów sześciennych ścieków ze stołecznego MPWiK - poinformował we wtorek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dodano, że do godz. 13.00 do WIOŚ w Warszawie nie wpłynęły nowe niepokojące informacje.
04.09.2019

GIOŚ: Do Wisły dostało się już ponad milion metrów sześciennych ścieków

Do Wisły od chwili rozpoczęcia awaryjnego zrzutu nieczystości dostało się już ponad milion metrów sześciennych ścieków ze stołecznego MPWiK - poinformował w poniedziałkowym komunikacie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
03.09.2019

Wodne widowisko. Gdynia Baltic Challenge by Aquawave

Wakacje się kończą, a 1 września wraca do Gdyni Baltic Challenge. Wydarzenie organizowane w wodach Zatoki Gdańskiej oraz na plaży Gdynia Śródmieście odbędzie się już po raz drugi. Ambasadorem imprezy jest Sebastian Karaś – najlepszy światowy pływak na otwartych akwenach. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Wojciech Szczurek. Początek imprezy o godzinie 9:30.
29.08.2019

„Bild”: Rejs Grety Thunberg obciąża klimat

Niemiecki tabloid "Bild" krytykuje w piątek nastoletnią klimatyczną aktywistkę Gretę Thunberg za rejs przez Atlantyk do Nowego Jorku. Bezemisyjna w założeniu podróż wcale taka nie jest. Obciąża klimat w dużo większym stopniu niż myślano - ujawnia bulwarówka.
16.08.2019

Replika łodzi wikińskiej uwolniona z dna Wisły

Replika łodzi wikińskiej "Morąg" została we wtorek uwolniona z dna Wisły po wielogodzinnej akcji. Jednostka, która uczestniczyła w Festiwalu Wisły, zatonęła dzień wcześniej koło Włocławka. Zniszczył ją wystający z rzeki konar drzewa. "Morąg jest już na brzegu" - powiedział PAP rzecznik festiwalu Jacek Kiełpiński.
14.08.2019

Warszawa: Stan wody na Wiśle spadł do 37 cm; kursy promu Pliszka zawieszone

W związku z niskim stanem wody od piątku do odwołania kursy promu "Pliszka" na trasie Most Poniatowskiego - Stadion Narodowy są zawieszone - poinformował w piątek rano PAP Tomasz Demiańczuk z warszawskiego ratusza. Jak podaje IMGW, na stacji Warszawa-Bulwary poziom wody spadł do 37 cm.
03.08.2019

Warszawa: Hołd dla powstańców także na Wiśle (wideo)

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego syreny zawyły w stolicy także na Wiśle. Kilkadziesiąt łodzi, żaglówek i innych jednostek pływających wzięło udział w uroczystym rejsie i punktualnie o godz. 17 stanęło w nurcie rzeki, by minutą ciszy oddać hołd powstańcom.
02.08.2019

Wakacyjny festiwal Pyromagic 2019 w przyszłym tygodniu w Szczecinie

Zapierające dech w piersiach pokazy sztucznych ogni, setki tysięcy turystów, godziny pracy i kilkadziesiąt dni przygotowań, to nic innego jak XII już edycja Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych Pyromagic, która odbędzie się w Szczecinie w dniach 9-10 sierpnia.
29.07.2019

Mapa Mare Dambiensis już na Bulwarze Piastowskim w Szczecinie

Ma 15 m kw. i prezentuje najciekawsze zakątki Mare Dambiensis, czyli Jeziora Dąbie. Ceramiczna mozaika pojawiła się w Alei Żeglarzy i od razu skradła serca odwiedzających nabrzeże.
29.07.2019

Czynna część kąpielisk w Sopocie i Gdańsku

W niedzielę rano, z powodu zakwitów sinic, nadal zamknięta jest większość nadmorskich kąpielisk w Trójmieście, w tym wszystkie w Gdyni. W Gdańsku kąpiel możliwa jest w trzech miejscach na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej, a w Sopocie – w czterech lokalizacjach.
28.07.2019

Niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska w Trójmieście zamknięte

W sobotę rano z powodu zakwitów sinic zamknięte są niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska w Gdyni, Gdańsku i w Sopocie. Kąpać się można tylko w trzech miejscach na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej. Sinice uniemożliwiają też kąpiel w siedmiu miejscach na Półwyspie Helskim.
27.07.2019

Przy 21 nadmorskich plażach zakaz kąpieli, głównie z powodu sinic

W piątek po południu obowiązuje zakaz wchodzenia do wody w 21 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. Z powodu zakwitu sinic w przybrzeżnej wodzie nieczynne są m.in. wszystkie kąpieliska w Gdyni, większość w Gdańsku i część w Sopocie.
26.07.2019

W 17 nadmorskich kąpieliskach nie można się kąpać

W piątek rano obowiązuje zakaz korzystania z wody w 17 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. W 15 z nich zaobserwowano zakwity sinic, w dwóch innych wykryto zanieczyszczenie w postaci nadmiernej ilości bakterii.
26.07.2019

Zakaz kąpieli przy 15 nadmorskich plażach

W czwartek obowiązuje zakaz korzystania z wody w 15 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. W 13 z nich zaobserwowano zakwity sinic, w dwóch innych wykryto zanieczyszczenie w postaci nadmiernej ilości bakterii.
25.07.2019

GIS: w pomorskim zamkniętych jest 14 nadmorskich kąpielisk

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek rano o zamknięciu 14 nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim. Z powodu zakwitu sinic zamkniętych jest 12 kąpielisk, a dwa z powodu podwyższonego poziomu bakterii w wodzie.
25.07.2019

Pomorskie: Zakaz kąpieli już w 13 miejscach

W środę po południu zamkniętych jest 13 nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim. W 11 z nich – w Gdańsku, na Mierzei Wiślanej i Półwyspie Helskim, kąpiel jest zabroniona ze względu na zakwity sinic. W dwóch kolejnych - z powodu podwyższonego poziomu bakterii.
24.07.2019

Zamknięte kąpieliska w Mikoszewie i Krynicy Morskiej

Czynne są wszystkie, poza dwoma, nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim. Od środowego poranka zakaz kąpieli obowiązuje jedynie w Mikoszewie oraz na – jednym z pięciu kąpielisk - w Krynicy Morskiej, gdzie badania wody wykazały podwyższony poziom bakterii.
24.07.2019

Plastik Niefantastik – nowa wystawa w Helu

Co roku ponad 8 milionów ton plastiku trafia do mórz i oceanów. To tak, jakby co minutę pełna śmieciarka wyrzucała śmieci do wody. Na problem zanieczyszczenia Bałtyku zwrócili uwagę młodzi gdańscy artyści. Do końca września w Helu można oglądać wystawę „Plastik Niefantasik”.
16.07.2019

Od piątku w Szczecinie Dni Odry

Zwiedzanie historycznych jednostek, koncerty nad rzeką czy spływy kajakowe przygotowano dla mieszkańców i turystów w ramach szczecińskich Dni Odry. Impreza rozpocznie się w piątek.
10.07.2019

Gdyńskie plaże dla wszystkich

Lipiec to trwający w najlepsze sezon kąpielowy. W Gdyni z ochłody w Bałtyku można korzystać na kilku strzeżonych kąpieliskach, ale to nie wszystko – morskiej kąpieli mogą spróbować też osoby z niepełnosprawnościami.
05.07.2019

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła – 56 jachtów ścigało się w ten weekend w stolicy

W pierwszy weekend lata rozegrano drugą edycję regat o Puchar Dzielnicy Wisła wystartowało 56 załóg i prawie 200 zawodników. Puchar w regatach Mistrzów trafił w ręce załogi KidsCore AZS UW Team ze sternikiem Bartłomiejem Szotyńskim. Pierwsze miejsce na podium w Pucharze Wianków wywalczyła załoga Pol377 Team Politechnika Gdańska, ze sternikiem Marcinem Styborskim.
24.06.2019

Święto Morza podniosło kotwicę w Gdyni

Rejs jednym z najstarszych jachtów w Polsce, widowiskowa parada żeglarska, uliczne granie dla patrona bulwaru Nadmorskiego czy akcje muzealne – to tylko niektóre wydarzenia gdyńskich obchodów Święta Morza, które dzisiaj symbolicznie zainaugurowało złożenie wieńców na wodach Zatoki Gdańskiej. Był to hołd tym, co odeszli na wieczną wachtę. Święto Morza potrwa do niedzieli 30 czerwca.
21.06.2019

III Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę

Ponad 40 rozświetlonych jachtów popłynie w III Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej w sobotę 22 czerwca. Zapraszamy do oglądania widowiska z Bulwaru Nadmorskiego i gdyńskiej plaży.
21.06.2019

Szczecin: Przemarsz orkiestr dętych podczas drugiego dnia Dni Morza

Przemarsz orkiestr dętych biorących udział w festiwalu tych zespołów rozpoczął w sobotę wydarzenia drugiego dnia tegorocznej edycji szczecińskich Dni Morza. Wieczorem na mieszkańców i turystów czeka m.in. festiwal samby, koncerty czy pokaz fajerwerków.
15.06.2019

Warszawa stolicą Żeglarstwa - Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła

Już za tydzień odbędzie się druga edycja Regat o Puchar Dzielnicy Wisła. Wyjątkowej imprezy przywracającej tradycję żeglowania po Wiśle. Zapraszamy do aktywnego udziału na wodzie i na lądzie. Regaty w roku 2019 to zmagania mistrzów, ale też 5 otwartych klas żeglarskich: Omega Sport, Standard i Retro, DZ’ta i Open. Do startu zaproszeni są wszyscy, którzy wiedzą skąd wieje wiatr. Ostatni dzień zapisów dziś!
13.06.2019

Polskie firmy na targach Nor-Shipping 2019 [foto, wideo]

Mimo trwającego kryzysu na rynku offshore Norwegia jest cały czas bardzo istotnym klientem dla polskiego sektora stoczniowego. Dziesiątki sekcji, kadłubów, częściowo oraz w pełni wyposażonych statków co roku opusza polskie firmy i kieruje się na północ. Targi Nor-Shipping od lat są ważnym miejscem dla Polskich firm i pozwalają na podtrzymywanie biznesowych relacji, znalezienie nowych klientów oraz nawiązanie ciekawych kontaktów. Na tegorocznej edycji Nor-Shipping 2019 można było spotkać kilkunastu polskich wystawców oraz w
09.06.2019

Dni Morza_Sail Szczecin 2019: 5 scen, 5 festiwali i piękne żaglowce

Wielkimi krokami zbliżamy się do tegorocznego święta żaglowców, czyli Dni Morza. Na mieszkańców Szczecina i turystów czekać będzie cała masa atrakcji.
03.06.2019

Warszawa: Do stolicy dotarła fala wezbraniowa. Stan wody to obecnie około 550 centymetrów

Przez Warszawę i południowe rejony Mazowsza przechodzi na Wiśle fala wezbraniowa. "Jeżeli chodzi o stolicę to woda osiągnęła stan około 550 centymetrów. Stan ostrzegawczy to jest 600 centymetrów" - poinformował PAP rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.
29.05.2019

Straż pożarna: Fala kulminacyjna w Warszawie nie przekroczy stanu ostrzegawczego

Fala kulminacyjna dotrze we wtorek pomiędzy godz. 12 a 18 w rejon Bulwarów Wiślanych w Warszawie, nie powinna przekroczyć stanu ostrzegawczego, czyli 600 cm - poinformował PAP rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.
28.05.2019

RCB: Maleje liczba stanów alarmowych i ostrzegawczych na rzekach

Maleje liczba stanów alarmowych i ostrzegawczych na rzekach - poinformował we wtorek za pośrednictwem Twittera z-ca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.
28.05.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.