• <

Okręty NATO zacumują w Szczecinie. Będzie można je oglądać przez cały weekend

ac

20.05.2021 15:12 Źródło: Miasto Szczecin
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Okręty NATO zacumują w Szczecinie. Będzie można je oglądać przez cały weekend

Partnerzy portalu

Okręty NATO zacumują w Szczecinie. Będzie można je oglądać przez cały weekend - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat.prasowe

Sześć okrętów Stałej Grupy Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 pojawi się w Szczecinie. W piątek, 21 maja 2021 roku około godziny 13:00 zacumują u stóp Wałów Chrobrego i pozostaną w Szczecinie przez kilka kolejnych dni.

Wizyta potrwa do 24 maja 2021 roku. Stała Grupa Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 (SNMCMG 1) jest jedną z czterech Stałych Sił NATO na świecie. Jednostki zostały podzielone na zespoły wokół Morza Śródziemnego i w rejonie Europy Północnej. W ten sposób NATO jest zawsze obecne na morzu wokół Europy. SNMCMG1 została aktywowana 11 maja 1973 roku i jest najstarszą z tych czterech grup, liczącą sobie 58 lat.

Od 14 stycznia 2021 roku SNMCMG 1 jest pod dowództwem komandora Jana Wijchersa i jego międzynarodowego sztabu, który składa się z przedstawicieli Polski, Holandii, Norwegii i Belgii i stacjonuje na BNS Godetia, który jest okrętem dowodzenia. Obecnie w skład sił wchodzi jeszcze 5 innych jednostek: ENS Ugandi, FGS Sulzbach-Rosenberg, BNS Crocus, HNLMS Zierikzee i HMS Pembroke.
Po wizycie w porcie w Szczecinie grupa zadaniowa odbędzie intensywne szkolenie z Marynarką Wojenną i Siłami Powietrznymi RP, co z pewnością przyczyni się do utrzymania gotowości SNMCMG1.


Dziękujemy za wysłane grafiki.