• <

Morskie Centrum Nauki świętuje rok działalności

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Morskie Centrum Nauki świętuje rok działalności

Partnerzy portalu

Fot. Morskie Centrum Nauki

27 maja minie dokładnie rok od otwarcia Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. W budynku przypominającym kadłub statku zacumowanego przy brzegu Odry jest pięć stref tematycznych, ponad 200 eksponatów (w większości interaktywnych), Planetarium oraz pracownie edukacyjne.

Podczas tego roku ponad 220 tys. osób odwiedziło Morskie Centrum Nauki, co jest bardzo dobrym wynikiem.

- MCN to sukces wizerunkowy i frekwencyjny. To zasługa całego zespołu - od kierowników, pracowników poszczególnych działów do animatorów. Udało nam się zbudować świetny zespół oraz dobre relacje z otoczeniem zewnętrznym. Najważniejsze jest dla nas zadowolenie i radość zwiedzających - mówi Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki. - Dumny jestem z naszych pracowni i zespołu edukatorów i edukatorek oraz ekipy Planetarium, które wciąż zachwyca. Mam satysfakcję z nawiązanych relacji z naszymi partnerami biznesowymi, nie tylko sponsorami, ale także firmami, które w MCN organizują konferencje, szkolenia i spotkania biznesowe.

W październiku uruchomiono trzy pracownie edukacyjne: biologiczno-chemiczną, modelarnię oraz STEAM. To angielski skrót oznaczający połączenie różnych obszarów w edukacji: Nauki (Science), Technologii (Technology), Inżynierii (Engineering), Sztuki (Arts) i Matematyki (Mathematics). Organizowane są tam zajęcia dla grup zorganizowanych, ale także warsztaty indywidualne dla rodzin z dziećmi.

- Głowy naszych edukatorów są pełne pomysłów, więc absolutnie nie nudzimy się, tworząc kolejne warsztaty. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu zespołu, każda wizyta to dla odwiedzających ogromna dawka nauki, ale też zabawy. Mam ogromną satysfakcję, patrząc na uśmiechnięte twarze uczestników naszych zajęć - dodaje Patrycja Skrobacka, kierowniczka działu edukacji i popularyzacji nauki.

Podczas tego roku zorganizowano mnóstwo wydarzeń dla odwiedzających. Każdy mógł skorzystać z atrakcji przygotowanych na wystawie, w pracowniach, Planetarium, sali konferencyjnej czy strefie wystaw czasowych. Zorganizowano m.in. Dzień Dziecka, Noc Naukowców, Halloween, Mikołajki, półkolonie, Walentynki, Dzień Kobiet czy Festiwal Wody, podczas którego centrum odwiedziło prawie 3 tys. osób. Odbyło się także mnóstwo wykładów naukowych i koncertów w Planetarium, które odwiedziło prawie 35 tys. widzów.

- Ten rok to rok wytężonej pracy. Prawie 1500 pokazów. Każdego dnia wkładamy ogrom serca, by móc zabrać Państwa w nieziemską podróż. Chcemy edukować i dzięki zaawansowanej technologii pokazywać to, co jest niedostrzegalne na co dzień - mówi Karolina Bloom, kierowniczka działu Planetarium. - Najbardziej lubimy moment, gdy po pokazie na twarzach naszych widzów widać uśmiech, a w oczach zachwyt.

W Morskim Centrum Nauki pojawiały się też znane osobistości, m.in. Maciej Stuhr, Robert Makłowicz, Agnieszka Skrzypulec czy ekipa telewizyjna "Automaniaka" z TVN Turbo. Współpracowaliśmy też z ludźmi kultury: prof. Ingą Iwasiów, Leszkiem Hermanem, Kayah i Wiktorem Zborowskim.

- Przed nami nowe wyzwania - rozwój elementów naukowych, pozyskiwanie środków zewnętrznych i umacnianie pozycji wiodącego centrum nauki w Polsce - zapowiada dyrektor Jabłoński.

Harmonogram urodzin

Świętowanie pierwszych urodzin rozpocznie się 26 maja (niedziela) o godz. 10. Wówczas w sali konferencyjnej odbędą się warsztaty LEGO z Joanną Krysztoforską. Bardziej znaną jako Ciocia od klocków, uczestniczką pierwszej polskiej edycji LEGO Masters, tiktokerką, którą obserwuje ponad 700 tys. osób. Druga sesja warsztatowa rozpocznie się o godz. 13.

Od godz. 10 będą wręczane okolicznościowe balony, a godzinę później zostanie podany urodzinowy tort. Będzie go kroił i wręczał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Na zakończenie dnia (ok. godz. 21:45) budynek rozświetli iluminacja specjalnie przygotowana z okazji urodzin.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.