• <
smartre_2023

Morskie farmy wiatrowe w systemie bezpieczeństwa Polski

jb

22.12.2022 12:15
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Morskie farmy wiatrowe w systemie bezpieczeństwa Polski

Partnerzy portalu

Morskie farmy wiatrowe w systemie bezpieczeństwa Polski - GospodarkaMorska.pl
Fot. materiały prasowe

20 grudnia odbyła się międzynarodowa konferencja i warsztaty Security Forum Szczecin poświęcone wpływowi morskiej farmy wiatrowej na systemy obronności państwa oraz na system ochrony granicy państwowej na morzu. Podczas Konferencji spotkali się eksperci , przedstawiciele MON, Marynarki Wojennej i deweloperzy farm wiatrowych w celu wymiany i doprecyzowania informacji dotyczących wpięcia MFW w system obronny państwa polskiego na Bałtyku, a także sposobom ich ochrony.

W Polityce energetycznej Polski do 2040 r. zapisano budowę co najmniej 11 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. W Security Forum Szczecin udział wzięli Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach i Artur Szałabawka wiceprzewodniczący Sejmowej Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej .


Wśród uczestników i panelistów znaleźli się m.in przedstawiciele biznesu związanego z MFW , a także przedstawiciele środowisk związanych z obronnością i bezpieczeństwem : Ryszard Demczuk wiceadmirał w st. spocz., b. Inspektor Marynarki Wojennej, komandor Krzysztof Rybak z Centrum Doktryn i Szkolenia SZ z Bydgoszczy , kmdr prof. Jacek Fabisiak AMW Kierownik Katedry Bezpieczeństwa na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, kmdr Tomasz Witkiewicz Szef Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego , kmdr Tomczak Dariusz Szef Oddziału Informacji Nautycznej Biura Hydrograficzne Marynarki Wojennej , kmdr ppor. Grzegorz Gąsior Kierownik Sekcji Optoelektroniki i Radiotechniki reprezentujący Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku , dr inż. Krzysztof Bronk - Kierownik Zakład Systemów i Sieci Bezprzewodowych w Gdańsku , a także przedstawiciele inwestorów PGE Baltica , Orlen Baltic Power, hiszpańskiego Acciona , LM Wind Power . W Security Forum szczecin wzięli udział także przedstawiciele duńskiego i niemieckiego inwestora Mikkel Sivert Andersen z firmy Ørsted i Thomas Hellmund RWE, którzy dzielili się doświadczeniami współpracy z ministerstwami obrony Niemiec i Danii.

Z konferencji i warsztatów sporządzony będzie raport dla Sejmowej Komisji ON i Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi śródlądowej dotyczący koniecznych działań w zakresie wykorzystania MFW do zwiększenia bezpieczeństwa Polski na Bałtyku . Raport zostanie przedstawiony w przyszłym roku. Zainteresowanie raportem wyraziło także Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.