• <
nauta_2024

Drugie życie dawnej Remizy. Rozpoczyna się kolejna rewitalizacja na terenie Stoczni Cesarskiej

ew

01.10.2020 11:22 Źródło: Ultra Relations
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Drugie życie dawnej Remizy. Rozpoczyna się kolejna rewitalizacja na terenie Stoczni Cesarskiej

Partnerzy portalu

Drugie życie dawnej Remizy. Rozpoczyna się kolejna rewitalizacja na terenie Stoczni Cesarskiej - GospodarkaMorska.pl
fot. Stocznia Cesarska Development

Stocznia Cesarska Development nie zwalnia tempa prac nad rewitalizacją i rozwojem terenów postoczniowych w Gdańsku. 2 września br., w dniu uroczystego otwarcia ikonicznego budynku Dyrekcji spółka otrzymała pozwolenie na budowę budynku dawnej Remizy strażackiej. Zaledwie kilka tygodni później inwestor rozpoczął prace renowacyjne tego zabytkowego budynku, co stanowi kolejny ważny krok w procesie przywracania do życia tej części miasta.

Pochodzący z 1884 roku budynek jest jednym z pierwszych budynków, jakie stanęły na terenie powstającego wówczas zakładu przemysłowego i pierwotnie pełnił funkcję administracyjno-socjalną budowanej stoczni. W 1903 przekształcony został w siedzibę straży pożarnej, w tym wozowni i stajni dla koni drużyn pożarniczych. Jest jedynym takim budynkiem na terenie dawnego zakładu i z pewnością również po remoncie będzie stanowić jedną z największych atrakcji Młodego Miasta – śródmiejskiej dzielnicy Gdańska, powstającej na terenach postoczniowych. Jedną z głównych cech Remizy są obszerne wrota, pozwalające na kreatywne ich wykorzystanie w przyszłej działalności gastronomicznej, jaka planowana jest w obiekcie.

Wraz z otwarciem budynku Dyrekcji, planami zwiększenia liczby miejsc pracy i mieszkań na terenie Stoczni Cesarskiej oraz w okolicznych inwestycjach, rośnie zapotrzebowanie na miejsca do spotkań biznesowych, towarzyskich i dobrej zabawy. Przygotowywana przez Stocznię Cesarską Development koncepcja zakłada stworzenie w obiekcie wyjątkowego, całodziennego miejsca spotkań, które może stać się gastronomiczną destynacją Młodego Miasta i Gdańska. Remiza położona jest bezpośrednio przy jednej z ważniejszych tras spacerowych przygotowywanych na tym terenie – Drodze do Wolności, prowadzącej od Placu Solidarności, wzdłuż Europejskiego Centrum Solidarności, aż do nadwodnych hal Stoczni Cesarskiej i nowych bulwarów nad Martwą Wisłą, w których planowane są biura, przestrzenie wystawiennicze, kulturalne, hotele i lofty. Obecnie inwestor poszukuje odpowiedniego partnera/ów gastronomicznych do ożywienia tego budynku.

Remiza to 2-piętrowy budynek o powierzchni użytkowej 550 m2. Pierwotnie wzniesiony jako parterowy obiekt, z czasem został rozbudowany o piętro z pomieszczeniami socjalnymi. Po modernizacji budynek zyskał typowe szerokie bramy dla wozów strażackich i stajnię dla koni. Około 1955 roku dołączono do elewacji frontowej dobudówkę, powiększającą przestrzeń dla wozów strażackich. Budynek w swojej pierwotnej funkcji użytkowany był do połowy lat 90-tych.

Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską. Koncepcja Inwestora respektuje architektoniczne walory zabytkowego budynku i utrzymuje jego surowość, charakter przemysłowy, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają obiektowi rozpoczęcie drugiego życia. Ochroną objęte są m.in. historyczna, tradycyjna bryła budynku, kształt dachu, forma architektoniczna i detale. W budynku zostaną zachowane i wyeksponowane ślizgi strażackie, stalowe bramy garaży, okienka strzelnicze na parterze, balustrada na pierwszym piętrze nad wrotami oraz napis z numerem telefonu alarmowego. Prace remontowe nadzorować będzie TPS Reapolis, która odpowiedzialna była za rewitalizację budynku Dyrekcji.

Rewitalizacja Dyrekcji była dla nas wyjątkowym projektem – mówi Przemysław Kobza z TPS Reapolis. - Poza pieczołowicie zrealizowanymi pracami remontowymi przeprowadziliśmy działania związane z wprowadzeniem nowych funkcji i rozwiązań technicznych do tak historycznego miejsca. Jednym z naszych zadań było stworzenie nowej sali bankietowej, która została wyposażona w wysokiej klasy sprzęt audio-wideo.

Dyrekcja to pierwsza komercyjna rewitalizacja obiektu stoczniowego w Gdańsku. Wraz z uroczystym otwarciem do budynku wprowadzili się pierwsi najemcy. Znajdują się w nim nie tylko nowocześnie przygotowane biura z duszą oraz przestrzeń coworkingowa ale również w pełni wyposażona sala bankietowa do organizacji konferencji, wystaw i imprez na ok. 200 osób. Zdaniem Inwestora posiadanie takiego obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie zwiększa jego możliwości operacyjne .

Remiza ma olbrzymi potencjał i wierzymy, że jej rewitalizacja to potwierdzi. Dla nas będzie to kolejny krok, poprzez który pokazujemy z jaką troską podchodzimy do istniejącej zabudowy na naszym terenie. Od trzech lat wytrwale pracujemy nad rozwojem całego naszego terenu, wierząc, że stworzymy coś wyjątkowego, z czego wszyscy będziemy dumni – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej.

W wyniku wdrożonych działań miejscotwórczych, które podejmujemy we współpracy z naszymi partnerami, z każdym dniem witamy coraz więcej mieszkańców i gości na naszym terenie. Remiza ma potencjał stać się celem samym w sobie i jednocześnie skorzystać z rosnącej liczby osób odwiedzających teren - dodaje Schuurman.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.