• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Zachodniopomorskie Noble za badania nad silnikami okrętowymi i oczyszczanie zaolejonych wód

jm

24.10.2021 20:21
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Zachodniopomorskie Noble za badania nad silnikami okrętowymi i oczyszczanie zaolejonych wód

Partnerzy portalu

Zachodniopomorskie Noble za badania nad silnikami okrętowymi i oczyszczanie zaolejonych wód - GospodarkaMorska.pl
Fot. Michal Mrozek / Unsplash

W Szczecinie wręczono Zachodniopomorskie Noble – nagrody dla naukowców z regionu. Pośród dziewięciu laureatów dwóch reprezentowało sektor morski.

Laureaci tegorocznych Zachodniopomorskich Nobli reprezentują osiem dziedzin, m.in. nauki humanistyczne, rolnicze, medyczne i o morzu.

W dziedzinie nauk o morzu przyznano dwie nagrody: prof. dr hab. inż. Leszkowi Chybowskiemu ze szczecińskiej Akademii Morskiej za badania i wdrożenie technologii z zakresu bezpieczeństwa i niezawodności urządzeń i silników okrętowych oraz prof. dr hab. inż. Markowi Grycie z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego za badania i wdrożenie technologii oczyszczania wód zaolejonych z transportu morskiego technikami membranowymi.

W innych dziedzinach nagrody otrzymali  prof. dr hab. Jörg Hackmann z Uniwersytetu Szczecińskiego za książkę poświęconą kwestii kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego, dr Xin Wen z ZUT za badania nad wykorzystaniem surowców odpadowych do otrzymywania nowoczesnych materiałów magazynujących energię, dr hab. Katarzyna Szopik-Depczyńska, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego za cykl artykułów poświęcony tematyce innowacyjności oraz w naukach rolniczych, dr hab. inż. Małgorzata Sobczak, prof. ZUT za opracowanie nowych metod podnoszących wartość odżywczą i walory smakowe produktów mięsnych, dr hab. inż. Adam Słowik, prof. Politechniki Koszalińskiej za inspirowane naturą populacyjne algorytmy optymalizacyjne i ich zastosowania, dr hab. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za wdrożenie innowacyjnych metod identyfikacji zwłok opartych o analizę mitochondrialnego DNA oraz prof. dr hab. Kamil Kuskowski z Akademii Sztuki w Szczecinie za zorganizowanie w 2020 r. czterech wystaw w prestiżowych galeriach krajowych i zagranicznych.

Laureatów wyłania kapituła Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki, w której skład wchodzą m.in. genetyk prof. Jan Lubiński i astronom prof. Aleksander Wolszczan.

– Jestem przekonany, że przyznanie Zachodniopomorskich Nobli to nowa era w państwa i tak już wspaniałych karierach naukowych – powiedział prof. Wolszczan, który połączył się z uczestnikami niedzielnej uroczystości online.

Zachodniopomorskie Noble zostały przyznane po raz 21

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.