• <

Jacht 2020 uczci Dzień Flagi RP (wideo)

ew

30.04.2020 13:50 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Jacht 2020 uczci Dzień Flagi RP (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Biało-czerwona jednoczy wszystkich Polaków. Podobnie jak jacht 2020 – pierwsza polska łódka stworzona od początku do końca z myślą o powszechnej edukacji żeglarskiej. I dlatego 2 maja, w Dzień Flagi RP, będzie można podziwiać ją na wodach Zatoki Gdańskiej.

W naszym kraju wciąż brakuje łódek tak wszechstronnych, że można na nich zarówno edukować żeglarsko, jak i pływać rekreacyjnie i regatowo – na morzu i na śródlądziu. Łódki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dla pełno- i niepełnosprawnych. Łatwej w obsłudze a jednocześnie stosującej najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Firma PRO-AIR z Gdyni postanowiła temu zaradzić konstruując i budując jacht 2020.

– PRO-AIR specjalizuje się w projektowaniu oraz realizacji inwestycji budowlanych, ale mamy też prężny Dział Projektów Morskich – tłumaczy Jan Springer z firmy PRO-AIR. – Dziełem tego właśnie działu jest m.in. pierwszy w Polsce symulator żeglarski i tracking do lokalizacji jachtów podczas regat. Postanowiliśmy zrobić kolejny krok i stworzyć uniwersalną łódkę, która sprawdzałaby się na różnych akwenach i służyła do wielu celów. Tak powstał jacht 2020.

2020 to nowoczesny i łatwy w obsłudze jacht mieczowy o długości 5,8 metra, na którym może pływać od dwóch do sześciu osób. Jest to łódka uniwersalna o wszechstronnym zastosowaniu. Można ją wykorzystać do ścigania w regatach, pływania rekreacyjnego oraz nauczania podstawowego dla dzieci rozpoczynających przygodę z żeglarstwem w szkółkach żeglarskich oraz do powszechnego uprawiania żeglarstwa. Co ważne, jacht 2020 może być dostosowany też do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Posiada duży samoodpływowy kokpit, który jest dla nich ogromnym atutem.

Za nowatorskim projektem stoi inż. Eugeniusz Ginter, wykładowca Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, doświadczony konstruktor i twórca świetnych łódek regatowych, m.in. w klasach Nautica 450, Micro i Mini 650, oraz turystycznych – np. Nautiner 30.

– To naprawdę udana konstrukcja, na której świetnie się pływa – dodaje Jan Springer. – Łódka została wykonana z zastosowaniem najlepszych materiałów i technologii i w lżejszej wersji z lekkim mieczem waży zaledwie 250 kg, przez co łatwo ją załadować na przyczepę lub zeslipować. Kadłub jest przystosowany do zawieszenia silnika zaburtowego. Warto wspomnieć też o bezpieczeństwie – jacht 2020 ma dobrą dzielność i stateczność, a dzięki komorom wypornościowym jest niezatapialny.

Jacht 2020 oferowany jest w dwóch wariantach:  A (z lżejszym mieczem, krótszym masztem i mniejszą powierzchnią żagli) i B (z cięższym mieczem, wyższym masztem i większą powierzchnią żagli). Każdy z wariantów posiada z kolei wersję Standard i Sport, przy czym Sport ma dodatkowe żagle: genakera i spinakera.

Ciekawi tego, jak wygląda jacht 2020 na wodzie, będą go mogli obejrzeć w sobotę 2 maja o godz. 11 w okolicach Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni, podczas rekreacyjnego pływania po Zatoce Gdańskiej dla uczczenia Dnia Flagi RP.

Szczegóły dostępne na stronie https://jacht2020.pl/

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.