• <
escort_980x120_gif_2020

Zatoka pełna żagli i tłumy na brzegu. Za nami Żeglarska Parada Świętojańska (foto, wideo)

ew/Gdynia.pl/PZŻ

21.06.2020 21:44 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Zatoka pełna żagli i tłumy na brzegu. Za nami Żeglarska Parada Świętojańska (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Zatoka pełna żagli i tłumy na brzegu. Za nami Żeglarska Parada Świętojańska (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Około 100 żaglowców i łodzi motorowych przepłynęło po wodach zatoki w uroczystej IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Wydarzenie zorganizowane przez Pomorski Związek Żeglarski to stały już element obchodów Święta Morza. Na wodzie w pełnej krasie mogliśmy podziwiać m.in. „Dar Młodzieży”, „Pogorię” czy „Zawiszę Czarnego”.

Parada rozpoczęła się o 16:30 na wysokości mola w Gdańsku Brzeźnie. Jednostki obrały kurs w kierunku Gdyni. Widzowie mogli obserwować je z trójmiejskich plaż, a także z molo w Sopocie i Orłowie. Finał wydarzenia doskonale było widać na gdyńskim bulwarze Nadmorskim.

Bez wątpienia największymi gwiazdami parady były „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, „Generał Zaruski”, „Zawisza Czarny”. Nie zabrakło także mniejszych jednostek, w tym znanych i zasłużonych, oldtimerów.

– Świetnie, że udało się zgromadzić tyle łódek, mimo że nie są to regaty – powiedziała Joanna Pajkowska, pierwsza Polka, która samotnie opłynęła Ziemię jachtem dookoła w rejsie non stop. – Pomysł jest znakomity, ludzie mogą wyjść z domów i zobaczyć coś naprawdę pięknego. Cieszę się, że ja także mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu płynąc na „Pogorii”.

Z pokładu „Pogorii” obserwował Paradę także Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

– To nie tylko Święto Morza, ale i polskiego żeglarstwa – mówił prezes Chamera. – Cieszę się, że po okresie zawieszenia większości działań, udało się wrócić do normalności, choć oczywiście należy pamiętać, że zagrożenie jeszcze nie minęło i nadal należy dbać o bezpieczeństwo własne i innych. Żeglarstwo jest bodaj jedyną dyscypliną, w której dozwolone zostały właściwie wszystkie formy aktywności. Liczę, że ten sezon będzie bardzo udany, a my możemy skorzystać z okazji i docenić to, co mamy w Polsce.

Wielu żeglarzy podkreślało, że to była wyjątkowa Parada, nie tylko dlatego, że jej trasa i godzina startu różniły się od parad w poprzednich latach. Nieprzewidzianym skutkiem ograniczeń wynikających z pandemii jest to, że udało się zgromadzić w jednym miejscu duże żaglowce, które zwykle o tej porze pływają już w odległych rejonach Europy i świata.

IV Żeglarska Parada Świętojańska została zorganizowana przez Pomorski Związek Żeglarski przy współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Sportu i JMKW Kotwica w Gdyni. Wydarzenie stanowiło jeden z wielu punktów trwającego Święta Morza. Partnerem głównym imprezy jest Port Gdynia, a partnerami Miasto Gdynia i Marina Yacht Park. Patronat honorowy nad Paradą objęli: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.