• <
escort_980x120_gif_2020

Jacht "I Love Poland" Polskiej Fundacji Narodowej bierze udział regatach śródziemnomorskich

jm

25.10.2021 08:37
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Jacht "I Love Poland" Polskiej Fundacji Narodowej bierze udział regatach śródziemnomorskich

Partnerzy portalu

Jacht "I Love Poland" Polskiej Fundacji Narodowej bierze udział regatach śródziemnomorskich - GospodarkaMorska.pl
Fot. Kurt Arrigo / Rolex Middle Sea Race

Promujący Polskę jacht "I Love Poland", którego właścicielem jest Polska Fundacja Narodowa płynie w liczących 600 mil śródziemnomorskich regatach żeglarskich z Malty wokół Sycylii i z powrotem na Maltę – poinformował w niedzielę PAP Temistokles Brodowski z PFN.

W czternastoosobowej załodze znaleźli się m.in. absolwenci prowadzonych przez PFN szkoleń dla młodych żeglarzy chcących pływać na największych jachtach regatowych na świecie.

W 42. edycji klasycznych regat "Rolex Middle Sea Race" startuje obok polskiej jednostki prawie 120 jachtów z całego świata. "I Love Poland" (Volvo Open 70) jest jednym z dwunastu zaliczanych do kategorii IRC/Class1 i siedmiu z grupy największych w kategorii ORC/Class1.

Start i meta regat to Malta. Żeby opłynąć Sycylię uczestnicy przeszli między kontynentalnymi Włochami, a Sycylią przez Cieśninę Messyńską, która jak zawsze stanowiła duże wyzwanie dla załóg, nawigatorów i jachtów. Potem łódź opłynęła wyspę Stromboli na północ od Sycylii i przeszła między wysepkami Marettimo i Favignaną na jej zachodzie.

Teraz płynie na południe, jednak wracać do stolicy Malty Valletty zgodnie z regulaminem wyścigu może dopiero po opłynięciu małych wysepek leżących blisko Afryki – Pantellerii i Lampedusy – a potem przejść cieśniną między Maltą a małą Comino i zakończyć wyścig w zatoce obok Valletty.

Kapitan "I Love Poland" Grzegorz Baranowski przed wypłynięciem w rejs zaznaczał, że w tej samej klasie jednokadłubowców startuje jeden z olbrzymów – dwukrotnie większy jacht Skorpios, ale też autor dotychczasowego rekordu trasy – jacht Rambler Amerykanina Georga Davida. Ustanowiony w 2007 r. rekord wynosi 1 dzień 23 godz. 55 min i 3 s.

W ubiegłym roku ekipa "I Love Poland" była najlepsza podczas tych regat – pierwsza przecięła linię mety – przypomniał Baranowski. – Teraz będziemy musieli dać z siebie wszystko, a potem czekać które miejsce dadzą nam przeliczniki stosowane dla łódek w naszej klasie – dodał.

Pierwsza rekrutacja do projektu żeglarskiego PFN ruszyła w grudniu 2019 r. – z 430 zgłoszeń kapituła programu wybrała finalistów, którzy wzięli udział w zgrupowaniu szkoleniowym. Po szkoleniach załoga jachtu – z ograniczeniami wynikającymi z pandemii – uczestniczył w wybranych regatach i zawodach żeglarskich w 2020 r.

Start wokół Sycylii w "Rolex Middle Sea Race" jest dla załogi jednym z kilku występów w regatach w tym roku. W regatach bierze też udział kilka innych jachtów z Polakami na pokładzie.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.