• <
gryfia_70lat

Estoński prom wycieczkowy Silja Europa zostanie hotelem na czas szczytu G7

ac

20.05.2021 15:58 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Estoński prom wycieczkowy Silja Europa zostanie hotelem na czas szczytu G7

Partnerzy portalu

Estoński prom wycieczkowy Silja Europa zostanie hotelem na czas szczytu G7 - GospodarkaMorska.pl
Fot. Tallink

Prom pasażersko – samochodowy MS Silja Europa, należący do estońskiego armatora Tallink, będzie zacumowany w Falmouth w Wielkiej Brytanii i używany jako hotel przez brytyjską policję. Około 1000 funkcjonariuszy będzie pomagać w zabezpieczeniu szczytu G7 w Kornwalii w czerwcu br.

– Przeanalizowaliśmy różne opcje i zgodziliśmy się wybrać MS Silja Europa, obsługiwaną przez Tallink. Bierzemy pod uwagę wpływ na środowisko, na społeczność, potrzeby operacyjne oraz potrzeby naszych funkcjonariuszy i personelu – powiedział brytyjskiemu kanałowi informacyjnemu Sky News, rzecznik ds. planowania G7.

Przy prawie 60 000 ton brutto MS Silja Europa jest jednym z największych promów wycieczkowych na świecie. Został zbudowany w Niemczech i odbył swój dziewiczy rejs w marcu 1993 roku pod ówczesną fińską Silja Line.

Statek stał się powszechnie znany w Estonii w związku z najtragiczniejszą katastrofą morską w tym kraju, zatonięciem MS Estonia we wrześniu 1994 roku. MS Silja Europa był pierwszym statkiem, który otrzymał wiadomość Mayday od tonącego MS Estonia i jako drugi przybył na miejsce zdarzenia po wywróceniu się i zatonięciu MS Estonia. Kapitan Silji Europa, Esa Mäkelä, został wówczas wyznaczony na dowódcę akcji ratunkowej.

Estońskie przedsiębiorstwo żeglugowe Tallink kupiło Silja Line w maju 2006 roku, i wtedy MS Silja Europa stała się statkiem należącym do Estonii. Armator opisuje MS Silja Europa jako „największy i najpiękniejszy statek wycieczkowy na Bałtyku”.

G7 – lub grupa siedmiu – jest organizacją międzyrządową składającą się z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Tegoroczny, 47. szczyt G7 ma się odbyć w dniach 11–13 czerwca w Carbis Bay w St Ives w Kornwalii w Wielkiej Brytanii.

Szefowie rządów państw członkowskich - w tym nowy prezydent USA Joe Biden - oraz przedstawiciele Unii Europejskiej spotykają się na dorocznym szczycie G7. Wielka Brytania, która sprawuje przewodnictwo w G7 w 2021 roku, zaprosiła również Australię, Indie, Koreę Południową i Republikę Południowej Afryki jako państwa gościnne na tegoroczny szczyt.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.