• <
escort_980x120_gif_2020

Poza kąpieliskiem w Gdyni Redłowie, inne nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

19.07.2020 11:31 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Poza kąpieliskiem w Gdyni Redłowie, inne nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

Partnerzy portalu

Poza kąpieliskiem w Gdyni Redłowie, inne nadmorskie kąpieliska wolne od sinic - GospodarkaMorska.pl
fot. gdansk.pl

W niedzielę rano, poza kąpieliskiem w Gdyni Redłowie, woda we wszystkich innych kąpieliskach w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zamieścił w niedzielę na swojej stronie internetowej. Wynika z nich, że kąpielisko w Gdyni Redłowie jest nieczynne od soboty. Plaża ta, wyznaczona 50 m od gdyńskiego Bulwaru Nadmorskiego, obejmuje 200-metrowy odcinek linii brzegowej i 35 m w głąb morza.

GIS poinformował, że "woda jest nieprzydatna do kąpieli". Na pozostałych - około 60 - nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego, woda jest wolna od sinic i można się w niej bezpiecznie kąpać.

Zakwit sinic utrzymuje się natomiast od kilku dni w jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć na stronie GIS https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa. (PAP)

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.